Seçim hükümeti nedir? HDP'ye kaç bakanlık verilecek

Seçim hükümeti nasıl kurulacak? Milyonlarca vatandaş seçim hükümetinin nasıl kurulacağını ve HPD'ye kaç bakanlık verileceğini merak etmeye başladı. Seçim hükümetinin bu hafta kurulması bekleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün HDP, CHP ve MHP milletvekillerinden bazılarına bakanlık teklifinde bulundu. Davutoğlu'nun teklif gönderdiği isimler; Gülsün Bilgehan KToker- İlhan Kesici -Deniz Baykal- Tekin Bingöl- Erdoğan Toprak- Tuğrul Türkeş- Kenan Tanrıkulu- Meral Akşener- Levent Tüzel- Müslüm Doğan- Ali Haydar Konca...

Seçim hükümeti nedir? HDP'ye kaç bakanlık verilecek

Seçim hükümeti nasıl kurulacak? Milyonlarca vatandaş seçim hükümetinin nasıl kurulacağını ve HPD'ye kaç bakanlık verileceğini merak etmeye başladı. Seçim hükümetinin bu hafta kurulması bekleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün HDP, CHP ve MHP milletvekillerinden bazılarına bakanlık teklifinde bulundu. Davutoğlu'nun teklif gönderdiği isimler; Gülsün Bilgehan KToker- İlhan Kesici -Deniz Baykal- Tekin Bingöl- Erdoğan Toprak- Tuğrul Türkeş- Kenan Tanrıkulu- Meral Akşener- Levent Tüzel- Müslüm Doğan- Ali Haydar Konca...

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Seçim hükümeti nedir? HDP'ye kaç bakanlık verilecek

HDP'ye kaç bakanlık verilecek? Ak Parti'nin koalisyon görüşmelerinden sonuç alamamasının ardından Erdoğan ülkeyi erken seçime götüreceğini açıkladı. 1 Kasım'da yapılacak olan erken seçim nedeni ile 2 aylık geçici hükümet kurulacak. Seçim hükümetinde CHP ve MHP görev almayacağını açıkladı. Seçim hükümeti Ak parti, HDP ve bağımsız adaylar tarafından kurulacak. Seçim hükümetinde HDP'ye kaç bakanlığın verileceği ise merak konusu oldu. 

HDP'ye seçim hükümetinde kaç bakanlık verilecek? Milyonlarca kişi kurulacak olan seçim hükümetinde HDP'ye kaç bakanlık verileceğini merak etmeye başladı. 7 Haziran seçim sonuçlarının ardından Ak Parti aldığı oylarla tek başına iktidar olmadı. Koalisyon görüşmelerinin ardından hükümeti kuramayan Ak Parti genel başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a görevini iade etti. 

Erdoğan açıklama yaparak ülkeyi erken seçime götüreceğini açıkladı. 1 Kasım'da yapılacak olan erken seçime kadar 2 aylık geçici bir hükümet kurulacak. CHP ve MHP'nin yer almayacağı seçim hükümetini Ak Parti ve HDP kuracak. Seçim hükümetinde HDP'ye kaç bakanlık verileceği merak ediliyor. 
 

Seçim hükümetinde partilerin oranlarına ilişkin dağılım yazısı ulaştı. Dağılıma göre yeni kabinede Başbakan dışında 11 AK Parti, 5 CHP, 3 MHP ve 3 HDP'nin yanı sıra 3 de bağımsız bulunacak. Başbakan yarın sabahtan itibaren üyelere davet gönderecek.

 

O yazı Meclis Başkanlığı'ndan Başbakan'a akşam saatlerinde ulaştı. Bundan sonra gözler Başbakan'in kimlere teklif göndereceğinde... Davutoğlu 26 Ağustos sabahından itibaren " zihnimde resmi var dediği ama açıklamadiğı o isimlere" davetini iletecek.

 

Başbakan partilere degil bire bir vekillere teklifte bulunacak. Kriterini ise ozellikle ehliyet, liyakat ve devlet tecrubesi olarak açıklamıştı.
 

SEÇİM HÜKÜMETİ NEDİR? 

Seçim hükümeti 45 günlük yasal süreçte hükümet kurulamadığı ve Meclis seçim kararı aldığı taktirde oluşturuluyor. Peki ama seçim hükümeti nedir bugüne kadar Türkiye'de hiç seçim hükümeti kuruldu mu?

 

Seçim hükümeti meclise giren partilerin vekil sayılarına göre bakanlık dağılımı yapılarak oluşturuluyor. Bakanlık teklifini kabul etmeyenlerin yerine dışardan da bakan atanabiliyor.

 

Anayasa "seçim hükümeti"ni şöyle tanımlıyor:

 

116'ncı madde gereğince seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde Bakanlar Kurulu çekilir ve Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere bir Başbakan atar.

