banner1

Müzik haricinde ikinci bir sanat ile uğraşaran müzisyenler

Marilyn Manson bir ressam. Dünyayı gezen bir sergiye sahip olmak onun en büyük hayallerinden biri. Daha önce karma sergilere katılacağı yönünde defalarca açıklama yapılan ancak resimlerini sergileme fırsatı bulamayan Manson, ilk kişisel sergisini 20 Eylül 2002 günü Los Angeles Contemporary Exhibitions'da açtı.

Müzik haricinde ikinci bir sanat ile uğraşaran müzisyenler

Marilyn Manson bir ressam. Dünyayı gezen bir sergiye sahip olmak onun en büyük hayallerinden biri. Daha önce karma sergilere katılacağı yönünde defalarca açıklama yapılan ancak resimlerini sergileme fırsatı bulamayan Manson, ilk kişisel sergisini 20 Eylül 2002 günü Los Angeles Contemporary Exhibitions'da açtı.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Müzik haricinde  ikinci bir sanat ile uğraşaran müzisyenler

Açılışa ilgi büyüktü. 50'nin üstündeki tabloyu görmek için sergi salonuna ilk gün 3000 kişi gelmişti. Bir hafta içinde rekor sayıda ziyaretçinin katılımı salon yetkililerinin sergiyi uzatmasına sebep oldu. Flea, Nicholas Cage ve Jack Osbourne, Bay Manson'ın tablolarını satan alan şanslı insanlar arasında yer aldı. Flea, "Elizabeth Short as Snow White (A Smile I)", Nicholas Cage "Hand of Glory" ve Jack Osbourne da "Harlequen Jack And Absinthe Bunny" isimli tablolara para saydılar. Bay Manson'ın tabloları New York Times'dan Time dergisine kadar pek çok yayın organında kritikler tarafından övgüyle karşılandı. MTV, gala gecesinin ve sergilenen tabloların görüntülerini defalarca döndürdü. Biz de bakakaldık öylece. Marilyn Manson'ın resimleri için uydurduğu özel imzasını taşıyan numaralı tablolar marilynmansonartworkonline.com adresinde satılıyor. Paranın gözü kör olsun diyor ve başka yorum yapmıyorum.

GWEN STEFANI

Gwen Stefani bir stilist ve rock yıldızları arasından ticarete atılan son isim. No Doubt'ın sound'u ve sahnesiyle son derece uyumlu görünen giysilerini yıllardır kendisi tasarlayan ve diken Gwen, önümüzdeki yıl tam faaliyete geçecek olan L.A.M.B.'i kurdu. Firmanın amacı Gwen'in giyim kuşam tasarımlarını kullanarak geniş kataloglar yaratmak ve dünyanın dört bir yanındaki mağazalara dağıtılacak olan giysileri satmak. Söz konusu giysilerin büyük kısmını üzerinde "angel, lamb, baby, music" gibi çok kullanılan kelimelerin yer aldığı tişörtler oluşturuyor. Giysiler aynı zamanda Gwen'in punk-chick'likten rock-chick'liğe geçişini de temsil ediyor. Kreasyonda müşterileri para harcamaya yöneltecek ve fan'ların iştahını kabartacak deri aksesuarlar, kemerler, zincirler, çantalar, CD çantaları, gitar askıları da yer alıyor. L.A.M.B.'deki mallar 2004 itibariyle satışa sunulacak ama önümüzdeki Eylül ayında LeSportsacs'ın dükkanlarına uğrayanlar Gwenbags adıyla satışa sunulan çanta koleksiyonuna sahip olabilecekler.

PINK

Şov dünyasındaki ismini renklerin en yumuşağından seçen Pink, renklere olan tutkusunu giyim kuşamına yansıtıyor. 80'lerin modasını yaşatmaya kararlı olan pop star, giysilerini kendisi tasarlıyor. Aslında onun yaptığı, Gwen'inkinden biraz farklı. Kendi giysilerini tasarlıyor ve dikiyor ama Gwen gibi bu işi ticarete dökmekten yana değil. Üstelik fan'ların ısrarlarına rağmen o da ısrarla "Pink gibi görünmek isteyen kızlara tek tavsiyem kendi tasarımlarını yaratmaları, aksi takdirde etraf klonlarımla dolar" diyor. Meşhur Hot Topic'in önemli müşterileri arasında yer alan Pink, sapasağlam satın aldığı tişörtlerini, pantalonlarını yırtıp, orasına burasına çengelli iğne ve zincir takıp punk'lık taslamaktan da geri kalmıyor. Pink, giysilerini annesiyle birlikte dikiyor ve bu konudaki en büyük rol modeli de Linda Perry. Prodüktörü Perry'nin eskiden giydiği tişörtleri alıp kendisine göre tasarladığı da biliniyor. Pink'in sınırlı sayıda birtakım tasarımları resmi web sitesindeki merchandise bölümünde bazen açık arttırmaya çıkıyor. Takip edin.

