2007 Yılının En İyi Filmleri

2007 yılında vizyona girmiş olan başarılı ve en iyi filmleri sizler için derledik. Aksiyon, dram, bilim kurgu ve gerilim gibi pek çok türden film bu listede yer almakta. İzleyecek film arıyor ve bulamıyorsanız bu listeye kesinlikle bir göz atın.

sumitc
sumitc
30 Mart 2018 Cuma 01:11
2007 Yılının En İyi Filmleri

Özgürlük Yolu (Into The Wild)

Gerçek yaşanmış bir hayat hikayesinden beyaz perdeye aktarılan filmde okulunun en başarılı ve en zeki öğrencilerinden bir tanesi olan Christopher okulundan mezun olur. Okul hayatı boyunca kenara 20 bin dolar civarında para atmıştır. Okul bitince bu parayı bir hayır kurumuna bağışlar ve hayatının yolculuğuna başlar. Amacı bu yolculukta hayatının amacını bulmaktır. Diğer bir amacı ise Alaska’ya varmaktır. Yolculuk boyunca birçok kişiyle tanışır ve yaşadığı şeyleri defterine yazar. Çıktığı bu yolculuk onun hayatını büyük ölçüde değiştirecektir.

İhtiyarlara Yer Yok (No Country For Old Men)

Bir kitap uyarlaması olan filmde Moss bir gün geyik avına çıkar. Ava çıktığı sırada uyuşturucu tacirlerinin para takası sırasındaki katliamına tanıklık eder. Pazarlık sırasında herkes ölür sadece bir kişi yaralı olarak yerde yatmaktadır. Ona gece su getirmek için geri döner. Fakat geri döndüğünde orada tanışacağı kişi yüzünden hayatı artık eskisi gibi olmayacaktır. Coen Kardeşler’in yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Javier Bardem, Woody Harelson, Tommy Lee Jones ve Josh Brolin gibi ünlü oyuncular yer almakta.

Ben Efsaneyim (I Am Legend)

Francis Lawrence’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve Will Smith’in baş rolünde yer aldığı bilim kurgu türündeki filmde Robert işinde başarılı bir bilim insanıdır. Bir virüs tüm insanlığı tehdit etmektedir Ancak bu virüs Robert’a karşı herhangi bir zarar verememektedir. Bu sayede Robert, New York şehrinde hayatta kalabilmeyi başarmış olan tek insan olmuştur. Fakat bir süre kendisi dünyadaki tek insan olduğunun farkına varır. Telsizleri sürekli dinlemesine rağmen hiçbir şekilde cevap alamamaktadır. Şehirdeki virüse maruz kalan zombi insanlar Robert’ın bir hata yapmasını bekleyip onu yok etmek istemektedirler. Ancak bu yaratıklar ışığa çıkamamaktadır. O yüzden gündüzleri gölgelerde saklanmaktadırlar.

Şrek 3 (Shrek 3)

Efsane animasyon serisinin üçüncü filminde Shrek’in eşi Fiona’nın babası rahatsızlanır. Kral Harold ölümünden önce onun yerine geçecek olan kişiyi bulmalıdır. O andaki en büyük aday ise Shrek’tir. Ancak Shrek çok sevdiği bataklık hayatından vazgeçmeyi istememektedir. Bu yüzden en yakın arkadaşları olan eşek ve Çizmeli Kedi ile birlikte varisi bulmak üzere yolculuğa çıkar ve macera başlar. Ancak onlara engel olmaya çalışacak olan kişi ise tahtta gözü olan Fiona’nın acımasız ve hırslı kuzenidir. Ailecek izlenebilecek anlamlı bir animasyon filmi.

Zodiac

Dünyanın en ilginç yönetmenlerinden David Fincher’ın yönettiği filmde tüm ülkeye büyük bir korku salan şifreci bir katil vardır. Ülkede bu adamın işlediği cinayetlerin sadece bir kısmı halka duyurulur. Polis birçok vakada bu katilin izini bulur. Katilin öldürdüğü ve öldüreceği kişiler ve bu kişilerin sayısı verdiği şifrelerdedir. Bu şifrelerin çözülmesi durumunda pek çok kişinin hayatı da kurtulabilecektir. Ancak bu o kadar da kolay bir iş değildir. Robert Downey Jr, Mark Ruffalo, Jake Gyllenhaal ve Dermot Mulroney gibi ünlü isimlerin yer aldığı filmi gizem severler kaçırmamalı.

