TEOG mazeret sınavları ne zaman? TEOG mazeret sınavı çıkabilecek sorular

TEOG mazeret sınavı ne zaman? TEOG mazeret sınavının ne zaman yapılacağı pek çok öğrenci tarafından merak ediliyor. TEOG sınavlarına giremeyen öğrenciler 12-13 Aralık günü TEOG mazeret sınavına girecekler. TEOG mazeret sınavlarının ardından TEOG sonuçlarının açıklanması bekleniyor. TEOG sonuçlarının Aralık ayının son haftası bekleniyor. TEOG mazeret sınavı hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında sizlerle.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
TEOG mazeret sınavları ne zaman? TEOG mazeret sınavı çıkabilecek sorular

TEOG mazeret sınavının 12-13 Aralık günü yapılması bekleniyor.  TEOG sınavına giren milyonlarca öğrenci sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladı. TEOG sonuçlarının 12-13 Aralık günü mazeret sınavının yapılmasının ardından açıklanacağı bildirildi. TEOG'da 2 sorunun iptal edilmesi ile birlikte sınav sonucunun açıklanmasında gecikme yaşanacağı açıklandı. TEOG sınav sonuçlarının Aralık ayının son haftası açıklanması bekleniyor. TEOG sınav sonucu hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle. 

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin katılacağı merkezi ortak sınav tarihlerini belirledi. Ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerinin gireceği TEOG merkezi ortak sınavlarının yapılacağı tarihler internet sitesinden duyuruldu.

 TEOG PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ! 


TEOG SINAV SONUÇLARI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ! 

Bakanlığın belirlediği sınav takvimine göre;

 

1. dönem ortak sınavlar:

 

25 ve 26 Kasım 2015, mazeret sınavları 12 ve 13 Aralık 2015'te yapılacak.

 

2. dönem ortak sınavlar:

 

27 ve 28 Nisan 2016, mazeret sınavları da 14 ve 15 Mayıs 2016'da gerçekleştirilecek.

Bakanlık bu yıl ayrıca 2016-2017 eğitim öğretim döneminde uygulanacak ilk dönem TEOG ortak sınav tarihlerini de açıkladı. Buna göre önümüzdeki yıl eğitim öğretim döneminin ilk yarısında düzenlenecek TEOG ortak sınav tarihi 23-24 Kasım 2016 olarak belirlendi.

 

TEOG MAZERET SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?


TEOG mazeret sınavları 12 ve 13 Aralık'ta gerçekleştirilecek. Geçerli bir mazereti sebebiyle ortak sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir haftasonunda mazeret sınavı yapılır. Mazeret sınavı, belirlenen sınav merkezlerinde yapılır.

 

Sonuçlar Ocak ayı içerisinde erişime açılacak. İkinci dönem ortak sınavları ise 27 ve 28 Nisan'da, mazeret sınavları da 14 ve 15 Mayıs'te uygulanacak. Sonuçlar ise Haziran'da açıklanacak.

 

ÖZEL GEREKSİNİMİNİ BELGELEYENLER VE MAZERETLİLER


Sınavdan önce özel gereksinimlerini belgelendiren ve bilgileri süresi içinde modüle işlenen 1 öğrenci hastanede, 152 öğrenci evde, 9 bin 317 öğrenci tek kişilik sınıfta sınava alınacak. Ortak sınavlara, 172 görme engelli ve 400 az gören ile bin 125 işitme, 5 bin 690 zihinsel ve bin 141 ortopedik engellinin yanı sıra 215 süreğen hastalığı bulunan öğrenci katılacak.

 

Bunların dışında herhangi nedenden mazereti oluşan öğrencilerle ilgili tedbirler valiliklerce alınacak, durumlar tutanakla tespit edilip bakanlığa bildirilecek. Az gören öğrenciler ve görme engelli öğrenciler için var olan sorular, içerik ve biçim açısından düzenlendi.

 

Ortak sınavlara hazırlık aşamalarında, Türkiye'nin çeşitli okullarından 83 öğretmen davet edilerek 4 bin 500 soru hazırlandı. Sorular, Soru Oluşturma ve Geliştirme Dairesinde çalışan, branşlarında her biri soru yazma alanında uzmanlaşmış 25 öğretmen, 22 ölçme değerlendirme ve alan uzmanı akademisyen tarafından incelendi.

TEOG'DA HANGİ DERSLER ÇIKACAK?


8. sınıf öğrencileri TEOG sınavlarının ilk gününde Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sorumlu olacaklar. İkinci günde ise Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil'den sınav olacaklar.

 

TEOG'DA KAÇ SORU SORULACAK?

