Engin Altan Düzyatan 10 yıldır bıkmadan usanmadan...

Diriliş Ertuğrul dizisinin yakışıklı oyuncusu Engin Altan Düzyatan çok özel açıklamalarda bulundu. Son yıllarda tasavvufa gönül veren Düzyatan açıklamaları ile hayranlarını şaşırttı. 'Diriliş: Ertuğrul'dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan: Dizi çekilmeden önce de İbn Arabi okumuştum. İmam Gazali de okudum. Yaklaşık 10 yıldır ney de üflüyorum' dedi.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Engin Altan Düzyatan 10 yıldır bıkmadan usanmadan...

Engin Altan Düzyatan, 'Diriliş: Ertuğrul' dizisinde 'Ertuğrul' karakterini canlandırıyor. Disiplinli ve iyi eğitimli bir oyuncu olarak tanınan Düzyatan; oynadığı karakteri 13'üncü yüzyılın ortalarında Oğuzlar'ın Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Beyliği'nin kurucusu olan Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'den esinlenerek oluşturmuş. Engin Altan Düzyatan, Lacivert dergisine; rol aldığı diziyi ve canlandırdığı karakteri anlattı... 

 

'Ertuğrul' karakterini oynamak nasıl bir duygu? 

Her oyuncunun hayatında dönüm noktası roller vardır. Ben de 'Ertuğrul'u hayatımdaki dönüm noktası olarak görüyorum. Maalesef biz özümüzdeki, kültürümüzdeki birçok değeri ve kahramanı kaybetmiştik. Özümüze yönelik bir kahraman eksikliğimiz vardı. 'Ertuğrul' karakteri işte bunu karşılıyor. 

 

ÇOK AĞIR ÇALIŞIYORUM 


 Peki, diğer diziler ve o dizilerdeki tarihi karakterler bu açığı karşılamıyor muydu? 

Başka bir dizi ile karşılaştırma yapmam doğru olmaz. Bu konuda doğru muhatap ben değilim; halk. Ama bu işin kahraman açığını karşıladığını düşünüyorum. 

 

Bütün gün at üzerinde kılıç sallayarak vakit geçirip modern dünyaya nasıl uyum sağlıyorsunuz? Evde kılıç salladığınız oluyor mu mesela? 

Çok ağır çalıştığım için evde sadece dinlenecek vaktim oluyor. Normal hayata da uyum sağlıyorum. Nihayetinde benim mesleğim bu. Tabii ki tamamen rolden kurtulmak çok kolay değil. Bu rolün yaşantıma kattığı şeyler olabilir. 

 

Ne katıyor mesela? 

Biraz daha sakin bir adam olmuş olabilirim. 

 

'Ertuğrul' sakin bir karakter mi? 

Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan hayatına dair özel açıklamalarda bulundu. Tasavvufa gönül veren yakışıklı oyuncu 10 yıldan bu yana ney üflediğini açıkladı. Bence sakin bir karakter, fevri değil. Fevriliklerinin arkasını planlayan biri. Ben çok plansız yaşayan bir adamdım özel hayatımda. Sonraya dair, hayatın geleceğine dair plan yapmayı değil; önümdeki anı değerlendirmeyi, önümdeki anı yaşamayı tercih ederdim. Belki özel hayatımla ilgili de olabilir bu değişim. Baba olacak olmanın getirdiği bir gelecek kaygısı da var. 

 

BEN KARARLI BİR ADAMIM 


 Siz karakter için "Ertuğrul, planlı hareket eden bir adam" diyorsunuz. Ancak dizide 'Ertuğrul'un pervasızlıkla suçlandığını görüyoruz. Burnunun dikine de giden bir adam o. Bu sizi etkiledi mi? 

Hayır, ben de kararlı bir adamımdır. 'Ertuğrul' pervasız olarak algılanıyor, evet. Pervasızlığından da bahsedebiliriz ama bu dönem için daha bilinçli stratejisi olan, savaşmayı öğrenmiş ve daha olgun bir 'Ertuğrul' izliyoruz. 

 

İbn Arabi'den bahsedelim biraz. Aslında İbn Arabi ile Ertuğrul Gazi'nin gerçekte karşılaşmaları mümkün değil; bu bir fantezi. Ertuğrul; babasından savaşmayı ve devlet adamlığını öğrenirken, İbn Arabi ile manevi bir terbiyeden geçiyor. Siz bu sahneleri ilk okuduğunuzda ne hissettiniz? 

