banner1

Son seçim anketi 15 Ekim Ak Parti-CHP-MHP-HDP son oy durumu (Bugün seçim olsa)

Son seçim anketi pek çok kişi tarafından merak ediliyor. 1 Kasım'da yapılacak olan seçime 15 gün kala seçmenlerin kafası iyice karışmış durumda. Ankara'da yapılan bombalı saldırının ardından bütün partilerin oylarında değişiklik yaşanacak. Türkiye tarihinin en kanlı ve büyük terör saldırısının sandığa nasıl yansıyacağı merak ediliyor. Ak Parti, CHP, MHP ve HDP'nin oy durumu seçmenler tarafından merak ediliyor. Yapılan son seçim anketi ve partilerin son oy durumu haberimizin devamında.

Son seçim anketi 15 Ekim Ak Parti-CHP-MHP-HDP son oy durumu (Bugün seçim olsa)

Son seçim anketi pek çok kişi tarafından merak ediliyor. 1 Kasım'da yapılacak olan seçime 15 gün kala seçmenlerin kafası iyice karışmış durumda. Ankara'da yapılan bombalı saldırının ardından bütün partilerin oylarında değişiklik yaşanacak. Türkiye tarihinin en kanlı ve büyük terör saldırısının sandığa nasıl yansıyacağı merak ediliyor. Ak Parti, CHP, MHP ve HDP'nin oy durumu seçmenler tarafından merak ediliyor. Yapılan son seçim anketi ve partilerin son oy durumu haberimizin devamında.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Son seçim anketi 15 Ekim Ak Parti-CHP-MHP-HDP son oy durumu (Bugün seçim olsa)

Bugün seçim olsa kim kazanır? 1 Kasım'da yapılacak olan seçime 15 gün kala seçmenler partilerin oy durumunu merak etmeye başladı. 7 Haziran seçim sonuçlarının ardından anketlerdeki oy oranına bakıldığında pek çok dengenin değiştiği görülüyor. 10 Ekim Cumartesi günü Ankara'da düzenlenen bombalı saldırının ardından bütün partilerin oyları değişiyor. 97 kişinin öldüğü 286 kişinin yaralandığı terör saldırısının ardından halkın tutumunun ne olacağı 1 Kasım'da belli olacak. 

1 Kasım 2015 seçimlerine yönelik en son seçim anketi verileri SAMER’den geldi. Samer'in seçim anketi sonuçlarına göre ufukta yine koalisyon görünüyor. 1 Kasım seçim sonuçlarından AK Parti'nin birinci parti olarak çıkması kesin ancak tek başına iktidarı zor görünüyor.

SAMER anketi Ankara’daki katliamdan hemen önce, 5-9 Ekim 2015 tarihleri arasında yapıldı. 7 bölgedeki 24 il de, 4 bin 144 hanede yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılan anket sonuçlarına göre hiçbir parti tek başına iktidar olamıyor.

Son seçim anketi sonuçlarına göre kararsızlar dağıtılınca AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin alacağı oy şu şekilde tahmin edildi;

AK Parti yüzde 41,4

CHP yüzde 26,9

MHP yüzde 15,4

HDP yüzde 13,9 

Diğer partiler yüzde 2,4

ANDY - AR ANKET SONUÇLARI NE DİYORDU?

 

Son 5 seçimin sonuçlarını bilen ANDY-Ar anket şirketi de Ekim ayı başında anketini yayınlamıştı. Andy-Ar anket sonuçlarına göre AK Parti yüzde 42'nin üzerine çıktı. HDP oylarında ise bir puanlık bir düşüş görüldü. Andy - Ar anketinin sonuçları şu şekildeydi;

AK Parti % 42.6 

CHP % 27.1 

MHP % 15.2 

HDP % 12.1 

Diğer’in oranı % 3 çıktı

SEÇİM ANKETLERİNE GÖRE VEKİL DAĞILIMI

Şu ana kadar yayınlanan seçim anketleri Türkiye'nin önündeki koalisyon ihtimalini değiştirmiş görünmüyor. 7 Haziran 2015 seçimlerinden birinci parti çıkan AK Parti'nin Kasım seçiminde tek başına iktidar olabilmesi için 276 milletvekili çıkarması gerekiyor. Anket sonuçlarının milletvekili karşılığına bakıldığında ise şu anda bu vekil sayısına ulaşılamadığı görülüyor. İşte Eylül ve Ekim ayında yayınlanan seçim anketi sonuçlarına göre muhtemel milletvekili dağılımı; 

Son seçim anketi milyonlarca seçmen tarafından merak ediliyor. 7 Haziran seçiminden sonra koalisyon bir türlü kurulamadı. 1 Kasım'da sandık başına gidecek olan seçmen partilerin ne kadar oy alacağını merak etmeye başladı. Yapılan son seçim anketinde Ak Parti'nin ve MHP'nin oy kaybettiği görüldü. Son ankete göre CHP oyunu yüzde 2 oranında artırdı. Son seçim anketi sonuçları haberimizin devamında sizlerle. 


