ÖKK Bordo Bereli alımı başvuru şartları nelerdir Bordo bereli olmak için kaç puan gerekli

Bordo Bereli olmak için şartlar nelerdir?TSK'ya bağlı özel kuvvetler komutanlığında görev alan Özel Kuvvetler Bordo Bereli askerlerimiz çok özel operasyonlarda bulunuyor ve bu operasyonlar sonucunda başarılı sonuçlar alarak göğsümüzü kabartıyor.Şimdi de Bordo Bereli olmak isteyenler için ilan yayınlandı.İşte Bordo Bereli olmak için gerekli başvuru şartları

ÖKK Bordo Bereli alımı başvuru şartları nelerdir Bordo bereli olmak için kaç puan gerekli

Bordo Bereli olmak için şartlar nelerdir?TSK'ya bağlı özel kuvvetler komutanlığında görev alan Özel Kuvvetler Bordo Bereli askerlerimiz çok özel operasyonlarda bulunuyor ve bu operasyonlar sonucunda başarılı sonuçlar alarak göğsümüzü kabartıyor.Şimdi de Bordo Bereli olmak isteyenler için ilan yayınlandı.İşte Bordo Bereli olmak için gerekli başvuru şartları

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
ÖKK Bordo Bereli alımı başvuru şartları nelerdir Bordo bereli olmak için kaç puan gerekli

Türk Silahlı Kuvvetler'in (TSK) Gururu olan Bordo Bereliler;

-3,5 Yıllık İnsanüstü Bir Eğitim Alırlar.

-Bu Askerlerin Tamamı Astsubay ve Subay Olup Kara Deniz Ve Hava Kuvvetlerinden Seçiliyorlar.

-Ağır Yorucu Fiziki Eğitim Ve Psikolojik Eğitim Veriliyor.

-Üç ayrı dalda tam 47 ayrı ders gören bir bordo bereliler 3.5 yılda yetişiyor.

 

 

Ölüm Makinaları Olarak Adlandırılan Bu Askerler Vücutlarının Her Yerini Ölüm Makinası Gibi Kullanabiliyolar.

-Dünyanın En İyi Özel Kuvveti Olan Bordo Bereliler Her Türlü Hava Şartlarına Aldırış Edilmeksizin Eğitiliyor.

-Duygusallığa Hiç Bir Zaman Önem Verilmez.

-Komutanlarına İtaatleri Sonsuzdur Komutanın "beni Vur!" Demesinden 2. Bir Emir Gelmeden Komutanını Bile Vurabilir.

-Bu Askerlerin Arkadaşlarından Birinin Tuttuğu Hedefe Bile Gözünü Kırpmadan Tek Atışta Vurarak Eğitim Aldıklarını Herkes Biliyor Ve Bunu Dünyada Başka Kuvvet Yapamaz.

Her İnsanın Harcı Olmayan Bordo Berelilerin Geçmek Zorunda Oldukları Sınavlar:

Dondurucu soğuk ve aşırı sıcaklarda görev yapma

Denizde sağ kalma

Paraşüt, kurbağa, balık adam eğitimi

Harita okuma

Düşman Derinliklerine sızma

Taktik akın

Hedef tahribi

Kaçma kurtulma

Pusu

Uzak mesafeli keşif ve devriye

Göğüs göğüse yakın muharebe

Psikolojik harekat

Rehine operasyonu

İşkenceye dayanma

İlk yardım ve yabancı dil( Her Biri En Az 2 Yabancı Dil Bilmektedirler! )

Ayrıca bordo bereliler dünyada "güven atışı eğitimi" alan tek birlik.

 

Nedir bu güven atışı?

-iki adet bordo bereli karşı karşıya geçer.

-ilk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar.

-diğer bordo bereli iki elinde iki tabancayla yürüyerek o hedefe gerçek mermilerle ateş eder.

-yolun yarısına geldiğinde arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkmaya devam eder.

mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine gelir.

bu eğitim hergün yapılır.

Özel Kuvvetler'i önce terör örgÜtü PKK'nın ikinci adamı Şemdin Sakık'ın Kuzey Irak'ta yakalanarak Türkiye'ye getirilmesi* hemen ardından da PKK'nın elebaşı abdullah öcalanının Kenya'da paketlenmesiyle tanındı. 'Zoru hemen başarırız* imkansız ise biraz zaman alır' sloganıyla yetişen Türk Özel Kuvvetler'i* ordunun göz bebeği.

Şimdi Sıra K.Irakta Kara Operasyonunda Yer Alan Askerlerimize Dualarımızı Eksik Etmeyelim...

Allah Hepsinin Yardımcısı Olsun,Şehitlerimizede Allah Rahmet Eylesin...

Bordo bereliler dışında TSK'nin birçok birimi vardır. Bunların her biri birbirinden değerli askerlerdir. Sas ve Sat'ı duymuşsunuzdur. O askerlerde çok ağır eğitimden geçerler.

