Destan Nedir? Destan Örnekleri ve Destansı Anlatım! Türk Destan Örnekleri!

Destan nedir? Destan örnekleri nelerdir? Destan örnekleri kısa öyküler midir? Türk destan örnekleri ile diğer milletlerin destanları arasında ne fark var? Destan hangi zamanı anlatır? Destansı anlatım ve destan örnekleri nelerdir? Destan dönemi Türk edebiyatı da deniyor yazıdan önceki Türk edebiyatına.

19 Nisan 2017 Çarşamba 17:01
Destan Nedir? Destan Örnekleri ve Destansı Anlatım! Türk Destan Örnekleri!

Destan, ikiye ayrılır. Doğal destan ve yapay destan vardır. Destan nedir sorusunu yanıtlarken destan çeşitlerini irdelemek gerekir. Türk edebiyatında doğal destanlar ikiye ayrılıyor. İslamiyet öncesi destanlar ve islamiyet sonrası destanlar olarak iki farklı döneme ayrılıyor. Destansı anlatım ve destan örnekleri bakımından çok zengin değildir.

Türk destanlarının büyük bölümü İslamiyet Öncesi Dönem Destanları olarak geçiyor. İslamiyet sonrasında Türk destanlarının sayısı çok azdır. 
Doğal destanlar üç aşamada oluşur. İlk aşamada milletin tarihine yön verecek önemli bir olay yaşanır ve insanlar arasında konuşularak nesilden nesile aktarılır. Nesilden nesile aktarılan hikayeler ikinci aşamada ozanlar destanı şiir olarak söylerler. Doğal destanın üçüncü aşamasında ise büyük sanatçılar destanı yazı haline getirirler. Türk destanlarının büyük bölümü son aşamaya hiçbir zaman kavuşamamışlardır.


Türk destanları genellikle ikinci aşamada kalmıştır. Kaleme alınan çok az destan vardır.

Genellikle destan olarak doğal destanlar kabul edilir. Yapay destanlar, toplum nezlinde geçerliliği daha zayıf destanlardır.

Doğal destanların başlıca özellikleri vardır.

Doğal destanlar anonim bir niteliktedir ve tüm topluma mal olmuştur.

Doğal destanların büyük bölümü manzumdur. Nesir ve nazım karışık eserlere de nadir de olsa rastlanır.


Doğal destanlar roman ile masal arasında bir yer tutarlar. Gerçek ile gerçekdışı unsurlar birarada yer alır. Örneğin Oğuz Kağan destanında Oğuz Kağan’ın canavarı öldürmesi gerçek olabilir ama Oğuz Kağan’ın göktanrıya yalvarmasından sonra Tanrı’nın gökten bir ışıkla kadın indirmesi ve Oğuz Kağan’ın onunla evlenmesi gerçekdışıdır.

Doğal destanlardaki kişiler fiziksel özellikler bakımından gerçek ve gerçeküstü nitelikler barındırabilir.

Destanlarda genellikle kahramanlık, aşk, ölüm, yiğitlik ve vatan sevgisi gibi kavramlar konu olur.


Türk Destan Örnekleri

Oğuz Kağan, Gılgamış, Ergenekon gibi destanlar Türk Edebiyatı’nın en önemli doğal destanları arasında yer alıyor.

Buket Uzuner’in Gelibolu kitabı yapay destanlara verilebilecek en iyi örnekler arasındadır.
 
 
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

Perpa Tercüme