banner1

Suruç'ta neler oluyor 20 Temmuz Suruç'ta son dakika!

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bugün yaşanan olayda 31 kişi hayatını kaybetti.Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu mensupları Suruç'ta toplanarak basın açıklaması yapmak istedikleri esnada bir canlı bomba tarafından intihar saldırısı düzenlendi.Saldırı sonucunda 31 kişi hayatını kaybetti 104 kişi ise yaralandı.Bazı yaralıların durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Suruç'ta neler oluyor 20 Temmuz Suruç'ta son dakika!

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bugün yaşanan olayda 31 kişi hayatını kaybetti.Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu mensupları Suruç'ta toplanarak basın açıklaması yapmak istedikleri esnada bir canlı bomba tarafından intihar saldırısı düzenlendi.Saldırı sonucunda 31 kişi hayatını kaybetti 104 kişi ise yaralandı.Bazı yaralıların durumunun ağır olduğu öğrenildi.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Suruç'ta neler oluyor 20 Temmuz Suruç'ta son dakika!

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ndeki Amara Kültür Merkezi önündeki çay bahçesinde bugün saat 11.50 sıralarında saatlerinde, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu mensuplarının ’Kobani’nin yeniden inşası’ konusunda basın açıklaması yaptığı sırada, büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada 31 kişi hayatını kaybetti.

 

Suruç'taki saldırıdan sonra olay yerine giden Kurtulmuş, "Ölenlerin sayısı 31'e yükseldi. Canlı bomba ve anti terör uzmanları çalışmalarını yapıyor." diye konuştu.

 

 

 

 

Olay, Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ndeki Amara Kültür Merkezi önündeki çay bahçesinde bugün saat 11.50 sıralarında meydana geldi. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu mensuplarının ’Kobani’nin yeniden inşası’ konusunda basın açıklaması yaptığı sırada, büyük bir patlama oldu.

 

İÇİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 30'a yükseldiği, 104 yaralının tedavisinin sürdüğü bildirildi.

 

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ile geldiği Şanlıurfa'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suruç ilçesinde meydana gelen saldırıda yaralananların bir kısmının taburcu edildiğini, bir kısmının ise Şanlıurfa ve Suruç'taki hastanelerde tedavilerinin sürdüğünü söyledi.

 

Saldırıyı lanetlediklerini ifade eden Öztürk, "Suruç'ta şu an itibariyle 30 kaybımız var. Sonuç itibariyle son derece üzücü bir terör olayı ile karşı karşıyayız. Olayı lanetliyoruz, bu menfur saldırıda ölen bütün vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz" diye konuştu.

 

"Saldırının canlı bomba olduğunu düşünüyoruz"

 

Olay yerinde incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa'ya geldiklerini vurgulayan Bakan Öztürk, kentte gelecek diğer bakanlarla bir kez daha saldırıyı değerlendireceklerini belirterek, şunları kaydetti:

 

"Yeni bir bilgi olursa sizinle paylaşırız. Saldırının canlı bomba olduğunu düşünüyoruz. Canlı bombanın kimliği ile ilgili henüz net bir isim belirlenmiş değil, bir süre sonra onu da tespit edeceğiz. Tespit ettikten sonra bağlantılarını tespit edip akabinde kamuoyuna açıklayacağız."

 

Teknik ekip görevlendirildi

 

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise bölgede incelemelerde bulunmak üzere teknik ekip görevlendirildiği bildirildi.

 

Bölgede gerekli güvenlik  

 

tedbirlerinin alındığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

"Güvenlik güçlerimiz vatandaşlarımızın emniyetini sağlamak üzere gereken tüm tedbirleri almıştır. Resmi açıklamalar Şanlıurfa Valiliği tarafından düzenli olarak yapılacaktır. Bunun dışında iddialara itibar edilmemesini önemle rica ediyoruz.

 

Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu terör saldırısı karşısında herkesi kenetlenmeye ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz. Ülkemizin huzur ortamına kastetmiş bu hain saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyor, hayatını kaybetmiş olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu menfur saldırıyı gerçekleştirenleri devletimiz en kısa sürede bulacak, failler yargı önüne çıkartılacaktır."

 

BÖLGEDEN UZAKLAŞIN ANONSU

 

Suruç Belediyesi'ne ait araçlardan Türkçe ve Kürtçe "İkinci bomba ihtimali var" denilerek halkın patlamanın meydana geldiği çay bahçesi çevresinden uzaklaşması istendi.

