Kredi Notu Düşükler Nasıl Kredi Alabilir?

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar çoğu zaman farklı prosedürlerin uygulanmasını talep etmektedir. Ödemelerin aksamamasını ve sağlanacak diğer krediler için yapılan ödemelerle likidite oluşturmayı amaçlayan bankalar kredi notu düşük kişilere sağlanan kredileri riskli bulur ve başvuruların çoğunu olumsuz sonuçlandırır. Kredi notu düşüklerin nasıl kredi çekebileceğine, hangi bankaların kredi verdiğine ve türevi diğer konulara değinmeden önce kredi notunun ne anlama geldiğini ve riskli kredi notunun hangi aralıkları kapsadığını öğrenmekte fayda vardır.

Kredi Notu Düşükler Nasıl Kredi Alabilir?

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar çoğu zaman farklı prosedürlerin uygulanmasını talep etmektedir. Ödemelerin aksamamasını ve sağlanacak diğer krediler için yapılan ödemelerle likidite oluşturmayı amaçlayan bankalar kredi notu düşük kişilere sağlanan kredileri riskli bulur ve başvuruların çoğunu olumsuz sonuçlandırır. Kredi notu düşüklerin nasıl kredi çekebileceğine, hangi bankaların kredi verdiğine ve türevi diğer konulara değinmeden önce kredi notunun ne anlama geldiğini ve riskli kredi notunun hangi aralıkları kapsadığını öğrenmekte fayda vardır.

14 Ağustos 2017 Pazartesi 13:10
Kredi Notu Düşükler Nasıl Kredi Alabilir?

Kredi Notu Düşük Ne Demektir

Tüketiciler çektikleri kredilerden doğan aylık taksitleri geciktirdiğinde veya ödemediğinde, ödemenin yapılması gereken gün banka tarafından farklı bir kişiye sağlanan farklı bir kredi nedeniyle bankanın öz varlıklarından bir aylık taksit tutarınca maddi kaynak eksilmiş olur. Dolayısıyla gelecek ödemelerle yapılan başvuruları kredilendiren bankalar için ödemelerin aksatılması çok ciddi bir sorundur ve mutlaka üstesinden gelinmelidir.

Hal böyle olunca da bankaların desteğiyle tüketicilerin kredi ödeme alışkanlıklarını denetleyen ve yine sorumluluklarını yerine getirme derecesini ölçümleyerek kendi oluşturduğu bir algoritma ile puanlama yapan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kurulmuştur. Tüm bankalar tüketicilere sağladığı kredilerin, kredi kartlarının ve diğer bankacılık ürünlerinin bilgisini ve ödeme düzenlerini KKB ile paylaşır. KKB'nin algoritması da her tüketiciyi yakından takip eder ve ödemelerin aksaması halinde kredi notunu düşürerek yaptırımda bulunur.

Aslen kredi notunun düşürülmesi tüketicinin bankacılık sisteminin dışarısına itilmesi olarak da yorumlanabilir, ancak yine de bunun çok sığ bir yorum olacağının anlaşılması gerekir. Çünkü kredi notunun düşmesi nedeniyle (kara listeye girenler, icralık veya avukatlık olanlar hariç) kredi çekmenin imkansız olması gibi bir durum söz konusu değildir ve bazı prosedürlerin yerine getirilmesi halinde düşük kredi notuyla kredi çekilmesi mümkündür.

Yine bu noktada uygulanması gereken prosedürlerin değişiklik göstermesi gerektiği kavranabilir ve bu nedenle de her puan aralığı farklı risk gruplarına tabi tutulmuştur. Çok İyi, İyi, Az Riskli, Orta Riskli ve En Riskli şeklinde sıralanan gruplar arasında kredi notu itibariyle İyi grupta yer alan tüketicinin kredi çekebilmek için çoğu zaman bir teminat göstermesi gerekmezken Orta Riskli grupta yer alan tüketicinin mutlaka bazı teminatlar göstermesi gerekecektir, En Riskli grupta yer alan tüketicilerden ise çoğu zaman ipotek göstermesi talep edilmektedir.

Kredi Notu Risk Aralıkları

Yukarıda kredi notlarının belirli puanlara göre gruplandırıldığından söz edilmişti, aşağıda kredi notları ve risk grupları bulunmaktadır:

  • 1700 - 1900 : Çok İyi
  • 1500 - 1699 : İyi
  • 1100 - 1499 : Az Riskli
  • 700 - 1099 : Orta Riskli
  • 0 - 699 : En Riskli

Kredi Çekebilmek için Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı ve türevi soruların cevabı kişiden kişiye ciddi değişiklikler gösterecektir. Bunun sebebi yukarıda da bahsedildiği gibi bulunulan kredi risk grubuna göre tüketicinin uygulaması gereken prosedürlerin değişiklik gösterebileceği ve aylık gelir, mal varlığı gibi etkenlerle en riskli grupta dahi olunsa bazı kişilerin kredi çekebileceğidir.

Daha açık ifade etmek gerekirse; teminat gösterebileceği mal varlığı olmayan, kirada oturan, asgari ücretle geçimini sağlayan bir tüketicinin kredi çekebilmek için 1500 ve üzerinde bir kredi notuna sahip olması gerekir. Buna karşın konut sahibi, ortalama üstü aylık geliri olan ve farklı teminatlar gösterebilecek bir tüketici 800 puanla dahi kredi çekebilir.