Ertuğrul Gazi okuma yazma bilmiyor. O dönemde obada okuma yazmayı bilen çok az insan var. Yani Kuran-ı Kerim okudukları ve bu bilgiyi okuyarak öğrendikleri gibi bir şeyden yola çıkamayız. Doğal olarak manevi değerleri öğretecek bir öğreticinin olması gerekiyor. Gerçekte de Ertuğrul Gazi'ye bu manevi değerleri öğreten biri var. O da Şeyh Edebali. Ertuğrul Gazi, Osman Gazi'ye Şeyh Edebali için "Benim söylediklerimi değil, onun söylediklerini dinle" der. Aslında Edebali, Ertuğrul'un da hocası niteliğindedir. Şeyh Edebali'yi dünya görüşü olarak hoca kabul etmiştir ve oğluna da öğütler verir. Ama o dünya görüşünün özü aslında İbn Arabi'ye dayanır. İbn Arabi, dönemi itibariyle gerçekten inanılmazdır. Okuduğunuz zaman çok başka yerlere götürür sizi. 

 

Okudunuz yani? 

Dizi çekilmeden yıllar önce İbn Arabi okumuştum. İmam Gazali de okudum. 

 

TASAVVUFTAN ZEVK ALIYORUM 


İkisi de bu topraklar için müthiş değerler ve maalesef biz onları yeterince tanımıyoruz, değil mi? 

Aynen öyle. Ancak İmam Gazali'yi okuduğunuzda ağırlaşırsınız ve çok daha zorlar, sizi başka bir yere doğru götürür. Biraz buhran halidir İmam Gazali. Ama İbn Arabi'yi okuduğunuzdaki rahatlık, o rahatlama hissi ve ne olursa olsun o maneviyatın verdiği huzur hissedilir. Bu dizi başlamadan önce İbn Arabi okumaları yapmıştım zaten. 'Ertuğrul: Diriliş' ile birlikte bu insanları hatırlatma şansını bulduk. Ben tasavvuftan zevk alıyorum. Anlayacağınız, yeni bir zevk değil bu benim için. Yaklaşık 10 yıldır ney de üflüyorum. İnsanlar benim tasavvufla, sadece bu işle birlikte ilgilendiğimi zannediyorlar. Daha önceki dizilerde görmedikleri için o tarafımızı bilmiyorlar. Halbuki o taraflar manevi taraflar ve sadece yaşanır; gösterilmez. Üstelik gösterilmemesi üzerine de yaşanır. Bizde nedense gösterilmesi bekleniyor. 

 

Dizide vatan, memleket, bayrak değerleri işleniyor. Dizide oynamaya başladıktan sonra bu kavramların üzerinde tekrar düşündünüz mü? 

Daha önce de o değerler bende gerektiği yerde duruyordu. O değerler bu diziden sonra bir numaraya geldi ama bu diziden önce de vardı. 

 

Canlandırdığınız karakterle ilgili izleyicilerin tepkileri nasıl? 

'Ertuğrul' olarak kimsenin aklına gelmemişim ama şimdi 'Senden başkasını düşünemiyoruz' diyorlar. Biraz oyuncuları kısıtlıyoruz; Türkiye'de bunu yapımcılar da, seyirci de yapıyor. Oyuncu bir rolde gördükten sonra sadece aynı tip rollerde görmek isitiyor, oyuncunun başka bir şey olamayacağını düşünüyoruz. 

 

Sürekli diyafram sesi ile konuşmayı nasıl başarıyorsunuz? 

Oyunculuk mezunuyum ben. Dört yıl çok ciddi nefes çalıştım. 

 

BEN OPTİMİST BİR ADAMIM


Yabancı dizilerden 'Tudors'; bir hanedanı ve tarihi anlatıyor. Yabancı dizilerdeki tarih ve hanedan anlatımı ile 'Diriliş: Ertuğrul'daki hanedan anlatımı arasındaki benzerlikler ve farklar neler? 

Benzerlik derseniz, aslında tüm hanedan işlerinde mutlaka belli duyguları görüyorsunuz. Bu belli duygular; gücün, iradenin olduğu her yerde var. Olağan, asal duygular ve bunlardan vazgeçemiyorsunuz. Türk dizisinde de, Finlandiya dizisinde de aynı duyguları görürsünüz; hırs, arzu, entrika, kıskançlık... Bu duyguların hepsi var. 

 

'Ertuğrul' çok mu etkiledi sizi? Optimist misiniz? 

Genel anlamda da optimist bir adamım ben. Sonuçta ben şimdiye kadar 'Vay be, ne kadar kötü ama ne kadar iyi bir durumda' diye özendiğim kimseyi hatırlamıyorum. O yüzden de haksız değilim bence. Kötülük olacak ki, iyiliğin değerini anlayacaksınız. Açlık olacak ki, tokluğun değerini anlayacaksınız. Sonuçta yaşadığımız, dualite dünyası. Her duygunun bir karşıtı var, o yüzden de yaptığımız her işte duyguların karşıtlıklarını da kullanıyoruz. Zaten bir işin izlenebilir olması için çatışma gerekiyor. Birinci kuralıdır bu işin. İyi, her zaman iyi olmak zorundadır. Kötü ,her zaman kötü olmak zorundadır. Kötüyü biraz iyileştirmeye kalkarsanız kavram kargaşası çıkar. Olmaz yani. Arada iyi, biraz kötü gibi bir kavram yoktur çünkü bu dünyada. 

 

TÜRK DİZİLERİ ÇOK UZUN OLDUĞU İÇİN İZLEMİYORUM


Yabancı dizi izliyor musunuz? 

Arada sırada ama Türk dizisi izleyemiyorum. Türk dizileri çok uzun; 2 saat 15 dakika bir diziyi izlemek çok zor. 

 

Sizin rol aldığınız dizi de uzun... 

Evet. Bu Türkiye'nin gerçeği sonuçta. Aslında reklam pastası gerçeği, bizim değil. Türkiye'deki ekonomik durum, altyapının böyle olması, bununla ilgili bir kanun çıkmamış olması ile kanalların doğru orantılı para kazanması... Özetle kapitalist ortam. Düşündüğümüz zaman Türkiye'nin ekonomisi henüz dizilerin 45 dakika olmasına hazır değil. Doğal olarak biz de o uzunluğa uyup ona göre çekiyoruz. Birey olarak benim o uzunlukta bir diziyi seyretme tahammülüm olmayabilir. KAYNAK: SABAH


ENGİN ALTAN DÜZYATAN KİMDİR?

2001 yılında gösterime giren T.V. dizisi Bizim Otel ile beraber oyunculuk kariyerine başlamış olan Türk sinema, T.V. ve tiyatro oyuncusu. Düzyatan, Avrupa Yakası, Sevgili Dünürüm ve Bir Bulut Olsam gibi sevilen dizilerde rol almıştır ve halen ATV’de yayınlanan Kapalı Çarşı dizisinde başrolde oynadı. 

 

 Engin Altan Düzyatan 26 Temmuz 1979 tarihinde, İzmir’de dünyaya geldi. Lisede okuduğu yıllarda tiyatro ile tanışan Düzyatan, bu tarihten sonra tiyatro ile olan bağını asla koparmadı. Liseden mezun olmasının ardından Dokuz Eylül Üniversitesi’ne kayıt olan Düzyatan, burada tiyatro üzerine eğitim aldı. Üniversiteden mezun olmasının ardından İstanbul’a yerleşen genç oyuncu, burada profesyonel olarak aktörlük kariyerine başladı.

İlk olarak 2001 yılında gösterime giren Ruhsar adlı T.V. dizisinde rol alarak oyunculuğa başlayan Düzyatan, Yeditepe İstanbul, Koçum benim ve Alacakaranlık adlı dizilerle oyunculuk deneyimini arttırdı.

 

Düzyatan’ın rol aldığı ilk sinema filmi ise Mehmet Altıoklar’ın yönettiği Beyza’nın Kadınları oldu. 2005 yılında Beyza’nın Kadınları ve Kalbim Zamanı adlı sinema filmlerinde rol alan Düzyatan, 2008 yılında Cennet ve Mezuniyet, ve sonra da 2010 yılında gösterime giren Romantik Komedi adlı filmlerin kadrosunda bulundu.

 

Engin Altan’ı asıl üne kavuşturan yapım ise Hakan Algül tarafından yönetilen ve de 2007 yılında gösterime giren Sevgili Dünürüm oldu. Başarılı oyuncu bu dizide Haluk Bilginer, Sumru Yavrucuk ve Nevra Serezli gibi tecrübeli oyuncularla beraber kamera karşısına geçti.

 

2009 yılında vizyona giren Bir Bulut Olsam, Düzyatan’ın rol aldığı en başarılı dizilerden birisi oldu. Meral Okay’ın senarist ve oyuncu olarak katkıda bulunduğu dizide başarılı oyuncu, Melisa Sözen ve Engin Akyürek ile beraber başrolleri paylaştı.

 

Engin Altan 2010 yılında "Kapalı Çarşı" dizisinde rol aldı. Ayrıca 2010 yılından itibaren 2011 yılının sonuna kadar “1 Milyon Canlı Para” yarışmasının sunuculuğunu yaptı.