 

Bu arada Kobani'deki patlamanın Suruç'taki patlamayla birlikte eş zamanlı olarak meydana geldiği belirtildi.

 

CANLI BOMBA KESİNLEŞTİ

 

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç'taki patlamanın canlı bomba olduğunu kesinleştirdiklerini söyledi.

 

Vali Küçük, ölü sayısının 28'e yükseldiğini belirterek, şöyle dedi:

 

"Derin üzüntü içerisindeyim. Bu terörü lanetle kınıyorum. Vefat eden kardeşlerime Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Canlı bomba olduğunu kesinleştirdik. Şu anda 28 ölü var, 100'e yakın da yaralılar var. Bütün yaralılar sağlık kuruluşları ile hastanelere nakledildi onu ifade edebilirim. Canlı bomba ama 18 yaşında mıdır? Yaşı nedir, ne değildir onu henüz ekiplerimiz, güvenlik güçlerimiz tespit için uğraşıyor. Olay çok taze. Kimdir, kimliği hedir, onun hakkında henüz bir bilgimiz yok. Olay yeri inceleme ekibi ve pek çok güvenlik kuvveti, o araştırmayı yapıyor ve netice alacaklar. Netice alınca da kamuoyuyla paylaşacağız."

 

Patlamayla ilgili henüz gözaltı olmadığının bilgisini de paylaşan Vali Küçük, şunları söyledi:

 

"Suruç'a giriş ve çıkışlar vatandaşlarımızın güvenliği için, infiale karşılık kontrol altında. Her türlü provokasyona karşı da vatandaşlarımız uyanık olmalı. Orada güvenlik kuvveti olarak sayıca yeterliyiz. Her türlü tedbiri aldık. Henüz gözaltı yok. Yani olayla ilgili ekiplerimizin incelemesi yeni başladı, gelişmelerden bilgi vereceğiz. Şunu ifade edeyim, devletimiz bütün unsurlarıyla, kuvvetleriyle bölgededir. Yani bütün güvenlik kuvvetleri, jandarmamız arazide, polisimiz hepsi tedbir almıştır.Daha sonra da tabi hükümetimizin sayın bakanları teşrif edecektir. Şu anda bir infial yok. Suruç'ta hepimiz çok üzgünüz."

 

ERDOĞAN: LANETLİYORUM, KINIYORUM

 

Kıbrıs'ta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: "Bu vahşeti işleyenleri şahsım olarak lanetliyorum, kınıyorum. Uçağa bindiğim anda haberi aldık. bakan arkadaşlar Şanlıurfa'ya hareket etti. Biz de olayı takibe devam edeceğiz. Terör nereden gelirse gelsin lanetlenmelidir. Terörün dini, ırkı, milliyeti yoktur. Terör insanlığın huzuruna kasteden bir olaylar silsilesidir. Buna karşı da mücadeleyi Dünya'nın her yerinde vermeye mecburuz. 28 vatandaşımızın ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum"

 

SURUÇ’A 2 CUMHURİYET SAVCISI DAHA GÖREVLENDİRDİ

 

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde meydana gelen bombalı saldırı sonrası Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından, olay yeri inceleme, araştırma, kimlik tespiti ve soruşturmanın daha etkin yürütülmesi için Suruç ilçesindeki savcılara ilave olarak Şanlıurfa’dan 2 Cumhuriyet savcısı daha görevlendirdi.

 

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında şöyle denildi:

 

"Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bombalı bir terör saldırısı sonucunda çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybederken, yine çok sayıda yaralı bulunmaktadır. Bu hain terör saldırısını kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır diliyoruz. Konuyla ilgili olarak; Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından, olay yeri inceleme, araştırma, kimlik tespiti ve soruşturmanın daha etkin yürütülmesi için Suruç ilçesindeki savcılara ilave olarak Şanlıurfa’dan 2 Cumhuriyet savcısı daha görevlendirilmiştir. Cenazelere otopsi yapılması ve gerektiğinde muhafazası için imkanları Şanlıurfa Adli Tıp Kurumundan daha iyi olan Gaziantep Adli Tıp Kurumuna cenazelerin sevki ve otopsi işlemlerinin en kısa sürede yapılması sağlanacaktır. İstanbul Adli Tıp Kurumundan 3 uzman ve 2 teknisyen, Şanlıurfa’dan bir uzman, Adıyaman’dan bir uzman mevcut uzman ve personele ek olarak Gaziantep Adli Tıp Kurumumuza görevlendirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

ERDOĞAN BİLGİ ALDI

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs Barış Harekatı'nın 41'inci yıldönümü nedeniyle KKTC'ye giderken Suruç'taki patlama meydana geldi. Erdoğan'ın Kıbrıs'a iner inmez olayla ilgili bilgi aldığı ve yetkililerle durum değerlendirmesi yaptığı öğrenildi.

