banner1

Kurban namazı nasıl kılınır? Kurban kesildikten sonra kılınan namaz ve okunacak dualar

Kurban namazı nasıl kılınır? Kurban bayramına bir kaç gün kala pek çok kişi kurban kesildikten sonra kılınan namazı merak etmeye başladı. Kurban namazı iki rekattır ve kurban kesildikten hemen sonra kılınır. Kurban kesildikten sonra kılınacak olan namaz ve okunacak dualar haberimizin devamında sizlerle. Kurban kesildikten sonra kılınacak namaz şükür namazıdır.

Kurban namazı nasıl kılınır? Kurban kesildikten sonra kılınan namaz ve okunacak dualar

Kurban namazı nasıl kılınır? Kurban bayramına bir kaç gün kala pek çok kişi kurban kesildikten sonra kılınan namazı merak etmeye başladı. Kurban namazı iki rekattır ve kurban kesildikten hemen sonra kılınır. Kurban kesildikten sonra kılınacak olan namaz ve okunacak dualar haberimizin devamında sizlerle. Kurban kesildikten sonra kılınacak namaz şükür namazıdır.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Kurban namazı nasıl kılınır? Kurban kesildikten sonra kılınan namaz ve okunacak dualar

Kurban namazı nasıl kılınır? Kurban kesildikten sonra kılınan şükür namazı pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Kurban kesildikten sonra iki rekat şükür namazı kılınır. Kurban kestikten sonra kılınan namazı bilmeyenler için bütün detaylar haberimizin devamında sizlerle. Kurbanınızı kestikten sonra iki rekat namazı kılabilirsiniz. Kurban namazında okuyacağınız dualar haberimizde.. 

Kurban bayramına çok az bir zaman kala pek çok kişi kurban namazının nasıl kılındığını merak etmeye başladı. 24 Eylül günü kurban kesecek olanlar kurban kesildikten sonra kılanan iki rekatlık namazı merak etmeye başladılar. Kurbanını kesen pek çok kişi kurban kesiminin ardından 2 rekat şükür namazı kılmalı. Kurban kesildikten sonra kılınacak olan iki rekatlık namazın hikmeti büyüktür. Kurban kesildikten sonra kılınan namaz ve okunacak dualar haberimizin devamında sizlerle. 

Kurban Bayramı yaklaştı. Kurban ibadetini yerine getiren Müslümanlar, kurban kesimi yapıldıktan sonra iki rekat namaz kılmanın hikmeti hadis-i şeriflerde dile getirilmiştir. 

 

Kurban namazı iki rekat olup, 1.rekatte- Fatiha Suresi'nden sonra Kevser Suresi okunur. 2. rekatta ise Fatiha Suresi'nden sonra İhlas Suresi okunur. 

 

Kurban namazından sonra ise şu dua edilir.

 

"Ya Rabbi, bu koyun (veya sığırveya keçi ne kesildiyse) senden, rızan için sanadır. Lutfunla ve kereminle Halilin İbrahim (a.s.) ve zebihin (kurbanın) İsmail a.s.'dan ve Habibin Muhammed (s.a.v.)'den kabul ettiğin gibi kabul et. Fazlın, keremin ve lütfunla, ey ekramel ekramin...

 

Allahümme inne salatii ve nüsüki ve mahyaye ve mematii lillahi rabbil alemiin diyerek dua edilir.Kurban sahibi kurbanını kestikten sonra veya başkasına vekalet verip kurbanını kestirdikten sonra "Kurbanınızı kestiğinizde elinizdeki bıçağı bırakın.Sonra iki rekat namaz kılın.Müslümanardan hangi kimse bu iki rekat namazı kılar da Allahü Teala hazretlerinden bir şey isterse Allahü Teala hazretleri ebette o kimseye istediği şeyi verir".Hadisi şerifine uyarak iki rekat namaz kılmak müstehaptır. 

 

Bu namaz iki rekat olup,1.rekatte- fatihadan sonra "inna A'tayna" (kevser suresi.