1 Kasım’a 15 gün kala seçmenin nabzını tutan ANDY-AR’ın çalışmasına göre, seçmen tek başına iktidara en yakın parti olarak yüzde 87.4 ile AK Parti’yi görüyor. Oy verecek seçmenin yüzde 50.1’i seçimler sonrası isteğinin tek partili bir iktidar olduğunu söyledi. 

 

Ancak seçmenin yüzde 49.6’sı 1 Kasım sonrası için koalisyon çıkacağı tahmininde bulundu. Bu ihtimalin gerçekleşmesi halinde, koalisyonun AK Parti ve CHP arasında yapılması gerektiğini belirtenler oran olarak daha yüksek.

 

ANDY AR SEÇİM ANKET SONUÇLARI

 

HABERTÜRK 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi öncesi son 5 seçimi en yakından tahmin eden ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi ile seçmenin nabzını tuttu.

 

Vatandaşların gündemdeki sorunlara ilişkin görüşlerini ölçen ANDY-AR, Habertürk için yaptığı çalışmada kantitatif araştırma tekniklerinden “CATİ (telefonla görüşme)” yöntemini kullandı. 29 ilde, 3 ile 6 Ekim tarihleri arasında 1764 denekle tek tek görüşülerek hazırlanan çalışmaya katılan denekler, farklı sosyo-ekonomik ve sosyodemografik gruba mensup kişilerden yaş, cinsiyet, eğitim, mahalle/semt kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçildi.

 

Seçim sonuçlarını değerlendiren, Andy-Ar Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar, şunları söyledi:

 

‘BELİRSİZLİK KALKARSA UMUT DA ARTAR’

 

“1 Kasım seçimleri sonrasında oluşacak tabloyla ilgili beklenti AK Partililer açısından bir motivasyon oluşturmuş durumda. Diğer seçmenlerse koalisyon ihtimalini öngörüyor. Üçüncü bir seçime gidilme ihtimali olmadığına ve istikrar sağlayacak bir sonuç çıkacağına inanıyorlar. Benim araştırmacı olarak çıkardığım sonuç, seçmenler belirsizliğin ortadan kalkmasıyla durumun iyiye döneceğini umut ediyor. Bu da üçüncü bir seçim istenmediğinin göstergesidir. Bu ihtimalin olduğunu da düşünmüyor. Bütün bunlara rağmen üçüncü bir seçim durumu olursa seçmen faturayı tüm partilere kesebilir. Bu durumda da Türkiye’de yeni bir oluşumun kapısının açılacağını ve yeni alternatiflerin çıkabileceğini söyleyebiliriz.”

 

Son seçim anketi milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Son yapılan seçim anketinden çıkan sonuç herkesi şaşırttı. Son seçim anketine göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra  Ak Parti yüzde 42, CHP yüzde 27 oy alıyor. MHP'de ise 1,5 oranında oy düşüşü olduğu görülüyor. Genç oylarda MHP ve HDP'nin önde olduğu açıklandı. Sandığa giden seçmen en çok terör ve ekonomi konusunu hangi partinin çözeceğini merak ediyor. Bu ankete göre şuanda koalisyon görünüyor fakat tek başına iktidar da çıkabilir. 


1 Kasım'da yapılacak olan seçime çok az bir zaman kala son seçim anketi yayınlandı. Seçim sonuçlarını gerçeğe yakın bilen ANDY-AR şirketinin yaptığı seçim anketinden çok farklı sonuçlar çıktı. Yapılan son seçime göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra Ak Parti yüzde 42,6 oy alıyor, CHP ise yüzde 27,1 oy alıyor. MHP ise yüzde 1,5 oranında kaybettiği oy ile 15,2 oy alabiliyor. 

 HABERTÜRK, son beş seçim sonucunu gerçeğe en yakın oranla tahmin eden ANDY-AR ile 1 Kasım Genel Seçimi için seçmenin nabzını tuttu. 29 kentte ankete katılan 1764 seçmen, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna % 42.6 AK Parti, % 27.1 CHP, % 15.2 MHP ve % 12.1 HDP cevabını verdi. ‘Diğer’in oranı % 3 çıktı

 

HABERTÜRK, 1 Kasım Genel Seçimi’ne 25 gün kala ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi ile seçmenin nabzını tutup vatandaşların gündemdeki sorunlara ilişkin görüşlerini ölçtü. ANDY-AR, Habertürk için yaptığı çalışmada kantitatif araştırma tekniklerinden “CATİ (telefon ile görüşme)” yöntemini kullanarak 29 ilde, 3 ile 6 Ekim tarihleri arasında 1764 denekle tek tek görüşerek bu anketi gerçekleştirdi.

 

Çalışmada, farklı sosyo-ekonomik ve sosyodemografik gruba mensup kişilerden yaş, cinsiyet, eğitim, mahalle/semt kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş deneklerle görüşüldü. ANDY-AR, yaptığı anket çalışmasında 0.95 güven aralığı içinde, hata payını ise +/- % 2.5 olarak açıkladı.

