Sosyal Medya Paylaşımınız Yüzünden İşten Çıkarılabilirsiniz

Facebook ve benzeri sosyal medya sitelerinde eğlencenin dozunu kaçırmak işten çıkarılmanıza sebep olabilir. Nasıl mı?

Damla Aydın
Damla Aydın
28 Şubat 2017 Salı 11:09
Sosyal Medya Paylaşımınız Yüzünden İşten Çıkarılabilirsiniz

Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri sosyal medya hesaplarında resim ve bilgi paylaşmak çağımızın yaygın iletim şekli olmuş durumda. Peki, sosyal medyada, örneğin Facebook hesabında işçinin arkadaş grubuyla şakalaşmak amaçlı paylaştığı bir fotoğraf veya bir yazı bu çalışanın işten çıkarılmasına geçerli sebep teşkil edebilir mi?
Star'dan Ahmet Metin Aysoy yazdı:

Diyelim ki, özel hastanede çalışan bir hasta bakıcı arkadaşlarıyla hastanede fotoğraf çektirip; başlık olarak da 'hasta gelmesin diye dua ederken biz' yazarak bu fotoğrafı sosyal medya hesabında paylaşmış olsun. İşverenin de söz konusu paylaşım sebebiyle işçinin sözleşmesini feshettiğini düşünelim.
 
İşten çıkarılan bu işçi işe iade davası açarak, aynı meslek grubu içerisinde bu fotoğrafın paylaşılmış olduğunu, bu sebeple de bu paylaşımın arkadaşlar arasında veya meslektaşlar arasında bir espri olarak kabul edilmesi gerektiğini ve bu fotoğrafın işvereni küçük düşürecek nitelikte olmadığını öne sürmüş olsun. Devamını Yargıtay’ın güncel kararından okuyalım:
“02.11.2014 tarihinde 'Facebook' adlı sosyal paylaşım sitesinde ...' isimli bir grup içerisinde yayınlanan 'hasta gelmesin diye dua ederken biz, .........hastanesi ' başlıklı, davacı ile birlikte 3 kişinin hasta yatakları üzerinde bağdaş kurup oturduğu ve ellerini havaya kaldırarak dua ettikleri fotoğrafın davalı işverence fesih nedeni yapıldığı anlaşılmaktadır. Paylaşılan bu fotoğrafta davalı kurumun isim ve logosu kullanıldığı gibi fotoğrafta davacının üzerinde formasının ve yaka kartının da bulunduğu görülmektedir. Sözü edilen paylaşım 1.285 kişi tarafından beğenilmiş ve fotoğrafın altına 52 yorum yapılmıştır. Fotoğrafın yayınlandığı '...' grubunun yaklaşık 13.102 üyesi olduğu anlaşılmaktadır.
 
Davacının 12.11.2014 tarihli savunması ile aynı gün temyiz incelemesi yapılan Dairemizin 2015/46017 Esas sayılı dava dosyasında aynı paylaşım nedeniyle iş akdi feshedilen işçinin savunmasından fotoğrafların mesai saatleri içerisinde çekildiği ve paylaşılmasına davacının rızasının bulunduğu anlaşılmaktadır.
 
Davacının mesai saatleri içerisinde çekilen ve paylaşılacağının bilindiği fotoğraflarının binlerce kişi tarafından izlenebilecek bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlanması işyerindeki çalışma disiplinini ve iş akışını etkileyecek nitelikte olup artık davalı işverenden davacı ile çalışması beklenemeyeceğinden somut olayda haklı bir fesih nedeni bulunmasa bile fesih için geçerli bir nedenin bulunduğunun kabulü gerekmektedir. “

(7. Hukuk Dairesi 26.05.2016 tarih 2016/10461 E.,2016/11592 K.)

Kısacası, sosyal medyada yapılan paylaşımın iş disiplinini veya iş akışını olumsuz etkilemesi durumunda bu paylaşımı yapan çalışanın iş sözleşmesi geçerli sebeple feshedilebilir. Sosyal medyada paylaşım yaparken bu konuya dikkat etmek büyük önem arz ediyor.
 

Son Güncelleme: 28.02.2017 11:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8