Moskova ile ilk yüz yüze temas! Türkiye-Rusya ilişkileri normale dönecek mi?

Sınır ihlali yaptığı için sınırımızda düşürülen Rus uçağının ardından Türkiye Rusya ilişkileri normale dönüyor. Bugün Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşebileceklerini açıkladı. Lavrov, Mevlüt Çavuşoğlu'nun anlatacaklarını dikkatle dinleyeceğini söyledi. Kuzey Kıbrıs Rum Cumhuriyetin'de temaslarda bulunan Lavrov basın açıklaması düzenledi. Lavrov ' Türkiye Rusya ilişkilerinin düzelmesi için Türkiye'nin ne yapacağını göreceğiz. Dünya ve Türkiye bu konunun detaylarını biliyor. Konu hakkında gerek ben gerekse Putin bütün açıklamaları yaptık şimdi Türkiye tarafından atılacak adımı bekliyoruz' dedi.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Moskova ile ilk yüz yüze temas! Türkiye-Rusya ilişkileri normale dönecek mi?

Sınırımızı ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağının ardından Türkiye-Rusya ilişkileri kopma noktasına gelmişti. Rusya'dan ilk ılımlı açıklama bugün geldi. Kuzey Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'nde temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuyu görüşeceklerini açıkladı. Basın açıklaması yapan Lavrov ' Türkiye Rusya ilişkilerinin düzelmesi için Türkiye'nin ne yapacağını göreceğiz. Dünya ve Türkiye bu konunun detaylarını biliyor. Konu hakkında gerek ben gerekse Putin bütün açıklamaları yaptık şimdi Türkiye tarafından atılacak adımı bekliyoruz' dedi. 
 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yarın Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da yapılacak AGİT Bakanlar Toplantısı'nda Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmeyi reddetmeyeceğini açıkladı.

 

Lavrov bu açıklamayı, Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis ile Lefkoşa'da gerçekleştirilen ortak basın toplantısında yaptı. 

 

Türkiye'den hâla özür beklediklerini ancak bu yönde bir adım görmediklerini ifade eden Lavrov, bu yüzden son günlerde takındıkları tavrın süreceğini belirtti.

 

Lavrov, muhtemel görüşmede, Çavuşoğlu'ndan "söylenmesi gerekenleri" duyacağını da sözlerine ekledi. 

 

Rus uçağının Türk savaş uçaklarınca düşürülmesinin ardından geçen hafta Lavrov ve Çavuşoğlu telefonla görüşmüştü ve Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri bu görüşmede iki bakanın Belgrad'da görüşmek konusunda mutabık kaldıklarını belirtmişlerdi.

 

ABD: YAKINDA GÖRÜŞME GERÇEKLEŞEBİLİR


ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin dün, Rusya ile Türkiye arasındaki krizin Çavuşoğlu ve Lavrov’un görüşmesiyle çözüm yoluna girebileceğini söylediği bildirilmişti. 

 

Rus Ria Novosti ajansı söz konusu haberini Washington’daki kaynaklarına dayandırmıştı. 

 

ABD’nin böyle bir görüşmenin sağlanması için çaba sarf ettiği belirtilirken; kaynak, “Böyle bir beklentimiz var. Rus ve Türk tarafının doğrudan aralarında diyalogla krizi çözüm yoluna sokacaklarını umut ediyoruz. Yakında (Rusya Dışişleri Bakanı) Lavrov ile (Dışişleri Bakanı) Çavuşoğlu buluşabilir” demişti.

 

NELER OLMUŞTU? 

Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi konusunda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi'ni mektupla bilgilendirdi. Rus uçağının 5 dakika boyuncu uyarıldığı, uyarılara aldırış etmediği, 17 saniye Türk hava sahasını ihlal ettiği kaydedildi.

Türkiye ile Rusya arasında büyük bir soruna neden olacak bir gelişme yaşandı. Sabah saatlerinde iki Türk F16 uçağı tarafından müdahele edilen Rus savaş uçağında bulunan pilotlardan biri olay yerinde yaşamını yitirdi. Pilotlardan diğerinin Türkmenlerin elinde bulunduğu haberi geldi. Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya ile Türkiye arasında neler yaşanacağı merak ediliyor. 

 

 

Bugün sınırda çok sıcak saatler yaşanmıştı. Suriye sınırında sınır ihlali yapan SU 24 tipi Rus uçağı Türk jetleri tarafından düşürüldü. Uçağın uyarıldığı, sonra Türk jetleri tarafından vurulduğu belirtiliyor. 

 

TSK'dan yapılan açıklamada "Sınır ihlali yapan milliyeti bilinmeyen uçak 5 dakika içerisinde 10 ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Savasını ihlal etmiştir" denildi. Uçağa 2 Türk F-16'sının müdahale ettiği belirtildi.

 

Düşürülen uçakla ilgili radar iz analizi ortaya çıktı. İz analizinde uçağın Türk hava sahasını açıkça ihlal ettiği görülüyor.