 

EMNİYET MÜDÜRÜ VE JANDARMA KOMUTANI OLAY YERİNDE

 

Olayın ardından Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü de patlama yerine gelerek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, patlamada intihar saldırısı ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

 

Yaralılar ile ölenlerin cesetleri Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, yaralılardan durumu ağır olanlar ise Şanlıurfa'daki hastanelere sevkedildi. İlçede yaralılar için kan anonsları yapıldı. Çalışmalar sürerken, saat 13.30 itibarıyla çay bahçesinde hastane morguna kaldırılmayı bekleyen cesetlerin bulunduğu görüldü.

 

İKİNCİ PATLAMA İDDİASI

 

Bu arada sınır kesiminde ikinci bir patlama olduğu iddia edildi. Ancak Suriye sınırındaki Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın iki tarafında herhangi bir patlama olmazken, söz konusu patlamanın Kobani merkezde olduğu ve burada da yaralılar olduğu söylendi.

 

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş ve bakanlar Şanlıurfa’da

 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'ya geldi.

 

Suruç İlçesi’nde meydana canlı bomba saldırısıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevlendirdiği Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, akşam aatlerinde özel uçakla Şanlıurfa'ya geldi. GAP Havalimanı'ndan Şanlıurfa Valiliği'ne geçen heyet ve burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, saldırının faillerinin bulunması için çalışmaların devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

 

"Türkiye üzerinden maalesef oyun oynayanların Türkiye’deki birlik, beraberlik ve kardeşlik hukukumuza karşı gerçekleştirmiş olduğu bu eylemler bizi derinden yaralamıştır. Devlet bakanlarımız ve hükümetimiz Sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere emniyet güçlerimiz bu olayın üzerine gidiyorlar. Bir an önce faillerin bulunması konusunda gerekli çalışmaları yapıyorlar. İçişleri Bakanımız şu anda buradadır. Şanlıurfa ve Suruç’taki hastanelerdeki yaralıları ziyaret edeceğiz. faillerin bulunması ve adalete teslim edilmesi hepimizin en önemli beklentisidir. Bizim birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenmemiz ve bu coğrafya üzerinden oynanmak istenen oyunları hep birlikte burada yaşayan insanlarla bertaraf edecek gücü göstermemiz gerekiyor. 30 ölü, 74 yaralı, 4 kişi de ağır yaralı. Yaralılar Şanlıurfa’daki hastanelerde tedavileri devam ediyor. Bir kısmı ise hava ambulanslarımızla Adana’ya götürüldüler. Sosyal medyada uygulamaya çalışılan bu tür provokatif ve kışkırtıcı söylemlere itibar etmemek gerekir. Suruç’ta su ile ilgili her hangi bir problem olmadığına ilişkin bilgiler gelmiştir."

 

Açıklamanın ardından heyet Vali İzzettin Küçük'ten bilgi aldı.

 

Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla oluşturulan CHP heyeti Suruç’a hareket etti

 

CHP Meclis Basın Bürosu'dan yapılan açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, saldırının haberini alır almaz bir heyet oluşturulması ve saldırının tüm boyutlarıyla incelenmesi talimatı verdi. CHP Meclis Grubunun koordinasyonundaki heyet, Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Sezgin Tanrıkulu ile Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker'den oluşturuldu.Ağbaba, bulunduğu memleketi Malatya'dan Suruç'a geçerken, Tanrıkulu ile Şeker'in de ilk uçakla Suruç'a hareket ettiği kaydedildi.

 

-ÖRGÜT DE HARKETE GEÇİRİLDİ

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl de Şanlıurfa örgütünü harekete geçirdi. İl ve ilçe örgütleriyle temasa geçen Bingöl, partililerin, Suruç Devlet Hastanesi başta olmak üzere çevre hastanedeki yaralılara ihtiyaç halinde kan vermeleri konusunda hazır bulunmalarını istedi.

