banner1

En kısa alış verişinin tutarı dudak uçuklattı...

Bülent Ersoy'un ne kadar çok para harcadığını bilmeyen yok. En son bir alış veriştesiyah kaplama bir telefon aldı. Telefon için ödediği para yine dudak uçuklattı. Diva alış veriş için tam tamına 20 bin lira para ödedi.

En kısa alış verişinin tutarı dudak uçuklattı...

Bülent Ersoy'un ne kadar çok para harcadığını bilmeyen yok. En son bir alış veriştesiyah kaplama bir telefon aldı. Telefon için ödediği para yine dudak uçuklattı. Diva alış veriş için tam tamına 20 bin lira para ödedi.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
En kısa alış verişinin tutarı dudak uçuklattı...

Türk Sanat Müziği'nin güçlü sesi Bülent Ersoy yine çıktığı alış verişde tam tamına 20 bin lira para harcadı. Ersoy, gittiği bir telefoncuda daha önce kullandığı ve yeni modeli çıkan Vertu marka telefon aldı. Vertu’nun yeni modellerini inceleyen Ersoy’un, alışverişi iki dakika sürdü. 

Telefonlara göz ucuyla bakan Bülent Ersoy, beğendiği siyah kaplama telefonu satın aldı. Telefoncuda en kısa alışverişini yapan Ersoy, çantasından çıkardığı 20 bin lirayı da peşin olarak ödedi. Diva’nin bu halini görenler "Ersoy cebinde servet taşıyor" yorumları yaptı.

 

Bülent Ersoy, 1952 yılında Malatya’da dünyaya geldi. 1960yılına kadarMalatya’da kaldı. Daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a göçetti. Esas adıBülent Erkoç’dur. Çok küçük yaşlardan itibaren müzikleilgilenmeye başladı.Melahat Pars, Rıdvan Aytan gibi üstadlardan ve belediyekonservatuarıhocalarından özel dersler aldı. İstanbul BelediyeKonservatuarı‘nı bitirendeğerli sanatçı, aldığı akademik terbiye vasıtasıylahem Tanrüzikaltecrübelerini geliştirme fırsatı buldu.

 

 

 

İlk olarak 1970 yılında Üsküdar Fıstıkağacı’nda dönemin ilkailegazinolarından birisi olan “Özlem” Aile Gazinosu’nda sahneye çıkaraksahnehayatına başladı. Fikret Torun‘un Sunar Konser Bürosu olarak düzenlediğisesyarışmasına katılarak bu yarışmada birinciliği kazanmış ve 1000 lira paraödülüalmıştır. Sonrasında bu gazinoda üç ay kadar assolist olarak çalışmıştır.

 

 

 

1971 yılında Saner Plak’tan çıkan kırkbeşlik plağı ilk albümçalışması oldu.Bu çalışmada, güfte ve bestesi bestekâr Muzaffer Özpınar‘a ait“Lüzûm Lalmadı”ve “Neye Yarar Gelişin” adlı eserleri seslendirdi. Sahneye ilkadımını 1974yılında Büyük Maksim Müzikholleri‘nde attı ve müzik dünyasınabomba gibi düştü.Ancak gerçek soy ismi Erkoç olan sanatçının soyadı MüjdatGezen tarafından Ersoyolarak değiştirilmiştir. Bu yıllardan itibaren gerekismi gibi “bülend-paye”sesiyle gerekse hanımefendi kişiliğiyle Türk halkınınbeğenisini kazandı.

 

 

 

Bülent Ersoy, Müzeyyen Senar Ekolü’nün temsilcisi olarakbaşladığı sanathayatında, akademik sanat kariyerinin de yüksek olmasıhasebiyle olağanüstü biryorumcu ve büyük bir tavrın sancaktarı oldu. “BaharıBekleyen Kumrular Gibi“,“Dert Çekmeye Gidiyorum” gibi her okuduğu şarkıylagrafiği sürekli yukarıtırmandı. O yıllarda TRT’ye, musikimizin bahtsızlığındanötürü kenara itilmiş,klasik makamlarda eski ve kalıcı eserler yorumladı.Yetmişli yılların ortasındadaha da ileri giderek; o günkü müzik piyasasındapop, arabesk ve fantezi vb.gibi ticari şarkılar revaçta olmasına karşınItrî‘nin “Tut-î Mucize-I Gûyan“ıgibi eserlerden oluşan koyu klasik biruzunçalar yaptı. Bu ilk uzunçalarçalışması müzik piyasasında ki tüm hesaplarıaltüst etti ve satış rekoru kırdı.

