SSK Sigorta Sorgulama ve SSK Hizmet Dökümü

Çalışılan işe karşılık alınan ücrete ek olarak işyeri sigortanızı da yapmakla mükelleftir sizde sigortam ödeniyor mu sorusunun yanıtını ssk sigorta sorgulama yaparak öğrenmekle mükellefsiniz. Zira bazı durumlarda sorun yaşanma ihtimali her daim bulunmaktadır.

sumitc
sumitc
09 Aralık 2017 Cumartesi 01:49
SSK Sigorta Sorgulama ve  SSK Hizmet Dökümü

Eskiden çalışılan aydan bir sonraki ayın sonunda e devlet sisteminde görüntülenen ssk sigorta dökümü yani ssk hizmet dökümü bilgisi artık ayın ilk haftasında öğrenilebilme imkanına kavuştular.

Çalıştığınız firmanın size ait ssk sigorta primlerini ödeyip ödemediğinin takibi ssk sigorta sorgulamaları ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlemi yapmanız ileride karşınıza çıkacak olumsuzlukları bypass etme imkanı sağlar.

Özellikle ilk defa işe girenlerle, bir iş yerine yeni iş başı yapanlar deneme süresi adı altında 1-3 ay arasında çalıştırılmaktadır. Bu dönem zarfında işyerinin sigorta girişinizi yapması gerekir. Siz işveren muhasebesine işe başlangıç evraklarını teslim edip işbaşı yaptığınız tarih itibariyle sigortalılığınızın başlamış olması gerekmektedir. Bir takım etik olmayan düşünceye sahip işyerleri deneme süresince sigortanızı ödememiş olabilir. Bu gibi durumlarda 30 ila 90 gün arasında çalıştığınız sürenin sigortası ödenmediğinden hem prim kaybınız oluşur hemde hastane, sağlık, ilaç hakları gibi haklardan siz ve mesul olduğunuz aileniz faydalanamaz. İşte bu ve bunun gibi bir çok sebepten ötürü tc ile ssk sorgulama servisini e devlet giriş yaparak kullanmanız tavsiye edilmektedir.

SSK Sigorta Sorgulamasını Nasıl Yaparım ?

Yukarıda belirtilen ve daha fazla neden dolayısıyla aylık olarak düzenli periyotlarda sigorta sorgulama yapmanız gerekir. Bu işlem esgm servisi tarafından geçtiğimiz senenin başına kadar tc kimlik numarası kullanılarak sağlanmak idi. Fakat artık e-devlet şifresi ile sosyal güvenlik kurumu 4a sigorta hizmet bilgisi ekranından ssk sigorta sorgulaması yapılmaktadır. Çalışanlar eğer edevlet şifresi sahibi değillerse ptt şubesinden kolayca temin edebilirler.

Ssk sigortasına tabi olanlar edevlete giriş yaptıktan sonra sık kullanılanlar sayfası ya da ekranda yer alan sgk paneline giriş yapıp ssk dökümünü alabilirler. Ssk hizmet dökümü olarak da bilinen bu dökümanda dikkat etmeniz gereken hususlar; işe giriş tarihi, ödenen prim gün sayısı ve brüt maaş miktarınızdır. Eğer ssk sorgulaması yaptıktan sonra sgk işe giriş tarihinizi göremiyorsanız işyerinizin muhasebe birimi ile kontak kurup durum hakkında bilgi isteyiniz. Sorgulamak yapmak için tıklayınız https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu

SSK Hizmet Dökümü

Sigorta hizmet dökümü, sigortalı çalışılan süre zarfında işyerince ödenmiş olan ssk sigorta prim gün sayısının listeli düzgün bir şekilde sunulması ile oluşturulan ssk sigorta sorgulama dökümüdür. Bu dökümde sigortalılar işe girdikleri günden itibaren yatırılan ssk primlerini öğrenmelerinin yanısıra toplam ssk gün sayısı ile birlikte emeklilik için toplanması gereken ssk primlerini de öğrenebilirler.

Günümüz iş dünyasında çalışanların temel haklarından biri olarak karşımıza çıkan sigorta, işveren tarafından sgk sosyal güvenlik kurumuna işe girdiğiniz tarih itibariyle o işyerinde çalıştığınızı beyan eden bir bildirimdir. Bu bildirimler neticesinde sigortalılık başlar ve devletin sunmuş olduğu birçok haktan yararlanılır. Bu haklardan bazıları; hastane ve doktor tedavisi, ücretsiz ilaç temini, iş kazası gibi durumlarda oluşan aksaklıklardan sebebiyet alınan rapor paraları gibi bir çok haklar mevcuttur. Bu haklardan biri de emekli olma hakkıdır. Bir kişi emekli maaşı almak için devlete, çalışan kişi adına sigorta primlerinin yatırılması gerekmektedir.