Birliklerinde üstün bir performans, başarı gösteren subay ve astsubaylarla uzman erbaş ve erlerden seçilen Özel Kuvvetler Komutanlığı timleri "Bordo bereliler", çok özel bir eğitimden geçiriliyor. Her türlü koşula karşı eğitilen timler, A ve B timleri olarak iki birimde örgütleniyor. A timleri sadece subaylardan, B timleri ise bir subay komutasında astsubaylardan oluşuyor.

Özel Kuvvetler, TSK'nın seçkin askerlerinin toplandığı bir bölüm olarak en kritik görevlerde harekete geçiyor.

TSK'nın yeniden yapılanmasıyla, 1992′de teşkilatlandırılan Özel Kuvvetler Komutanlığı, dünyadaki bütün demokratik ülkelerin benzer kuruluşları gibi görev yapıyor. Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, Sualtı Taarruz (SAT), Sualtı Savunma (SAS), Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi, 1. Komando Tugayı, 2. Komando Tugayı, Bolu Dağ ve Komando Tugayı, Midyat 3. Komando Tugayı, Foça Amfibi Deniz Piyade Tugayı, Foça Jandarma Komando Okulu'nda üstün başarı gösterenler arasından titizlikle seçiliyor.Her zaman her yerde göreve hazır

Özel Kuvvet mensupları, her yerde, her zaman ve her şekilde mücadele kabiliyetini, sürekli ve zorlu eğitimlerle kazanıyorlar. Karadan, havadan, su üstünden, su altından, ortam ne olursa olsun, hedefe daima ulaşıyorlar. Her olasılığa karşı daima hazır bulunan bordo bereliler, her türlü iklim ve doğa koşullarında görev yapabiliyor. Bu personel, en gelişmiş silah ve teçhizatlarla donatılmış. En modern silahları ustaca kullanabiliyorlar.

Dünyadaki ünlü timlerle aynı becerilere sahip olan bordo bereliler, en vahşi doğa koşullarında bile yiyeceklerini temin edebiliyorlar.

Özel Kuvvetler seferde; düşman derinliklerinde bilgi toplamak, hedef belirlemek, taktik akın ve pusular uygulamak ve düşman işgalinde kalmış bölgelerde mukavemet harekatını başlatmak amacıyla kurulmuş bulunuyor.

Özel Kuvvetler'de görevli personelin yeteneklerini artırmak üzere, NATO üyesi ülkelerin özel birlikleriyle taktik ve teknik bilgi alışverişi, teknik malzeme ve müşterek eğitim alanlarında işbirliği yapılıyor.

 

Eğitimden 2 örnek

Sas'a veya Sat'a girecek olan adaylar boş bir araziye götülür. Üzerlerinde don ve atlet dışında hiç bir şey bulundurulmaz. Bu adaylara bir yol gösterilir. Bu yolun sonunda onları bir kulübe bekler. Onlardan 6 kilometrelik yolu 1 Saatte almaları istenir. Ve oraya gitmek için yola koyulurlar. Adaylar çıktıktan 10 Dakika sonra peşlerine her biri için özel sırf öldürmek için eğitilmiş köpekler bırakılır. 1 saat dolduğunda komutanlar ve denetçiler yola koyulur. O yolda o köpeklerin cesetlerini bulurlar genelde. Adamlar çıplak elle ya da dişleriyle o köpekleri parçalamıştır.

 

Diğer bir egitimde de adayların hepsi Zodyak botlarla denizin ortasına götürülürler. Ve bırakılırlar. Belli bir saat sonra oraya tekrar bir botun onları almaya gelineceğini bildirip ayrılırlar.

Dirençli olan yaklaşık o suda 3 saat hayatta kalmayı başarır. Eğitim zaitti çok olur bu eğitimde. Bot geri geldiğinde kesinlikle durmaz. Yanlarından geçer. Tutundun tutundun tutunamadın bir 3 saat daha beklersin. Her seferinde böyle olur.

 

Ve SAS & SAT da şu anda 1 numaradır. Daha bu adamlar öyle eğitimler görürler ki bir insanın imkansız dediği şeyler. Diğer bir eğitimde de komando cehennem haftası denilen bir eğitimden geçer. Asker ıssız bir ormana eline sadece bir çakı verilerek bırakılır ve 1 hafta yaşam mücadelesi verir. Kurbağalarla yılanlarla hayatta kalmaya çalışır...

Özellikleri

1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor.

2-üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar.

3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.

4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var.

5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimleri var.

A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI

-Muharebe temel eğitimi

-Göğüs göğüse muharebe

-Uzak mesafeli keşif devriye

-Sızma

-teşhis ve tanıma

-Hayatı idame

-kaçma kurtulma

-Hedef atrifi,Ateş tanzimi

-Psikolojik Harekat

-Tahrip

-Paraşüt

-Kurbağa adam

-Gayri nizami savaş

-Özel harekat türleri.konularında eğitilirler.