 

2.rekatte-Fatihadan sonra" kul hüvellahü ehad"(ihlas suresi)

okunur.

Namazdan sonra:

 

"Allahümme hazel-kebşü, (ev haze'lbakaru,ev hazel-ma'zü)minke ve leke ve ileyke.Fetekabbel min İbrahime Halilike ve ismaile zebnihıke ve Muhammedin habibike bifazlike ve cu'dikeve keremike ya ekramel-ekramin" duasını okuyup dünyevi ve uhrevi hacetler dileyebilir.

 

Manas: "Ya Rabbi, bu koyun (veya sığırveya keçi ne kesildiyse)senden, rızan için sanadır.Lutfunla ve kereminle Halilin İbrahim 8a.s.) ve zebihin (kurbanın) İsmail a.s.'dan ve Habibin Muhammed (s.a.v.)'den kabul ettiğin gibi kabul et.Fazlın ,keremin ve lütfunla,ey ekramel ekramin...

 

Allahümme inne salatii ve nüsüki ve mahyaye ve mematii lillahi rabbil alemiin diyerek dua edilir.


KURBAN NASIL KESİLİR? 
 

Kurban nasıl kesilir? Kurban bayramına çok az bir zaman kala pek çok kişi kurbanın nasıl kesildiğini merak etmeye başladılar. İslami kurallara göre kurban kesmek isteyenler için kurban kesiminin püf noktalarını haberimizde sizler için derledik. 24 Eylül günü kutlayacağımız Kurban bayramında kurban kesecek olanlar kurban kesiminden önce ve sonra yapacakları ibadetleri merak etmeye başladılar. Kurban kesiminin nasıl yapılacağını haberimizde detayı ile anlattık. 


KURBAN NASIL KESİLİR?

 

Önce diz boyu çukur kazılır.

Kurbanın gözleri tülbentle bağlanır.

Kıbleye dönük olarak sol yanı üzerine yatırılır. İki ön ve bir arka ayağı birlikte bağlanır.

Üç defâ bayram tekbiri okunur.

Sonra "Bismillâhi Allahü ekber" diyerek boğazının herhangi bir yerinden kesilir.

Yemek borusu, hava borusu ve iki yanda birer kan damarı vardır. Bu dört borudan üçü bir anda kesilmelidir.

Kurban eti, komşu, akraba ve fakirlere sadaka edilebildiği gibi, hepsi eve de bırakılabilir.
 

Yaklaşan Kurban Bayramı için kurbanlıklar da görücüye çıkmaya başladı. Kurban bayramında dini bir vecibe olarak kesilen hayvanların kesimi hakkında uzmanlarından uyarılar da gelmeye başladı. 

Kurban kesmenin püf noktaları nelerdir?

- Hayvanın strese girmemesi için kesimden önce güneşte bırakmayın

 

- Kesim yapılacak yere rahat bir şekilde bağlayın

 

- Kesime götürürken ipinden tam güçle çekmeyin, hayvana vurmayın

 

- Kesimden önce yem ve suyunu verin

 

- Kesilmiş hayvanların etleri ile kesim yapılacak hayvanları aynı yerde tutmayın

 

- Kesimi uzman kasaplar yapmalı

Kurban kesiminde nasıl bir bıçak kullanılmalı?

Küçükbaş hayvanın kesiminde 2 numara bıçak kullanılmalı ve bıçağın hayvanın boğazını kapsayacak şekilde olması gerekiyor.

 

Kesildikten sonra 5-6 dakika kanın boşalmasını beklenmeli. Kanın hızlı boşalması için hayvanın 3 ayağının bağlı 1 ayağının serbest olması lazım. Hayvan, düzgün şişirilirse deriden ayrılması da kolay olur.

 

Kompresör ile hayvanın şişirilmesi daha sağlıklıdır. Derisini soyduktan sonra önce bağırsakları sonra sakatat sonra kendi tercihinize göre hayvanı parçalara ayrılabilir.