FRED DURST

Çapkınlık konusunda Britney'den büyük bir ders alan ve şu anda boynuzlarıyla etrafta dolaşan Fred'in birkaç alanda artistik yeteneği var. Bunlardan biri, ilk göz ağrısı olan dövme sanatı. Usta işi dövmeleri ile birçok ünlünün orasına burasına eserlerini bırakan Fred bu becerisi sayesinde Korn bascısı Fieldy'le tanışmış ve bu tanışmadan sonra Limp Bizkit gün ışığına çıkmıştı. Fred'in tek becerisi bu değil. İyi bir sinefil olan Durst önce Limp Bizkit kliplerinin senaryolarını yazdı, sonradan da kliplerini kendi çekmeye başladı. Korn'un Falling Away From Me klibi dışında Puddle of Mudd, Cold, Staind için de klip çeken Durst, yakında sinemaya da el atmaya hazırlanıyor. Seven ve Fight Club'ın yönetmeni David Fincher'ın öğrencisi olan Durst, "Life Without Joe", "Wanna-be" ve "Runt" isimli üç film projesi üzerinde uğraşıyor şu sıralar. Bir ara "The Lords of Dogtown" isimli projenin de başına geçen Durst, kısa süre sonra bu projeyi yeni Limp Bizkit albümünün promosyonu nedeniyle Fincher'a devretti.

BRUCE DICKINSON

Iron Maiden'ın solisti Bruce Dickinson müzik dışındaki hobileri ile sık sık gündeme gelir. Eskrim sporundaki becerisinin yanı sıra yazarlıkta da iddialıdır Air Raid Siren namlı vokalist. İlk kitabı The Adventures of Lord Iffy Boatrace 1992 yılında piyasaya çıkmış ve kitap dergilerinden de olumlu eleştiriler almıştı. Dickinson da gelen eleştirilerden o kadar memnun kalmıştı ki, Maiden'dan ayrılma sebepleri listesine yazarlığına daha fazla konsantre olmak istediğini eklemişti. Fakat ikinci romanı Iffy Boatrace, ilki kadar başarılı olmadı. Dickinson bu aralar Maiden haricinde senaristlikle uğraşıyor. İngiltere'nin meşhur komedi akımı Monty Python üyelerinin kurduğu Messiah Pictures için Aleister Crowley'in dirilişinin anlatıldığı bir film senaryosu yazıyor. Ayrıca kendisi British Airlines'ın lisanslı pilotu. Londra İstanbul seferlerinde kokpite bakarsanız ve Bruce'u görürseniz şaşırmayın!

EMINEM

Marshall Mathers, nam-ı diğer Eminem, on parmağında on marifet olan ünlülerden. Şarkı sözlerinde kullandığı kelime oyunları tesadüften ibaret diyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Eminem, geçenlerde çıkardığı "Ugly Blonde" isimli kitabıyla hem yazar, hem müzisyen sınıfınaa girmeyi başardı. Kitapta kendisi için özel anlamlara sahip şarkılarının açıklamasını yapıyor kızgın sarışın. Şarkıların çıkış noktalarını, kendi hayatıyla olan kesişmelerini ve şu anda o şarkılar hakkında neler düşündüğünü hayranlarıyla paylaşan Eminem'in bu kitabı tabii ki bestseller listelerinde zirveye oynadı. Kitap bu ay Stüdyo İmge yayınlarından "Kızgın Sarışın" adıyla ülkemizde piyasaya çıkacak. Diğer yandan konumuzun dışında olsa da, Eminem'in albüm prodüksiyonu, plak şirketi patronluğu, sinema oyunculuğu, klip yönetmenliği gibi sahalarda da top koşturduğunu belirtelim.

JOSEPH HAHN

Linkin Park'ın sessiz DJ'i Joseph Hahn da müzikten vakit buldukça klip çekenlerden. Bu işte de yetenekli olan Hahn, 'In The End' klibiyle 2002 MTV Video Müzik Ödülleri'ne aday olmuştu. Norman Cox isimli yönetmenle ortak çalışan Hahn sadece Linkin için klip yapmıyor. Static X'in Cold Cycle klibi de o çekti. Gruba girmeden evvel Pasadena Sanat Okulu'nun resim bölümünde okuyan Hahn'ın resim çalışmaları da bulunuyor.

LEONARD COHEN

Leonard Cohen için "Müzikle yetinmeyen" yerine "edebiyatla yetinmeyen" sözünü kullanmalıyız. Cohen, üniversiteden mezun olur olmaz Let Us Compare Mythologies isimli bir şiir derleme kitabı çıkardı. Dergilerde yayınlanan şiirleri ile epey ün yapan Cohen, The Favorite Game ve Beautiful Losers / Görkemli Kaybedenler isimli romanlarıyla Kanada'da da bestseller yazar ünvanına nail oldu. Bu kitaplardan ikincisi Türkiye'de Altıkırkbeş yayınlarından çıktı ama pek tavsiye etmem:) Suzanne başta olmak üzere tüm şiirleri aşmış bir romantizmin ve hayalgücünün ürünüdür, bu sözleri de yine Türkiye'de Ayraç yayınevinden çıkan "Şarkılar - Şiirler" kitabında veya Cohen cd'lerinin kitapçıklarında okuyabilir, aşkı, hüznü ve barış arzusunu yeniden keşfedebilirsiniz.

BONO

Çok yönlü sanatçı dediğimizde aklımıza ilk gelen sanatçılardan biri de Bono'dur. U2'un solisti muhteşem bestelerine birbirinden güzel şarkı sözleri yazarken politik çalışmaları ile de gündeme gelmesini biliyor. Silahlanma, çevre kirliliği, açlık gibi konularda efektif eylemler yapan, dünya liderleri ile yüz yüze görüşecek kadar ileri giden ve bunu da başaran Bono'nun politik kimliğini de bir marifet olarak saymalıyız. Üçüncü dünya ülkelerinin borçlarının silinmesi ve AIDS'e dikkat çekme konusunda yaptıklarından dolayı bu yıl Nobel Barış Ödülü'ne aday olan sanatçı, 2001 yapımı Million Dolar Hotel / Sırlar Oteli'nin hikayesini yazarak bu konuda da yetenekli olduğunu ispatlamıştı.

ASHANTI

Kendi adını taşıyan debut albümü ile 2002 yılını tam anlamıyla bir 'winner’ olarak kapatan en taze R'NB yıldızı Ashanti, şarkı sözü yazarlığındaki başarısını cümle aleme kanıtlamak adına edebiyat olayına el atanlardan. Ashanti yazdığı şiirleri ve kişisel anekdotlarını bir araya getirdiği "Foolish/Unfoolish" adlı kitabını Kasım 2002'de yayınladı. Genç bayanın ilham kaynaklarına, iç dünyasına ve aşka bakış açısına daha yakından şahit olmak, kısacası Ashanti'yi daha yakından tanımak isteyenler için son derece tatmin edici bir kaynak olduğunu söylemekte fayda var. Albümünün milyonlarca kişiye ulaştığını düşünürsek "Foolish/Unfoolish"in de bir rekora gideceğine kesin gözle bakabiliriz.

WILL SMITH

Will Smith'in 'The Fresh Prince Of Bel-Air' adlı TV serisiyle başlayıp yüksek bütçeli Hollywood yapımlarına kadar uzanan başarılı aktörlük kariyeri malumunuz. Ayrıca milyonlar satan albümlere de imza atıyor kendisi. Ama Will Smith'in şimdi bahsedeceğimiz atraksiyonundan pek çoğunuzun haberdar olmadığına eminiz. Will Smith de müzikle yetinmeyen çoğu müzisyen gibi yazdığı şarkıları edebiyata ortamına taşıyor ama oldukça farklı bir formatta. Babalık Will Smith'i derinden etkilemiş olsa gerek 'Just The Two Of Us' single'ını 2001'de yayınladığı çocuk kitabının ana teması olarak kullanmış kendisi. 32 sayfadan oluşan "Just The Two Of Us" adlı bu çocuk kitabında Will Smith baba-oğul arasındaki ilişki ve iletişimin geçirdiği evreleri anlatıyor. Çocuğun küçük yaşlardan olgunlaşmaya geçiş yaptığı dönemleri resimli olarak -ve de 'Just The Two Of Us' şarkısının liriklerine bağlı kalarak- özetleyen kitabın illüstrasyonları ise daha önceleri imza attığı çocuk kitaplarıyla nam salan Kadir Nelson'a ait. Will Smith gibi bir entertainer'ın bir baba olarak da son derece ilginç fikirler ve tavsiyeler verdiğine şüphe yok.