Kefaret (Atonement)

1935 yılında geçen filmde 13 yaşında olan Briony ve ablası Cecilia soyunarak evlerinin bahçesinde yer almakta olan havuzlarına girerler. Aynı Cecilia gibi çocukluk arkadaşı olan Robbie de onları izlemektedir. O günün sonuna kadar bu üç kişinin hayatı bir daha düzelmemek üzere tamamen değişecektir. Ünlü yönetmen Joe Wright’ın yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Keira Knightley, Benedict Cumberbatch, James McAvoy ve Juno Temple gibi ünlü isimler yer almakta. Filmin senaryosu oldukça kaliteli ve şaşırtma dolu. Etkileyici bir film izlemek isteyenler kaçırmasın.

Juno

Filmde Minnesota’da yaşamakta olan genç ve zeki bir kız olan Juno hayatını istediği gibi yaşamaya çalışan asi bir kızdır. Sıradan bir günde erkek arkadaşı ile ilişkiye girdikten sonra bir anda hamile kalır. Juno hamile olduğunu fark ettikten sonra en iyi arkadaşı olan Leah ile birlikte doğmamış olan çocuğunu evlat olarak sahip çıkacak bir aile aramaya başlarlar. Bu amaçla da çocuk sahibi olmayı çok isteyen Mark ve Vanessa çifti ile görüşmeye başlarlar. Ailesi de kızlarının hamile olduğunu öğrenince başta tepki gösterseler de bir süre sonra onlarda ona yardım etmeye başlar. Eğlenceli bir komedi ve gençlik filmi izlemek isteyenler için birebir diyebiliriz. Ellen Page, J. K. Simmons, Jennifer Garner ve Jason Baterman gibi oyuncuların yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Jason Reitman oturmakta.

Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikasti (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford)

Filmde Robert Ford isimli bir adam dönemin en tehlikeli çetesinin lideri olan Jesse James’in bu çetesine katılır. Robert Ford’un amacı ise bu aşırı tehlikeli çete liderini öldürmektir. Ancak bu iş o kadar da kolay değildir. Biyografi türündeki film aynı zamanda BBC’nin hazırladığı bir listede en iyi 100 film listesinde 92. sırada yer almaktadır. Brad Pitt, Zooey Deschanel, Sam Rockwell ve Casey Affleck gibi ünlü isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Andrew Dominik oturmakta.

Persepolis

ABD ve Fransa ortak yapımı olan animasyon filminde genç bir kızın gözünden İran’da yaşanan Molla Devrimi ve sonrasında yaşananlar seyirciye aktarılıyor. Filmde kendi görüşlerini desteklemeyen insanlara bile kendi görüşlerini benimsetmeye ve onların hayatlarına bu şekilde müdahale eden bir sistemin gelmesine bir eleştiri yapılıyor. Bu da genç bir kızın gözünden sinemaya aktarılıyor. Filmde oldukça ilginç tespitler ve replikler de yer almakta. Animasyon filmi olmasına rağmen aslında hedef kitlesi yetişkinler diyebiliriz. Çocuklar da izleyebilir ancak izlerse sıkılacaklarını düşünüyorum. İlginç bir animasyon filmi izlemek isteyenler için birebir.

Transformers

Dünyaca ünlü yönetmen Michael Bay’ın yönettiği muhteşem serinin başlangıç filminde dünyamızdan çok uzakta bir gezegende bir savaş başlamak üzeredir. Bu gezegende pek çok farklı araca dönüşebilen robotların yaşadığı bir gezegendir. O savaşta da taraflar iyiler ve kötüler olarak ikiye ayrılmışlardır. Savaş sırasında ise gezegendeki yakıt bitmek üzeredir. Bu yüzden başka gezegenlerde yakıt aramaya başlarlar. Bu yüzden de iki tarafta dünya gezegenine gelmeye karar verirler. Bu iki taraf dünyaya geldiğinde bu sefer de dünyanın kaynaklarını ele geçirmek amacıyla savaşmaya başlayacaklardır.

