Kurban kesilirken nasıl tekbir getirilir? Kurban kesilirken okunan dua ve tekbirler

Kurban kesilirken nasıl tekbir getirilir? Kurban kesilirken kaç kez tekbir getirilmelidir? Kurban kesilirken getirilen tekbir pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Sabah kurban kesecek olanlar kurban keserken nasıl tekbir getireceğini merak etmeye başladı. Kurban kesilirken kaç kez tekbir getirilir diye merak ediyorsanız sorularınız cevabı haberimizin devamında sizlerle.

Kurban kesilirken nasıl tekbir getirilir? Kurban kesilirken okunan dua ve tekbirler

Kurban kesilirken nasıl tekbir getirilir? Kurban kesilirken kaç kez tekbir getirilmelidir? Kurban kesilirken getirilen tekbir pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Sabah kurban kesecek olanlar kurban keserken nasıl tekbir getireceğini merak etmeye başladı. Kurban kesilirken kaç kez tekbir getirilir diye merak ediyorsanız sorularınız cevabı haberimizin devamında sizlerle.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Kurban kesilirken nasıl tekbir getirilir? Kurban kesilirken okunan dua ve tekbirler

Kurban kesilirken nasıl tekbir getirilir? Kurban kesilirken nasıl tekbir getirilmelidir? Kurban bayramının gelmesi ile birlikte pek çok kişi kurbanlarını nasıl keseceklerini merak etmeye başladılar. Kurban kesilirken kaç kere tekbir getirileceğini araştıranlar için bütün bilgileri haberimizde derledik. Kurban kesilirken getireceğiniz tekbir haberimizin devamında sizlerle. 

Kurban kesilirken kaç kez tekbir getirilmeli? Kurban kesilirken nasıl tekbir getirilir? sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmeye ve araştırılmaya başlandı. Kurban kesecek olan milyonlarca kişi kurban kesilirken getireceği tekbiri merak ediyor. Kurban kesme ibadetini yerine getirmek isteyenler için nasıl tekbir getirmeleri gerektiğini haberimizin devamında bütün detayları ile anlattık. 

KURBAN NASIL KESİLİR?

Kurban kesilirken kıbleye çevrilir. Eziyet etmeden sol yanı üzerine yatırılır ve: Allâhümme innî vechetü vechiye lillezîfatara’s-semâvâti ve’l-erda hanîfen ve ma ene mine’l-müşrikîn duası okunur. ve Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi’l hamd” diye 3 kere tekbir getirilir. 

Tekbir bitince:

Bismillahi Allahü ekber diyerek bıçağı çeker ve kurbanı keser kurban kesilince kurban kesen Allah rızası için iki rekat namaz kılar. Namazdan sonra Allahümme inne salati ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi rabbi’l-âlemîne lâ şerike leh diye dua eder. Mevla’mız onun ibadetini inşallah kabul eder.

Kurbanı yatırmadan önce hazırlığı tam yapmak
Hz. Peygamber (asm) ayağını koyunun yüzüne koymuş, koyun kendisine gözünün ucuyla bakarken, onu kesmek üzere bıçağını bileyen birine uğradı ve: 
“Bundan önce bıçağını bileyemez miydin, yoksa koyunu iki defa mı öldürmek istiyorsun buyurdu.” (Taberanî)
Kurbanı kıbleye doğru yatırıp kesmek


 
“Kurban kesiniz; kurbanınızı da süsleyiniz. Bir kimse kurbanını tuttuktan sonra, kıbleye doğru yatırır ise onun kanı ve tüyleri, kendisi için ta kıyamete kadar bir kale olur. 
Kurban kesilip de, kanı yere damladığı zaman, onu kesen Yüce Allah’ın korumasına girer. 
Az veriniz; çok ecir alınız.” (Gunyet’üt Talibin)
Kurban keserken besmele çekip tekbir getirmek

 
Ebû Musa'dan (ra): 
"O (Peygamber Efendimiz), kızlarına kurbanlarını bizzat kendi el¬leri ile kesmelerini, ayaklarını kurbanın böğrüne koymalarını ve besmele çekip tekbir getirmelerini emretti." (Rezîn) 
Enes (ra) anlatmıştır: 
Resulullah (asm) aklı karalı alaca ve boynuzlu iki koç kurban etti. Hazret-i Peygamber’i (asm) onları kendi eliyle kurban ederken gördüm. Ayağını yanlarına basıp; 
“Bismillahi Allahü Ekber.”(Allah’ın adıyla. Allah en büyüktür) dediğini de gördüm.(Sünen-i Ebu Davud)
Kurbanı keserken acele etmek

 
Hz. Peygamber (asm) bıçağı keskinleştirmeyi ve hayvandan gizlemeyi emredip: 
“Sizden biri hayvan kestiğinde çabuk kessin” buyurdu. (İbn-i Mace)
Kurbana eziyet etmemek
Kurbanlık hayvana yumuşak, nazik, kibar, sevecen, şefkatli, merhametli ve incitmemeye azamî özen gösteren bir duyarlılıkla yaklaşılmalıdır. 

 
“Şüphesiz ki Allah her şeye karşı iyiliği yazmıştır (emretmiştir). Bu nedenle öldürürseniz iyi şekilde öldürün ve hayvan kestiğinizde kesimi iyi yapınız. Sizden hayvan kesecek kimse bıçağını iyice keskinleştirsin ve keseceği hayvana eziyet vermesin.” (Müslim) 
“Kurbanlarınıza iyi davranınız; zira onlar kıyamet günü sizin binekleriniz olacaktır.” (Gunyet’üt Talibin) 

 
İbn Sirin anlatıyor: 
Ömer (ra) kesmek için koyunu ayaklarından çekip sürükleyen bir adam görünce ona: 
“Yazıklar olsun sana! Koyunu ölüme güzel götür.” dedi. (Nesâi, Hâkim)
Kurban kesilirken başında hazır bulunmak
 
“Ey Fatıma! Kurbanlığının başında durup hazır ol. Çünkü onun kanının ilk damlasıyla geçmiş günahların bağışlanır.” Hz. Fatıma:
“Ya Resulallah! Bu biz ehl-i beyte mi hastır yoksa hem bize hem de diğer müslümanlara mı? dedi. Resulullah (asm):
“Bilakis hem bize ve hem de diğer müslümanlara” buyurdu. (Bezzar Ebu’ş Şeyh İbn Hıbban)
Kurbanı namazdan önce kesmemek

 
Uveymir İbnu Eşkar’ın (ra) anlattığına göre; kurbanını bayram namazından önce kesmiş, sonra da durumu Resulullah’a (asm) açmıştır. Peygamber Efendimiz (asm) de kendisine: 
“Kurbanını iade et (yeniden kes, o kurban yerine geçmez)” cevabında bulunmuştur.” (Kütüb-i Sitte) 
“ Namazdan önce kurban kesmiş olan (bilsin ki kestiği kurban değildir, ailesine et takdim etmiştir), yeniden kessin!” (Buhari, Müslim) 
Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25