Yıldırım: ‘Avrupa’nın Güvenliği Türkiye’den Başlar’

Başbakan Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nde katılanlar için Çankaya Köşkü'nde düzenlenen yemekte yaptığı konuşma yaptı.

Yıldırım: ‘Avrupa’nın Güvenliği Türkiye’den Başlar’

Başbakan Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nde katılanlar için Çankaya Köşkü'nde düzenlenen yemekte yaptığı konuşma yaptı.

10 Ocak 2017 Salı 15:38
Yıldırım: ‘Avrupa’nın Güvenliği Türkiye’den Başlar’

 
Başbakan Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nde katılanlar için Çankaya Köşkü'nde düzenlenen yemekte yaptığı konuşma yaptı.
 
Yıldırım’ın yapmış olduğu açıklamalardan öne çıkan başlıklar şu şekilde:
 
Bu Hava Olsun Diye Yapılan Bir Proje Değil

Siz ülkemizin her alanda mümessilisiniz. Ülkemizin daha iyi tanıtılması, ülkemize olacak yatırımların sağlanması için birer iş adamı gibi ziyaretler yapacaksanız. Geçtiğimiz 15 yılda Türkiye'nin dünyadaki bütün ülkelerle bağları çok güçlendi. Dünyada en fazla yere sefer yapan THY var. Dünyanın en büyük havalimanını biz yapıyoruz. Bu hava olsun diye yapılan bir proje değil. Bu dünyadaki zenginliğin Batı'dan Doğu'ya doğru hareket etmesinin bir sonucudur. Yeni İstanbul havalimanı Berlin havalimanının hikayesine benzemeyecek! İstiyorlarsa onlara da yardım ederiz.
 
Terör Örgütlerinin Hepsi Aynı Merkezden Yönetilir
 
Bugün DEAŞ ve PKK Avrupa'da terör örgütü olarak kabul ediliyor. Peki DEAŞ'lı teröristlerin bayrağını ya da resmini Avrupa'nın herhangi bir yerinde görebiliyor musunuz? Ama PKK'nınkini görebiliyorsunuz. Terör örgütlerinin birini diğerine tercih etmek dünya barışına yapılabilecek en büyük ihanettir. Dostlarımıza söylüyoruz: Terör örgütlerinin hepsi aynı merkezden yönetilir. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütü ile yok edemezsiniz. Başarının sırrı birlikte hareket etmek ve bilgi paylaşımıdır.
 
Türkiye Asimetrik Bir Saldırı Altındadır
 
İşlerinizin kolay olmadığını biliyoruz. Türkiye asimetrik bir saldırı altındadır. Bakınız bir yandan PKK, bir yandan DEAŞ, bir yandan FETÖ ile aynı anda kapsamlı bir mücadele veriyoruz. DEAŞ terör örgütü ile mücadelede bazı ülkeler sadece laf edebiliyor. DEAŞ ile gerçek anlamda mücadeleyi sadece Türkiye yapıyor. Bizim dış politikadaki amacımız dostlukları artırmak. Bunu yapınca küresel barışa anlamlı bir katkı sağlamış olacağız. Milyonlarca günahsız insanın geleceğini kurtaracağız. Suriye'de 5-6 senedir durum gittikçe kötüye gitti. Sonunda insiyatif almak ve acıları sona erdirmek için başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimiz aktif rol aldı ve ateşkesi Rusya ve İran ile birlikte başlattık.
 
Bu Acılar Yakın Zamanda Sona Erecek
 
Bu acılar inşallah yakın bir sürede sona erecek. 300 binden fazla Suriyeli öğrenciyi okutuyoruz. 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. Bu çocukların, korumasız insanların bu savaşta bir günahı yok. Zor günlerinde komşularımıza yardımcı oluyoruz. dünyaya bakıyoruz, sırtımızı sıvazlamaktan başka hiçbir şey yaptıkları yok. Avrupa ülkeleri bol bol konuşuyor. Bırakın konuşmayı biraz yük alın. Bu yük sadece Türkiye'nin sırtında kalmamalı. Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den başlar. Bizde bir olay oluyor, bir gün sonra Avrupa'da oluyor. Eğer Türkiye güvenli olmazsa Avrupa da hiç güvenli olmaz.
 
