Son depremler 22 Ağustos En son nerede deprem oldu- şiddeti

Son depremler nerede oldu? Deprem kuşağında olan Türkiye'de her yeni günde orta ve küçük çaplı depremler olmaya devam ediyor. Pek çok kişi son depremlerin nerede olduğunu merak ediyor. Akdeniz'de meydana gelen 4,6 şiddetindeki deprem herkesi korkuttu. Akdeniz'de biri 4,9, diğeri 4,1 büyüklüğünde yaklaşık 40 dakika arayla aynı bölgede iki ayrı deprem meydana geldi.

Son depremler 22 Ağustos En son nerede deprem oldu- şiddeti

Son depremler nerede oldu? Deprem kuşağında olan Türkiye'de her yeni günde orta ve küçük çaplı depremler olmaya devam ediyor. Pek çok kişi son depremlerin nerede olduğunu merak ediyor. Akdeniz'de meydana gelen 4,6 şiddetindeki deprem herkesi korkuttu. Akdeniz'de biri 4,9, diğeri 4,1 büyüklüğünde yaklaşık 40 dakika arayla aynı bölgede iki ayrı deprem meydana geldi.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Son depremler 22 Ağustos En son nerede deprem oldu- şiddeti

Son depremlerin nerede olduğu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Türkiye'de her gün yeni bir deprem meydana geliyor. Özellikle kıyı şeritlerimizde meydana gelen depremler vatandaşları tedirgin ediyor. Dün akşam saatlerinde Akdeniz'de arka arkaya 2 depremin meydana geldiği açıklandı. Akdeniz'de meydana gelen depremlerden birisinin 4.9 şiddetinde diğerinin 4.6 şiddetinde olduğu bildirildi. SON DEPREMLER 22 AĞUSTOS

Dünya doğal afetler ile sarsılıyor, gün geçmiyor ki televizyonlarda bir doğal afet haberine rastlamayalım. Depremler, sel felaketleri, kasırgalar, toprak kaymaları en sık duyduğumuz haberler arasında. Ülkemizde de bir çok doğal afet meydana geliyor. Bunların en başında da ‘’DEPREM’’ bulunuyor. Günün ilk deprem haberi geldi.

 

AKDENİZ'DE ART ARDA İKİ DEPREM!

 

Akdeniz'de biri 4,9, diğeri 4,1 büyüklüğünde yaklaşık 40 dakika arayla aynı bölgede iki ayrı deprem meydana geldi.

 

 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı verilerine göre,saat 00.19'da, Akdeniz Doğu Baseninde 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

 

Yerin yaklaşık 51 kilometre derinliğinde kaydedilen depremin merkez üssüne en yakın yerleşim yerinin 109 kilometre uzaklıkta olan Antalya'nın Gazipaşa ilçesi olduğu belirtildi. Depremin ardından bölgede 4.1 büyüklüğünde artçı sarsıntı kaydedildi.

 

DEPREM NEDİR?


Yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkantitreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsması olayıdır. Başka bir ifade ile anlatacak olursak; üzerine bastığımız, binalar inşa ettiğimiz toprak yüzeyini yerinden oynatan hatta inşa edilen binalara ve içindeki biz insanlara zararlar verebilen bir doğa olayıdır.


İSTANBUL'DA DEPREM OLACAK MI? 
 

İstanbul depremi ne zaman olacak? Beklenen İstanbul depreminin ne zaman olacağı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. AFAD beklenen İstanbul depremine hazır olduğunu açıkladı. AFAD tarafından 2000 bin kişilik deprem hastanesinin yapımı tamamlandı. 


SON DEPREMLER 22 AĞUSTOS


Yarın binlerce insanın yaşamını yitirdiği 17 Ağustos depreminin yıl dönümü ancak aradan geçen 16 yıla rağmen alınan önlemler yeterli seviyeye ulaşabilmiş değil. İstanbul'un deprem tarihini derleyen ünlü tarihçi Murat Bardakçı İstanbul'un her 250 yılda bir büyük bir deprem yaşadığını belirterek felaketin yaşanmasına birkaç sene kaldı uyarısında bulundu. Bardakçı, "250 senede bir mutlaka gelir ama şehri tek bir defa vurup gitmez, en az 40 gün devam eder!" dedi.