 

Yapılacak sınavlarda her dersten 20'şer soru sorulacak. Öğrenciler toplam 120 sorudan sorumlu olacak.

 

TEOG'DA KAÇ DAKİKA SÜRE VERİLECEK?

 

Sınavlarda her derse 40 dakika süre verilecek. TEOG sınavlarında soru başına 2 dakika düşecek.

 

TEOG İÇİN BAŞVURU İŞLEMLERİ

 

8’inci sınıf öğrencileri ortak sınavlara girmek için ücret yatırmayacaklardır. e-Okul Sistemine kayıtlı 8’inci sınıf öğrencileri ortak sınavlara girmek için başvuru yapmayacaklardır.

 

8’inci sınıf öğrencileri 2016 yılı PYBS’ye ayrıca girmeyeceklerdir. Parasız yatılılık veya bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8’inci sınıf öğrencilerinin başvuruları, 2016 yılı PYBS kılavuzunda belirtilen tarihlerde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlükleri tarafından e-Okul Sistemi üzerinden yapılacaktır.

 

Açık öğretim ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir.

 

Yurt dışında Bakanlığımıza bağlı olmayan okullardan sınava girmek isteyen öğrenciler; bu kılavuzda yer alan “EK 1– Ortak Sınavlar Yurt Dışında E-Okul Sistemine Kayıtlı Olmayan Öğrenciler İçin Başvuru Formu”nu eksiksiz ve doğru bilgilerle dolduracak ve yurt dışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik veya Konsolosluk yetkililerine onaylatacaklardır.

 

Yurt dışında öğrenimlerini sürdüren öğrenciler bulundukları ülkedeki büyükelçiliklerde/başkonsolosluklarda onaylattıkları denklik belgesine göre ortak sınavlara girebileceklerdir.

 

Öğrenciler/veliler, birinci dönem sınavları için 06 Kasım 2015, ikinci dönem sınavları için 11 Mart 2016 tarihine kadar Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Emniyet Mahallesi Milas Sokak No:21 Teknikokullar 06500ANKARA-TÜRKİYE adresine APS veya dengi posta yoluyla aşağıdaki belgeleri göndereceklerdir.

 

 TEOG PUAN HESAPLAMA

 

Yılsonu Başarı Puanı

 

Yılsonu başarı puanı, not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yılsonu puanlarının o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpımının o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde edilen puanı ifade eder. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılır.

 

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı

 

Ortak Sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılır.

 

Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması

 

Öğrencilerin 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılır.
 

TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak? 25-26 Kasım tarihinde yapılan TEOG sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. Milyonlarca öğrencinin girdiği TEOG sonuçlarının açıklanmasında gecikme yaşanacağı gündeme geldi. TEOG sınav sonuçlarının Aralık ayının son haftasında açıklanması bekleniyor. TEOG mazeret sınavlarının 12-13 Aralık günü yapılacağı açıklandı. TEOG mazeret sınavlarının ardından TEOG sonuçlarının açıklanması bekleniyor. 

Milli eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında merkezi ortak sınavlarda görme engelli öğrenciler için hazırlanan kitapçıktaki fen ve teknoloji dersine ait bir sorunun iptal edildiğini bildirdi. Soru, tüm görme engelli öğrenciler tarafından doğru cevaplandırılmış olarak kabul edilecek.

 

TEOG'DA BİR SORU İPTALİ DAHA

 25-26.11.2015 tarihlerinde MEB tarafından yapılan TEOG/Merkezi Ortak Sınavının


Türkçe Dersi 4. Sorusunu "seçeneklerde iki doğru yanıt bulunduğu" ve


T.C.İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi 9. Sorusunu ise sınav için gösterilen kaynak kitaplarda soruda verilen önermelerin tümünün yer almadığı gerekçesiyle


iptali istemiyle Av. Ersan barkın tarafından Ankara 11.İdare Mahkemesi'nde 2015/3267 E. nosuyla dava açılmıştır.


Bilindiği üzere, memurlar.net olarak daha önce belirttiğimiz üzere, merkezi sınavlarda dava açılması halinde, ivedi yargılama yapılmasına rağmen bu davalar 45 günü veya 2 ayı bulabilmektedir. Bu nedenle 25 ve 26 Kasım 2015 tarihindeki TEOG sonuçlarının açıklanması için bu davanın sonucu beklenecektir.

Bilimsel hata bulunduğu gerekçesiyle yapılan itirazlar sonucunda, yazarları ve akademisyenlerce görme engelliler kitapçığındaki 17'nci soru yeniden incelendi.

 

Soruda öğrenciden, "cismin sıvıda yüzmesi için sıvı yoğunluğunun, cismin yoğunluğundan daha fazla olması gerektiği sonucunu bulması" istendi. Seçeneklerde sıvı yoğunluğu, A seçeneğindeki "4" değeri kabul edilmişti.  Ancak öğrencinin daha üst düzey bir bilgi ile 6 değerine de ulaşabileceği düşünüldü. Adayların ulaşabileceği 6 değeri seçeneklerde bulunmadığı için öğrencilerin mağdur olmaması amacıyla komisyon üyelerince sorunun iptaline karar verildi.  

 

İlgili soru sadece görme engelli adaylar için hazırlandığından, yalnızca bu adaylar için iptal edildi ve sorunun tüm cevaplarının doğru kabul edilmesi kararlaştırıldı. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim sisteminde yapılan çalışmalar ve değişiklikler kapsamında öğrencilerin liseye giriş sınavlarında son birkaç yıldır TEOG sınavı uygulanıyor. Temel Eğitimden Orta Geçiş Sınavı olan TEOG Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. 2015-2016 yılı ilk dönem TEOG sınavı ise 25-26 kasım tarihlerinde iki oturum halinde gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelindeki ve yurtdışındaki sınav merkezlerinde gerçekleştirilen 205 TEOG sınav soruları açıklaması bakanlık tarafından gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ve 1 milyon 174 bin 427 öğrencinin katılması beklenirken Mardin ili Nusaybin ilçesinde Valiliğin güvenlik nedeniyle almış olduğu resmî karara göre 2 bin 554 öğrenci 25-26 Kasım tarihlerinde yapılan her iki gün oturumlarına ve Derik ilçesinde ise aynı sebeple 26 Kasım tarihinde bin 291 öğrenci ikinci gün oturumuna sınava giremedi. Bu durumla ilgili olarak ihtiyaç duyulan önlemler alındığından bu öğrenciler 12-13 aralık tarihinde yapılacak olan mazeret sınavına katılabilme hakkına sahip olabilecek.

 

Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.

 

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan TEOF sınav soruları açıklaması ile birlikte sınava katılan öğrenciler, TEOG puan hesaplaması yapmaya çalışıyor. Veliler ve öğretmenler eşliğinde öğrenciler 2015 TEOG sınav soruları ile sınavdaki yanıtlarını inceleyerek, TEOG ilk dönem puanını hesaplamaya çalışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dijital platform üzerinde yer alan resmi web sayfasından yapılan TEOG sınav soruları açıklamasının ardından öğrenciler TEOG sınav sonuçları açıklanana kadar tahmini TEOG puan hesaplamalarını yapabilme şansına sahip olabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılan hatalı soru başvurularının ardından incelemeye alınan TEOG sınavındaki Fen ve Teknoloji dersi yazılısı TEOG sınav soruları içerisindeki A kitapçığının 13. sorusu birden fazla doğru cevabın bulunması nedeni ile iptal edildi. Bu nedenle de TEOG sınav soruları incelemesi yapan öğrenciler, bu sorunun tüm öğrenciler için doğru yapılmış şekilde kabul edileceği açıklaması yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından birden fazla cevabı olduğu dolayısıyla iptal edilen Fen ve Teknolojisi dersi yazılısının A kitapçığındaki 13. soruyu yayınlanan TEOG sınav soruları aracılığı ile inceleyebilme imkanı bulunuyor.

 

TEOG sınavı kapsamında altı ayrı dersten 1. ve 2. Dönem olmak üzere iki aşamalı olarak uygulanan sınav puanı ile yapılan hesaplamalar öğrencilerin ortaöğretime geçiş puanını belirleyerek, hangi lisede eğitim alabileceklerinin belirlenebilmesini sağlıyor. Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ve İngilizce dersleri için 2. sınavlar, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi dersleri için 1. sınavlar ortak yapılıyor. TEOG sınav soruları ise bu dersler üzerinden uygulanarak, öğrencilerin başarı puanlamalarının gerçekleştirilebilmesi sağlanıyor. Öğrencilerin TEOG sınavında yaptıkları her bir 3 yanlış 1 doğruyu götürdüğünden öğrencilerin sınav stratejilerini ve hazırlıklarını bu noktaya dikkat ederek yapmaya özen göstermeleri, sınavda doğru yaptıkları soruların boş yere geçersiz sayılmaması açısından ve daha yüksek puanlar alabilmesi açısından büyük bir önem arz ediyor. Bu noktada uzman desteğinin alınması oldukça önemli bir avantaj sağlar.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8