Sandık sorgulama sandığımdan hangi parti 1.çıktı?sandık sandık seçim sonuçları burada olacak

1 Kasım seçimleri yarın yapılacak.26.dönem milletvekillerinin seçimi için seçmenler oylarını yarın sabah kullanmaya başlayacaklar.Doğu Anadolu'da sandıklar 07:00'da açılıp 16:00'da kapanacak batıda ise 08:00'da açılacak ve 17:00'da kapanacak.Peki oy verdiğiniz sandıktan hangi parti birinci çıktı bunu yarın sitemizde yer alan linkten sorgulayabileceksiniz.

Sandık sorgulama sandığımdan hangi parti 1.çıktı?sandık sandık seçim sonuçları burada olacak

1 Kasım seçimleri yarın yapılacak.26.dönem milletvekillerinin seçimi için seçmenler oylarını yarın sabah kullanmaya başlayacaklar.Doğu Anadolu'da sandıklar 07:00'da açılıp 16:00'da kapanacak batıda ise 08:00'da açılacak ve 17:00'da kapanacak.Peki oy verdiğiniz sandıktan hangi parti birinci çıktı bunu yarın sitemizde yer alan linkten sorgulayabileceksiniz.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Sandık sorgulama sandığımdan hangi parti 1.çıktı?sandık sandık seçim sonuçları burada olacak

YSK sandık sonuçları sorgulama bilgileri ile karşınızdayız. Son yılların en önemli seçimlerinden biri olan 1 Kasım 2015 milletvekilleri genel seçimi için artık az bir zaman kaldı. Yaklaşık 55 milyon vatandaş 1 kasım'da sandık başına gidecek ve oylarını kullanacak. Oy verme işlemleri tamamlandığında ise sandıklar yavaş yavaş açılmaya ve sayılmaya başlanacak. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sandık sonuçlarını açıkladığı anda sayfamızdan sonuçları görebileceksiniz. İşte YSK sandık sonuçları sorgulama ekranı.

YSK sandık sonuçları sorgulama ekranı için tıklayınız

Oy Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İstanbul Barosu Basın Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi ve İstanbul Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Baran Akcan, seçmenlerin oy kullanırken dikkat etmeleri gereken hususlara dikkati çekerek kamu oyunu uyardı.

İstanbul Barosu Basın Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi ve İstanbul Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Baran Akcan, 7 Haziran seçimlerinde sandığa giden 1 milyon 326 bin 434 vatandaşın oyu ise geçersiz kabul edildiğini belirterek "Geçersiz oyların sayısı, seçimlerden 5. parti olarak çıkan Saadet Partisi'nin 942 bin 27 olan oy sayısını geçmiştir. Bu nedenle oy verme işlemi sırasında uyulması gerekn kurallar büyük önem taşımaktadır" dedi.

OY VERME SAATİ

Akcan, Resmi Gazete'de yayımlanan YSK kararında, 1 Kasım seçimlerinde oy kullanma süresinin saat 08.00 ile 17.00 arası olduğunun belirtildiğini vurgulayarak "Saat 17.00 olduğu halde sandık başında bekleyenlerin sandık başkanı tarafından sayıldıktan sonra oy kullanabilecek. YSK Kararına göre; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te 07.00 ile 16.00 saatleri arasında oy kullanılacak. Öncelikle uyulması gereken kural belirlenen vakitler içerinde sandığa gitmek olmalıdır" ifadelerini kullandı.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Akcan sözlerine şöyle devam etti: "Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de seçmen bilgi kağıtları seçmenlerin adreslerine gönderilmiştir. Seçmen bilgi kağıdında seçmenin nerede oy kullanacağı belirtilmiştir. Seçmen bilgi kağıtları kendilerine ulaşsın veya ulaşmasın, seçmelerin TC Kimlik Numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kişinin kimliğini şüphe oluşturmayacak şekilde ortaya koyan resimli belgelerden birisini sunarak oy kullanabileceklerdir.

Oy kullanma işlemi sürecinde ise en önemli nokta; üzerinde 'Evet' yazan mührün oy pusulasında sıralanan siyasi partinin ya da

bağımsız adayın altındaki kutucuğa, belirtilen sınırlar dışına taşırılmadan basılmasıdır. Aksi halde kullanılan oy, sandık görevlileri tarafından geçersiz oy olarak kayda alınacaktır.

Bu talimata uyulmadığı Seçmenler tarafından fark edildiğinde eski pusula teslim edilerek yeni bir oy pusulası istenebilecektir.

Seçmenler, Sandık Başkanı tarafından verilen oy pusulası ve oy pusulasını içerir zarfın mühürlü olduğuna dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlardan herhangi birinin mührü içermemesi kullanılan oyun geçersiz sayılmasına neden olacaktır.