 

İşte Murat Bardakçı'nın Habertük gazetesi için derlediği İstanbul'un deprem kronoloji:

 

"Marmara'nın geçmişini şöyle üstünkörü bir incelediğiniz takdirde Anadolu'nun kuzey taraflarında, özellikle de İzmit çevresinde bir deprem olduğunda sarsıntıların yavaş yavaş batıya uzanıp mutlaka İstanbul'u da vurduğunu ve İstanbul depreminin bir geldi mi günlerce devam etmek gibi yapışkan bir âdeti olduğunu görürsünüz.

 

"ŞUNUN ŞURASINDA SADECE BİRKAÇ SENE KALDI"


Ama asıl endişe vermesi gereken nokta, şehrin 15 asırdan bu yana her 250 senede bir onbinlerce can almış sarsıntılara kurban gitmesidir! Meselâ 1509'daki felâketi 1766'da yaşanan bir başka büyük felâket takip etmiş, sonra 1999 depremi gelmiştir. Bu deprem asıl büyük İstanbul depreminin habercisidir, 250 senelik limitin dolmasına, yani eskilerin tâbiri ile "küçük kıyamet"in kopmasına şunun şurasında sadece birkaç sene kalmıştır.

 

Bol keseden atıp tarihi biraz daha ileriye iteleyelim, sadece on-on beş sene! Bugün bu sayfada, deprem konusunda Türkiye'nin en önde gelen bir uzmanından, arkadaşım Prof. Celâl Şengör'den aldığım bir fotoğrafı yayınlıyorum...

 

Fotoğraf, Prof. Şengör'ün 1999 depreminden birkaç sene sonra Marmara'nın yüzlerce metre altında yaptığı araştırmalar sırasında çekilmiştir ve görünen kabarcıklar, denizin dibindeki yırtıklardan, yani faylardan sızan gazlardır.

 

"FELAKET, İŞTE BU GAZLARIN ÇIKTIĞI YERDEN GELECEK"


Sonuncusunu bundan 16 sene önce yaşadığımız ama neredeyse tamamen unuttuğumuz büyük felâketin, yani Marmara'yı her 250 senede bir altüst eden âfetin çok daha da büyüğü, işte bu gazların çıktığı yerden gelecek!

 

Asırlar öncesinden buyana devam eden felâketlerin kronolojisini yine bu sayfadaki kutuda okuyup korkabilirsiniz...

 

Deprem derdinin 2 bin senedir kayıtlı olan belâlar kronolojisi

 

Aşağıdaki bilgileri devletin 1952'de yaptığı resmî bir yayından, İstanbul Üniversitesi Jeoloji Enstitüsü'nden Nuriye Pınar ile Bayındırlık Bakanlığı'ndan Ervin Lahn'ın "Türkiye Depremleri İzahlı Kataloğu"ndan naklediyorum.

 

Bayındırlık Bakanlığı Yapı ve İmar İşleri Reisliği'nin yayınladığı kitapta Türkiye'de varlıkları o zamanlarda da bilinen faylar hakkında açıklamalar yapılıyor, deprem bölgeleri konusunda ayrıntılı bilgiler veriliyor ve "Türkiye Deprem Bölgelerinin Tarifesi" başlıklı bölümde 2 bin yıl öncesinden bugüne kadar yaşanan büyük depremler sıralanıyor...

 

İşte, Marmara Bölgesi'nde Milâttan Sonra 29'dan bugüne kadar geçen 1986 sene boyunca yaşadığımız deprem maceramızın özeti:

 

- 29: Marmara tarihten önceki zamanlarda da sallanmıştı ama tarihçilerin hakkında detaylı bilgi verdikleri ilk deprem Milâttan sonra 29'da oldu. Sarsıntının merkezi Gemlik Körfezi idi; İzmit, yani o zamanki adıyla "Nicomedia" ile yine o devirde "Nicea" denen İznik yerle bir oldu.

 

- 1 Şubat 363: İstanbul'un etrafındaki geniş bir bölgede hissedildi ve zamanın Romalı tarihçileri hadiseyi "Bir felâket oldu" diye kaydettiler.

 

- 434: İstanbul dört ay boyunca sarsıldı, deniz surlarının bir bölümü yıkıldı.

 

- 26 Ocak 446: Sarsıntıdan şehrin bazı kapıları büyük hasar gördü ve deprem üç ay boyunca devam etti.

