TRT canlı yayın Ak Parti kongresi canlı takip Ak Parti 5. olağan büyük kongresi

AK Parti kongresi canlı izle. Ak Parti bugün yeni genel başkanını seçmek için kongreye gitti. Ak Parti genel başkanı ve MKYK üyeleri düzenlenen kongre ile seçilecek. Ak Parti kongresi şuanda Ankara spor salonunda gerçekleştiriliyor. Binlerce Ak Partili'nin katıldığı Ak Parti kongresinde neler olacağı merak ediliyor. Ak Parti genel başkanlığı için tek aday Başbakan Ahmet Davutoğlu oldu. Ak Parti kongresi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle.

TRT canlı yayın Ak Parti kongresi canlı takip Ak Parti 5. olağan büyük kongresi

AK Parti kongresi canlı izle. Ak Parti bugün yeni genel başkanını seçmek için kongreye gitti. Ak Parti genel başkanı ve MKYK üyeleri düzenlenen kongre ile seçilecek. Ak Parti kongresi şuanda Ankara spor salonunda gerçekleştiriliyor. Binlerce Ak Partili'nin katıldığı Ak Parti kongresinde neler olacağı merak ediliyor. Ak Parti genel başkanlığı için tek aday Başbakan Ahmet Davutoğlu oldu. Ak Parti kongresi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
TRT canlı yayın Ak Parti kongresi canlı takip Ak Parti 5. olağan büyük kongresi

Ak Parti kongresi canlı izle. Ak Parti bugün genel başkanını seçmek için kongreye gitti. Ak Parti MKYK üyeleri ve genel başkan seçimi birazdan başlayacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu kongreye eşi Sare Davutoğlu ile katıldı. Binlerce kişinin katılımı gerçekleşen Ak Parti kongresini canlı olarak haberimizdeki linkten takip edebilirsiniz. Ak Parti kongresi hakkında merak ettiğiniz tüm gelişmeler haberimizde an be an yer alacaktır. 


Ak Parti kongresi başladı. Binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşen Ak Parti kongresi şuanda Ankara Spor salonunda yapılıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu kongreye eşi Sare Davutoğlu ile katıldı. Ak Parti MKYK üyeleri ve Ak Parti genel başkanı bugün seçilecek. Ak Parti kongresinde Binali Yıldırım'ın aday olacağı gündeme gelmişti. Binali Yıldırım'ın aday olmayacağı daha sonra açıklandı ve Ahmet Davutoğlu genel başkanlık için tek başına aday oldu. Ak Parti kongresi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle.
 

AK PARTİ KONGRESİ CANLI NTV


Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

 

Cumhurbaşkanımız Erdoğan gibi dik durduk. Kurulan tuzaklara boyun eğmedik.

 

1 Kasım'da sefere hazır mısınız? Büyük Türkiye hedefine yürüyor muyuz?

 

***

 

Türkiye'yi 13 yıldır kesintisiz yöneten AK Parti'nin, 5. Olağan Büyük Kongresi bugün yapılacak. Parti yönetiminin yeniden şekilleneceği kongrede, tüzükte de değişiklikler yapılacak.

Türkiye'nin son 13 yılına damga vuran AK Parti'den, kurucu lider Recep Tayyip Erdoğan ile kurucular kurulu üyesi Abdullah Gül cumhurbaşkanı seçilirken, Bülent Arınç, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin ve Cemil Çiçek, İsmet Yılmaz TBMM başkanı oldu. Gül ve Erdoğan'ın ardından Ahmet Davutoğlu başbakan olarak 62. hükümette yer aldı. 

 

AK Parti, 14 Ağustos 2001'de kurulduktan 15 ay sonra girdiği ilk genel seçimde iktidara gelerek kesintisiz 5 hükümet kurdu. 13 yıl tek başına iktidara gelen AK Parti, Türk siyasi tarihine damgasını vurdu. AK Parti, biri olağanüstü, dördü olağan olmak üzere 5 kongre yaptı. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kurulan AK Parti'yi 3 Kasım 2002 seçimlerine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yanı sıra Bülent Gedikli, Hayati Yazıcı, Necati Çetinkaya, Belma Satır gibi kurucu kurulu ve ilk MKYK üyeleri götürdü.