 

KAYMAKAM ÇİFTÇİ'DEN İLK AÇIKLAMA

 

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi yaptığı ilk açıklamada olayın intihar saldırısı nedeniyle gerçekleşmiş olabileceğini söyledi.

 

PARÇA TESİRLİ BOMBA OLASILIĞI

 

Patlamaya parça tesirli bombanın yol açtığı belirtiliyor ancak, saldırıya bir canlı bombanın yol açmış olduğu ihtimali de değerlendiriliyor.

 

Saldırı sonrasında olay yerinde korkunç görüntüler ortaya çıktı.

GÖRGÜ TANIKLARI OLAYI ANLATTI: CESETLERİN ALTINDA KALDIK

 

Yaşanan dehşeti bölgede bulunan görgü tanıkları anlattı. Görgü tanıklarından Garip Çelik şunları söyledi:

 

 

 

"Basın açıklaması için gitmiştim. Gençler basın açıklaması yapacaktı. Hangi koşullarda Kobani'ye geçeceklerini anlatıyorlardı. Tam foto çekmeye çalışırken çok şiddetli bir patlama oldu. Cesetler her yere yayıldı. Cesetlerin altında kaldık o derece şiddetliydi.Patlama kitlenin tam ortasında meydana geldi.

 

Patlama diyoruz ama patlamanın şekli belli değil, canlı bomba olabilir. Bu daha önce tasarlanmış. İntihar saldırısı olabilir, çözemedik. Gerçekten şok büyük bir kargaşa yaşandı. Kamera elimdeydi, insanlar şoka girdiler, sonra yaralılar taşınmaya başlandı. Ambulanslar çok geç geldi. Araçlar yaralıları almak istemedi, kargaşa çıktı. Polisler havaya ateş etti. İnsanlar ağlayarak geliyor. Sabah yolda kontrol yoktu ama sonra gelenler kontrol edildi alana gelirlerken. Planlanmış olabilir. Biz İstanbul’dan geldik. Dün yola çıkıp geldik. Amara Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapılıyordu. Patlama olurken kameram açıktı çekim yapıyordu, alttan üste doğru patlama oldu. Mantık olarak poşet içinde veya yerde olması mantıklı gelmiyor, canlı bomba ihtimali var. Kitlenin tam ortasında oldu. İstanbul’dan birlikte geldiğim arkadaşlarım hayatını kaybetti."

 

Patlamanın yaşandığı Suruç Suriye sınırında yer alıyor.

 

 

 

Görgü tanığı Kadir Ergün: 

Saat 12 sıralarından oldu. Olay yerine 100 metre uzaklıktaydım. Cenazeler hep paramparça olmuştu. Kelimelerle ifade etmek çok zor. Kobani yolunda da patlama gerçekleşmiş. İlk saldırı kültür merkezinde yapıldı. En az 15 cenaze var olay yerinde bekliyor. Kan ihtiyacımız var. Aşırı bir kan ihtiyacımız var. Suruç halkına ağrı yapılıyor. Herkes kan vermeye çağırılıyor. 2. Bir patlama olması ihtimali var.

 

KOBANİ'YE GEÇMEK İSTİYORLARDI

 

Suruç'taki patlama, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'na bağlı gençlerin, Kobani'ye geçmek üzere toplandıkları merkezde gerçekleşti.

 

Bölgedeki kaynaklar, patlamanın Amara Kültür Merkezi'nde, gençlerin Kobani'ye geçiş amaçlarını anlatmak üzere basın açıklaması yaptıkları sırada gerçekleştiğini kaydediyorlar. Gençlerin, başta İstanbul olmak üzere, Kobani'ye geçmek üzere Türkiye'nin çeşitli yerlerinden geldikleri, Kobani'ye yardım, oyuncak gibi malzemeler götürülmesinin amaçlandığı belirtiliyor.

 

YARALILAR İÇİN KAN ARANIYOR

 

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Suruç'taki patlamada yaralananlar için Suruç Devlet Hastanesi'nde kan ihtiyacı olduğunu Twitter'dan duyurdu.

 

AMARA KÜLTÜR MERKEZİ

 

Amara Kültür Merkezi, bölge halkının çeşitli kurslar aldığı ve yoğun olarak rağbet gören bir yer olarak biliniyor. Hem bölgede yaşayanlar, hem de kültür merkezine gelenler genellikle kültür merkezinin yanındaki çay bahçesinde oturuyor.

 

'Cesetlerin altında kaldık'

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25