İzmir’in İşgali Tüm Detaylar Albay Cevdet Kimdir?

Son günlerde Kanal D'nin sevilen dizilerinden 'Vatanım Sensin'in de konusunu işlediği İzmir İşgali'nin tüm detaylarını siz okuyucularımız için derledik. Son günlerde internet ortamını oldukça meşgul eden Ablay Cevdet Kimdir, Albay Cevdet'in Kurtuluş Savaşı'ndaki görevi nedir? gibi sorular dolaşıyor. İşte Albay Cevdet ve ya Binbaşı Cevdet'in Kurtuluş Savaşı'ndaki yeri...

06 Aralık 2016 Salı 12:20
İzmir’in İşgali Tüm Detaylar Albay Cevdet Kimdir?
Kuruluş Savaşı'nda Albay Cevdet ve ya Binbaşı Cevdet adında komutan bulunmamaktadır. Bu karakter tamamen senaristlerin kurgusudur. Zira dizi başlarken tüm karakterlerin hayal ürünü olduğuna dair bir bilgilendirme yapılıyor.

1’inci Dünya Savaşı ardından Paris’te bir araya gelen uluslararası barış konferansının almış olduğu karar ile İzmir’in, 15 Mayıs 1919 tarihinde Yunanistan Krallığı tarafından işgal edilmesi ile başlayan ve 1922’de, Eylül ayının 9’unda Türk birliklerinin şehre girmesi ile son bulan işgaldir.

İzmir’in İşgali, İtilaf Devletleri’nin Paris barış konferansında verdiği izin doğrultusunda Yunan Yüksek Komiseri Aristidis Stergiadis komutası altında gerçekleşmiştir. 1’inci Dünya Savaşı esnasında Yunan Krallığı ile Osmanlı İmparatorluğu arasında hiçbir şekilde askeri çatışma olmaması nedeni ile İzmir’in İşgali, İtilaf Devletlerinin kendi aralarında da tartışmalarına neden olmuştur.

İtilaf Devletlerinin işgale izin vermesindeki amaç, İtalyanların Anadolu’da kazandığı toprak boyutunu dengelemektir. Birleşik Krallık, Fransa ve İtalya arasında 26 Nisan 1917 tarihinde yapılan St.-Jean-de-Maurienne Antlaşması, Yunanların işgali esnasında uygulanamamıştır. Bunun nedeni ise Antlaşma şartlarında İtalyanlara söz verilen İzmir ve çevresinde bulunan vilayetler Yunanistan Krallığı tarafından işgal edilmiştir.

Yunan ordusunun İzmir’in işgalinden sonra İtalyanlara ait bölgeleri de ele geçirmeleri, Kurtuluş Savaşı esnasında İtalya ve Türk Ulusal Harekâtı arasındaki yakınlaşmaya neden olmuştur. İzmir ile beraberinde Ayvalık, Ayvalık ve İzmir arasında bulunan sahil şeridi, Çeşme yarımadası, Balkahve ve Selçuk’a kadar İzmir şehrinin arka alanı da komple işgale maruz kalmıştır. 1920 yılının Nisan ayından sonra Yunan ordusu İzmir’den harekete geçmiş ve Kütahya, Bursa, Eskişehir ve Afyon’a varana kadar Batı Anadolu’nun büyük bir bölümünü de işgal etmiştir.

İzmir İşgali Kararı

İzmir’in işgal edilme düşüncesi, 1919 yılının Şubat ayı ortalarında Yunanistan başbakanı Venizelos’un yaptığı öneri sonrasında, Britanya başbakanı Lloyd George tarafından gündeme getirilmiştir. İlk olarak bu öneriye karşı çıkan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Wilson, 25 Mart olayı sırasında daha esnek bir düşünce yapısı ortaya koymuştur. Birleşik Krallık, ABD ve Fransa, Yunan Donanmasının 7 Mayıs tarihinde İzmir’e gönderilmesi ve işgali konusunda hemfikir oldular. Alınan bu karar 15 Mayıs tarihinde uygulamaya konuldu.

İzmir İşgali Statüsü

Yunanistan Krallığının İzmir’i işgal etmesi, Türk barış antlaşmasının imzalanmasına kadar sürecek olan bir güvenlik tedbiri olarak alınmıştır. (1’inci Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı’nın imzalamış olduğu Mondros Ateşkes Antlaşması’nın maddelerin arasında yer alan, barış antlaşması imzalanana kadar İtilaf Devletleri’ne gerekli görülen limanları ve stratejik olan noktaları işgal etme yetkisi verilmişti.) İzmir, aslında Yunanistan’a ilhak edilmemiş olup, Yunan askeri tarafından kontrol altında tutulan bir Türk vali tarafından yönetilmeye devam etmiştir.

10 Ağustos 1920 tarihinde imzalanmış olan Sevr Antlaşması’na göre Ayvalık ve İzmir beş yıl boyunca Yunanistan Krallığı işgali altında Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında olacak, bu sürenin ardından ise hangi devlete katılacaklarına ilişkin halkoylaması yapılacağına yönelik karar verilmesi, Türk ve dünya komuoyu İzmir’in İşgalini, Türk ulusuna karşı yapılmış bir hareket ve nihai Yunan ilhakına yönelik atılan bir adım şeklinde değerlendirmiştir.

