banner1

(Son depremler) İstanbul'da kaç şiddetinde deprem oldu?

En son nerede deprem oldu? İstanbul'da korkutan bir deprem meydana geldi. Son zamanlarda sık sık depremler meydana gelmeye başladı Türkiye'de. En son Marmara'da yine deprem olmuş ve korku dolu anlar yaşanmıştı. Bugün 17:46 sıralarında meydana gelen deprem büyük bir korkuya neden oldu.


(Son depremler) İstanbul'da kaç şiddetinde deprem oldu?

İstanbul'da kaç şiddetinde deprem oldu? İstanbul'da deprem oldu.Bugün akşam saatlerinde meydana gelen depremin şiddeti hakkında henüz bir açıklama gelmedi detaylar birazdan adresimizde olacak..

Merkez üssü ve büyüklüğü henüz bilinmeyen saat 17:46 itibairyle sarsıntı meydana geldi. Sarsıntı İstanbul başta olmak üzere Marmara Denizi'ne kıyısı olan kentlerde de hissedildi.

 

Deprem türleri nelerdir?

 

Depremler oluş nedenlerine göre degişik türlerde olabilir. Dünyada olan depremlerin büyük bir bölümü yukarıda anlatılan biçimde oluşmakla birlikte az miktarda da olsa baska doğal nedenlerle de olan deprem türleri bulunmaktadır. Yukarıda anlatılan levhaların hareketi sonucu olan depremler genellikle “TEKTONİK” depremler olarak nitelenir ve bu depremler çoğunlukla levhalar sınırlarında olusurlar.Yeryüzünde olan depremlerin %90’ı bu gruba girer. Türkiye’de olan depremler de büyük çoğunlukla tektonik depremlerdir. İkinci tip depremler “VOLKANİK” depremlerdir. Bunlar volkanların püskürmesi sonucu oluşurlar.Yerin derinliklerinde ergimiş maddenin yeryüzüne çıkışı sırasındaki fiziksel ve kimyasal olaylar sonucunda oluşan gazların yapmış oldukları patlamalarla bu tür depremlerin maydana geldiği bilinmektedir. Bunlar da yanardağlarla ilgili olduklarından yereldirler ve önemli zarara neden olmazlar. Japonya ve İtalya’da olusan depremlerin bir kısmı bu gruba girmektedir. Türkiye’de aktif yanardağ olmadığı için bu tip depremler olmamaktadır.

 

 

 

deprem1Bir başka tip depremler de “ÇÖKÜNTÜ” depremlerdir. Bunlar yer altındaki boşlukların (mağara), kömür ocaklarında galerilerin, tuz ve jipsli arazilerde erime sonucu oluşan boşlukları tavan blokunun çökmesi ile oluşurlar. Hissedilme alanları yerel olup enerjileri azdır fazla zarar getirmezler. Büyük heyelanlar ve gökten düşen meteorların da küçük sarsıntılara neden olduğu bilinmektedir.

 

 

 

Odağı deniz dibinde olan Derin Deniz Depremlerinden sonra, denizlerde kıyılara kadar oluşan ve bazen kıyılarda büyük hasarlara neden olan dalgalar oluşur ki bunlara (Tsunami) denir. Deniz depremlerinin çok görüldüğü Japonya’da Tsunami’den 1896 yılında 30.000 kisi ölmüstür.

 

 

 

tsunami

 

tsunami

 

 

 

Depremle ilgili merak edilen sorular

 

Dünyada kaydedilen en büyük deprem hangisidir? 

 

1900 den bu yana kaydedilen en büyük deprem, 22 Mayıs 1960’ta Şilide olmuştur (magnitude 9.5 Mw).

 

 

 

Yeryüzünde en az sallanan kıta hangisidir? 

 

Depremi en az olan kıta Antartikadır.

 

 

 

Magnitüd ve Şiddet arasındaki fark nedir? 

 

Magnitüd depremin kaynağında açığa çıkan enerjinin bir ölçüsü; şiddet ise depremin yapılar ve insanlar üzerindeki etkilerinin bir ölçüsüdür.

Depremin Magnitüdü Nedir? 

 

Depremin Magnitüdü, belli bir zaman diliminde kaydedilen sismogram üzerindeki deprem dalgalarının genliğinin logaritması olarak tanımlanır. 

Artçı Deprem (Aftershock) nedir? 

 

Ana depremi izleyen daha küçük sarsıntılar dizisidir.

Artçı Depremler (Aftershocklar) ne kadar süre ile devam eder? 

 

Belli bir süresi yoktur, 1 ay da olabilir 2 yıl da…

Depremin Şiddeti Nedir?

 

Depremin yer yüzeyindeki etkileri depremin şiddeti olarak tanımlanır.   Şiddetin ölçüsü, insanların deprem sırasında uykudan uyanmaları, mobilyaların hareket etmesi, bacaların yıkılması ve toplam hasar gibi çeşitli kıstaslar göz önüe alınarak yapılır. Şiddeti tanımlamak için birçok ölçek geliştirilmiştir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı Değiştirilmiş Mercalli Şiddet Ölçeğidir (Modified Mercalli (MM) Intensity Scale). Bu ölçek, Romen rakamları ile belirlenen 12 düzeyden oluşur. Hiçbir matematiksel temeli olmayıp bütünü ile gözlemsel bilgilere dayanır

 

Depremler önceden belirlenebilir mi? 

 

Var olan koşullarda depremin önceden belirlenmesi olanaksızdır.

Fay nedir? 

 

Yerkabuğunu oluşturan kayaçların bir yüzey boyunca kırılması ve oluşan iki parçanın birbirine göre göreceli olarak yerdeğiştirmesidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.