Francis Bacon (1561-1626) Kimdir

Bacon 1561 yılında İngiltere’de Londra’da doğmuştur. 16 yaşında Paris’te İngiliz büyükelçiliği’nde çalışmaya başladı. 18 yaşında babasını kaybetti. Babasından kalan para ile hukuk tahsili aldı. 21 yaşında baroya kabul edildi. 23 yaşında Avam kamarasına girdi.

sumitc
sumitc
01 Ocak 2017 Pazar 18:16
Francis Bacon (1561-1626) Kimdir

Bacon siyasal hırsları fazla olab ve çevresinde çok sevilen bir aristokrat kont olan Essex ile dost oldu. Essex’in Kraliçe Elizabeth’e karşı darbe girişiminde bulunması, Bacon sayesinde ifşa olmasına ve kontun kafasının kesilmesine neden oldu. Bu durum pek çok kişide ve Bacon’da da düşmanca duyguların uyanmasına sebep oldu.

Kraliçe 1603 yılında öldü ve yerine I. James geçti. Bacon I. James’in danışmanı oldu.  Bacon bu dönemde devlet işlerinde sürekli yükseldi. 1607 yılında müşavir avukat, 1613 yılında savcı, 1618 yılında ise  İngiltere Şansölyesi oldu. Baron ilan edildi ve 1621 yılında ise vikont oldu.

Fakat bir olumsuzluk yaşandı. Savcı olduğu dönemde bir davacıdan hediye almıştı. Bu durum uygulamada  herkes tarafından yapılmasına rağmen yasalara aykırı bir durumdu. Parlamento da bulunan düşmanları onu gözden düşürmek için bunu kullandılar. Bacon itiraf etmek zorunda kaldı ve hem para cezasına hem de hapis cezasına mahkum edildi. Kamudaki görevinden de geri dönüşü olmayacak bir şekilde azledildi. Kral bir süre sonra serbest bırakılmasını sağladı. Para cezasına da af getirdi. Ancak Bacon’ın siyasi yaşamı sona ermişti.

Zaten Fransis Bacon’ın ünü siyasi yaşamından değil felsefi eserlerinden dolayıdır.ilk ünlü eseri Denemeler’di. Hem siyasi hemde kişisel konularda olayların özüne inen gözlemleriyle ünlü olan bu eser, üslubunun parlaklığı ile göze çarpar.

Bacon’ın kazandırdığı en önemli eserler bilim felsefesi ile ilgilidir. 1605 yılında Öğrenmenin İlerlemesi, 1620 yılında Yeni Araç ( Novum Organum) en önemli yapıtlarındandır. Novum Organum deneysel sorgulama yöntemlerinin benimsenmesini isteyen çok önemli bir eserdir. Bu eserinde Aristo’nun tümdengelim metoduna dayanmanın zekayı körelttiğine inanıyordu ve sorgulama yöntemi yani tümevarımı savunuyordu. Dünyayı kavramak için gözlem yapın verileri toplayın, bu verilerden tümevarım yöntemiyle sonuca ulaşın diyordu.

Son eseri Pasifik’te ise ütopik bir devlet yapısına sahip olan Yeni Atlantis vardı. İdeal devletin refahı bilimsel araştırmalara yoğunlaşmak ile olur diyordu.

İngiliz siyaset adamları içinde çok önemli bir yere sahip olan Bacon, zamanının büyük çoğunluğunu siyaset hayatında ilerlemeye ayırmıştır. Fakat felsefe alanında verdiği eserler ona dünya çapında bir ün kazandırmıştır. Fransis Bacon gerçek anlamda ilk modern filozoflardandır.

Bacon insanın emellerini üçe ayırıyordu. İlki anavatanlarında sahip oldukları gücü arttırmak. Bu emel bayağı ve bir o kadar da dejenereydi. İkincisi daha vakur bir emeldi. Ülkelerinin gücünü ve insanlar üzerindeki hakimiyetini arttırma arzusu. Üçüncüsü ise en erdemli ve en soylu  olanıydı. İnsan ırkının evren üzerindeki gücünü ve egemenliğini arttırma arzusu…

Fransis Bacon tümevarım yöntemini ilk fark eden kişi değildi. Ama bu yöntemi büyük bir heves ve coşkuyla savunan ilk bilim adamı idi. Yetenekli bir yazar oluşu ve siyaset adamı olarak yaptığı ün ile bilime karşı tutumu kolayca benimsenmiştir. Bacon’ın önemi yeni bilimsel kanunlar bulması ya da icatlar yapmasından değil bilimsel konularda neyin öğrenilmesi ve nelerin benimsenmesi konusunda verdiği fikirler ile bilimin gelişmesine yaptığı katkıdan kaynaklanmaktadır. Günümüzde çok önemli olan Novum Organum’un az okunmasının sebebi Bacon’ın fikirlerinin tam anlamıyla benimsenmiş olması ve uygulama da fazlasıyla yer etmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Fransis Bacon 9 Nisan 1626 yılında 65 yaşındayken zatürreden öldü. Zatürre olmasının nedeni de bilim uğrunaydı. Soğuğun bedensel çürümeyi önleyip önlemediğini araştırıyordu. Ölü bir tavuğun içini karla doldurarak yaptığı deneyler esnasında soğuk aldı.

Bacon hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli konuda ötanazi kelimesini bugünkü anlamına yakın olarak kullanan ilk bilim adamı olmasıdır. Hekimlerin, hastalarının acısına son verip hastalıklarını iyileştirmeyi başaramadıkları durumlarda, hastalarına acısız ve ağrısız bir ölüm sağlamakla da yükümlü olduklarını savunuyordu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

Perpa Tercüme