B-İHTİSAS KURSLARI

-yer ekip komutanlığı

-tahrip teknikleri.mayın ve bubi tuzakları

-İlk yardım

-Cerrahi müdahale teknikleri

-Mühimmat imha

-Hafif ve ağır silah uzmanlığı

-İstihbarat uzmanlığı

-Muhabere kursları

-psikolojik harekat kursları

C-YURT DIŞI KURSLARI

Ranger

-Hava İndirme

-Sivil İşler

-Halkla İlişkiler

-Hayatı İdame

-Psikolojik harekat

Tümü iyi paraşütçüdür. Çeşitli yabancı dilleri iyi bilirler.

Bordo berelilerin görevi özel harekât ve savunmadır. Yıllarca PKK dâhil birçok yasadışı örgüte kan kusturmuşlardır. Farklı aralıklarla yapılan dünya özel kuvvetler taarruz, savunma yarışmalarında 2 defa dışında hep birincilikle dönmektedirler. Ne amor'u ne delta force'u bordo berelilerin önünde ayakta kalamadı. Almanya, Fransa dâhil birçok Avrupa ülkesi özel kuvvet eğitimi aldırmak için sıradalar. Ama bordo berelilere verilen eğitimin %30 u o ülkelere gösteriliyor.

Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerdir.

K.loca dedikleri kilitleri delta forte dâhil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar.

200 metrede hâlâ nokta atışı yapabiliyorlar.

Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından kalkabileceği bir iş değildir. Bordo bereliler çoluğunu çocuğunu, anasını babasını yok sayabilir.

Bordo bereli bildiğiniz askerlere benzemez. Tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar. O askerlerin eğitiminde duygusallık diye birsek yoktur. Komutanları vurun beni dese 2. emri beklemeden vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği noktanın üstünde ki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İste bordo bereliler bundan dolayı bir numaradır. Iraktaki çatışmalarda komando ve piyade birlikleri PKK'lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar. Ve belki 3 saattir süren bir çatışma 20 dakikaya son bulur.

PKK mağarasında bulunan bir yazı;

Eğer bir asker sizi Gördüğü Zaman Durmadan Ateş Ediyorsa, Bilin Ki O Acemidir... Kurşununun Bitmesini Bekleyin... Bittiği Zaman Gidin Ve Kafasına Sıkın...

Eğer Sadece Sizi Gördüğü Zaman Ateş Ediyor Saklandığınız Zaman Duruyorsa O Bir Komandodur... Kaçın Ve Canınızı Kurtarın...

Eğer Sizi Gördüğü Zaman Ortadan Kaybolmuşsa Ve Etraf Sessizce Bilin Ki O Bordo Berelidir... Merak Etmeyin O Sizi Bulur...Türk Silahlı Kuvvetler'in (TSK) Gururu olan Bordo Bereliler;

 

-3,5 Yıllık İnsanüstü Bir Eğitim Alırlar.

 

-Bu Askerlerin Tamamı Astsubay ve Subay Olup Kara Deniz Ve Hava Kuvvetlerinden Seçiliyorlar.

 

-Ağır Yorucu Fiziki Eğitim Ve Psikolojik Eğitim Veriliyor.

 

-Üç ayrı dalda tam 47 ayrı ders gören bir bordo bereliler 3.5 yılda yetişiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ölüm Makinaları Olarak Adlandırılan Bu Askerler Vücutlarının Her Yerini Ölüm Makinası Gibi Kullanabiliyolar.

 

-Dünyanın En İyi Özel Kuvveti Olan Bordo Bereliler Her Türlü Hava Şartlarına Aldırış Edilmeksizin Eğitiliyor.

 

-Duygusallığa Hiç Bir Zaman Önem Verilmez.

 

-Komutanlarına İtaatleri Sonsuzdur Komutanın "beni Vur!" Demesinden 2. Bir Emir Gelmeden Komutanını Bile Vurabilir.

 

-Bu Askerlerin Arkadaşlarından Birinin Tuttuğu Hedefe Bile Gözünü Kırpmadan Tek Atışta Vurarak Eğitim Aldıklarını Herkes Biliyor Ve Bunu Dünyada Başka Kuvvet Yapamaz.

 

Her İnsanın Harcı Olmayan Bordo Berelilerin Geçmek Zorunda Oldukları Sınavlar:

 

Dondurucu soğuk ve aşırı sıcaklarda görev yapma

 

Denizde sağ kalma

 

Paraşüt, kurbağa, balık adam eğitimi

 

Harita okuma

 

Düşman Derinliklerine sızma

 

Taktik akın

 

Hedef tahribi

 

Kaçma kurtulma

 

Pusu

 

Uzak mesafeli keşif ve devriye

 

Göğüs göğüse yakın muharebe

 

Psikolojik harekat

 

Rehine operasyonu

 

İşkenceye dayanma

 

İlk yardım ve yabancı dil( Her Biri En Az 2 Yabancı Dil Bilmektedirler! )

 

Ayrıca bordo bereliler dünyada "güven atışı eğitimi" alan tek birlik.

