Oy ve Ötesi nedir Oy ve ötesi kimlerden oluşur?İşte Oy ve ötesi gerçeği

Seçimeler artık sayılı günler kaldı.Partilerde seçim hareketliliği sürerken sivil platformlarda oylamada görev almaya ve oylama günü herhangi bir aksaklık yaşanmaması için çalışacak.Peki oy ve ötesi nedir,nasıl kayıt yapılır ve oy ve ötesi ne iş yapar işte detaylar..

Oy ve Ötesi nedir Oy ve ötesi kimlerden oluşur?İşte Oy ve ötesi gerçeği

Seçimeler artık sayılı günler kaldı.Partilerde seçim hareketliliği sürerken sivil platformlarda oylamada görev almaya ve oylama günü herhangi bir aksaklık yaşanmaması için çalışacak.Peki oy ve ötesi nedir,nasıl kayıt yapılır ve oy ve ötesi ne iş yapar işte detaylar..

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Oy ve Ötesi nedir Oy ve ötesi kimlerden oluşur?İşte Oy ve ötesi gerçeği

Oy ve ötesi nedir? 1 Kasım seçim öncesi gündemlerinden öne çıkan konu sandık güvenliğinin sağlanıp sağlanamaması.Sivil bir oluşum olan ve 2014 yerel seçimlerinde sandık başında olan Oy ve ötesi 1 Kasım seçimleri öncesi gündeme tekrar geldi. Oy ve Ötesi ne yapar?  Oy ve Ötesine nasıl girilir?  Oy ve Ötesine gönüllü olmak için ne yapılıyor ? Haberimizin devamında.

 

Oy ve Ötesi, 24 Nisan 2014 tarihinde kurulan ve merkezi İstanbul'da olan sivil toplum kuruluşudur. Seçimlerde oy kullanmayı teşvik etmek, adayların daha iyi tanınmasını sağlamak ve şeffaf bir seçim için sandık gözetmenliğini kolaylaştırmak derneğin amaçları arasındadır

1 Kasım seçimleri öncesinde daha önceki seçimlerde oluşan durumlardan dolayı kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri sandık güvenliğinin sağlanması. Siyasi partilerin kendi müşahitleri dışında, son iki yıldır sandık başında "sivil inisiyatif" görev yapmaya başladı. "Oy ve Ötesi" adıyla örgütlenen bu sivil oluşum, 1 Kasım seçimleri öncesinde yine gündemde.

 

Oy ve Ötesi, sekiz arkadaş tarafından "adil, güvenilir ve şeffaf seçimler için tarafsız, partiler üstü ve sivil seçim gözlemciliği" amacıyla, Mart 2014 yerel seçimlerinden hemen önce oluşturuldu. İstanbul'daki "33 bin sandık için 33 bin gönüllü buluyoruz" sloganıyla başlayan hareket, çok kısa süre içinde tüm Türkiye'ye yayıldı, 30 bin gönüllüye sahip bir platforma dönüştü. Hareket, 24 Nisan 2014'te dernekleşti; İstanbul merkezli "Oy ve Ötesi Derneği" resmen kuruldu.

 

Tamamen gönüllülerden oluşan oy ve ötesi, ilk olarak Mart 2014 yerel seçimlerinde sandık başlarında görev yaptı. Ardından Ağustos 2014'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de sandık başında görev alan Oy ve Ötesi gönüllüleri, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde de yine sandık başındaydı.

 

''2015 Genel Seçimleri'nde ise sivil seçim gözlemciliğini Türkiye genelinde de yaygınlaştırdık ve 46 şehirde gönüllülerimizle seçimleri gözlemledik''

 

Oy ve Ötesi, "şeffaf seçim sonuçları" için, tamamen tarafsız gönüllülerden oluşuyor. Derneğin resmi internet sayfasında bu durum şöyle ifade edililiyor; 

 

"Tarafsız ve bilinçli gönüllülerimizle seçimleri gözlemleme ve herkese eşit mesafede durma ihtiyacını her seçimde tekrar gördük. Demokrasinin tartışmasız ilk ayağı olan şeffaf seçimlerin, tarafsız sivil toplum tarafından sahiplenilmesini sağlamaya devam edeceğiz. Oy ve Ötesi’nin ana odağı sivil seçim gözlemciliğini yaygınlaştırmak için ülke çapında seçim ve sayım sürecine hakim gönüllüler, gönüllü gözlemciler yetiştirmek olarak kalacak"

 

Oy ve Ötesi, tamamen gönüllülük üzerine kurulmuş bir hareket. Seçimlerde sandıklarda oy ve ötesi için çalışmak isteyen gönüllüler, öncelikle derneğe kayıt oluyorlar. Gönüllüler, kayıt işlemi sırasında gözetmenlik yapmak istedikleri ilçe, mahalle ve okulu seçiyor. Ardından da kendileri dernek tarafından aranarak, hangi sandıkta görev yapacakları bildiriliyor. İsteyenler, dernek tarafından düzenlenen "sandık gözetmenliği eğitimine" katılabiliyorlar. Eğitimlere ilişkin ayrıntılar ise, derneğin resmi internet sitesi olan oyveotesi.org adresinden duyuruluyor.

Oy ve Ötesi Nedir? Oy ve Ötesi Ne Yapar?