 

 

 

Ağustos 1980’de İzmir Fuarı’nda seyircilerden gelentezahürat sonrasıgöğüslerini açınca İzmir Cumhuriyet Savcılığı, hakkındasoruşturma açtı. Eylül1980’de İzmir Kordon’daki evinde bir hâkime hakaretedince tutuklanarak 45 günhapis cezası aldı ve Buca Cezaevi’nde tutuklu kaldı.

 

 

 

14 Nisan 1981’de Londra‘da Charring Cross Hastanesi’ndegeçirdiği cinsiyetdeğiştirme ameliyatıyla kadın oldu, ancak “pembe nüfuskağıdı” alması yıllarsonra, sahne yasağını da kaldıran dönemin başbakanıTurgut Özal‘ın öncülüğündeçıkartılan bir kanun sayesinde oldu.

 

 

 

Bülent Ersoy’a 12 Eylül darbesi sonrası Haziran 1981’dediğer travesti vetransseksüel sanatçılarla birlikte sahne yasağı getirildi. Budönemde kariyerineAlmanya’da devam eden sanatçı orada Türk filmlerindeoynamaya devam etti, birmüddet de Avustralya’da yaşadı. 1988 yılındaTürkiye’ye döndü.

 

 

 

Yurtiçinde ve yurtdışında yüzlerce konser veren BülentErsoy, “DüşkünümSana“, “Yaşamak İstiyorum“, “Biz Ayrılamayız” ve “Ablan KurbanOlsun Sana” gibisatış grafiği çok yüksek albümlere imza attı. 1995 tarihinitaşıyan “Benim DünyaGüzellerim“, S Müzik etiketiyle çıkan ilk albümü oldu.Selçuk Tekay‘ın müzikyönetmenliğini, Özkan Turgay‘ın aranjörlüğünü yaptığıalbümde on şarkıseslendirdi. Aynı yıl janrına ve yorumuna uygun olarak“Alaturka 95” adında biralbüm yaparak Klasik Türk Musikisi’ne hizmetini deeksik etmedi. MuzafferÖzpınar’ın yönetmenliğini yaptığı albümde Hacı Arif Bey,Münir Nureddin Selçuk,Selahaddin Pınar, Kadri Şençalar, İsmail Hakkı Bey,Kemani Serkis Efendi gibibirçok üstâdın eserlerine yorumuyla hayat verdi.Ondört eserin yeraldığıçalışmada; “Aziz İstanbul”, “Dönülmez AkşamınUfkundayım”, “Nerelerde Kaldın EyServi Nazım” gibi klasik eserlerin yanında“Alıverin Bağlamamı Çalayım” ve“Karam” adlı iki de anonim türküye de yerverdi.

 

 

 

1989 yılında Adana’da verdiği bir konser sırasında birseyirciden gelen“Çırpınırdı Karadeniz” adlı isteği okumadığı için Hacı Tepeisimli kişitarafından kurşunlanarak bir böbreğini kaybetti.

 

 

 

Bülent Ersoy, bir sonraki çalışmasını 1997 yılındayayınladı. “Maazallah”ismini taşıyan albüm, piyasaya sürülmeden dahi yükseksiparişler aldı ve büyük yankıuyandırdı. Albümün hazırlık aşamasında bu seferHalil Karaduman ve Osmanİşmen‘le çalışan sanatçı, popüler şarkılardan veanonim türkülerden oluşan birrepertuar seslendirdi. Albüme ismini veren“Maazallah” adlı şarkısının videoklibi ise büyük ses getirdi.Bülent Ersoy’unson albümü ise 2002 senesindeçıkardığı “Canımsın” albümüdür.

