Kurban kesenler dikkat! 50 bin lira ceza ödeyebilirsiniz! Bakanlık uyardı!

Çevre Şehircilik Bakanlığı, rastgele yerlerde ve kapı önlerinde kurban kesenlere 203 ila 50 bin 975 TL’ye kadar ceza kesecek. Vatandaşlardan, bu şekilde kurban kesenlerin ‘Alo 181’ hattında bildirmeleri istendi.

Kurban kesenler dikkat! 50 bin lira ceza ödeyebilirsiniz! Bakanlık uyardı!

Çevre Şehircilik Bakanlığı, rastgele yerlerde ve kapı önlerinde kurban kesenlere 203 ila 50 bin 975 TL’ye kadar ceza kesecek. Vatandaşlardan, bu şekilde kurban kesenlerin ‘Alo 181’ hattında bildirmeleri istendi.

28 Ağustos 2017 Pazartesi 12:05
Kurban kesenler dikkat! 50 bin lira ceza ödeyebilirsiniz! Bakanlık uyardı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kurban Bayramı boyunca kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine neden olacak etkinlikleri denetleyecek.

Veteriner, polis ve zabıtalar ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sıkı bir denetim uygulayacak. Bakanlık halktan bu konuda duyarlı olmalarını talep etti. Kurban kesim için ayrılan yerler dışında, sokakta, mahallede, kapı önleri gibi yerlerde kurban keserek çevreyi kirletenlerin 'Alo 181' hattına bildirmeleri istenildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelerin gösterdiği yerler dışında kurban kesenlerin 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20'nci maddesi gereğince 203 ile 50 bin 975 TL ceza parası kesileceğini ifade ederek, şu uyarıda bulundu:

"Park, bahçe, cadde, sokak ile bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ve kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlara 203 TL, konutlarda atıkları toprağa veren her konut ve bağımsız bölüm için 1.267 TL, kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren işletmelere ise 50.975 TL idari para cezası uygulanacak."

Bakanlığın uyarılarının ardından büyükşehir ve ilçe belediyede kurban satış ve kesimiyle ilgili alınacak önlemler şu şekilde;

"Belediyeler, kurban alanlarında, su, elektrik, kanalizasyon veya fosseptik çukuru gibi altyapıları hazırlayacak.Kurban kesim yerlerinin dezenfekte edilebilir, sağlık ve temizlik şartlarına uygun mekanlardan seçilecek. Kesim yerlerinde tazyikli suyla yıkanma imkanı bulunacak. Kurbanlık hayvanlar, belediyelerden çalışma izni almış kesimhane ile komisyonların belirlediği kesim yerlerinde Kasaplık Belgesi veya Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kurslarından alınmış “Kurs Bitirme Belgesi” olanlar tarafından; köylerde ve belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise cadde, sokak ve parka bakmamak kaydıyla kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde ehil kişilerce kesilecek."

Kesim sonrası atıkların nasıl muhafaza edileceği ve kesim yerlerinin günlük olarak dezenfekte edileceğinin altı çizilerek şu ifadelere yer verildi:

‘’Kesimden çıkan işkembe ve hayvan dışkıları gibi atıklar sızdırmaz, dayanıklı, yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konulacak. Gerektiğinde ikinci torba kullanılmalı, ağzı iyice kapatılıp bağlanacak ve sızdırmaz kapalı özel atık taşıma kamyonları ile belediye tarafından düzenli olarak bertaraf edilmek üzere alınacak. Biriken gübre, çöp ve sakatat ile diğer atıklar çevreye zarar vermeyecek şekilde üstü kapalı bir mahalde toplanıp ve daha sonra hijyenik şartlara uygun olarak izale, bertaraf ve tahliyesi sağlanecek. Her günün sonunda kesim yerleri dezenfekte edilecek. Kurban satış ve kesim yerlerinde ilçe belediyeleri yeterli miktarda atık taşıma araçları ve konteyner bulundurulacak. Kesim sonunda kesim mahalli kanlı ve kirlenmiş bir durumda bırakılmayıp, kan izi kalmayacak şekilde temizlenerek, kireçlenecek."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8