Kısmi Çalışma İzni İçin Gerekli Olan Şartlar Neler?

Resmi gazete, analık izni veya ücretsiz izin sonrası yapılacak kısmi süreli çalışmalar hakkında yönetmelikle ilgili bildirgeyi yayınladı.

Kısmi Çalışma İzni İçin Gerekli Olan Şartlar Neler?

Resmi gazete, analık izni veya ücretsiz izin sonrası yapılacak kısmi süreli çalışmalar hakkında yönetmelikle ilgili bildirgeyi yayınladı.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:06
Kısmi Çalışma İzni İçin Gerekli Olan Şartlar Neler?

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Analık izni veya ücretsiz izin sonrası yapılacak kısmi süreli çalışmalar hakkında yayınlanan yönetmeliğe göre  kadın işçi, analık izninin bitmesinin ardından istediği zaman 6 aya kadar ücretsiz izin alabilecek.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı, analık izni veya ücretsiz izin sonrasında doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 haftalık bir süre izin kullanabilmesi konusunda yönetmelik düzenledi.

Yönetmeliğe göre doğumda veya doğum sonrasında annenin ölümü halinde izin süreleri babaya kullandırılır. 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen işçiye, çocuğun aileye verilmesinden itibaren 8 hafta izin kullandırılır. Bu süreler doktor raporu ile belirlenir.
Çoğul doğum halinde bu sürelere 30 ar gün eklenir. Kadın işçiye doğum izni bitiminden sonra isteği doğrultusunda 6 aya kadar ücretsiz izin verilir.

Kadın işçi analık izninin, ücretsiz iznin veya ücretsiz iznin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar herhangi bir zamanda kısmi süreli çalışma talebinde bulunabilir şeklinde açıklamanın yer aldığı yönetmelikte, Kısmi süreli çalışma talebi, ücretsiz izin süresi kesilerek de yapılabilir. Ücretsiz iznin tamamının kullanılması şartı mecbur değildir. Kısmi süreli çalışma talebi, bu haktan faydalanmaya başlamadan en az bir ay önce işçi tarafından yazılı olarak işverene iletilir.

İşçinin kısmi süreli çalışma talebinde bulunması halinde, kısmi süreli çalışmaya başlayacağı tarih ile tüm iş günlerinde çalışılacak olması  çalışmanın başlama ve bitiş saatleri, haftanın belirli günlerinde çalışılacak olması halinde ise tercih edilen iş günlerini içerir. İşçi, eşinin çalıştığına dair belgeyi kısmi süreli çalışma talebine eklemek  mecburiyetindedir. İşçinin kısmi süreli çalışma talep dilekçesi, işveren tarafından işçinin özlük dosyasında saklanır.Anne yada babadan birinin çalışmaması hâlinde, çalışan eş kısmi süreli çalışma talebinde bulunamaz.

Ancak, ebeveynlerden birinin çalışma şartı; Ebeveynlerden birinin sürekli bakım ve tedavisini gerektiren bir hastalığının olması ve bu hastalığın hastane ya da üniversite hastanesinden alınacak doktor raporuyla belgelendirilmesi, çocuğun velayetin mahkemece eşlerden birine verilmesi hâlinde çocuğun velayetine sahip ebeveynin talepte bulunması, Üç yaşını doldurmamış bir çocuğun evlat edinilmesi, durumlarında aranmaz. Bu kısmi süreli çalışma talebi şartları, sadece başvuru sırasında geçerlidir. Şartların kısmi süreli çalışma sırasında kaybedilmesi durumunda söz konusu hak devam eder.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner37