banner1

Şevval orucu ne zaman tutulur? Şevval ayında yapılacak ibadetler

Şevval ayında hangi ibadetler yapılır. Ramazan bayramının hemen ardından başlayan Şevval ayını pek çok kişi ibadet ederek geçirmek istiyor. Şevval ayında yapılacak ibadetlerin en başında oruç tutmak gelir. “Ramazân orucunu tutup, Şevvâlde de altı gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır (bir yıl oruç tutmuş gibi olur).” Şevval ayında yapılan her ibadetin sevabı oldukça fazladır.

Şevval orucu ne zaman tutulur? Şevval ayında yapılacak ibadetler

Şevval ayında hangi ibadetler yapılır. Ramazan bayramının hemen ardından başlayan Şevval ayını pek çok kişi ibadet ederek geçirmek istiyor. Şevval ayında yapılacak ibadetlerin en başında oruç tutmak gelir. “Ramazân orucunu tutup, Şevvâlde de altı gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır (bir yıl oruç tutmuş gibi olur).” Şevval ayında yapılan her ibadetin sevabı oldukça fazladır.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Şevval orucu ne zaman tutulur? Şevval ayında yapılacak ibadetler

Şevval ayı orucu ne zaman tutulur? Ramazan bayramının ardından gelen ay Şevval ayıdır. Şevval ayının hikmeti oldukça fazladır. Ramazan ayında oruçlarını tutan daha sonra Şevval ayınd 6 gün oruç tutan kişiler büyük sevap kazanırlar. Dini alimlere göre Şevval ayında arka arkaya oruç tutmak gerekmiyor. Şevval ayı boyunca 6 günlük orucunuzu istediğiniz gibi tutabilirsiniz. Şevval, Hicri takvime göre yılın 10. ayı. 1 Şevval Ramazan Bayramı'nın ilk günü iken, 3 Şevval son günüdür.
 

Ramazan ayı bitti ve artık şevval ayındayız. Şevval orucu olarak bilinen nafile orucu, Peygamber efendimiz tarafından düzenli olarak yapılan bir sünnet olma özelliği taşıyor. Ramazan ayında tutulan orucun ardından, Şevval ayında tutulacak olan oruç, büyük faziletleri içinde barındırma özelliği de taşıyor.

 

Şevval orucunun fazileti

 

Peygamber efendimiz Şevval orucuyla ilgili olarak, "Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur" buyurmuştur.

 

Şevval orucu nasıl tutulur?

 

Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir. Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır.

 

Hangi oruca niyet edileceğine dikkat

 

Bir oruçta hem kaza hem de nafile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

 

"Ramazanı oruçlu geçirip şevval'de 6 gün oruç tutan tüm yılı oruçlu geçirmiş sayılır." Hz. Peygamberin bu hadisinden hareketle, İslam dünyasında Ramazan’ı takip eden Şevval ayında 6 gün oruç tutma adeti oldukça yaygın.

 

Hicri takvime göre Ramazan ayını Şevval ayı takip ediyor. Şevval ayında oruç tutmak ise öteden beri İslam dünyasında sevilen bir adet olarak uygulanıyor.

 

Şevval orucunun dayanağı ise Hz. Peygamberin bir hadisi... Sahih hadis kitaplarında Hz. Peygamberin, "Kim ramazanı oruçlu geçirip Şevval ayında 6 gün oruç tutarsa tüm yılı oruçlu geçirmiş sayılır" dediği rivayet ediliyor.

 

Altı günlük Şevval orucunu tutabilmek için Ramazan ayını oruçlu geçirmiş olmak önemli. Din bilginleri, Ramazan ayında tutulmayan oruçlar varsa önce oruçları tamamlamayı ardından Şevval oruçlarına başlamayı öneriyor.