 

 

 

 

 

Nedir bu güven atışı?

 

-iki adet bordo bereli karşı karşıya geçer.

 

-ilk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar.

 

-diğer bordo bereli iki elinde iki tabancayla yürüyerek o hedefe gerçek mermilerle ateş eder.

 

-yolun yarısına geldiğinde arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkmaya devam eder.

 

mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine gelir.

 

bu eğitim hergün yapılır.

 

Özel Kuvvetler'i önce terör örgÜtü PKK'nın ikinci adamı Şemdin Sakık'ın Kuzey Irak'ta yakalanarak Türkiye'ye getirilmesi* hemen ardından da PKK'nın elebaşı abdullah öcalanının Kenya'da paketlenmesiyle tanındı. 'Zoru hemen başarırız* imkansız ise biraz zaman alır' sloganıyla yetişen Türk Özel Kuvvetler'i* ordunun göz bebeği.

 

Şimdi Sıra K.Irakta Kara Operasyonunda Yer Alan Askerlerimize Dualarımızı Eksik Etmeyelim...

 

Allah Hepsinin Yardımcısı Olsun,Şehitlerimizede Allah Rahmet Eylesin...

 

Bordo bereliler dışında TSK'nin birçok birimi vardır. Bunların her biri birbirinden değerli askerlerdir. Sas ve Sat'ı duymuşsunuzdur. O askerlerde çok ağır eğitimden geçerler.

 

Birliklerinde üstün bir performans, başarı gösteren subay ve astsubaylarla uzman erbaş ve erlerden seçilen Özel Kuvvetler Komutanlığı timleri "Bordo bereliler", çok özel bir eğitimden geçiriliyor. Her türlü koşula karşı eğitilen timler, A ve B timleri olarak iki birimde örgütleniyor. A timleri sadece subaylardan, B timleri ise bir subay komutasında astsubaylardan oluşuyor.

 

Özel Kuvvetler, TSK'nın seçkin askerlerinin toplandığı bir bölüm olarak en kritik görevlerde harekete geçiyor.

 

TSK'nın yeniden yapılanmasıyla, 1992′de teşkilatlandırılan Özel Kuvvetler Komutanlığı, dünyadaki bütün demokratik ülkelerin benzer kuruluşları gibi görev yapıyor. Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, Sualtı Taarruz (SAT), Sualtı Savunma (SAS), Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi, 1. Komando Tugayı, 2. Komando Tugayı, Bolu Dağ ve Komando Tugayı, Midyat 3. Komando Tugayı, Foça Amfibi Deniz Piyade Tugayı, Foça Jandarma Komando Okulu'nda üstün başarı gösterenler arasından titizlikle seçiliyor.Her zaman her yerde göreve hazır

 

Özel Kuvvet mensupları, her yerde, her zaman ve her şekilde mücadele kabiliyetini, sürekli ve zorlu eğitimlerle kazanıyorlar. Karadan, havadan, su üstünden, su altından, ortam ne olursa olsun, hedefe daima ulaşıyorlar. Her olasılığa karşı daima hazır bulunan bordo bereliler, her türlü iklim ve doğa koşullarında görev yapabiliyor. Bu personel, en gelişmiş silah ve teçhizatlarla donatılmış. En modern silahları ustaca kullanabiliyorlar.

 

Dünyadaki ünlü timlerle aynı becerilere sahip olan bordo bereliler, en vahşi doğa koşullarında bile yiyeceklerini temin edebiliyorlar.

 

Özel Kuvvetler seferde; düşman derinliklerinde bilgi toplamak, hedef belirlemek, taktik akın ve pusular uygulamak ve düşman işgalinde kalmış bölgelerde mukavemet harekatını başlatmak amacıyla kurulmuş bulunuyor.

 

Özel Kuvvetler'de görevli personelin yeteneklerini artırmak üzere, NATO üyesi ülkelerin özel birlikleriyle taktik ve teknik bilgi alışverişi, teknik malzeme ve müşterek eğitim alanlarında işbirliği yapılıyor.

 

 

 

Eğitimden 2 örnek

 

Sas'a veya Sat'a girecek olan adaylar boş bir araziye götülür. Üzerlerinde don ve atlet dışında hiç bir şey bulundurulmaz. Bu adaylara bir yol gösterilir. Bu yolun sonunda onları bir kulübe bekler. Onlardan 6 kilometrelik yolu 1 Saatte almaları istenir. Ve oraya gitmek için yola koyulurlar. Adaylar çıktıktan 10 Dakika sonra peşlerine her biri için özel sırf öldürmek için eğitilmiş köpekler bırakılır. 1 saat dolduğunda komutanlar ve denetçiler yola koyulur. O yolda o köpeklerin cesetlerini bulurlar genelde. Adamlar çıplak elle ya da dişleriyle o köpekleri parçalamıştır.