 

TÜM SEÇİMLERDE BİRİNCİ PARTİ OLDU

 

2009 yerel seçimlerinde 15 milyon 513 bin 554 seçmenin oyunu alan AK Parti, İstanbul ve Ankara gibi 10 büyükşehir belediyesi ile beraber toplamda da bin 442 belediyeyi kazandı.

 

Erdoğan'ın Dışişleri Baş Danışmanı Ahmet Davutoğlu 60. hükümetin Dışişleri Bakanı olarak 1 Mayıs 2009'da TBMM dışından atandı. 

 

AK Parti'nin 2. Olağan Büyük Kongresi sonrası oluşan MKYK'sı, 21 Ekim 2007'de Türkiye'de, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi başta olmak üzere, bir takım anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulması sürecini de yürüttü. 

 

Ahmet Necdet Sezer'in yerine Abdullah Gül, 28 Ağustos 2007'de Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı olarak yemin etti. 

 

AK Parti 3. Olağan Büyük Kongresi'ni 9 Ekim 2009'da yaptı. Kongrede, Ahmet Davutoğlu, Asuman Erdoğan, Ayşe Türkmenoğlu, Bülent Arınç, Emine Çift, Fatma Salma Kotan, Hüseyin Çelik, Kürşad Tüzmen, Mahir Ünal, Mazhar Bağlı, Mehmet Müezzinoğlu, Mehmet Oymak, Mutlu Alkan Kütüklüoğlu, Sadık Badak, Salih Kapusuz, Suat Kınıklıoğlu ve Zeynep Karahan Uslu MKYK'nin yeni üyeleri olarak belirlendi. 

 

Anayasa referandumu ile genel seçimlerin 5 yıldan 4 yıla indirilmesi sonrası, TBMM'nin 24. dönem milletvekillerini belirleyecek olan 2011 genel seçimlerinde AK Parti yüzde 49,8 oranında oy alarak büyük bir başarıya daha imza attı. Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlığındaki AK Parti kadroları dördüncü kez tek başına iktidara gelirken, Türkiye'nin 61. hükümetini de kurdu. 

 

MKYK üyeleri, Ahmet Davutoğlu, Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay, Hayati Yazıcı, Ömer Çelik, Mehmet Müezzinoğlu 61. hükümetin kabine üyeleri arasında yer aldı.
 

LİSTE ANLAŞMAZLIĞI


12 Eylül'de 5. Olağan Büyük Kongresi'ni yapacak olan AK Parti'de kongreye üç gün kala liste anlaşmazlığı çıktı. 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olamayan ve oy oranı yüzde 41'e gerileyen partide kongreye 'fabrika ayarlarına dönme' imkânı olarak bakılıyordu. Bunun için de partinin en üst karar organı olan ve 50 asil, 25 yedek üyeden oluşan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) listesinin nasıl şekilleneceği büyük önem taşıyordu. Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre Beştepe ile Çankaya yani Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki anlaşmazlık bu nedenle yaşandı.

 

Kaynaklar, anlaşmazlığın çarşamba akşamı gerçekleşen Erdoğan - Davutoğlu görüşmesinde somutlaştığını söyledi. Erdoğan'ın resmi gündeminde olmaksızın AK Parti kurucular kurulu üyeleri ile bir araya geldiği, bu toplantıda kurucuların MKYK listesinin önemli olduğuna işaret ettiği öğrenildi. Erdoğan'ın bu görüşe katılarak, bu parti kurucularına akşam konuyu Davutoğlu ile görüşeceğini söylediği belirtildi.

