TBMM Tv canlı Tezkere görüşmesi Meclis Tv canlı yayın

TBMM Tv canlı yayın. TBMM bugün Irak ve Suriye tezkeresi için toplandı. Irak ve Suriye için operasyon yetkisi veren tezkere hakkında görüşme için TBMM bugün toplandı. Tezkere görüşmesi başladı ve devam ediyor. Tezkere görüşmelerini TBMM Tv'den canlı olarak izleyebilirsiniz. TBMM TV canlı yayın linki haberimizde yer almaktadır. Tezkere görüşmelerini TBMM Tv'den canlı olarak takip edin.

TBMM Tv canlı Tezkere görüşmesi Meclis Tv canlı yayın

TBMM Tv canlı yayın. TBMM bugün Irak ve Suriye tezkeresi için toplandı. Irak ve Suriye için operasyon yetkisi veren tezkere hakkında görüşme için TBMM bugün toplandı. Tezkere görüşmesi başladı ve devam ediyor. Tezkere görüşmelerini TBMM Tv'den canlı olarak izleyebilirsiniz. TBMM TV canlı yayın linki haberimizde yer almaktadır. Tezkere görüşmelerini TBMM Tv'den canlı olarak takip edin.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
TBMM Tv canlı Tezkere görüşmesi Meclis Tv canlı yayın

Meclis Tv canlı yayın. Suriye ve Irak'ta operasyon yetkisi veren tezkere görüşmeleri için bugün TBMM toplandı. IŞİD ve PKK'ya sınırdışı müdaheleyi ön gören tezkere için bütün parti milletvekilleri meclisteki tezkere toplantısına katıldı. Tezkere görüşmeleri şuanda devam ediyor. Tezkere görüşmelerini haberimizdeki TBMM Tv canlı yayın linkinden takip edebilirsiniz.
 

TBMM Genel Kurulu, bazı yeni bakanların yemin töreni, tezkere ve RTÜK üyelik seçimi için olağanüstü toplandı.

TBMM TV CANLI YAYIN

Meclis Genel Kurulu, TBMM Başkanvekili Koray Aydın başkanlığında olağanüstü toplandı. İlk olarak geçici hükümette yer alan ve milletvekili olmayan 11 bakan, Genel Kurul'da milletvekili yemini edecek. Ardından süresi 2 Ekim'de dolacak olan Suriye ve Irak tezkeresinin görüşmelerine başlanılacak. Milletvekilleri, son olarak CHP'den boşalan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliği seçimi için oy kullanacak.

 

MHP'li TBMM Başkanvekili Koray Aydın ilk kez bir oturum yönetti

 

TBMM'DE GERGİNLİK

Görüşmeler sırasında AK Partili ve CHP’li milletvekilleri arasında ‘darbecilik’ tartışması yaşandı.

Usul tartışması isteyerek kürsüye gelen CHP’li Özgür Özel koalisyon görüşmeleri sırasında Kemal Kılıçdaroğlu’na görev vermeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi.

Daha sonra kürsüye gelen AK Partili milletvekili, Nihat Erim’in CHP’den istifa ederek kurduğu hükümeti örnek gösterdi.

Tekrar kürsüye gelen Özgür Özel Nihat Erim’in o günlerde yaptığının yanlış olduğunu, Bülent Ecevit’in bu hareket üzerine Genel Sekreterlikten istifa ederek, CHP’ye en büyük seçim başarısını yaşattığını söyledi. Özel Ak Parti’yi eleştirerek Erdoğan’ı da darbecilikle suçladı.

Daha sonra kürsüye çıkan AK Partili Mahir Ünal ise “Bir aynaya baksaydı kimin darbelerle iktidara geldiğini çok net görecekti” dedi.

Sataşma olduğu gerekçesiyle tekrar kürsüye çıkan Özgür Özel ise, “Hadi biraz ortam yumuşasın Hababam Sınıfı'na bakalım… Hababam Sınıfı'nda herkes var. Türkler var Kürtler var. Solcular var Ülkücüler var orada bir tek siz yoksunuz. Çünkü 80 öncesinde çekildi o film. 12 Eylül darbesinin ürünleri orada olamaz” ifadelerini kullandı.


TEZKERE NEDİR?
 

Tezkere nedir? Türkiye'nin Irak ve Suriye'ye operasyon yapması gündemde. Türkiye'de büyük bir kaos ortamı oluşmasının ardından IŞİD ve PKK'ya ağır bir darbe vurmak için Meclis'e gelen tezkerenin çıkıp çıkmayacağı merak konusu oldu.  Irak ve Suriye'de operasyon yetkisi veren tezkere 3 Eylül günü meclise gelecek. Tezkerenin çıkması halinden önümüzdeki günlerde Suriye ve Irak'a kara ve hava operasyonlarının başlayacağı gündeme geldi. Yarın meclise gelecek olan tezkereye CHP evet oyu vereceğini açıkladı. 

TEZKERE NEDİR? 

[1] (yazı) pusula

[2] Bir iş için izin verildiğini bildiren resmi belge

[3] (askerlik) Askerlik görevinin bittiğini bildiren belge


CHP TEZKEREYE 'EVET' OYU VERECEK

CHP, yarın TBMM'de oylanacak olan, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne Irak ve Suriye'de sınırötesi operasyon yapma yetkisi veren hükümet tezkeresine "evet" oyu verme kararı aldı.

 

Karar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün Ankara'daki MYK üyeleriyle akşam saatlerinde yaptığı toplantıda alındı. 

 

CHP kaynakları, CHP'nin tezkereye "evet" oyu kullanmasının gerekçesiniise, tezkerenin, geçen yıl gelen tezkereden farklı olarak, PKK'nın yanısıra IŞİD'le de mücadeleye yeşil ışık yakması olarak açıkladılar.  Türkiye'nin "çok kanlı bir dönem yaşamakta olduğunu", terörle mücadelenin büyük önem taşıdığını kaydene CHP kaynakları, ayrıca yarın ele alınacak tezkerenin "IŞİD'le ciddi şekilde mücadele edileceğinin ilk işaretlerini verdiğini" kaydettiler. 

 

Ancak CHP'nin aldığı "tezkereye evet" kararına rağmen, TBMM'de parti adına yapılacak konuşmada AKP hükümetlerinin bugüne kadar izledikleri dış politikaya yönelik sert eleştirilerini de sürdürme niyetinde olduğu öğrenildi.

 

19 Mart tezkeresi

19 Mart tezkeresi, başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 19 Mart 2003 Çarşamba günü saat 23.00 sıralarında TBMM'ye sevkedilen Hükûmet tezkeresi, 20 Mart Perşembe günü Genel Kurul'da görüşüldü ve kabul edildi. 763 sayılı TBMM Kararı, 21 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlandı.Kabul edildikten yaklaşık 5 saat sonra ABD tarafından Bağdat bombalanmıştır.

 

Tezkerede, TBMM'den, "gereği, kapsamı, sınırı ve zamanı Anayasanın 117'inci maddesine göre milli güvenliğin sağlanmasından ve Silahlı Kuvvetlerin yurt savunmasına hazırlanmasından Yüce Meclise karşı sorumlu bulunan hükümet tarafından belirlenecek şekilde Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Irak'a gönderilmesine; etkili bir caydırıcılığın sürdürülmesi amacıyla Kuzey Irak'ta bulunacak bu kuvvetlerin gerektiğinde belirlenecek esaslar dairesinde kullanılmasına ve muhtemel bir askeri harekat çerçevesinde yabancı silahlı kuvvetlere mensup hava unsurlarının Türk hava sahasını Türk makamları tarafından belirlenecek esaslara ve kurallara göre kullanmaları için gerekli düzenlemelerin Hükûmet tarafından yapılmasına", Anayasanın 92'inci maddesi uyarınca 6 ay süreyle izin verilmesi istendi.
 