 

'DİĞER ' PARTİLERİN OYLARI AK PARTİ VE CHP'YE KAYIYOR


ANDY-AR Kamuoyu Araştırma Şirketi, 1 Kasım Genel Seçimi’nde sandığa gidecek olan seçmenlere “Hangi partiye oy vereceksiniz?” diye sordu. Yüzde 14.7 oranında çıkan ‘kararsız’ seçmen pastasının siyasi partilere dağılımının ardından 7 Haziran Genel Seçimi’nde % 40.9 oy alan AK Parti’nin bu oranı % 42.6’ya çıkardığı, yüzde 1.5’in üzerinde artış gösterdiği görüldü.

 

Son genel seçimde % 25 oy alan anamuhalefet partisi CHP’ninse yüzde 2’lik bir yükselişle % 27.1’i yakaladığı ankete yansıdı. ANDY-AR’ın çalışmasında 7 Haziran’da, % 16.3 oy alan MHP’nin yüzde 1’lik düşüş yaşadığı ve oyunun % 15.2 olduğu görüldü. 7 Haziran seçiminde % 13.1 oy alan HDP’de de yüzde 1’lik kayıp saptandı. HDP’ye oy vereceğini söyleyenlerin yüzdesi 12.1 olarak belirlendi. 7 Haziran seçiminde % 4.7 çıkan “Diğer” cevabıysa ANDY-AR’ın çalışmasında % 3 oranında kaldı.

 

CHP'DE KADINLAR, HDP'DE ERKEKLER

ANDY-AR’ın seçim sonucunun cinsiyet, eğitim ve yaşa göre dağılımında ilginç sonuçlar yer aldı. Cinsiyete göre 4 partinin seçmenine bakıldığında CHP’ye oy veren seçmenin % 53.1’inin kadın, HDP’ye oy veren seçmenin % 76.7’sininse erkek olduğu görüldü. Eğitime göreyse üniversite mezunlarının % 41.1’i HDP, % 36.4’ü MHP, % 35’i CHP ve % 20.7’si AK Parti’ye oy verdiğini söyledi. Genç oyla rda HDP ve MHP önd e Dört partiye oy veren seçmenlerin yaş dağılımına bakıldığındaysa, 18-24 yaş grubunda genç nüfusun % 11.4’ü HDP’yi, % 9.6’sıysa MHP’yi tercih etti. Benzer durum 25-34 yaş grubunda da görüldü. HDP bu yaş grubunda % 29.7, MHP % 26.9 oranında oy aldı.

 

KARARSIZ SEÇMEN AK PARTİ VE CHP'YE YAKIN


Kamuoyu araştırmasında ANDY-AR kararsız seçmenlere, “Kendinizi en yakın hissettiğiniz parti hangisi?” sorusunu da yöneltti. Ankete katılanların % 38.5’i “Cevap yok” yanıtını verdi. Yüzde 8.1’iyse “Yakın hissettiğim bir parti yok” dedi. Katılımcıların % 19.7’si kendisini AK Parti’ye yakın hissettiğini belirtti. CHP’ye kendisini yakın hissettiğini söyleyenlerin oranıysa % 17.5 oldu. CHP’yi, % 6.2 ile MHP, % 4.1 ile HDP, % 2.4 ile SP izledi.

 

SANDIĞA GİDEN SEÇMENİN AKLINDA NELER OLACAK?


Türkiye ’nin değişen ve yoğun gündeminde 1 Kasım’da sandığa gidecek olan seçmenlere, “Bu seçimde oy verirken, sizin için önemli olan konu başlıkları neler olacak?” diye soruldu. Bu soruya “Terör” cevabını verenlerin oranı % 39 çıktı. İkinci olarak akla gelen konu başlığıysa, % 17.6 ile “Ekonomi”ydi. Ekonomiyi, % 6.8 ile “Eğitim”, % 6.5 ile “Barış ve Huzur”, % 6’yla “Gelecek”, % 5.1 ile “İstikrar”, % 4.7 ile “Demokrasi” gibi konu başlıkları takip etti.tercih.20151007072043.jpg

 

"SEÇİMİ TERÖR, EKONOMİ VE İSTİKRAR BEKLENTİSİ BELİRLEYECEK"


ANDY-AR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar, oy kullanacak seçmenin gündemindeki en önemli konunun terör olduğunu ancak ekonomik durum ve istikrar beklentisinin de seçmen için belirleyici olacağını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

 

“7 Haziran öncesinde HDP’nin Türkiye güzellemesi gibi algılanan ve Türkiye fotoğrafı vermek üzere pozisyon aldığını gördüğümüz süreç nedeniyle terör olayları biraz geri plandaydı. 7 Haziran’da HDP’nin barajı geçmesi, AK Parti’nin tek başına iktidara gelememesi ve koalisyon kurulamamış olmasıyla terörün daha da arttığına ilişkin bir algı oluştuğunu görüyoruz. ‘Bu seçimdeki en belirleyici konu hangisidir?’ diye sorduğumuzda seçmen, ‘terör’ cevabını veriyor. Terörün belirleyici olacağını söyleyebiliriz ancak seçmenler, ekonomik göstergelerin olumsuzluğuna da dikkat çekiyor. Seçmen cebine yansıyan bir şey var mı yok mu ona da bakıyor. Bu nedenle istikrar beklentisi de belirleyici olacak.”

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7