Oy vermeye gelen hamile, hasta ve engelli seçmenler bekletilmeyecek, yaşlılara ise öncelik tanınacaktır.

Seçmenler cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme kabinine giriş yapamayacaklar ve bu tür cihazlar, kapalı oy verme yerine girmeden önce kapatılarak sandık kurulu başkanına teslim edilmesi gerekecektir".

Yurt dışındaki oy kullanma işlemleri

Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların Kanada'da kullandığı oy pusulaları, İstanbul'a getirildi.

Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla Atatürk Havalimanı'na ulaştırılan oy torbaları, Türkiye'nin Toronto Başkonsolosluğu görevlileri ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yetkililerinin refaketinde uçaktan indirildi. Bu sırada diplomatik kuryelere siyasi parti temsilcilerinin de eşlik ettiği görüldü.

Apronda bekleyen araçlara konulan oy torbaları, Atatürk Havalimanı'nda kurulan YSK merkezindeki görevlilere teslim edildi.

Sandık Başkanları Oy Pusulalarını Teslim Aldı

Sandık kurulu başkanları, seçim eğitimi sonrası oy pusulalarının konulduğu çuvalları teslim aldı.

1 Kasım genel seçimleri yaklaşırken Ankara'nın Çankaya ilçesinde verilen seçim eğitimi sonrasında sandık başkanları, Anıttepe Anadolu Lisesi'nde içinde oy pusulalarının olduğu ve üzerinde sandık numaraları yazan çuvalları imza karşılığında teslim aldı.

Sandık başkanları, çuvallarla teslim aldıkları oy pusulalarını evlerine götürürken kadınların çuvalları taşımakta zorluk çektiği görüldü. Kadın sandık başkanlarına çuvalları taşıma konusunda arkadaşları yardım etti. Çuvallarını teslim alan sandık başkanlarının kimi özel otomobiliyle kimi de okulun bahçesinden kaldırılan servislerle oy pusulalarını evlerine götürdü.

Oy pusulalarının içinde bulunduğu çuvalları evlerinde sakladıklarını belirten sandık başkanı Mehmet Uluçay, eğitimlerini aldıklarını belirterek, “Deneyimimizde var. Bilgilendik de. Servislerde var, isteyenler servisle gidiyor bir sıkıntı sorun yok. Biz arabamızla geldik, arabamıza koyup gideceğiz” dedi.

Çuvalını teslim alan sandık başkanı Erol Deniz ise şunları söyledi:

“Bugünkü işlemlerimiz bitti. İnşallah seçimde de bir sıkıntı olmadan yine iadesini yapacağız. Seçim CD'leri var içinde. Bize yapılan seminerin aynısını burada izlememiz için YSK tarafından verilen hali. Bugün iki saatlik bir eğitim gördük. Gerekli olan yapılması gereken işlemler. Pusulanın üzerindeki hatalara dair, seçim pusulasının nasıl kullanılması gerektiğine dair, seçim sabahı yapılması gereken işlemlere dair eğitimimizi aldık. Seçim sandığının nasıl açılacağı, oyların nasıl sayılacağına dair genel standartlara dair eğitimimizi aldık.”

İlk defa sandık başkanlığı görevini aldığını kaydeden sandık başkanlarından Cemil Bey, “Bu şekilde çuvalların insanlara dağıtıldığını falan daha önce bilmiyordum. İki saatlik bir eğitim aldık. CD'ler var içinde tekrardan bakacağız. Baya iyi hazırlamış. Milletimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

32 ilde oy verme 07.00'de başlayacak

Oy verme işlemi 08.00'de başlayacak ve 17.00'de sona erecek. Ancak Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te oy verme başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.

Sağlık Bakanlığı sandığa taşıyacak

Sağlık Bakan Mehmet Müezzinoğlu, sağlık sorunları olanların seçimde oy kullanacakları sandıklara taşınacağını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, “Seçimlerde 'sağlık sorunum var, kendi imkanlarımla gidip oyumu kullanamıyorum, yatağa bağımlıyım, yardım edilse gider oyumu kullanırım' diyen tüm vatandaşlarımızı, 81 ilimizde, 112 ve evde sağlık hizmeti sunan tüm araçlarımız oy kullanmaya sandığa götürecek" dedi.

YSK sandık sonuçları sorgulama ekranını haberimizden görebilirsiniz. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 1 kasım seçim sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Milyonlarca vatandaş 1 kasım Pazar günü milletvekilleri seçimi için sandık başına gidecek ve oylarını kullanacak. Oy kullanma işlemleri bittikten sonra oylar sayılmaya başlayacak ve sonuçlar açıklanacak. YSK sandık sonuçları açıklandığı anda haberimizden tüm verileri görebileceksiniz. İşte YSK sandık sonuçları sorgulama ekranı ve kapsamlı bilgiler.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25