 

Akşam gerçekleşen görüşmede, Davutoğlu'nun kendi hazırladığı listeyi Erdoğan'a sunduğu ancak Erdoğan'ın listeye onay vermediği konuşuluyor. Al Jazeera'ye konuşan kaynaklar, Davutoğlu'nun listesinde kendisine yakın isimlerin ağırlıklı olduğunu buna karşın 'ağabeyler' olarak  anılan isimlerin yer almadığını söyledi. Davutoğlu'nun listesinde başta ısrarcı olması üzerine anlaşmazlığın büyüdüğü, bunun üzerine Binali Yıldırım'ın kongrede Davutoğlu'nun karşısına aday olarak çıkmasının gündeme geldiği öğrenildi.

 

Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biri. Erdoğan’dan onay almadan adaylık yarışına girmesi mümkün değil.

 

YILDIRIM İÇİN İMZA TOPLANMAYA BAŞLADI


Çarşamba gecesi bazı parti teşkilatlarında ve delegeler arasında haberin duyulmasının ardından Yıldırım'ın adaylığı konusunda teyit aranmaya başlandı. Yıldırım'ın kendisine ulaşan bazı isimlere aday olduğunu net bir şekilde söylediği öğrenildi. Perşembe sabah saatlerinde de Erdoğan'ın desteklediği işareti alınan Yıldırım için imza toplanmaya başladı. Bu arada bazı delegeler genel merkezi arayarak gelişmeler konusunda bilgi almaya çalıştı.

 

OLAĞANDIŞI OLAĞAN GÖRÜŞME


Davutoğlu ve Erdoğan perşembe günü saat 11:00'de haftalık olağan görüşme için bir araya geldi. Partililerin kilitlendiği görüşme Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda değil Cumhurbaşkanı'nın ikamet ettiği konutta gerçekleşti. Yaklaşık 1 saat süren görüşmede Davutoğlu'nun liste üzerinde Erdoğan'ın önerdiği değişiklikleri yapmayı kabul ettiği öğrenildi. Anlaşmazlığın böylece aşıldığı belirtiliyor. Kongreye bundan sonra tek aday olarak Davutoğlu ile gidilmeye karar verildi. Erdoğan ve Davutoğlu daha sonra birlikte Kocatepe Camii'ndeki şehit cenazesine katıldı.

 

Kulislerde, cenazenin ardından Erdoğan'ın konutunda Binali Yıldırım'ın da katıldığı uzun süreli bir toplantı yapıldığı ve liste üzerinde ayrıntılı çalışma yapıldığı konuşuluyor.

 

'LİSTENİN SÜRPRİZLERİ OLACAK'


Al Jazeera'ye bilgi veren kaynaklar; liste üzerinde cumartesi gününe kadar her türlü değişiklik olabileceğini söyledi. Parti kulislerinde ise 'liste Erdoğan'ın izlerini taşıyacak' yorumları yapılıyor. Buna göre Davutoğlu'nun listesinde yer vermediği birçok üç dönemlik isim listede yer alacak. Binali Yıldırım'ın Genel Başkan Yardımcısı olacağı konuşuluyor. Eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Bekir Bozdağ'ın da listede yer alan diğer üç dönemlikler olacağı belirtiliyor.

 

YILDIRIM ADI İKİNCİ KEZ GEÇTİ


Binali Yıldırım’ın adı daha önce de AK Parti Genel Başkanlığı için geçti. Erdoğan cumhurbaşkanlığına adaylık sürecinde kendisinden sonra partinin başına geçecek isim için istişareler yaptı. Yapılan anketlerde en çok telaffuz edilen isimlerden biri Binali Yıldırım oldu. Yıldırım, 21 Ağustos 2014’te Erdoğan’ın kendisinden sonraki isim olarak Ahmet Davutoğlu’nu açıklamasının ardından Yıldırım, Meclis’te düzenlediği basın toplantısı ile kendisine destek verenlere teşekkür etmişti.

