Tahir Elçi PKK açıklaması! Tahir Elçi öldürülme görüntüleri Video

Tahir Elçi PKK için ne söylemişti? Bugün Diyarbakır'da basın açıklaması yaptıktan sonra başından vurulan Tahir Elçi hayatını kaybetti. Dört ayaklı minareye yapılan saldırıyı protesto etmek için bölgeye giden Diyarbakır Baro başkanı Tahir Elçi PKK militanlarının saldırısına uğradı. 'PKK terör örgütü değildir' açıklamasını yaptıktan sonra hakkında yakalama kararı çıkartılan Tahir Elçi bugün PKK militanları tarafından vurularak öldürüldü. Başından vurularak ağır yaralanan Tahir Elçinin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bildirildi.

Tahir Elçi PKK açıklaması! Tahir Elçi öldürülme görüntüleri Video

Tahir Elçi PKK için ne söylemişti? Bugün Diyarbakır'da basın açıklaması yaptıktan sonra başından vurulan Tahir Elçi hayatını kaybetti. Dört ayaklı minareye yapılan saldırıyı protesto etmek için bölgeye giden Diyarbakır Baro başkanı Tahir Elçi PKK militanlarının saldırısına uğradı. 'PKK terör örgütü değildir' açıklamasını yaptıktan sonra hakkında yakalama kararı çıkartılan Tahir Elçi bugün PKK militanları tarafından vurularak öldürüldü. Başından vurularak ağır yaralanan Tahir Elçinin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bildirildi.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Tahir Elçi PKK açıklaması! Tahir Elçi öldürülme görüntüleri Video

Tahir Elçi'nin nasıl öldürüldüğü pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı.  Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bugün Dörtayaklı minarenin saldırıya uğramasını protesto etmek isteyen Tahir Elçi çıkan çatışmada hayatını kaybetti. PKK terör örgütü değildir açıklaması yapan Tahir Elçi Dört ayaklı minareye yapılan saldırıyı protesto etmek için o bölgeye meslektaşları ile gitmişti. PKK militanları Tahir Elçi'nin bulunduğu bölgeye uzun namlulu silahlarla saldırdılar. 

Tahir Elçi nasıl öldürüldü? Diyarbakır BARO Başkanı Tahir Elçi bugün Diyabakır'ın Sur ilçesinde yaptığı basın toplantısının ardından öldürüldü. PKK militanları tarafından başlatılan çatışma arasında kalan Diyarbakır BARO Başkanı Tahir Elçi başından vurularak ağır yaralandı. Vurulduktan hemen sonra hastaneye kaldırılan Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Saat 10:30'da Diyarbakır Barosu Sur İlçesi Balıkçılarbaşı bölgesinde bir açıklama yaptı. Dörtayaklı minare önünde açıklama yapan Tahir Elçi basın toplantısının ardından çıkan karışıklığın ortasında kaldı. Dün gece PKK militanları ile vatandaşlar arasında çıkan çatışma protesto edilecekti. Tahir Elçi açıklama yaparken eli silahlı bir grup Elçi'nin bulunduğu kalabalığa yöneldi.  O esnada güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çatışma çıktı. Çıkan çatışmada Dİyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi başından yaralandı. 

 
Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi Balıkçılarbaşı bölgesinde bulunan ve daha önceki çatışmada zarar gören 4 ayaklı minare önünde Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, bir grup avukat ile birlikte açıklama yaptı. Açıklamanın ardından saat 11.00 sıralarında çevreden silah ve çatışma sesleri duyuldu. İnceleme yapan heyetin ve onları koruyan polislerin çapraz ateş altında kaldıkları görüldü. İHA'ya göre Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi çatışmada hayatını kaybederken, 1 polis şehit oldu. 3 polis de yaralandı.

Yaralı polisler hastaneye kaldırıldı.   

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır’da bir grup avukat ile birlikte açıklama yaptıktan sonra çıkan çatışma sırasında hayatını kaybettiğini açıklandı. Tahir Elçi, “PKK, terör örgütü değil.” açıklaması sonrası gözaltına alınmış, sonra da serbest bırakılmıştı. Peki Tahir Elçi kimdir? 


TAHİR ELÇİ PKK İÇİN NE SÖYLEMİŞTİ? 

"PKK terör örgütü değildir" sözü nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, gözaltına alındı. Dün gece geç saatlerde Diyarbakır barosuna giden terörle mücadele ekipleri, Elçi'ye Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği'nin yakalama kararını tebliğ etti. Gözaltı işlemi sırasında baro önünde zırhlı araç ve çevik kuvvet ekipleri de hazır bulundu. Elçi, İstanbul'a getirildi.

 

Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında CNN TÜRK televizyonunda söylediği sözler nedeniyle "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yakalama kararı çıkardı.

 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 Ekim'de CNN Türk'te katıldığı bir programda sarf ettiği "Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir" sözleriyle ilgili soruşturma başlatılan Elçi hakkında, yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

 

Talebi değerlendiren Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

 

Zırhlı araç ve çevik kuvvet ekipleri de Baro'ya geldi

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın da binada bulunduğu saat 02.00 sıralarında Diyarbakır Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, zırhlı araçlar ve çevik kuvvet ekipleri ile birlikte Baro Adli Yardım binasına geldi. Daha sonra yelekli sivil polisler binaya çıkarak kapıda Baro Yönetim Kurulu üyelerine Sulh Ceza Hakimliği kararını tebliğ etti. Bu sırada Baro yöneticilerinin talebi üzerine sivil polisler kimliklerini göstererek mahkemenin yakalama kararını gösterdi. Kararın Tahir Elçi'ye götürülmesi sırasında polislerin baro binasına girmek istemesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. Avukatlar Baro binasında herhangi bir arama kararı olmadığını söyleyerek, polislerin içeri girmemesini istedi. Bunun üzerine gelen polisler Tahir Elçi'yi kapıda bekledi.

 

İfade özgürlüğü ve demokrasinin geldiği boyut açısından çarpıcı bir uygulama

 

Kararın tebliğ edilmesinin ardından makam odasında bulunan Avukat Tahir Elçi, binada bulunan avukatların alkışları arasında polislerin yanına geldi. Elçi'nin polislerin yanına gelmesi sırasında binada bulunan avukatlar 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları attı. Daha sonra baronun kapısına çıkan Tahir Elçi'ye görevli polisler tarafından usul gereği Bakırköy 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nin yakalama kararı okunarak, hakları anlatıldı. Bu sırada bazı avukatlar polislerin konuşmalarını yuhalayarak 'Şov yapmayın' diye bağırdı.

 

Burada bir konuşma yapan Tahir Elçi, "Bir ifade, bir söz nedeniyle bir Baro Başkanı tutuklanıyor. Türkiye'de ifade özgürlüğü ve demokrasinin geldiği boyut açısından çarpıcı bir uygulama yaşıyoruz. Bir Baro binasından Baro Başkanı ifadeleri nedeniyle tutuklanıyor şu anda “dedi.

 

Alkış ve sloganlar arasında gözaltına alındı

 

Konuşmanın ardından binaya gelen polisler Tahir Elçi'yi gözaltına aldı. Elçi'nin binadan çıkarılması sırasında da avukatlar alkış çalıp, slogan atmaya devam etti. Elçi'nin gözaltına alınması sırasında yanında bulunan eşi de koluna girerek destek olmaya çalıştı. 'Tahir Elçi yalnız değildir', 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları ve alkışlar eşliğinde binadan çıkarılan Elçi, daha sonra arkasına dönerek destek olmak için gelen meslektaşlarını selamladı. Gözaltına alındıktan sonra polis aracına bindirilen Elçi, "Türkiye özgür bir ülke midir, demokratik bir ülke midir bu manzara bunu çok iyi ortaya koydu “dedi.

 

Avukatlar protesto etti

 

Elçi'nin bindirildiği aracın gidişi sırasında toplanan avukatlar uzun süre alkış çalıp, yuhalayarak kararı protesto etti. Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar, Tahir Elçi'nin sabah uçağı ile İstanbul'a götürüleceğini belirterek, "Bizler de gideceğiz. Orada da başkanımızı yalnız bırakmayacağız. Bugün Başbakan yardımcısının açıklamaları bu kararın hangi merkezden verilen talimatla alındığının bir göstergesidir. Açık biçimde talimat verilerek böyle bir kararın alındığını görüyoruz. İlk defa düşüncelerini ifade ettiği için bir Baro Başkanı hakkında yakalama kararı çıkarılıyor. Bu esef verici bir durumdur, hukuka aykırıdır, çifte standarttır, hepimizi susturmaya dönüktür. Bizler susmayacağız ve başkanımızın yanında olacağız. Sonuna kadar onu savunmaya devam edeceğiz. O fikirleri de savunacağız, onu her yerde de savunacağız. Yarın akşam başkanımızla birlikte Diyarbakır'a dönmeyi umut ediyoruz “dedi.

TAHİR ELÇİ KİMDİR?

 

Tahir Elçi, 1966 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesinde doğdu. İlk,orta ve lise tahsilini Cizre’de tamamlayan Tahir Elçi, 1991 yılında D.Ü.”Dicle Üniversitesi) Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Tahir Elçi, 1992 yılından beridir Diyarbakır’da serbest avukatlık yapıyor ve mesleğinde yoğunlaşıyordu.

 

Tahir Elçi, Türkiye’de gündemde kalan çok sayıda davayı yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde temsil ederek bölgede en çok tanınan avukatlar arasında yerini almıştır. Almanya’da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslar arası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi gören Tahir Elçi, 1998’ten beridir staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermektedir.

 

Tahir Elçi, 1998-2006 yılları arasındaDiyarbakır Barosunda yöneticilik yapmıştır. Halen Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Tahir Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer almıştır. Evli ve iki çocuk babası olan Tahir Elçi, İngilizce bilmektedir.

 

TAHİR ELÇİ KİMDİR?

Diyarbakır Barosu Başkanı olarak görev yapan Tahir Elçi, 1966 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Cizre’de tamamladı. Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

 

Elçi, 1992 yılından beridir Diyarbakır'da serbest avukatlık yapıyordu. 1998-2006 arası Diyarbakır Barosu’nda yönetici olarak görev yapan Elçi, Diyarbakır Barosu Başkanlığı yanı sıra Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi olarak da görev yapıyor. Elçi iki çocuk babasıydı.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25