1 Kasım seçimlerinde Oy ve Ötesi'nden kaç kişi sandık başında olacak?

 

Oy ve Ötesi, 1 Kasım seçimleri için kayıt almaya devam ediyor. Dernek yetkililerine göre, bugüne kadar kayıt yaptıran gönüllü sayısı 50 bini aştı. Ancak 1 Kasım seçimleri için derneğin hedefi 100 bin sandık görevlisine ulaşabilmek.

 

120 bin gönüllü eğitim aldı

 

Oy ve Ötesi, görev yaptığı seçimler için toplamda 120 bin gönüllü eğitim aldı. Dernek yetkilileri,1 Kasım seçimleri için hedefin toplamda 250 bin gönüllünün eğitilmesi olduğunu vurguluyorlar. Yüzyüze eğitimler dışında, gönüllere on-line eğitim de veriliyor. Gönüllüre verilen eğitim, seçim mevzuatı, sandık başında ne yapılmalı gibi konuları içeriyor.

 

Oy ve Ötesi sandık başında nelere dikkat ediyor?

 

Oy ve Ötesi gönüllüleri sandık başında en çok, oy kullanma sırasında usul ve uygulama hatası yapılmamasına dikkat ediyor. Oy ve Ötesi müşahitleri, 7 Haziran seçimleri sırasında görev yapan oy ve ötesi gönüllülerinin yaptığı itirazların yüzde 90'ı kabul edildi. 7 Haziran'da en çok görülen usülsüzlük ise, oy verme kabinine refakatçi eşliğinde girilmesi oldu.

 

Oy ve Ötesi, 1 Kasım seçimleri için özellikle Elazığ, Adıyaman, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Sivas, Konya ve Isparta'da gönüllüye ihtiyaç duyuyor.

 

Oy ve Ötesi Hakkında

 

Oy ve Ötesi sivil inisiyatifinin başlangıcı 2013 yılının ortalarında başlayan Gezi Parkı protestoları sonrasına dayanır. Daha önce herhangi bir siyasi oluşumda yer almayan ancak Oy ve Ötesi'nin oluşumuna ilham veren bu protestolara katılan ve Gezi'nin enerjisini daha somut ve kısa zamanda sonuç alınabilecek bir projeye kanalize etmek isteyen apolitik 8 genç arkadaş tarafından kuruldu. 2015 Mayıs ayında akademisyenler tarafından yayınlanan bir araştırmanın sonucuna göre Türkiye'de seçimlerin adil olmayacağına inanan yurttaşların oranı 2007 yılında %28 iken 2015 yılında bu oran %43'e yükseldi, aynı araştırmada 2007 yılında seçimlerin adil olacağına inananların oranı %70 iken 2015 yılında bu oran %43'e düştü. 2014 seçimlerinde yaşanan 35 ildeki elektrik kesintileri, yetkililer tarafından kesintilerin sebebi olarak kedilerin trafoyo girdiğinin açıklanması, oyların mum ışığında sayılması, bazı seçim bürolarına yapılan baskınlar, kazanılıp kaybedilen iller, çöplerde bulunan oylar, kaybolan ya da değiştirilen tutanaklar gibi gelişmeler seçim sandıklarına olan güveni sarstı. Taban hareketi olarak gelişen ve sandık güvenliği için Türkiye çapında binlerce kişilik gönüllü ordusundan oluşan bağımsız sivil inisiyatiflerinden biri Oy ve Ötesi oldu.

 

Çalışmaları

 

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçları ve ana akım medya aracılığıyla bir araya gelen Oy ve Ötesi'nin gönüllüleri eğitim çalışmaları için 3 farklı kanal kullanmaktadır; 1) Online video içerikleri ile eğitim, 2) Küçük toplantılar ile eğitim seansları, 3) Daha büyük katılımlı toplantılar ile eğitim seansları. Vatandaş gözlemciliğine dayalı seçim gözetmenliğini yaygınlaştıran Oy ve Ötesi aşağıdaki seçimlerde aktif olarak oy verme ve oy sayım süreçlerinde yer aldı;

 

2014 Türkiye yerel seçimleri (İstanbul'da 26,500 gönüllü ile) 

Yalova'da 2014 Türkiye yerel seçimleri (30 avukat, 40 okul sorumlusu ve 250’den fazla sandık gözlemcisi ile) 

2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi (İstanbul, Ankara, Adana, Bursa, İzmir ve Antalya olmak üzere toplam 6 ilde) 

Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri (46 ilde, 173 ilçede, 55,000 gönüllü ile) 

 

Destek verenler

 

Oy ve Ötesi'ne destek veren kurumlar arasında Türkiye Barolar Birliği, İstanbul Barosu, İstanbul Hepimizin, Bab-ı Hayal, Denge ve Denetleme Ağı, Antalya Barosu ve Muğla Barosu bulunmaktadır. Oy ve Ötesi'nin başlattığı kampanyaya destek veren Cem Yılmaz seçmenleri oylarına sahip çıkmaya çağırdı. Mehmet Günsür, Yasemin Allen, Engin Öztürk, Meltem Cumbul, Ezgi Mola, Güven Kıraç ve Burcu Kutluk 'Oy’una Sahip Çık!' isimli video için gönüllü olarak kamera karşısına geçti. İlber Ortaylı, Oy ve Ötesi'ne verdiği röportajda gençlerden ve bütün halktan bu işe gönül verenleri sandık başlarına giderek oylarına sahip çıkmaya çağırd

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25