  • Herhangi bir teminat göstermeden ve belge beyan etmeden (konut kredisi ve yüksek hacimli krediler hariç) kredi çekebilmek için kredi notunun en az 1500 olması gerekir.
  • Teminat gösterebilecek, gerekirse ipotek verebilecek ve gelir belgesi ibraz edebilecek tüketiciler göstereceği teminata göre değişiklik gösterse de her zaman kredi çekme imkanı yaratabilir.

En Riskli grupta yer alan tüketicilerin neredeyse tamamı 2 aydan fazla kredi borcu geciktirmesi, avukatlık veya icralık olması sebebiyle bu grupta yer alır, dolayısıyla teminat ve ipotek gösterse dahi kredi çekmesi pek mümkün olmayacaktır.

Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Alabilir

Öncelikle "sicili bozuk" kavramının kara listede yer almayan tüketicileri kapsadığını hatırlayarak anlam karmaşası yaşamamakta fayda var. Bilindiği gibi ülkemizdeki Kredi ve Kredi Kartı Kullanım Yönetmeliği uyarınca kara listeye giren tüketiciler 5 yıl süreyle herhangi bir kredi veya kredi kartı imkanından yararlanamaz, kara listede olduğu halde tüketiciye kredi sağlayan bankalara da ciddi yaptırımlar uygulanır. Dolayısıyla aşağıda paylaşılan bilgiler kredi ödemelerinin bazılarını geciktirmiş ve düşük kredi notuyla birleşen bu olumsuzluklar nedeniyle sicili bozuk tüketiciler için geçerlidir.

Düşük kredi notuyla nasıl kredi çekilebileceğini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz;

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk tüketicilerin kredi çekebilmek için teminat göstermesi, kefil göstermesi veya gelir belgesi beyanında bulunarak düşük limitli bir kredi başvurusu iletmesi mümkündür.

Teminat Göstererek Kredi Çekmek

Çekilmek istenen kredi tutarına bağlı olarak gösterilmesi gereken teminat miktarı değişse de çoğu zaman tüketiciler talep ettiği krediye bu yöntemle sahip olabilir. Taşınır veya taşınmaz mallarını bankadan çekeceği kredi için teminat gösteren tüketici, ödemelerin yapılmaması halinde malların satılarak veya haczedilerek borcun kapatılabileceğini belgelemiş olur.

Buna karşın her mal varlığının teminat olarak gösterilmesi mümkün olmayabilir. Malın teminat olarak gösterilip gösterilemeyeceğini, gösterilecekse malın asıl değerinin ne olduğunu saptamak için bir eksperden yardım alınır. Malı inceleyen alanında uzman eksper banka adına mala bir değer biçer ve sözleşmede mal için ifade edilen teminat miktarı da bu değerde olur.

Kefil Göstererek Kredi Çekmek

Kredi çekmek için uygulanabilecek diğer bir yöntem de kefil göstermektir. Eskiye nazaran çok daha az başvurulan bu yöntem ile halen kredi çekebilen sicili bozuk kişiler vardır, ancak gösterilecek kefilin de bazı şartları sağlaması gerekir.

Bu kapsamda gösterilecek kefilin düzenli bir geliri olması, kredi notunun yüksek olması, aktif olarak ödediği yüksek meblağlı bir kredi borcunun olmaması ve SGK kaydının bulunması gerekir.

İpotekli Kredi Başvurusu

İpotekli kredi başvurusu ile teminatlı kredi başvurusu çoğu zaman karıştırılmaktadır, ancak ipotek göstermek çok daha ciddi bir güvence vermek anlamı taşır. Şöyle ki teminat olarak gösterilen mal varlığının banka tarafından doğrudan satılması veya borcun tahsilatı için kullanılması mümkün değildir öncelikle icra takibi başlatılması gerekir ve yalnızca tüketicinin borcunu ödememesi halinde haczedilebilecek mal varlığının olduğunu belgelemeye yarar. Buna karşın ipotek göstermek mal varlığı için bankaya tam yetki vermek demektir ve kredi kullanım süreci boyunca aksayan taksit ödemelerinde mal varlığı doğrudan doğruya banka tarafından satılabilir ve kalan borcun tamamı satıştan elde edilen paradan tahsis edilir.

İpotekli kredi başvurusu yapacak tüketicinin bunu taşınmaz bir mal varlığıyla yapması gerekir. Kredi kullanım süresi boyunca mal varlığının satışı tüketici tarafından gerçekleştirilemez, ancak kiralanması ve bu vesileyle gelir elde edilmesi mümkündür.

Düşük kredi notuna sahip tüketicilerin yüksek miktarlı krediler çekmek veya başvurusunun olumlu sonuçlanması ihtimalini arttırmak için uygulaması gereken prosedür ipotekli kredi başvurusudur ve çoğu zaman talep edilen krediler kısa süre içerisinde edinilebilir.

Sicili Bozuk Olan Araç Kredisi Alabilir mi?

Sicili bozuk tüketicilerin ihtiyaç kredisi veya konut kredisi alabilmesi gibi araç kredisi çekmesi de mümkündür. Yukarıda detayları paylaşılan teminat göstererek, kefil göstererek veya ipotekli olarak kredi çekme yöntemleri araç kredisi çekmek isteyen tüketici tarafından da uygulanabilir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8