banner1

Mavi ay canlı NASA Mavi ay saat kaçta görülecek? Türkiye'den görülecek mi

Mavi ay 31 Temmuz Cuma akşamı görülecek. Dünyanın büyük bir merakla beklediği mavi ay Türkiye'den de görülebilecek. 100 yılda 5 kez görülen mavi ay Nasa tarafından görüntülenecek. Mavi ayı NASA'dan canlı olarak izleyebileceksiniz. Mavi ay hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle.

Mavi ay canlı NASA Mavi ay saat kaçta görülecek? Türkiye'den görülecek mi

Mavi ay 31 Temmuz Cuma akşamı görülecek. Dünyanın büyük bir merakla beklediği mavi ay Türkiye'den de görülebilecek. 100 yılda 5 kez görülen mavi ay Nasa tarafından görüntülenecek. Mavi ayı NASA'dan canlı olarak izleyebileceksiniz. Mavi ay hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Mavi ay canlı NASA Mavi ay saat kaçta görülecek? Türkiye'den görülecek mi

Mavi ay pek çok kişi tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Çok nadir olarak görülen mavi ay 31 Temmuz Cuma günü görülecek. 100 yılda 5 kez görülen mavi ay 31 Temmuz Cuma günü dünyanın pek çok yerinden görülecek. Mavi ay olayını NASA internet sitesinden ve kanalından canlı olarak yayınlayacak. 

Mavi ay nedir? Bugün ay dünyanın pek çok ülkesinden mavi olarak izlenecek. En son 31 Ağustos 2012 yılında görülen Mavi Ay bugün görülecek. Yüzyılda 5 kez görülen mavi ay pek çok kişi tarafından merakla bekleniyor. Dünyada meydana gelen volkanik patlamaların ve orman yangınlarının neden olduğu bu nadir olayı 31 Temmuz Cuma gecesi net olarak izleyebileceksiniz. 

Bir yüzyıl içinde sadece 5 defa gerçekleşen Mavi Ay, En son 2012 yılının Ağustos ayında meydana gelmişti.

 

Bir takvim ayında yaşanan ikinci dolunay olarak tanımlanan Mavi Ay, nadir bir doğa olayı. Yani bir ay içinde ikinci defa gerçekleşen dolunaya bu isim veriliyor. Bir yüzyıl içinde yalnızca 5 sefer gözüken Mavi Ay, bu sene 31 Temmuz Cuma günü tekrar gözükecek. Gökbilimcilerin tahminlerine göre bir dahaki Mavi Ay’ın 2018 ve 2020 yıllarında yaşanması bekleniyor.

 

mavi ay2 300715 Yarın Mavi Ay gerçekleşecek!

 

Mavi ay aslında mavi renkli olmuyor. Dünya’da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketi nedeniyle mavi ve tonlarında gözüken Dolunay, gökbilimciler tarafından Mavi Ay olarak tanımlanmıştır. Aslında Ay’ın rengi değişmemekte, ancak toz bulutları sebebiyle Ay mavi renkte görülmektedir. Bir mevsimde dört kez dolunay olursa dördüncü dolunaya da Mavi Ay denir. Çünkü genellikle her mevsim 3 kere Dolunay meydana gelir.

 

Bu terim ilk olarak 1946 yılında “Sky&Telescope” dergisi tarafından kullanılmıştır, ancak tanım tam olarak Mavi Ay’ı karşılamamıştır. Mavi Dolunay, ilk kez 1883 yılında belirgin bir şekilde görüldü ve kayıtlara geçti. Öte yandan mavi rengine en yakın Mavi Dolunay, 1991 yılında görüntülenmiştir.

MAVİ AY NEDİR?


Mavi Ay, ilk kez 1883 yılında belirgin bir şekilde görüldü ve kayıtlara geçti. Öte yandan mavi rengine en yakın Mavi Dolunay, 1991 yılında görüntülendi.Amerikan folklöründe eskiden bu yana dolunay evresindeki Ay'a farklı isimler verilmiştir Bunlardan biri de 'Mavi Ay'dır 1883 yılında Endonazya'da Krakatoa yanardağı patladığında, insanlar Ay hangi evrede olursa olsun Ay'ı hep mavi renkte görmüşlerdir Bazı geceler ise Ay yeşil renkte gözüküyordu Bu patlamayı bilim adamları 100 Megatonluk nükleer bombaya benzetmişlerdir 600 km uzaklıktaki insanlar dahi top patlamasına benzer sesi duymuşlar ve yanardağdan çıkan çok miktarda toz Dünya atmosferine karışmış ve bu nedenle Ay mavi renge dönüşmüştür 1 mikron boyutundaki tozlar kırmızı ışığı saçar ve diğer renkleri geçirir İşte bu nedenle Ay'ın beyaz ışığı bu toz bulutlarından geçtiğinde genellikle mavi bazan da yeşil renge dönüşmüştür Eflatun rengindeki Güneş ve gece parlayan bulutlar da yine bu sırada görülen ilginç görüntülerdir Bu tozların etkinliği 4-5 yıl sürmüştür Başka volkanik patlamalar da Ay'ın mavi renkte gözükmesine neden olmuştur Örneğin 1983'de Meksika'da El Chichon, 1980'de St Helen ve 1991'de Pinatuba yanardağ patlamaları sırasında da Ay'ın mavi renkte görüldüğü konusunda gözlemler var Bu durum çoğu zaman büyük orman yangınlarında da ortaya çıkar

 

Mavi Ay kavramı ABD'de yayınlanan çiftçi almanağında ilk kez 1829 yılında yer almış ve 1937 yılına kadar bu tanım uygulanmış Bilindiği gibi 29 günde bir dolunay meydana gelir Eğer üç ay süren bir mevsimde dördüncü bir dolunay meydana gelirse o mevsimdeki üçüncü dolunaya mavi ay denilmekteydi Fakat son zamanlarda ABD takvimlerinde yer alan mavi ay kavramı değişmiştir Bugün eğer bir takvim ayında iki kez dolunay meydana geliyorsa ikincisi mavi ay olarak isimlendirilmektedir 

 

Mavi ay çok nadiren meydana gelir Her yılda 12 dolunay vardır ve 11 gün artar Bu durumu müslüman ülkeler ramazanın her sene yaklaşık 10 gün erken olmasından bilirler Bu artan günler biriktiğinde bir yılda 13 dolunay gözlenir Bu süre 32 aydır veya 272 yıldır Amerikalıların kültüründe her dolunayın bir adı vardır ve bu isimlendirme dolunayın meydana geldiği zaman göre verilir İşte bu fazladan meydana gelen 13'cü dolunaya da mavi ay denmektedir Ay bir evresini 295306 günde bir tamalar, kullandığımız takvimde de bir ay yaklaşık bu süreye eşittir, bir veya iki gün artar Doğal olarak Şubat ayı hariç çünkü Şubat, dolunay döneminden 1-2 gün fazla değil tersine 1-2 gün daha kısadır O nedenle Şubat ayında mavi ay meydana gelmez Bırakın mavi ayı bazan dolunay dahi meydana gelmez Bazı yıllarda iki kez mavi ay meydana gelebilir, bu ise Şubat'da dolunay olmamasına bağlıdır bu durum yüzyılda ancak 4-5 kez olabilir

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Anahtar Kelimeler:
Mavi AyMavi Ay Nedir
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7