 

Geçici Bakanlar Kurulu'na, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasi parti gruplarından, oranlarına göre üye alınır.

 

Siyasi parti gruplarından alınacak üye sayısını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tespit ederek Başbakan'a bildirir. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar atanır.

 

Geçici Bakanlar Kurulu, yenilenme kararının Resmi Gazete'de ilanından itibaren beş gün içinde kurulur.

 

Geçici Bakanlar Kurulu için güvenoyuna başvurulmaz.

 

Geçici Bakanlar Kurulu, seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar vazife görür.

CHP'DEN SEÇİM HÜKÜMETİ AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Türkiye ateş çemberine döndü. Türkiye'yi 13 yıldır yönetenler hiç sorumlulukları yokmuş gibi gündemlerini saraya kilitlemişler. Yok sarayın adresini biliyormuş, yok bilmiyormuş, varsa saray, yoksa saray... Yere batsın senin sarayın" dedi.

 

Koç, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'nin bugün acılar yaşarken, ülkenin Cumhurbaşkanı'nın, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir sorumsuzluk içinde hareket  

 

ettiğini" belirterek, şöyle konuştu:

 

"Bir tarafta gencecik fidanlar birer birer toprağa düşüyor, diğer tarafta bu ülkenin Cumhurbaşkanı çıkmış, muhtarlara fıkra anlatıyor. Azıcık edebi, izanı olan bir insan, millet bu acıları yaşarken böyle davranabilir mi? Türkiye yanıyor. Bugün kamu güvenliğinin içi boşaltılmışsa, terör bir veba gibi bütün ülkeye yayılmışsa böyle bir fırtınanın içinde bizler Cumhurbaşkanı'nın ağzından neleri konuşuyoruz, tartışıyoruz; tam bir ibret. 13 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor? Bu ülkede hükümet sorumluluğu kimde? Kimler PKK ile pazarlık masasına oturdular? Kimler kendi hırsları, beklentileri için bu milletin birliği üzerinden pazarlık yaptılar? Hiç sana dokunmuyor mu bu sözler Cumhurbaşkanı? Bu kaosu yaratan sensin, baş sorumlu sensin. Türkiye ateş çemberine döndü. Türkiye'yi 13 yıldır yönetenler hiç sorumlulukları yokmuş gibi gündemlerini saraya kilitlemişler. Yok sarayın adresini biliyormuş, yok bilmiyormuş, varsa saray, yoksa saray... Yere batsın senin sarayın! PKK'nın ileri gelenleriyle silah bırakmadan hukuk devleti kurallarını çiğneyerek pazarlık yapan sensin. PKK'nın şehir yapılanmalarına göz yuman sensin, senin yönetimin. Türkiye'nin birliğini, kardeşliğini, huzurunu adeta rehin vererek kirli pazarlık sürecini yürüten sensin. Uyarılar, eleştiriler, iyi niyetli tespitler yapılınca da 'Bunlar çözüme karşı, bunlar kandan besleniyorlar' iftirasını yayan yine sen ve senin kadroların. Açık söylüyoruz, tek bir kişi kendi korkularıyla, yetersizlikleriyle, ihtiraslarıyla, kirli tertip ve planlarıyla koskoca bir ülkeyi rehin  

 

almış durumdalar. Bu Cumhurbaşkanı Türk milletinin vicdanında bir ibret noktası olarak kalacaktır."

 

-"CHP HÜKÜMET KURMA SORUMLULUĞUNU ALMAYA HAZIRDIR"-


"Saraydaki kişinin niyeti açıktır ve fütursuzdur. Seçimle gelmiştir, seçimle gitmemek için her yolu deneyebilecek durumdadır. Tüm siyasi partilere, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin sağduyulu üyeleri dahil ve tüm milletimize seslenmek istiyorum; Türkiye'yi hep beraber bu karanlığın esiri olmaktan kurtarmak zorundayız" diyen Koç, şöyle devam etti:

 