Örümcek Adam 3 (Spider-Man 3)

Marvel’in Tobey Maguire’li muhteşem Örümcek Adam serisinin son filminde Peter Parker artık çok sevdiği M. J. ile birlikte çok istediği mutlu hayatı yaşamaya başlamıştır. Ancak bir süre sonra Peter maruz kaldığı bir canlıdan dolayı kostümü siyaha bürünür. Bu olaydan sonra kendisi çok daha güçlü biri haline gelir. Ancak bu güç beraberin onu çok daha kibirli ve acımasız biri haline getirir. Bu yüzden de M. J. ile sevdiği insanlarla arası bozulmaya başlar. Venom onu ele geçirmiştir ve onu aynı zamanda Kum Adam gibi bir tehlike de beklemektedir. Peter serinin son filmin hayatının en zorlu mücadelesini vermeye hazırlanacaktır.

23 Numara (The Number 23)

Komedi türündeki filmler ile tanıdığımız Jim Carrey bu kez kendi tarzının dışına çıkarak gerilim ve gizem türündeki bir film karşımıza çıkıyor. Filmde Walter okuduğu bir kitabın ardından 23 sayısını takıntı haline getirir. O saatten sonra 23 sayısının bir anlamı olduğuna ve hayatının birçok noktasında olduğuna inanmaya başlar. Walter kitabı takıntı haline getirdikçe olaylar çok daha karmaşık ve tuhaf bir hal almaya başlayacaktır. Jim Carrey gerçekten başarılı bir oyuncu. Bu filmde sadece komedi türünde değil diğer tür filmlerde de iyi oynayabileceğini kanıtlamış. Filmin senaryosu da bir o kadar sağlam. Bu tarz filmleri sevenler kesinlikle kaçırmamalı.

28 Hafta Sonra (28 Weeks Later)

Filmde Britanya’da 6 ayda Rage ismi verilen bir virüs yayılmıştır. Ancak ordu bu virüsün yayılmasının ardından her şeyi yeniden kontrol altına almayı başarmıştır. Karantinaya alınan insanlar olayların durulması ile birlikte yeniden normal yaşamlarına devam etmeleri için yerleştirilmeye başlanır. Karantinaya alınan insanlar arasında olan bir aile yeniden bir araya gelmişlerdir. Artık o zorlu günleri geride bıraktıkları için hepsi mutludur. Fakat bilmedikleri bir şey vardır. O da aileden bir kişinin Rage virüsü taşıdığıdır. 28 Hafta Sonra filmi türünün başarılı örneklerinden bir tanesi. Üstelik oyuncu kadrosu da oldukça sağlam. Jeremy Renner, Idris Elba ve Rose Byrne gibi ünlü isimler filmin oyuncu kadrosunda yer almakta.

Öldüren Sis (The Mist)

Sessiz ve sakin bir kasabada bir anda ilginç bir  sis çökmeye başlar. Sisin bir anda çökmeye başlamasıyla bir grup insan süper markete sığınırlar. Bu insanlar arasında David ve onun oğlu olan Billy de yer almaktadır. Bir süre sonra buradaki insanlar bu sis tabakasının içinde oldukça tuhaf yaratıkların gizlendiğini fark edeceklerdir. Markette hayatta kalmaya çalışan insanların buradan sağ çıkabilmeleri için birlikte hareket etmeleri gerekmektedir. Fakat işin içine birbirinden farklı görüşler girince ilk önce yapmaları gereken şey aralarındaki sorunu çözmeye çalışmak olacaktır. Dışarıda ise dünya dışı varlıklar gördükleri insanları öldürmektedirler.

Sıkı Aynasızlar (Hot Fuzz)

Aksiyon ve komedi türündeki filmde Nicholas polis departmanının en başarılı polislerinden bir tanesidir. Teşkilatta yer alan polislerden neredeyse 4 kat daha fazla tutuklamaya imza atmıştır. Ancak bu durum diğer polislerin canını sıktığı için üst rütbeliler onu uzak bir yere tayin ederler. Tayin edildiği yer ise Standford ismi verilen bir köydür. Burası Londra’daki gibi her gün suç işlenen bir yer değil aksine oldukça sessiz ve sakin bir yerdir. Nicholas’ın yanında ise iyi niyetli ancak pek de akıllı olmayan Danny isimli bir polis memuru vardır. Nicholas bir süre sonra buranın aslında pek fazla suç işlenmeyen bir yer olmadığını fark edecektir. O saatten sonra bunu ortaya çıkarabilmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. 

Son Güncelleme: 30.03.2018 01:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8