İzmir İşgaline Yönelik Yapılan Eleştiriler

Yunanistan Krallığı tarafından İzmir’in işgal edilmesi fikri, Batı dünyasında bulunan çoğu siyasetçi ve askerin ağır eleştirilerine maruz kalmıştır. Barış Konferansına katılım sağlayan ABD delegasyonunun resmi raporunda, “Ekonomik açıdan bakıldığında Küçük Asya'nın batısındaki kıyı şehirlerinin İç Anadolu'dan ayrılması insafsızca bir darbe olacak ve Türk İmparatorluğu kendisini denize bağlayan doğal çıkışlardan kopacaktır” ifadeleri kullanıldı.

İzmir İşgalinin Nedenleri

İzmir’in işgalinde gösterilen en büyük gerekçe, hazırlanan sahte raporlar ile ilgili olarak bölgede bulunan Rum sayısının Türk sayısından fazla olduğundan dolayı İzmir ve çevresi Yunanistan Krallığına verilmesinin kararlaştırılmasıdır.
ABD başkanı Wilson, ilk olarak buna karşı çıkmıştır ancak daha sonrada yumuşak bir tavır sergilemiştir.

İtalyanların, Akdeniz Bölgesi’ne izinsiz olarak asker çıkardığı haberini alan Wilson, İtalyanların Anadolu’nun iç kısımlarına doğru işgal girişiminde bulunacaklarından şüphelendi ve Yunanların, İzmir üzerindeki sözde hak iddialarına sıcak bakmaya başladı. Bu hamleyi, İtalyanları cezalandırmak adına iyi bir seçenek olarak gören Wilson’a, Rumlara yapılan kötü muamele ve işkence hikayeleri, İzmir’in Yunanistan tarafından işgal edilmesi yönünde onay vermesi adına önemli bir etki sağladı.

İzmir İşgali Günü

İzmir’in İşgalinden önce ilk olarak, 14 Mayıs tarihinde İzmir istihkâmları işgal edildi. Britanya birlikleri tarafından Uzunada ve Karaburun, Fransız birlikleri tarafından Foça ve Urla, Yunan birlikleri tarafından da Yenikale işgal edildi. 15 Mayıs 1919 tarihinde, sabah saatlerinde Yunan askerleri, İtilaf Devletleri’nin koruması altında İzmir rıhtımına ayak bastı. İzmir’de ise bu duruma karşı koyabilecek sadece 200 asker bulunmaktaydı. İzmir’in çevresinde bulunan birliklerin başındaki Ali Nadir Paşa, Yunan birliklerine karşı konulmaması ve silahların İtilaf Devletleri’ne teslim etmeleri için emir verdi. İzmir’de yaşayan Rumların sevinç gösterileri esnasında geçit töreni gerçekleştiren Yunan birliklerine ateş eden Hasan Tahsin, bir Yunan askerini öldürdü. Yunan askerlerinin açtığı ateş sonrası ise Hasan Tahsin hayatını orada kaybetti. Hasan Tahsin’in Yunan askerini öldürdüğü kurşun, Kurtuluş Savaşını başlatan ilk kurşun olarak bilinir.
Yunan askerleri, bu olaya karşılık olarak etrafa yaylım ateşi başlattılar. Askeri kışlada bulunan silahsız Türk askerleri hedef alınarak açılan yaylım ateşi, Türk askerlerinin teslim olmasına rağmen devam ettirildi. Türk subayları ve askerleri, Yunan askerleri tarafından dipçiklenerek ve süngülenerek orada öldürüldü.

İzmir halkına karşı öldürme, yağma ve tecavüz olayları baş gösterdi. İzmir işgalinin başladığı ilk gün 400 Türk, Yunan askerleri tarafından öldürüldü. 15 – 16 Mayıs tarihlerinde, çevredeki kazalar ve vilayetlerde yaşanan ölümler ile 5.000 Türk öldürüldü. 19 Mayıs 1919 tarihinde yayınlanan ABD gazetesi New York Times’ın haberinde, İzmir işgalinin ilk gününde 800 Türk ve 100 Yunan askerinin öldüğü yazıldı.

16 Mayıs sabahında İzmir’in işgal edildiğini haber alan 800 civarında yerli Rum, Türk köylerine saldırmaya başladı. Savunmasız insanlar öldürülmeye ve malları yağma edilmeye başlandı. Urla’da bulunan Türk mahalleleri Rumlar tarafından kuşatma altına alındı. Bu olaydan sonra 56. Tümene bağlı 173. Alay Komutanı Yarbay Kâzım Bey, yanında bulunan 18 er ve jandarma ile birlikte kasabayı savunmaya başladılar. Yapılan ilk Rum saldırısı geri püskürtüldü. Yine aynı gün içerisinde bu olayı duyan kasabadaki Türkler, Urla’da yer alan askeri depodaki 120 kadar silah ve cephaneyi alarak, 120 kişiden oluşan bir milis birlik oluşturmuştur. Bu olay ile birlikte Batı Anadolu’da ilk Kuva-yi Milli birliği meydana gelmiştir. Bu olay ile birlikte çevrede diğer milis kuvvetlerinin de kuruluşu gerçekleşmiştir.

 
Son Güncelleme: 11.01.2017 22:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8