"Güya CHP'ye dönük, 'Saray'ın yolunu bilmeyenlere Saray kapalı' diyor. Emperyalist işgalcilere karşı Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde kazanılmış o mukaddes milli mücadelemizin kalbi Çankaya'nın adresini bilmeyenleri de aziz milletimiz tanımayacaktır, sen de bunu unutma. CHP'nin her türlü samimi çabayı gösterdiği, sorumluluk almak için yapıcı bir tutum sergilediğini, her şeyden önce Türkiye dediğini milletimiz görmektedir, bilmektedir. Ülkemizin sorunları her geçen gün daha da ağırlaşırken, Tayyip Erdoğan hırsıyla Türkiye'yi seçime sürüklemekte ısrar etmektedir. Erdoğan'ın hırsının Türkiye'ye faturası artık taşınmaz boyutlara gelmişti. Şimdi kaçak saray bahane edilerek CHP'nin hükümet kurma sorumluluğu almasının önüne geçmek istemektedir. Tüm demokratik teamüller çiğnenmektedir. Açık ve net söylüyoruz; CHP hükümet kurma sorumluluğunu almaya hazırdır. Türkiye'yi hiç kimsenin iktidar hırsına kurban etmemek için çözüm üretmekte, yurttaşlarımıza nefes aldırmakta da kararlıdır. Tayyip Erdoğan ipe un sermeyi bırakmalıdır ve milli iradenin, demokratik teamüllerin gereğini yapmak üzere CHP'ye görev vermek durumundadır. Aksi takdirde milli iradeyi iktidar hırsı için rehin alanları, Türkiye'yi kendi hırsı için hükümetsiz bırakarak erken seçime sürükleyenleri, 'önce ben' diyenleri, 'önce benim çıkarlarım' diyenleri milletimiz asla unutmayacaktır. CHP, kaçak saraydan gelen tüm engellemelere, diğer siyasi partilerin çözümsüzlükte devam etmelerine rağmen 'önce Türkiye' demeye, bir çözüm için her türlü fedakarlığı sergilemeye, 7 Haziran'dan bu yana her adımda olduğu gibi sorumluluğunu yerine getirerek devam edecektir. Bir garabet dönem yaşanıyor. Bu dönemin ana aktörünün iç dünyasını, beklentilerini ortaya koyduk. Bugün, 23 Ağustos öncesi Türkiye'nin bugünkü tablosu karşısında tüm siyaset kurumunun sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor."

 

Koç, CHP'nin kısa süreli seçim hükümetinde yer almasının da söz konusu olmadığını kaydetti.

AZINLIK HÜKÜMETİ NEDİR NASIL KURULUR?

Azınlık hükümeti , parlamenter sistemlerde, parlamentoda çoğunluğu olmayan bir partinin, öbür parti ya da partilerin hükümete fiilen katılmadan dışarıdan destek vermesiyle oluşturduğu hükümet biçimi.

 

Parlamenter rejimlerde siyasal sorumluluk ilkesi gereği hükümet ancak parlamentodaki çoğunluğun desteğiyle kurulup görevde kalabilir. Oysa bazı seçimlerde hiçbir parti parlamentoda tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu sağlayamaz. Bu durumda bazı partiler ya da parlamenterler, hükümete fiilen katılmadan partilerden birine gerekli desteği vererek onun azınlık hükümeti kurmasını sağlarlar. Kuşkusuz azınlık hükümetinin görevde kalabilmesi de, bu partilerin ya da parlamenterlerin desteğinin devamına bağlıdır. Özellikle partilerarası kutuplaşmanın ya da ideolojik ayrılıkların derin olmadığı İskandinav ülkeleriyle, bunlardan farklı olarak da İtalya'da hükümetler ya koalisyon hükümeti ya da azınlık hükümeti biçiminde kurulmaktadır.

 

TÜRKİYE'DE KURULAN AZINLIK HÜKÜMETLERİ


Türkiye'deki azınlık hükümetine örnek olabilecek hükümetler 1960'lar, 1970'ler ve 1990'larda kurulmuştur. İlk azınlık hükümeti 25 Aralık 1963 tarihinde İsmet İnönü başkanlığında kurulan 28. Hükümettir. 1970'lerde kurulan Sadi Irmak Hükümeti (1974) ile Bülent Ecevit başkanlığında kurulan 40. Hükümet (1977) güvenoyu alamamış azınlık hükümetleridir. 1979'da Süleyman Demirel'in kurduğu 43. Hükümet MHP ve MSP tarafından dışarıdan desteklenmişti.

 

1990'larda ise, Tansu Çiller'in kurduğu ve bir azınlık hükümeti olan 51. Hükümet (5 Ekim 1995-30 Ekim 1995) güvenoyu alamadı. 1995 Genel Seçimleri'nden sonra Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi arasında kurulan ve bir azınlık hükümeti olan 53. Hükümet, Anayasa Mahkemesi'nin güvenoyu oylamasını iptal etmesi ancak yeni bir oylamaya gerek olmadığı yönündeki kararına rağmen üç ay içinde istifa etti. Yine Mesut Yılmaz başkanlığında, ANAP, Demokratik Sol Parti ve Demokrat Türkiye Partisi'nin katılımıyla kurulan ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından dışarıdan desteklenen Anasol-D Hükümeti ile Bülent Ecevit başkanlığında kurulan ve Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi'nin dışarıdan desteklediği 56. Hükümet azınlık hükümetleridir.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25