 

- 25 Eylül 477: İstanbul 40 gün boyunca aralıksız sallandı. Bir sonraki yılın Eylül'ünde yeniden büyük bir deprem oldu ve şehrin meydanlarını süsleyen heykeller devrildi.

 

- 15 Ağustos 553: İstanbul 40 gün boyunca tekrar sallandı. 554 yılının Temmuz ve Ağustos'unda da şehirde bir deprem fırtınası esti, Yedikule'nin etrafındaki surlar yıkıldı. Sarsıntılar tam bir yıl sonra yeniden geldi, bu defa kiliselerle surların geri kalan kısmı yerle bir oldu ve Marmara'da patlayan dev dalgalar şehrin iç kısımlarına kadar ilerledi. Aynı günlerde İzmit de sarsıldı ve baştan başa yıkıldı.

 

- Ekim-Kasım 557: Bu defa yeraltı gürültüleri, şiddetli bir fırtına ve yağmurla gelen deprem günlerce devam etti. O devrin tarihçileri, "sarsıntıların şiddetinden gökteki birkaç yıldızın bile yer değiştirdiğini" yazdılar.

 

- Ocak 1010: Ocak'ta başlayan sarsıntılar Mart'a kadar hiç kesilmedi. Depreme yeraltından yükselen korkunç gürültüler de iştirak etti ve bugün Fatih Camii'nin yerinde bulunan büyük kilise yerle bir oldu.

 

- 1034 ilkbaharı: Şehir tam 140 gün boyunca beşik gibi sallandı. Binlerce evde ve kiliselerde büyük hasarlar oldu.

 

- 18 Aralık 1037: İstanbul aralıklarla üç defa sarsıldı. Bu tarihten başlayarak 1040'a kadar şehirde dokuz büyük deprem oldu. İnsanlar yiyecek bulamadılar ve açlığın ardından salgınlar çıktı.

 

- 23 Eylül 1063 veya 1064: İstanbul, Trakya'nın hemen hemen tamamı, Erdek ve İznik iki yıl boyunca sallandı.

 

- 14 Eylül 1509: Artık Osmanlı'ya başkentlik etmekte olan şehir, bu defa 18 gün devam eden bir âfet yaşadı. Şehrin alçakta kalan mahallelerinde çok büyük hasarlar oldu, 109 cami ile 1070 ev yıkıldı. Kara ve deniz surlarıyla Topkapı Sarayı'nı çeviren duvarlar kısmen çöktü. O zamanın kayıtlarına göre 13 bin kişi can verdi ve sayısı bilinmeyen çok sayıda İstanbullu açılan yarıklara düşüp kayboldu.

 

- 12 Haziran 1542: 40 günlük sarsıntılar yeniden geldi.


- 1718'in yaz ayları: İstanbul üç gün boyunca cehennemi yaşadı. Yalı Köşkü ve etrafındaki binalar yıkıldı, Edirnekapı ile Yedikule taraflarındaki surlar yerle bir oldu. Birçok camiyle hamamın kubbeleri çöktü, sokaklar bina enkazlarından yürünemez hale geldi. 1719'un 5 Mart'ında gelen bir başka deprem ise 30 gün sürdü. Aynı senenin Mayıs'ında ise, bu defa İzmit tamamen yıkıldı ve sayılabildiği kadarıyla 1000 kişi can verdi.

 

- 3 Eylül 1763: Sarsıntı altı gün devam etti, Fatih ve Bayezid camilerinin kubbelerini çökertti, sonra 23 Aralık'ta tekrar geldi. -


- 23 Nisan 1766: İstanbul, tarihinin en büyük deprem serilerinden birini yaşadı. Merkezi Marmara Denizi olan ilk sarsıntı Çorlu ile Büyükçekmece'yi yerle bir etti. Şehir, Mayıs'ta yeniden sallandı ve birçok caminin kubbesi yıkıldı. O yılın sonbaharı hiç bitmeyen sarsıntılarla geçti. 5 Eylül'de İzmir harab oldu ve âfet 1767 Kasım'ında tekrar İstanbul'a döndü, Vezirhanı'nın ve Bayezid ile Fatih camilerinin kubbeleri çöktü. İstanbul'un yanısıra İzmir de bu tarihten sonra 28 yıl boyunca durmadan sallandı. Deprem fırtınasının son sarsıntısı 1795'in 29 Nisan'ında yaşandı ve şehir 15 Ağustos 1803'teki hafif depreme kadar yaralarını sarmaya çalıştı.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25