Sizlere büyük iş düşüyor. Bulunduğunuz ülkelerdeki paydaşları tanıyarak mutlaka algı operasyonlarını kırmanız lazım. Daha fazla gayret göstermeniz lazım. Algı ile olgu dışarıda aynı değil. Burada bir yapı var, bu yapı çalışıyor. Bu FETÖ'cüler garip gurabadan Allah rızası diye topladıkları paraları, şimdi algı operasyonu yapmak için Türkiye'ye zarar verecek her türlü faaliyet için oluk oluk para harcıyorlar.
 
Siz Ülkemizin Her Alanda Mümessilisiniz
 
Gittiğiniz bölgede kendinizi sadece diplomatik temsilcilerimiz olarak görmeyin. Siz ülkemizin her alanda mümessilisiniz. Ülkemizin daha iyi tanıtılması, ülkemize olacak yatırımların sağlanması için birer iş adamı gibi ziyaretler yapacaksanız. Geçtiğimiz 15 yılda Türkiye'nin dünyadaki bütün ülkelerle bağları çok güçlendi. Dünyada en fazla yere sefer yapan THY var. 2009'dan beri dünyada yaprak kımıldamıyor. Büyüme var ama büyüme istihdam oluşturacak oranda değil. Mutlaka bölgesel işbirliklerini güçlendirmemiz lazım. Dünyanın en büyük havalimanını biz yapıyoruz. Bu hava olsun diye yapılan bir proje değil. Bu dünyadaki zenginliğin Batı'dan Doğu'ya doğru hareket etmesinin bir sonucudur. Türkiye buluşma merkezi haline geliyor. Hangi şartlarda bu havalimanını yapıyoruz? Küresel krize rağmen yapıyoruz. 2018'de birinci etabını açmış olacağız. Yeni İstanbul havalimanı Berlin havalimanının hikayesine benzemeyecek! İstiyorlarsa onlara da yardım ederiz.
 
Terörle mücadele yasasının değiştirilmesini istediler. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz. Avrupa ülkelerine alınganlığımız şu: FETÖ darbe girişiminden sonra yüksek sesle kınamak yerine darbecileri fazla hırpalamayın demeleri bizim kanımıza dokunuyor. Darbeyi öncelikle kınayacaksınız sonra da Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğuna yürekten inanacaksınız. Türkiye'nin hukuk dersine ihtiyacı yok. Tam bir çifte standart. Ver teröristleri, efendim yargı… Öyle yağma yok. Hukuk herkes için geçerli. Avrupa'nın gelecek vizyonunu gözden geçirmesi lazım. AB'de süreçler yavaşladı. İşler hızlı yapılmıyor. Bürokrasi hantallaştı. Bu da birliğin gelecek vizyonunu etkliyor.
 
FETÖ İle Mücadele Devam Ediyor
 
FETÖ ile mücadele devam ediyor. Bu iş bitmiş değil. FETÖ sadece bizim için değil, bulundukları bütün ülkeler için tehdittir. Diplomatik ve siyasi ilişkilerin ötesinde ekonomik ilişkilere nasıl bir boyut katarız, bunu düşünmemiz lazım.
 
Türkiye'nin algı operasyonlarına maruz kalmaması için elinizden geleni yapacaksınız. Yapacağınız iş burada aktif olmanız hemen tepkinizi vermeniz ve kaynağını bulmanız, mücadeledeki kararlılığınızı artırmanızdır.
 
Yürütmede Cumhurbaşkanın Tek Olması Gerekiyor
 
Biz bu yeni anayasada parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçiyoruz. Bakanlar Kurulu ve Başbakanlık pozisyonları kalkıyor. Meclisin içinden hükümet çıkarma dönemi bitmiş oluyor. Bu değişiklik en köklü değişiklik. Bu değişikliğin temelini 2007'de attık. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi... Yürütmede erk'in tek olması lazım. Bu değişiklikle beraber yürütme ve yasamayı aynı anda seçiyoruz. Bunların ikisinin birbirini denetlediği bir sistemde getiriyoruz. Cumhurbaşkanı ile Yasama arasında bir anlaşmazlık olursa Cumhurbaşkanı seçime gidebiliyor ama mecliste seçime gidiyor. Aynı durum meclis içinde geçerli. Yürütme erki ile yasama erkinin birbirini güç olarak dengelemesi. Bu da çözümü ve uzlaşmayı getiriyor. Bu diğer başkanlık sistemlerine göre yeni bir boyut. İnşallah sonuçlarını göreceğiz. Demokrasinin gelişmesine vesile olacak diye düşünüyoruz. Tabi sonuçta kararı millet verecek.
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner37