Tesbih namazı nasıl kılınır? Tesbih namazı kaç rekat okunacak dualar

Tesbih namazı nasıl kılınır? Kadir gecesini ibadet ile geçirmek isteyenler tesbih namazının nasıl kılındığını merak etmeye başladılar. Tesbih namazı ile vakit namazları arasında farklar vardır. Ramazan ayının en özel gecesi olan Kadir gecesinde tesbih namazı kılmak isteyenler için tesbih namazının kılınışını ve okunacak duaları haberimizde sizler için derledik.

Tesbih namazı nasıl kılınır? Tesbih namazı kaç rekat okunacak dualar

Tesbih namazı nasıl kılınır? Kadir gecesini ibadet ile geçirmek isteyenler tesbih namazının nasıl kılındığını merak etmeye başladılar. Tesbih namazı ile vakit namazları arasında farklar vardır. Ramazan ayının en özel gecesi olan Kadir gecesinde tesbih namazı kılmak isteyenler için tesbih namazının kılınışını ve okunacak duaları haberimizde sizler için derledik.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Tesbih namazı nasıl kılınır? Tesbih namazı kaç rekat okunacak dualar

Ramazanz ayının en özel gecesi olan Kadir gecesini kutlayacak olan milyonlarca Müslüman tespih namazının nasıl kılınacağını merak etmeye başladılar. Tespih namazı ile vakit namazları arasında farklar vardır. Tespih namazı 4 rekattır ve namazda okunacak dualar farklıdır. Tespih namazının nasıl kılındığı ve okunacak dualar haberimizin devamında sizlerle. 


Tesbih dört rekattan oluşur. Tesbih namazının her rekatında "Sübhaanellaahi velhamdü lillâahi velâa ilâahe illallaahü vellaahü ekber velâa havle velâa kuvvete illâa billâahil aliyyil aziym." diye tekbir alınması gereklidir. 

Allah rızası için nafile namaza niyet ederek "Allahü Ekber" diye namaza başlanır. 

 

Sübhaneke'den sonra on beş kere "Sübhaanellaahi velhamdü lillâahi velâa ilâahe illallaahü vellaahü ekber velâa havle velâa kuvvete illâa billâahil aliyyil aziym" okunur. 

 

Sonra Eûzü Besmele çekilerek Fatiha ile bir sûre daha okunur.

 

Arkasından tekrar on defa "Sübhanallahi..." tekbiri okunur. 

 

Sonra rükûa varılıp rükû tesbihlerinden sonra yine on defa "Sübhanallahi..." okunarak rükûdan (Semi'allahü limen hamideh, Rabbena ve lekelhamd denilerek) kalkılır. 

 

Bu kıyam halinde de on defa "Sübhanallahi..." okunur. Ondan sonra secdeye varılıp secde tesbihleri yapıldıktan sonra yine on defa "Sübhanallahi..." okunur.

 

Secdeden tekbir ile kalkılır ve celse halinde yine on defa "Sübhanallahi..." okunur.

 

İkinci secdeye tekbir ile varılıp üç defa yine secde tesbihleri yapıldıktan sonra on defa "Sübhanallahi..." okunur. Böylece namaz tekbirlerinden fazla olarak alınan tekbirlerin toplamı "Yetmiş beş" olur.

 

Bu birinci rekâttan sonra ikinci rekâte kalkılır ve yine önce on beş defa "Sübhanallahi..." okunur. 

 

onra birinci rekâtta yapıldığı şekilde kılınarak ka'de (son oturuş) yapılır. 

 

Tahiyyat ile Salâvatlar okunur ve selâm verilir.

 

Her iki rekâtta yapılan bu tesbihlerin toplamı yüz elli olur. Bundan sonra selâm verilip aynı şekilde iki rekât daha kılınır. Böylece dört rekâtta yapılan tesbihlerin sayısı üç yüz olur.

Bu tesbih namazında yanılma olsa, yapılacak sehiv secdelerinde bu tekbirler getirilmez.

 

Tesbih namazının da sevabı çoktur. Bu namaz her vakit kılınabilir. Hiç olmazsa haftada veya ayda veya ömürde bir defa olsun kılınmalıdır.

 

Tesbih namazi, kilinmasi tesvik edilmis bir namazdir. Bunu aliskanlik haline getirmek müstehaptir.Tembelllik etmemek lâzimdir. 

 

Kilmasini bilmeyenlerin de istifade etmesi maksadiyla cemaatle de kilinabilir. Cemaatle kilinirsa imam olacak kimse bu namazi kilmayi evvelâ nezrederve namazi kildirirken tesbihleri her yerde cehrî (sesli) okur. Cemaat ise dinler.

HACET NAMAZI NASIL KILINIR?


Hacet bir şeye ihtiyaç anlamına gelmektedir. Kişinin haceti ne ise ona göre bu namaz kılınır. Hacet Namazının kılınışı şu şekildedir;

 

Hacet namazının perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde veya kandil gecelerinde kılınmasi asıldır. Ama bütün gecelerde kılınabilir. Önce boy abdesti alınır. Sonra hacet namazına niyet edilir.

Namazda aşagidaki âyetler okunur:

 

 

1. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + 3 Âyetel Kürsî

 

2. Rekâtta: Fatiha + İhlâs + Felâk + Nas.

 

2. Rekâtin sonunda : Ettehiyyâtü

3. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + İhlâs + Felâk + Nas

 

4. Rekâtta: Fatiha + İhlâs + Felâk + Nas

 

 

Namaz tamamlandıktan sonra Allah'tan hacet neyse o istenir. Allah'tan mürşid istemek için bu namaz kılındiysa mürşid istenir.

 

Bu namazdan sonra hiç konuşmadan yatmak gerekir. Yatarken kıbleyi sağa alacak şekilde yatak kurulur. Vücudun ön cephesi kıbleye çevrilerek yan üstü yatılır, 3 Âyetel Kürsî okunur ve Allah'tan mürşid istenir. Eğer kişinin haceti mürşid değil de başka bir hedefe ulaşmaksa (zahirî veya batinî bir hedef olabilir) o hedefe ulaşmak istenir. Sessiz zikir (hafî zikir) bu istekten sonra başlar. Yan üstü yatıldığı için sağ kulak yastığa gelecektir. Baş biraz sağa, sola oynatılarak kulakta kalbin atışlarının, basınç sebebiyle rahatça duyulacağı pozisyona gelinir. Ve kalbin her çift atışında "Allah, Allah" diyerek kişi Allah'i zikr-i hafî ile (yani sessiz olarak) içinden zikredecektir.

 

Eğer ilk namazdan sonra yatıldığında birşey görülmez ise tekrar tekrar, her perşembeyi cumaya bağlayan gece namaza devam edilmelidir. Her gece de kılınabilir.

 

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?


Tesbih namazı, mekruh vakitlerin haricinde her zaman kılınabilir. Eğer gündüz kılınırsa dört rekatta bir, gece kılınırsa iki rekatta bir selam vermek daha iyi olur.

 

Haftada veya ayda bir veya hiç olmazsa ömürde bir defa olsun bu namazı kılmanın iyi olacağı bildirilmiştir. Her rekatında 75 defa (Sübhânallahi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallahü vallâhü ekber) tesbihi okunarak kılınan dört rekatlı nafile bir namazdır.

 

[Fazla yer kaplamaması için, bu tesbih yukarıda kırmızı harfle kısa olarak yazılmıştır. Tesbih denilince bu anlaşılmalıdır.]

 

Tesbih namazının kılınışı.Allah rızası için nafile namaza niyet edilir. Sübhanekeden sonra 15 defa yukarıda bildirilen Tesbih okunur.

 

Sonra “Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” denir, sonra Euzü-Besmele çekilip Fatiha ile bir zammı sure okunur.

 

Sonra rükuya gitmeden tekrar 10 defa aynı Tesbih okunur. Sonra “Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” denir.

 

Sonra rükuya varılır, rüku tesbihinden sonra 10 defa Tesbih okunarak, rükudan, (Semiallahü limen hamideh) diyerek doğrulduktan sonra ayakta iken aynı Tesbih 10 defa daha okunur.

 

Tesbih bittikten sonra, (Rabbena lekel hamd) denir ve secdeye varılır.

 

Secde tesbihinden sonra 10 defa Tesbih okunur. Secdeden kalkılır, celsede 10 defa Tesbih okunur, ikinci secdede de yine 10 defa Tesbih okunur. Toplamı 75 eder.

 

İkinci rekata kalkılınca, yine önce 15 defa Tesbih okunur, sonra yine birinci rekattaki gibi hareket edilir, sonra kadeye varılır. Tehıyyat ve salevatlar okunur.

 

3. ve 4. rekatlar da ilk iki rekat gibi kılınır.

 

Her rekatta 75 Tesbih okunmuş olur ki, toplamı 300 eder.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25