 

 

Deri çıkarma işleminde kesinlikle bıçak kullanmamak gerek çünkü deri milli servettir. Karın, kuyruk etrafı ve bacaklarda bıçak kullanılır. Fakat buralardan itibaren deri bir elle tutulup, diğer el yumruk yapılarak deriyi etten ayırmaya gayret edilir 

 

Esenler Belediyesi, Kurban bayramında yaşanan kazaları en aza indirerek kurban kesimlerinin daha sağlıklı ve düzenli yapılabilmesi için ücretsiz Kurban Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme’ kursu açtı. Uygulamalı ve teorik olmak üzere iki aşamalı eğitimden geçirilecek olan kursiyerler, kurban kesimiyle ilgili mezbaha bilgileri ve uygulama eğitimleri aldı. Teorik eğitimin tamamlanmasının ardından tüm kursiyerlere Küçükoğlu Tesislerinde profesyonel kasaplar tarafından kesim öncesi muayene, zapturapt, kesim işlemi, şişirme, tulum çıkarma ve açma yöntemlerinde eğitim verildi.

Acemi kasaplara veterinerlik hakkında bilgi veren Esenler Belediyesi Veteriner Hekimi Muhammet Efe, “Takriben 8 yıldır ilk defa düzenlenen kurbanlık hayvanların kesimiyle ilgili seminer düzenledik. Bu seminerler sonucunda insanların kendi kurbanlarını daha uygun koşullarda kesmeleri için eğitim veriyoruz. Seminer sonrasında Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle sertifika veriyoruz” dedi.

“KESİM SIRASINDAKİ YARALANMALARI EN AZA İNDİRMEK İSTİYORUZ”

Verilen eğitimlerde ilk hedeflerinin insan sağlığı olduğunu dile getiren Efe, “İnsan sağlığı bizim için en önemli unsur olduğu için bu semineri düzenliyoruz. İnsan sağlığı konusunda eğitim kapsamında ilk yaralanmalarda müdahale dersleri verildi. İnsan yaralanmalarının önüne geçilsin diye hayvan kontrolü konusunda özellikle eğitim verildi. Aksi bir durum olduğu zaman Sağlık Bakanlığı ekipleri ve belediyemizin ekipleri bayram boyunca 24 saat hizmet verecek” diye konuştu.

“KAÇAK KESİM BİRÇOK AÇIDAN ZARARLI”

Sekiz yıldır kaçak kesimlerle uğraştıklarını belirten Efe, şunları söyledi: "Kaçak kesimin önüne geçmek istiyoruz. Bu konuyla ilgili hem vatandaşlar hem de kesiciler eğitiliyor. Hayvanların kaçak kesim yapılması, insan sağlık, hayvan sağlığı ve bulaşıcı hastalıklar açısından zararlıdır. Uzun süredir yapılan bu çalışmalarla birlikte insanlar bu konuları bilinç altlarına yerleştirdi. Artık bu seminerlerle ilçemizde bu işin ehli olan vatandaşlarımız çoğalıyor.”

“ESENLER BELEDİYESİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM”

Kurban kesim elemanı olmak için seminere katılan Fatih Ateş, “Bugün aldığımız eğitimlerde dini, veteriner ve sağlık konusunda bilgi aldık. Şimdi ise uygulamalı olarak kesim eğitimi alıyoruz. Ben uzun yıllardan beri bu işi yapıyorum. Bu konuda sertifika verdiği için Esenler Belediyesine çok teşekkür ederim” dedi.

Seminere katılan başka bir kursiyer Kemal Baş ise, “Burada aldığımız eğitimleri Allah nasip ederse bayramda kurban edeceğimiz hayvanlar üzerinde uygulayacağız. Kurslarda dini, veterinerlik ve sağlık konusunda bilgi aldık. Sağlık açısından hayvanın nerelerini yiyebiliriz, nerelerini yiyemeyiz onları öğrendik. Son olarak uygulamalı olarak öğrenmek için bu tesise geldik” diye konuştu.

Eğitim sonrası kursiyerlere Esenler Halk Eğitim Merkezi tarafından Kurban Kesim Elemanı sertifikası verilecek. 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7