1 Mart tezkeresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

1 Mart tezkeresi, Irak krizi konusunda hükümet tarafından 25 Şubat 2003'de TBMM'ye sunulup genel kurulda reddedilen ve tam adı "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması için Hükümet'e yetki verilmesine ilişkin başbakanlık tezkeresi" olan tezkere.

 

İçeriği

TBMM'den, gereği, kapsamı, sınırı ve zamanı Anayasanın 117'inci maddesine göre milli güvenliğin sağlanmasından ve Silahlı Kuvvetlerin yurt savunmasına hazırlanmasından Yüce Meclise karşı sorumlu bulunan hükümet tarafından belirlenecek şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a gönderilmesine; etkili bir caydırıcılığın sürdürülmesi amacıyla Kuzey Irak'ta bulunacak bu kuvvetlerin gerektiğinde belirlenecek esaslar dairesinde kullanılmasına ve muhtemel bir askeri harekat çerçevesinde yabancı silahlı kuvvetlere mensup hava unsurlarının Türk hava sahasını Türk makamları tarafından belirlenecek esaslara ve kurallara göre kullanmaları için gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından yapılmasına, Anayasanın 92'inci maddesi uyarınca 6 ay süreyle izin verilmesi istendi.[1]

 

Tezkerede, en fazla 62 bin yabancı askeri personelin 6 ay süreyle Türkiye'de bulunması öngörülüyordu. Yabancı kuvvetlerin hava unsurları 255 uçak ve 65 helikopteri aşamayacak.

 

TBMM'deki oylama

CHP'den Önder Sav, yaptığı konuşmada tezkereye karşı çıktı ve Amerikan gemileri için düşman gemileri ifadesini kullandı.[3] Yapılan oylamaya 533 milletvekili katıldı, 250 ret, 264 kabul, 19 çekimser oyu kullanıldı. Ancak, Anayasa'nın 96. maddesinde öngörülen 268 salt çoğunluğa ulaşılamadı.[4] Bu durumda, tezkere kabul edilmemiş sayıldı.

 

Reddi ve etkileri

Tezkerenin reddedilmesi Amerikalılarda hayal kırıklığı yaratmıştır. Türk hava sahasını, liman ve topraklarını kullanamayan ABD Irak işgali sırasında büyük bir başarısızlığa uğramış ve ağır bir ekonomik ve sosyal fatura ödemek zorunda kalmıştır.

 

Bununla birlikte, ABD'nin maruz kaldığı askeri güçlükleri tamamen 1 Mart tezkeresine bağlamak hatalı olur. Çünkü ABD silahlı kuvvetleri, Irak'ın işgali için gerekli transit noktaları farklı ülkelerdeki askeri üslerden hava yolu ile ve ülkenin güneyinden yapılan amfibik harekatlarla gerçekleştirmiştir. Av-bombardıman ve yakın-destek hava operasyonları tamamen uçak gemileri ve Suudi Arabistan'daki hava üslerinden; uzun menzilli stratejik bombardıman operasyonları ise İngiltere Lakenheath ve Hint Okyanusu'ndaki Diego Garcia üssünden gerçekleştirilmiştir. İncirlik, (aynı 1. Körfez Savaşı'nda olduğu gibi) ABD Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının kalkış noktası olması itibarı ile değil, lojistik ve transit noktası olma itibarı ile önemlidir.

 

Başkan Bush ve ekibi Amerikan toplumu tarafından dahi büyük ölçüde tepki almış, umduğunun aksine Irak'ta hiç beklemediği ölçüde sivil direnişle karşı karşıya kalmıştır.[6]

 

Tezkerenin reddinin ardından yaşanan Çuval Olayının, meclis kararına misilleme olarak gerçekleştirildiği iddia edilmektedir.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25