 

 

 

Diğer bir egitimde de adayların hepsi Zodyak botlarla denizin ortasına götürülürler. Ve bırakılırlar. Belli bir saat sonra oraya tekrar bir botun onları almaya gelineceğini bildirip ayrılırlar.

 

Dirençli olan yaklaşık o suda 3 saat hayatta kalmayı başarır. Eğitim zaitti çok olur bu eğitimde. Bot geri geldiğinde kesinlikle durmaz. Yanlarından geçer. Tutundun tutundun tutunamadın bir 3 saat daha beklersin. Her seferinde böyle olur.

 

 

 

Ve SAS & SAT da şu anda 1 numaradır. Daha bu adamlar öyle eğitimler görürler ki bir insanın imkansız dediği şeyler. Diğer bir eğitimde de komando cehennem haftası denilen bir eğitimden geçer. Asker ıssız bir ormana eline sadece bir çakı verilerek bırakılır ve 1 hafta yaşam mücadelesi verir. Kurbağalarla yılanlarla hayatta kalmaya çalışır...

 

Özellikleri

 

1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor.

 

2-üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar.

 

3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.

 

4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var.

 

5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimleri var.

 

A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI

 

-Muharebe temel eğitimi

 

-Göğüs göğüse muharebe

 

-Uzak mesafeli keşif devriye

 

-Sızma

 

-teşhis ve tanıma

 

-Hayatı idame

 

-kaçma kurtulma

 

-Hedef atrifi,Ateş tanzimi

 

-Psikolojik Harekat

 

-Tahrip

 

-Paraşüt

 

-Kurbağa adam

 

-Gayri nizami savaş

 

-Özel harekat türleri.konularında eğitilirler.

 

B-İHTİSAS KURSLARI

 

-yer ekip komutanlığı

 

-tahrip teknikleri.mayın ve bubi tuzakları

 

-İlk yardım

 

-Cerrahi müdahale teknikleri

 

-Mühimmat imha

 

-Hafif ve ağır silah uzmanlığı

 

-İstihbarat uzmanlığı

 

-Muhabere kursları

 

-psikolojik harekat kursları

 

C-YURT DIŞI KURSLARI

 

Ranger

 

-Hava İndirme

 

-Sivil İşler

 

-Halkla İlişkiler

 

-Hayatı İdame

 

-Psikolojik harekat

 

Tümü iyi paraşütçüdür. Çeşitli yabancı dilleri iyi bilirler.

 

Bordo berelilerin görevi özel harekât ve savunmadır. Yıllarca PKK dâhil birçok yasadışı örgüte kan kusturmuşlardır. Farklı aralıklarla yapılan dünya özel kuvvetler taarruz, savunma yarışmalarında 2 defa dışında hep birincilikle dönmektedirler. Ne amor'u ne delta force'u bordo berelilerin önünde ayakta kalamadı. Almanya, Fransa dâhil birçok Avrupa ülkesi özel kuvvet eğitimi aldırmak için sıradalar. Ama bordo berelilere verilen eğitimin %30 u o ülkelere gösteriliyor.

 

Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerdir.

 

K.loca dedikleri kilitleri delta forte dâhil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar.

 

200 metrede hâlâ nokta atışı yapabiliyorlar.

 

Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından kalkabileceği bir iş değildir. Bordo bereliler çoluğunu çocuğunu, anasını babasını yok sayabilir.

 

Bordo bereli bildiğiniz askerlere benzemez. Tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar. O askerlerin eğitiminde duygusallık diye birsek yoktur. Komutanları vurun beni dese 2. emri beklemeden vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği noktanın üstünde ki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İste bordo bereliler bundan dolayı bir numaradır. Iraktaki çatışmalarda komando ve piyade birlikleri PKK'lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar. Ve belki 3 saattir süren bir çatışma 20 dakikaya son bulur.

 

PKK mağarasında bulunan bir yazı;

 

Eğer bir asker sizi Gördüğü Zaman Durmadan Ateş Ediyorsa, Bilin Ki O Acemidir... Kurşununun Bitmesini Bekleyin... Bittiği Zaman Gidin Ve Kafasına Sıkın...

 

Eğer Sadece Sizi Gördüğü Zaman Ateş Ediyor Saklandığınız Zaman Duruyorsa O Bir Komandodur... Kaçın Ve Canınızı Kurtarın...

 

Eğer Sizi Gördüğü Zaman Ortadan Kaybolmuşsa Ve Etraf Sessizce Bilin Ki O Bordo Berelidir... Merak Etmeyin O Sizi Bulur...Türk Silahlı Kuvvetler'in (TSK) Gururu olan Bordo Bereliler; 

 

-3,5 Yıllık İnsanüstü Bir Eğitim Alırlar. 