 

Askeri kaynaklar 'Türk Hava Sahasının ihlal edilmesi’ konusunda Rus yetkililer ile geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde 5 kez görüşme yapıldığını açıkladı.
 

DEVLETİN ZİRVESİ TOPLANDI


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında  bölgedeki son gelişmelere ilişkin güvenlik toplantısı başladı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan  başkanlığında yapılan toplantıya, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı  Orgeneral Hulusi Akar, bazı bakanlar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan katılıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen toplantı saat  17.30'da başladı. Toplantı 18.40 sularında bitti.

 

BM'YE MEKTUP: "UYARILARA ALDIRIŞ ETMEDİ"


Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği, Türk  hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi konusunda BM Genel Sekreteri  Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi'ni mektupla bilgilendirdi. 

 

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik imzasıyla ve acil koduyla  gönderilen mektupta bu sabah hangi ülkeye ait olduğu bilinmeyen 2 adet SU-24 tipi  uçağın Yayladağı-Hatay bölgesinde Türk hava sahasına yaklaştığı, uçakların beş  dakika içinde 10 kez rotalarını değiştirmeleri konusunda uyarıldığı kaydedildi. 

 

İki uçağın da 19 bin feet yükseklikte uyarılara aldırmayarak yerel  saatle 09.24.05'te 17 saniye süreyle Türk hava sahasını ihlal ettikleri  belirtilen mektupta Türk hava sahasını ihlal eden uçaklardan birinin bölgede  devriye görevi yapan F-16 savaş uçaklarınca angajman kuralları gereği Türk hava  sahasında vurulduğu ve uçağın sınırın Suriye tarafına düştüğü ifade edildi. Türkiye'nin angajman kurallarını birçok kez diğer ülkelerle paylaştığı  vurgulanan mektupta Türkiye'nin uluslararası hukuk altında vatandaşlarını ve  sınırlarını korumak için gerekli önlemleri almakta tereddüt etmeyeceği  belirtildi. Mektupta BM Güvenlik Konseyi ve Genel Sekreterliği'nden herhangi bir  talepte bulunulmadı. 

GENELKURMAY'DAN FLAŞ AÇIKLAMA

 

Genelkurmay Başkanlığı yaşanan olayla ilgili flaş bir açıklama yaptı... İşte o açıklama:

 

"24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.

 

Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

 

DİPLOMATLAR DIŞIŞLERİNE ÇAĞRILDI

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) beş  daimi üyesinin diplomatları, Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen  uçakla ilgili bilgilendirme için Dışişleri Bakanlığı'na davet edildi. 

 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, BMGK'nın beş daimi  üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya'nın diplomatları Dışişleri  Bakanlığı'nda Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen uçakla ilgili olarak  bilgilendirildi. 

 

TÜRK ASKERİ ATEŞE DE RUS BÜYÜKELÇİLİĞİ'NE ÇAĞRILDI

 

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Sergey Panov, Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen uçakla ilgili çağrıldığı Dışişleri Bakanlığı'na geldi. Hemen ardındanTürkiye'nin Moskova'daki misyon şefi Rus Dışişleri'ne davet edildi. Türkiye'nin Moskova'daki askeri ataşesi de Rusya Savunma Bakanlığı'na çağırıldı.

 

RUSYA DEFALARCA UYARILMIŞTI

 

HATAY Yayladağı bölgesinde 5 dakika içerisinde 10 kez ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal eden uçağın düşmesiyle ilgili olarak askeri kaynaklar ’Türk Hava Sahasının ihlal edilmesi’ konusunda Rus yetkililer ile geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde 5 kez görüşme yapıldığını açıkladı. 

 

Rusya yetkilileri ve Rusya askeri heyeti ile yapılan görüşmelerde askeri konular ele alındı. Görüşmede en önemli olan ve dikkat çeken konu ise Rusya uçaklarının Türk Hava Sahası’nı ihlal etmesi olduğu belirtildi. Türk Hava Sahası’nın ihlal edilmesi halinde angajman kurallarının en sıkı şekilde uygulanacağı Rus yetkililere iletildiği öğrenildi. Türk ve Rus yetkililerin Türk Hava Sahası’nı ihlali konusunda yaptıkları görüşmelerin tarihleri şöyle; 

 

 

Yerel kaynaklar, uçağın Türkmen Dağın'daki tepeler üzerinden Türkmenler'in barındığı Yamadı kampı bölgesine yaklaşırken Murtlu ve Kepir köyleri belgesindeki Kızıldağ Tepesi üzerinde düştüğünü söyledi. 

 

ANKARA ALARMDA... ERDOĞAN BİLGİ ALDI...

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye sınırında sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi olayını takip ederek bir dizi telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak olaya ilişkin bilgi verdi. Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğu kaydedildi.

 


 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8