 

Din alimlerine göre, 6 gün tutulacak Şevval oruçlarının arka arkaya olması da gerekmiyor. Şevval ayı içinde farklı günlerde bu oruçları tutmak mümkün. Dinimize göre Ramazan bayramında oruç tutulamıyor. İslam alimleri, Hz. Peygamberin hadisindeki gibi tüm yılı oruçlu geçirmiş sayılmak için 6 günlük Şevval oruçlarına pazartesi gününden itibaren başlanabileceğini belirtiyor.


1. Şevval ayında yapılacak ibadetlerin başında oruç tutmak gelmektedir ki Şevval ayı orucu hadis i şeriflerde zikredilmiş ve Peygamber efendimiz tarafından biz ümmetine önemle tavsiye edilmiştir.Şevval ayında ,bu ay içerisinde altı gün oruç tutan kişi Ramazan ayı dışında bütün seneyi oruç tutmuş gibi sayılmaktadır. Şevval ayındaki oruç konusunda şu hadis i şerifleri zikredebiliriz.

“Ramazân orucunu tutup, Şevvâlde de altı gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır (bir yıl oruç tutmuş gibi olur).” [İbn-i Mâce]

“Ramazandan sonra, Şevvâl ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günâhsız olur.” [Taberânî]

 

Her kim Ramazan orucunu tutar, sonra peşinden Şevval ayından da altı gün oruç tutarsa, bütün sene oruç tutmuş gibi olur.Müslim, Sıyam: 204, Ebu Dâvud; Sıyam: 58, Tirmizi, Savm: 52, İbn-i Mâce; Sıyam: A.b.Hanbel; 3/308, 324, 344, 5/417,419, Darimi, Savm: 44

 

2. Şevval ayı içerisinde yapılacak ibadetlerin en faziletlisi birinci maddede zikrettiğimiz konudur.Bunun yanı sıra kaza namazlarımız var ise kaza namazlarımızı kılabiliriz.Bunun yanı sıra kaza namazlarımız yok ise nafile namazlar kılabilir ve bu mübarek ay içerinde çokça tövbe edebiliriz ki bunlardan büyük hayırlar göreceğizdir.
 

Şevval ayı orucu ve önemi


Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin, ramazanı takip eden Şevval ayında tutulan orucun önemine işaret etti. 

"Kim ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından 6 gün ilave ederse sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur" hadis-i şerifini hatırlatan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Keskin şunları söyledi:

"Bir kimse Şevval ayında da 6 gün oruç tutarsa hem vücudunu oruçluluktan oruçsuzluğa geçiş döneminde tedrici bir şekilde yemeye içmeye alıştıracak hem de ramazanda kazanmış olduğu sevap ve faziletlere şevval ayında da yeni sevaplar, faziletler eklemiş olacaktır. Ramazan ayında kullar Allah'a bir nebze daha yakın oldular. Bu yakınlığı Şevval'de de devam ettirmek faydalı olacaktır."

Keskin, Şevval ayında tutulan 6 günlük orucun sevabının, kaza orucu ile aynı olamayacağını ifade ederek, "Bu ay kaza borcunu yerine getirmeye de şevval orucunu da tutmaya müsait. Bir aylık bir zaman var önümüzde. Bu ayda varsa kazalarımızı da tutalım, şevval orucunu da tutmamızda yarar vardır" diye konuştu.

"Kazaları ihmal etmeyin"

Kaza borcu bulunanların, nafile oruç yerine kaza borcunu tutmalarının daha isabetli olacağını belirten Keskin, "Şafii mezhebine göre kaza borcu olanlar nafile oruç tutamaz ama Hanefi mezhebine göre kaza borcu olanlar nafile oruç da tutabilir. Kazaları da asla ihmal etmemeleri lazım" dedi.

Keskin Hz. Muhammed (sas)’in "Pazartesi ve perşembe günleri mümin insanların amelleri Allah'a arz edilir. Ben de o günler, oruçlu olmayı çok arzu ederim" hadis-i şerifini hatırlatarak yıl boyu söz konusu günlerde oruç tutmanın faydalı olacağını da sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25