 

-Bu Askerlerin Tamamı Astsubay ve Subay Olup Kara Deniz Ve Hava Kuvvetlerinden Seçiliyorlar. 

 

-Ağır Yorucu Fiziki Eğitim Ve Psikolojik Eğitim Veriliyor. 

 

-Üç ayrı dalda tam 47 ayrı ders gören bir bordo bereliler 3.5 yılda yetişiyor. 

 

-Ölüm Makinaları Olarak Adlandırılan Bu Askerler Vücutlarının Her Yerini Ölüm Makinası Gibi Kullanabiliyolar. 

 

-Dünyanın En İyi Özel Kuvveti Olan Bordo Bereliler Her Türlü Hava Şartlarına Aldırış Edilmeksizin Eğitiliyor.

 

-Duygusallığa Hiç Bir Zaman Önem Verilmez. 

 

-Komutanlarına İtaatleri Sonsuzdur Komutanın "beni Vur!" Demesinden 2. Bir Emir Gelmeden Komutanını Bile Vurabilir. 

 

-Bu Askerlerin Arkadaşlarından Birinin Tuttuğu Hedefe Bile Gözünü Kırpmadan Tek Atışta Vurarak Eğitim Aldıklarını Herkes Biliyor Ve Bunu Dünyada Başka Kuvvet Yapamaz. 

 

Her İnsanın Harcı Olmayan Bordo Berelilerin Geçmek Zorunda Oldukları Sınavlar: 

 

Dondurucu soğuk ve aşırı sıcaklarda görev yapma 

Denizde sağ kalma 

Paraşüt, kurbağa, balık adam eğitimi 

Harita okuma 

Düşman Derinliklerine sızma 

Taktik akın 

Hedef tahribi 

Kaçma kurtulma 

Pusu 

Uzak mesafeli keşif ve devriye 

Göğüs göğüse yakın muharebe 

Psikolojik harekat 

Rehine operasyonu 

İşkenceye dayanma 

İlk yardım ve yabancı dil( Her Biri En Az 2 Yabancı Dil Bilmektedirler! ) 

 

Ayrıca bordo bereliler dünyada "güven atışı eğitimi" alan tek birlik. 

 

Nedir bu güven atışı? 

 

-iki adet bordo bereli karşı karşıya geçer. 

-ilk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar. 

-diğer bordo bereli iki elinde iki tabancayla yürüyerek o hedefe gerçek mermilerle ateş eder. 

-yolun yarısına geldiğinde arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkmaya devam eder. 

mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine gelir. 

bu eğitim hergün yapılır. 

 

Özel Kuvvetler'i önce terör örgÜtü PKK'nın ikinci adamı Şemdin Sakık'ın Kuzey Irak'ta yakalanarak Türkiye'ye getirilmesi* hemen ardından da PKK'nın elebaşı abdullah öcalanının Kenya'da paketlenmesiyle tanındı. 'Zoru hemen başarırız* imkansız ise biraz zaman alır' sloganıyla yetişen Türk Özel Kuvvetler'i* ordunun göz bebeği. 

 

Şimdi Sıra K.Irakta Kara Operasyonunda Yer Alan Askerlerimize Dualarımızı Eksik Etmeyelim... 

Allah Hepsinin Yardımcısı Olsun,Şehitlerimizede Allah Rahmet Eylesin... 

 

Bordo bereliler dışında TSK’nin birçok birimi vardır. Bunların her biri birbirinden değerli askerlerdir. Sas ve Sat’ı duymuşsunuzdur. O askerlerde çok ağır eğitimden geçerler. 

Birliklerinde üstün bir performans, başarı gösteren subay ve astsubaylarla uzman erbaş ve erlerden seçilen Özel Kuvvetler Komutanlığı timleri “Bordo bereliler”, çok özel bir eğitimden geçiriliyor. Her türlü koşula karşı eğitilen timler, A ve B timleri olarak iki birimde örgütleniyor. A timleri sadece subaylardan, B timleri ise bir subay komutasında astsubaylardan oluşuyor. 

Özel Kuvvetler, TSK’nın seçkin askerlerinin toplandığı bir bölüm olarak en kritik görevlerde harekete geçiyor. 