Ssk sigorta primleri ödenen işçi ve memurlar bu bilgileri tc ile ssk hizmet dökümü sorgulamaları ile öğrenme imkanı bulmaktadırlar. Bu bilgilere erişim geçmişte esgm sorgulama sayfası ile sağlanırken günümüzde ssk hizmet dökümü tc kimlik no ile değil edevlet şifresi kullanılarak sağlanıyor. Bunun için de her vatandaşın kendisine ait kamu hizmeti olan e devlet giriş kapısı şifresini temini ptt şubelerinden sağlanıyor.

SSK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılıyor ?

Ssk hizmet dökümünüzü almak için yapmanız gereken işlemler basittir. Öncelikle hizmet dökümü alacak olan kişinin tc kimlik no ve e devlet şifresi kullanılarak sisteme bağlanılır ve ardından sosyal güvenlik kurum listesi veyahut sık kullanılanlar bölümünde yer alan 4a hizmet dökümü bilgisi ekranına giriş yapılır.

Bu ekranda ssk hizmet dökümü üç bölüme ayrılmaktadır. Son ödenen üç aylık ssk primi, ilgili seneye ait ssk gün dökümü ve toplam ssk hizmet dökümü almak için total ssk döküm sekmesi. Eğer ilk işe girdiğiniz tarihi öğrenmek istiyorsanız toplam ssk hizmet dökümünüzü kontrol edebilirsiniz. Düzenli olarak sigortanızı sorguluyor iseniz de 4a hizmet bilgisi açılış sayfasından son ödenen aya ait ssk sorgulamaları bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Sigortam Ödeniyormu

İşe giren ya da mevcut işyerinde görevine devam eden her çalışanın aklındaki soru acaba sigortam ödeniyormu sorusudur. Sigorta giriş tarihinden itibaren yatırılan sigorta primlerini öğrenmek için esgm sorgulama ekranı geçmiş dönemde vardı lakin artık e devlet ile ssk sorgulama yapılarak bu işlemler bütünü gerçekleştirilmekte.

Günümüz iş ortamında bağlılıkların temini için işveren ile işçi arasında karşılıklı menfaatler söz konusudur. Bu minvalde işçi çalışma görevini yerine getirirken iş veren de ücret ödeme ve diğer sosyal hakların teminini sağlamakla mükelleftir. Bu karşılıkların arasında işçinin sigorta primlerinin yatırılması da bulunmaktadır.

Bazı şirketler çalışanların sigorta primlerini eksik ya da hiç ödememe gibi durumlar ortaya çıkarmaktadır. Çalışan kesim bu gibi durumların oluşmaması için ssk prim sorgulaması yapmak durumundadır. Sigorta sorgulamak için ise edevlet girişi ile sosyal güvenlik kurumu bağlantısı kullanılmaktadır. E devlet şifresi ile ssk sorgulama işlemleri 4a hizmet dökümü sayfasına girdikten sonra açılan ekrandan dönem seçimi yapmalıdır. Dönem seçimi aylık, üç aylık ve tüm zamanlar olarak seçim gerçekleştirilir. Daha sonra ekrandaki bilgilere incelenerek sigortam ödeniyor mu sorusunun yanıtı aranmaktadır. kontrol için tıklayınız https://www.turkiye.gov.tr

Ssk sayfasında yer alan işe giriş tarihiniz ve ödenen prim tutarınızın kontrolünü sağlayarak kaç gün ssk sigorta primim var sorusuna da genel bir yanıt bulmuş olursunuz. Bu sayfada dikkat edilmesi gereken işe başlangıç tarihi ( bu tarih ile sizin işbaşı yaptığınız ilk günü mutlaka mukayese ediniz ), toplam sigorta sayısı ve maaşınızın ne kadardan ödendiğidir.

Sizde eğer iş yerinin sigortamı yatırıyor mu diye düşünüyorsanız hemen ssk prim sorgulama işleminizi tc ile gerçekleştirebilirsiniz.

edevlet giriş | 4a hizmet dökümü |sgk e bildirge | sgk işe giriş bilgileri için tıklayabilirsiniz  http://ozgurlukicin.com/teknoloji-haberleri/edevlet-giris-4a-hizmet-dokumu-sgk-e-bildirge-sgk-ise-giris-bilgileri/

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat 2017-12-11 17:26:24

Ssk sorgulama

banner8