 

 

 

Otuz yıla yaklaşan sanat yaşamında pek çok ilke imza atanBülent Ersoy,dünyaca ünlü yıldızların sahne aldığı salonlarda konser verdi.1980 yılındaLondon Palladium‘da ve 1983 yılında Madison Square Garden‘da sahnealan ilk Türksanatçısı oldu. 30 Mart 1997’te ise Ümmü Gülsüm‘den sonra, etnikmüziksazlarıyla Paris Olympia müzikholünde sahne alan ilk sanatçı oldu.DarioMoreno‘dan sonra Olympia’da konser veren ilk Türk sanatçısı olan BülentErsoy,elli kişiden oluşan orkestrasıyla dört saat süren bir program sundu.

 

 

 

Bugüne değin otuzun üstünde albüme imzasını atan sanatçı,Türk MüzikTarihi’ne ismini altın harflerle yazdırdı ve klasik, alaturkaşarkılar alanındagelmiş geçmiş en önemli yorumcular arasında yer aldı. Müzikyaşamı boyuncasayısız ödül aldı. Herkesin takdirini kazanan geniş entervallive yüksek volümlüsesi, Japonya’da ses laboratuvarlarında yapılan testlersonucu “yüzde yüzkusursuz” bulundu ve 1997 yılında Uluslararası Montu MeridMüzik Doktoruünvanıyla ödüllendirildi.

 

 

 

Evlilikleri :

 

 

 

1. evliliği :1998 yılında Cem Adler ile evlendi, 1999yılında boşandı.

 

 

 

2. evliliği : 2007 yılında Armağan Uzun ile evlendi, 2008yılında boşandı.

 

 

 

Popstar Alaturka adlı şarkı yarışmasında jüri üyeliğiyapmıştır.

 

 

 

Albümleri :

 

1973 – Ah Tut-i Mucize Guyem

 

1975 – Şöhretler

 

1975 – Konser 1

 

1976 – Toprak Alsın Muradımı

 

1976 – Bir Tanrıyı Bir de Beni

 

1976 – Konser 2

 

1977 – Konser 3

 

1978 – Orkide 1

 

1978 – Ölmeyen Şarkılar

 

1979 – Orkide 2

 

1979 – Meyhaneci

 

1980 – Dolmamış Çilem

 

1980 – Beddua

 

1981 – Mahşeri Yaşıyorum

 

1981 – Yüz Karası

 

1983 – Ak Güvercin

 

1983 – Ne Duamsın Ne De Bedduam

 

1984 – Düşkünüm Sana

 

1985 – Yaşamak İstiyorum

 

1986 – Anılardan Bir Demet

 

1987 – Avustralya Konseri

 

1987 – Suskun Dünyam

 

1988 – Biz Ayrılamayız

 

1988 – Anılardan Bir Demet

 

1989 – Öptüm

 

1989 – İstiyorum

 

1989 – Şiirlerle Şarkılarla

 

1989 – Seçmeler

 

1989 – Bizim Hikayemiz

 

1991 – Bir Sen, Bir De Ben

 

1992 – Ablan Kurban Olsun Sana

 

1993 – Sefam Olsun

 

1995 – Benim Dünya Güzellerim

 

1995 – Alaturka 95

 

1997 – Maazallah

 

2000 – Alaturka 2000

 

2002 – Canımsın

 

2011 – Aşktan Sabıkalı

 

 

 

Filmleri :

 

1976 – Sıralardaki Heyecan

 

1977 – Ölmeyen Şarkı

 

1978 – İşte Bizim Hikayemiz

 

1980 – Beddua

 

1981 – Yüz Karası

 

1984 – Acı Ekmek

 

1984 – Asrın Kadını

 

1985 – Tövbekar Kadın

 

1986 – Efkarlıyım Abiler

 

1988 – Biz Ayrılamayız

 

1989 – Anılar

 

1989 – İstiyorum

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25