ABDULLAH GÜL'DEN KONGRE AÇIKLAMASI

AK Parti sözcüsü Beşir Atalay yarın düzenlenecek kongre hakkında açıklamalarda bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun tek aday olduğunu açıklayan Atalay, Abdullah Gül'ün davet edildiğini ancak kongreye katılmayacağını söyledi.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, AK Parti'nin 5. Olağan Büyük Kongresi'nin yapılacağı Arena Spor Salonu'nda, kongre hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Sözlerine son günlerde terör olaylarında hayatını kaybeden vatandaşları ve şehitleri minnetle anarak başlayan Atalay, "Ailelerin acılarını paylaşıyoruz. Terörü lanetliyoruz. Rabbim ailelerine sabır versin" dileğinde bulundu.

 

Terör olaylarını bahane ederek, Hürriyet, ATV ve Sabah gibi medya kuruluşları ve parti binalarına yönelik saldırıları kınayan Atalay, "Bunların hiçbirini onaylamıyoruz. Gerekçesi ne olursa olsun şiddetin hiçbir türünü biz tasvip etmiyoruz. Ortada yanlışlık varsa, şikayet edilecek hususlar varsa bunların yeri, merci hukuktur, hukuk kurumlarıdır. Hiç kimse kendini yargı yerine koymasın ve bunlar aslında terör örgütünün, terörün de amacına hizmet eder" şeklinde konuştu.

 

Türkiye'nin zorlu bir dönemden geçtiği bir süreçte AK Parti'nin kongresini zamanında yapacaklarını belirten Atalay, "Her şeyin en iyisi zamanında yapılanıdır. Biz de kongremizde bir erteleme yapmadık, bu olağan kongremizin zamanıydı ve kongremizi bu seçime doğru giderken bu süreç içerisinde yapacağız" ifadesini kullandı.

 

 

 

40 bin kişinin katılması planlanıyor

Basın mensuplarının çalışacakları alanların titizlikle hazırlandığını, tüm ihtiyaçların düşünüldüğünü anlatan Atalay, delegelerin oturma düzeninin de kademeli olarak kürsüyü rahat görebilecekleri şekilde dizayn edildiğini kaydetti.

 

Kongreye yaklaşık 40 bin kişinin katılmasını planladıklarını söyleyen Atalay, "Bunun yaklaşık 12 bini bu salon içinde olacak, geri kalanı salon dışında olacak. Ülkemizin her köşesinden 81 ilden bin 71 otobüs kalkacak ve inşallah yarın burada Ankara'da olacak" dedi.

 

Beşir Atalay, 345'i tabi, bin 100'ü seçilmiş toplam bin 445 delegenin kongreye katılacağını bildirdi. Delege olmayan 433 eski milletvekili, 16 bakan yardımcısı, 30 başkan yardımcısı, 25 MKYK yedek üyesi, 63 kurucu il başkanı ve 687 eski il ve ilçe başkanının kongreye katılacağını belirten Atalay, "Bütün kadroların buluştuğu bir kongre olacak" ifadesini kullandı.

 

Siyasi partilere davetiye gönderildi

CHP, MHP, HDP, DSP, ANAP, DP, Saadet Partisi, BBP, DYP, Hüda Par, Çoğulcu Demokrat Partisi'nin davet edildiğini söyleyen Atalay, engelli vatandaşlar için özel tedbirlerin alındığına dikkati çekti. Atalay, görme engelli vatandaşlar için özel davetiye ve yaka kartları hazırlandığını kaydetti.

 

800 basın mensubu takip edecek

Atalay, AK Parti'nin 5. Olağan Büyük Kongresi'ni 50 ulusal, 20 uluslararası basın kuruluşunun temsilcileri ile genel yayın yönetmenleri, temsilciler, köşe yazarları, muhabirler ve teknik personel olmak üzere 800'e yakın basın mensubunun takip edeceğini ifade etti. Yayınların rahat olması için kabinler oluşturulduğunu belirten Atalay, basının rahat ve güvenliği için her ayrıntıyı düşündüklerini vurguladı.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25