 

2010 yılında “Bir Avuç Deniz” sinema filminde (Mert Akbay) karakterini canlandırırken Engin Altan Düzyatan, Berrak Tüzünataç, Can Gürzap, Ayda Aksel, Zeynep Özder, Tuğrul Tülek, Ahu Yağtu ile beraber oynadı.

 

2011 yılında yönetmenliğini Ömer Vargı’nın yaptığı “Anadolu Kartalları” adlı sinema filminde Engin Altan Düzyatan, Ekin Türkmen, Şevket Çoruh, Özge Özpirinçci, İsmail Filiz, Hande Subaşı, Çağatay Ulusoy, İlhan Şeşen, Alpay Kemal Atalan ile birlikte oynamıştır.

 

2014 yılında “Cinayet” adlı dizide ve “Çırağan Baskını” adlı dizide oynadı.

 

Engin Altan Düzyatan, 2014 yılının sonlarına doğru TRT 1'de "Diriliş: Ertuğrul" adlı dizide Kaan Taşaner ile başrolü paylaştı. Dizide ayrıca Didem Balçın, Serdar Gökhan, Hülya Darcan, Levent Öktem, Hakan Vanlı, Serdar Deniz, Turgut Tunçalp, Mehmet Çevik, Cavit Çetin Güner, Hande Subaşı ve Osman Soykut gibi güçlü isimler yer alıyor.

 

Engin Altan Düzyatan, 12.04.2013 tarihinde Özge Özpirinçci ile nişanlandı aynı yıl Ekim ayında karşılıklı karar vererek ayrıldılar.

 

Engin Altan Düzyatan, Neslişah Alkoçlar ile 28 Ağustos 2014 tarihinde evlendi. Nikahtan sonra yapılan düğünde Kenan İmirzalıoğlu ve Engin Altan Düzyatan karşılıklı zeybek oynadı.

 

8 Aralık 2014 tarihinde TRT 1’de başlayan “Diriliş: Ertuğrul Gazi” adlı dizide Engin Altan Düzyatan Ertuğrul Gazi’yi canlandırırken Esra Bilgiç Halime Hatun karakterini canlandırdı. Diğer rollerde ise Kaan Taşaner, Didem Balçın, Serdar Gökhan, Hülya Darcan, Levent Öktem, Hakan Vanlı, Serdar Deniz, Turgut Tunçalp, Mehmet Çevik, Cavit Çetin Güner, Hande Subaşı ve Osman Soykut gibi isimler rol aldı.

 

Tiyatro Oyunları : 

2007-2008 - Kürklü Merkür- (Yön:Murat Daltaban) DOT 

2006 - Anna Karenina- (Yön:Mehmet Birkiye) Kenter Tiyatrosu 

2012 - Dar Ayakkabıyla Yaşamak : Dusan Kovacevic - Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 

 

Filmleri ve Dizileri :

2014 - Diriliş: Ertuğrul Gazi (Ertuğrul Bey)(Dizi)

2014 - Çırağan Baskını (Dizi)

2014 - Cinayet (Dizi)

2013 - Romantik Komedi 2 (Sinema)

2013 - Bu İşte Bir Yalnızlık Var (Sinema)

2012-2013 - Yol Ayrımı (Dizi)

2012 - Son (Dizi)

2012 - Bu Son Olsun (Sinema)

2011 - Bir Avuç Deniz (Sinema)

2011 - Anadolu Kartalları (Sinema)

2010 - Şen Yuva (Konuk oyuncu)

2010 - Romantik Komedi (Sinema)

2010 - New York'ta Beş Minare (Sinema)

2010 - Kapalıçarşı (Dizi)

2009 - Bir Bulut Olsam (Dizi)

2008 - Mezuniyet (Sinema)

2008 - Dantel (Dizi)

2008 - Cin Geçidi (Sinema)

2008 - Cesaretin Var Mı Aşka? (Dizi)

2008 - Cennet (Sinema)

2007 - Sevgili Dünürüm (Dizi)

2007 - Affedilmeyen (Dizi)

2006 - Sıla (Dizi)

2006 - Kızlar Yurdu (Dizi)

2005 - Kalbin Zamanı (Sinema)

2005 - Kadın Her Zaman Haklıdır (Dizi)

2005 - Beyza'nın Kadınları (Sinema)

2004 - Sil Baştan (Dizi)

2003 - Mühürlü Güller (Dizi)

2003 - Hürrem Sultan (Dizi)

2003 - Alacakaranlık (Dizi)

2002 - Koçum Benim (Dizi)

2002 - En Son Babalar Duyar (Dizi)

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8