 

TSK’nın yeniden yapılanmasıyla, 1992′de teşkilatlandırılan Özel Kuvvetler Komutanlığı, dünyadaki bütün demokratik ülkelerin benzer kuruluşları gibi görev yapıyor. Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, Sualtı Taarruz (SAT), Sualtı Savunma (SAS), Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi, 1. Komando Tugayı, 2. Komando Tugayı, Bolu Dağ ve Komando Tugayı, Midyat 3. Komando Tugayı, Foça Amfibi Deniz Piyade Tugayı, Foça Jandarma Komando Okulu’nda üstün başarı gösterenler arasından titizlikle seçiliyor.Her zaman her yerde göreve hazır 

Özel Kuvvet mensupları, her yerde, her zaman ve her şekilde mücadele kabiliyetini, sürekli ve zorlu eğitimlerle kazanıyorlar. Karadan, havadan, su üstünden, su altından, ortam ne olursa olsun, hedefe daima ulaşıyorlar. Her olasılığa karşı daima hazır bulunan bordo bereliler, her türlü iklim ve doğa koşullarında görev yapabiliyor. Bu personel, en gelişmiş silah ve teçhizatlarla donatılmış. En modern silahları ustaca kullanabiliyorlar.

 

Dünyadaki ünlü timlerle aynı becerilere sahip olan bordo bereliler, en vahşi doğa koşullarında bile yiyeceklerini temin edebiliyorlar. 

Özel Kuvvetler seferde; düşman derinliklerinde bilgi toplamak, hedef belirlemek, taktik akın ve pusular uygulamak ve düşman işgalinde kalmış bölgelerde mukavemet harekatını başlatmak amacıyla kurulmuş bulunuyor. 

Özel Kuvvetler’de görevli personelin yeteneklerini artırmak üzere, NATO üyesi ülkelerin özel birlikleriyle taktik ve teknik bilgi alışverişi, teknik malzeme ve müşterek eğitim alanlarında işbirliği yapılıyor. 

 

Eğitimden 2 örnek 

 

Sas’a veya Sat’a girecek olan adaylar boş bir araziye götülür. Üzerlerinde don ve atlet dışında hiç bir şey bulundurulmaz. Bu adaylara bir yol gösterilir. Bu yolun sonunda onları bir kulübe bekler. Onlardan 6 kilometrelik yolu 1 Saatte almaları istenir. Ve oraya gitmek için yola koyulurlar. Adaylar çıktıktan 10 Dakika sonra peşlerine her biri için özel sırf öldürmek için eğitilmiş köpekler bırakılır. 1 saat dolduğunda komutanlar ve denetçiler yola koyulur. O yolda o köpeklerin cesetlerini bulurlar genelde. Adamlar çıplak elle ya da dişleriyle o köpekleri parçalamıştır. 

 

Diğer bir egitimde de adayların hepsi Zodyak botlarla denizin ortasına götürülürler. Ve bırakılırlar. Belli bir saat sonra oraya tekrar bir botun onları almaya gelineceğini bildirip ayrılırlar. 

 

Dirençli olan yaklaşık o suda 3 saat hayatta kalmayı başarır. Eğitim zaitti çok olur bu eğitimde. Bot geri geldiğinde kesinlikle durmaz. Yanlarından geçer. Tutundun tutundun tutunamadın bir 3 saat daha beklersin. Her seferinde böyle olur. 

 

Ve SAS & SAT da şu anda 1 numaradır. Daha bu adamlar öyle eğitimler görürler ki bir insanın imkansız dediği şeyler. Diğer bir eğitimde de komando cehennem haftası denilen bir eğitimden geçer. Asker ıssız bir ormana eline sadece bir çakı verilerek bırakılır ve 1 hafta yaşam mücadelesi verir. Kurbağalarla yılanlarla hayatta kalmaya çalışır...

 

Özellikleri 

 

1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor. 

2-üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar. 

3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar. 

4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var. 

5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimleri var. 

 

A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI 

 

 

-Muharebe temel eğitimi 

-Göğüs göğüse muharebe 

-Uzak mesafeli keşif devriye 

-Sızma 

-teşhis ve tanıma 

-Hayatı idame 

-kaçma kurtulma 

-Hedef atrifi,Ateş tanzimi 

-Psikolojik Harekat 

-Tahrip 

-Paraşüt 

-Kurbağa adam 

-Gayri nizami savaş 

-Özel harekat türleri.konularında eğitilirler. 

 

B-İHTİSAS KURSLARI 

 

-yer ekip komutanlığı 

-tahrip teknikleri.mayın ve bubi tuzakları 

-İlk yardım 

-Cerrahi müdahale teknikleri 

-Mühimmat imha 

-Hafif ve ağır silah uzmanlığı 

-İstihbarat uzmanlığı 

-Muhabere kursları 

-psikolojik harekat kursları 

 

C-YURT DIŞI KURSLARI 

 

Ranger 

-Hava İndirme 

-Sivil İşler 

-Halkla İlişkiler 

-Hayatı İdame 

-Psikolojik harekat 

 

Tümü iyi paraşütçüdür. Çeşitli yabancı dilleri iyi bilirler. 

 

 

Bordo berelilerin görevi özel harekât ve savunmadır. Yıllarca PKK dâhil birçok yasadışı örgüte kan kusturmuşlardır. Farklı aralıklarla yapılan dünya özel kuvvetler taarruz, savunma yarışmalarında 2 defa dışında hep birincilikle dönmektedirler. Ne amor’u ne delta force'u bordo berelilerin önünde ayakta kalamadı. Almanya, Fransa dâhil birçok Avrupa ülkesi özel kuvvet eğitimi aldırmak için sıradalar. Ama bordo berelilere verilen eğitimin %30 u o ülkelere gösteriliyor. 

Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerdir. 

 

K.loca dedikleri kilitleri delta forte dâhil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar. 

 

200 metrede hâlâ nokta atışı yapabiliyorlar. 

 

Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından kalkabileceği bir iş değildir. Bordo bereliler çoluğunu çocuğunu, anasını babasını yok sayabilir. 

 

Bordo bereli bildiğiniz askerlere benzemez. Tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar. O askerlerin eğitiminde duygusallık diye birsek yoktur. Komutanları vurun beni dese 2. emri beklemeden vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği noktanın üstünde ki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İste bordo bereliler bundan dolayı bir numaradır. Iraktaki çatışmalarda komando ve piyade birlikleri PKK'lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar. Ve belki 3 saattir süren bir çatışma 20 dakikaya son bulur. 

 

PKK mağarasında bulunan bir yazı; 

 

Eğer bir asker sizi Gördüğü Zaman Durmadan Ateş Ediyorsa, Bilin Ki O Acemidir... Kurşununun Bitmesini Bekleyin... Bittiği Zaman Gidin Ve Kafasına Sıkın... 

 

Eğer Sadece Sizi Gördüğü Zaman Ateş Ediyor Saklandığınız Zaman Duruyorsa O Bir Komandodur... Kaçın Ve Canınızı Kurtarın... 

 

Eğer Sizi Gördüğü Zaman Ortadan Kaybolmuşsa Ve Etraf Sessizce Bilin Ki O Bordo Berelidir... Merak Etmeyin O Sizi Bulur...

Terör olayları ve bölgedeki güvenlik sorunlarının tırmanışa geçmesi nedeniyle Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın (ÖKK) görev sahası genişledi, personel ihtiyacı arttı. Sözleşmeli subay ve astsubaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) doğrudan ÖKK personeli olarak görevlendirilebilecek.

 

Adayların, Özel Kuvvetler kursu görecekler için aranan sağlık şartlarına sahip olmaları gerekiyor. Sözleşmeli Subay ve Astsubay Yönetmelikleri’nde temmuz ayında yapılan değişiklikle, TSK’ya doğrudan ÖKK’da görev yapmak üzere sözleşmeli subay ve astsubay alınabilmesinin önü açılmıştı.

 

 

 

Bu kez TSK Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı ve söz konusu personelin atanma usulü de belirlendi. Böylece uygulamaya geçişin son adımı atıldı.

 

SİVİLDEN TAZE KAN

 

Mevcut uygulamaya göre; Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın personel seçimi kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı’nda yapılıyordu. Yeterli personel temin edilememesi halinde Özel Kuvvetler Komutanlığı, dağ-komando veya paraşüt kursu görmüşler öncelikli olmak üzere “gönüllülük” esasına göre personel seçimi yapıyordu. Atama Yönetmeliği’ne “Doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yapmak üzere TSK’ya alınan sözleşmeli subay ve astsubaylardan askeri eğitimlerini başarı ile bitirenlerin atamaları Özel Kuvvetler Komutanlığı’na yapılır” maddesi eklendi.

 

Buna göre TSK, doğrudan “Bordo Bereli” olarak görev yapmak üzere, sözleşmeli subay ve astsubay istihdam edebilecek. Doğrudan ÖKK’da görevlendirilen sözleşmeli subay ve astsubaylar, sağlık yeteneklerini kaybetmedikleri sürece, ilerleyen yıllarda farklı kadrolarda görevlendirilemeyecek. Sözleşmeli subay ve astsubaylar öncelikli olarak ÖKK bünyesinde çok özel bir eğitimden geçirilecek. Bordo Bereliler 3 farklı dalda toplam 47 ders görecek.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ömer unurlu 2016-11-30 07:50:29

Bende bordo bereli olmak istiyorum ve vatanim için savaşmaya hazirim

Avatar
yunus çetinkaya 2017-01-30 17:27:52

s.a ben liseye gidiyorum bu vatan için canım sona kadar fede ve bende özel tim sas sat veya bordo bereli olmak istiyorum bu nedenle ne yapmam lazım biraz yardımcı olurmusunuz ya da biaz billi verirmisiniz arz ederim

Avatar
Mahmut Kuş 2017-03-01 17:44:13

Bende bu sene lise sonum. Allahın izniyle bordo bereli olucam

Avatar
Ramazan 2017-05-19 16:53:07

Vatana canım feda vatan vatav insalah olurum

Avatar
Ramazan 2017-05-19 16:54:11

Vatan sana camim feda vatan vatav

banner8

banner22

banner7

banner25