GRAHAM COXON

Geçtiğimiz yıl yeni albüm çalışmaları sırasında uyumsuzluğu ve tabir yerindeyse asosyalliği sebebiyle Blur bünyesinden uzaklaştırılan Graham Coxon'un içe dönük yapısına yazdığı şarkılar dışında çizdiği resimlerde de şahit olmak mümkün. Resim, Graham'in hayatına müzikten bile önce girmiş aslına bakarsanız. Çocukken Beatles'ın albüm kapaklarını aynen çizmeye çalışarak işe girişen Graham, sanat alanında öğrenim görme kararı verir vermez North Essex Sanat Okulu'na yazılmış. Burdan iki yıllık diplomasını alır almaz da Londra'nın ünlü sanat okulu Goldsmiths Collage'da devam etmiş. Graham Blur albümlerinden "13" ve single'lardan 'Tender' ve 'Coffee & TV'nin kapak tasarımından sorumlu. Kendi çizdiği resimleri ise solo albümlerinde kullanmayı tercih ediyor. Şarkı sözlerinden müziğin yazımına ve enstrümanların çalınışına kadar albümlerinin her aşamasıyla tek başına ilgilenen Graham, albümlerin kapağında ve iç yüzeyde yer alan tüm resimlere de kendisi imza atıyor. Coxon şarkılarında anlatmaya çalıştığı şeyleri en iyi yansıtan ve albümün duygusunu destekleyen faktörün çizdiği resimler olduğuna inanıyor.

NICK CAVE

Nick Cave bir yazar, ressam ve şair. Hapishane filmi Ghosts Of The Civil Dead'in hem senaryosunu yazan hem de oynayan, Peter Sempel, John Hillcoat ve Wim Wenders ile sinemada defalarca bir araya gelen Nicholas Edward Cave, resim ve edebiyat konusundaki takıntısını her daim belli etti. Şiirlerini ve kısa okumalarını King Ink I ve II'de toplayan Bay Cave, Sydney, Londra ve Berlin'de çeşitli karma sergilerde insanlığın göz zevkine sunduğu tablolarında, daha çok Eski Ahit'teki mitolojik hikayelerden etkilenerek yarattığı cennet-dünya-cehennem tasvirlerini konu aldı. Southern gothic edebiyatının mühim yazarları William Faulkner, Carson McCullers ve Flannery O'Connor'ın gözardı edilemeyecek etkileriyle yazdığı And The Ass Saw The Angel metni ise Nick Cave'in müzik dışında en çok konuşulan yaratısı oldu. Hikaye, alkolik bir anne ve en büyük hobisi vahşi tuzaklar kurduğu hayvanlara işkence etmek olan bir babanın çocuğu olan Euchrid Euchrow'u anlatıyordu ve meleklerin ve iblislerin karıştığı kurgusuyla büyük heyecan uyandırıyordu. Eski Ahit'teki İsrailoğulları-Balaam ve Eşek mitine dayandırılan roman eleştirmenleri ikiye böldü. Kitap onlarca dile çevrildi, Türkçe'ye çevrilmedi (bu biraz şaşırtıcı değil mi?). Ve son olarak, Nick Cave'in no-wave ikonası Lydia Lunch ile hikayelendirdiği ve çizdiği 12 kitaplık "AS-FIX-E-8" başlıklı çizgi romana gönderme yapalım. Bugün baskısı bulunmayan çizgi roman bir hayli şiddet dolu ve pornografik öğeler içeriyor.

JIM MORRISON

Aldous Huxley'in meşhur The Doors Of Perception'ına (Algının Kapıları) göndermeyle grubuna The Doors ismini takan Jim Morrison'ın şarkı sözleri 1960'larda serbest cinsellik devriminden savaş aleyhtarı hareketlere, uyuşturucu kültüründen avantgarde sanata kadar pek çok alanda son derece etkili oldu. Şiirlerini "The Lords, And The New Creatures" ve "An American Night" kitaplarında toplayan Jim Morrison'ın şiir söz konusu olduğunda William Blake'in etkisinde olduğu görülüyordu. Hayalet yazarlarla birlikte The Story of the Doors in Words and Pictures'ı da yazan Morrison'ın ölümünden sonra bulunan şiirleri Wilderness: The Lost Writing of Jim Morrison kitabında toplandı. Morrison, şair Michael McClure ile A Feast Of Friends'in senaryosunu yazdı ve senaryoyu filme çekti. "Break On Through" ve "The Unknown Soldier" için tasarlanan kısa filmlerin altında da Morrison'ın imzası vardı. Sanatını algı açıcılara borçlu olan Morrison, çeşitli karma sergilerde resimlerini sergiledi. Müzik dünyasından edebiyata bulaşan en aykırı ve en başarılı ismin Morrison olduğunu belirtelim ve bir kısmı Türkçe'ye çevrilen kitaplarını okumanızı tavsiye edelim.

ROB ZOMBIE

90'ların ortasında grubu White Zombie ile adından epey bahsettiren Rob Zombie grup dağıldıktan sonra solo projelere imza attı ama fazla ses getiremedi. Zombie'nin müzisyenlik dışında uğraştığı sayısız hobi ve projeye ise gıpta etmemek mümkün değil. MTV'nin bir dönemki en eğlenceli rock/metal şovu Headbanger's Ball'da kısa sürede tüm stüdyoyu free-style tarzda yeniden yaratarak sükse yapan Rob Zombie'yi on parmağında on marifet bir kişilik olarak tanımlayabiliriz. Sinema yönetmenliği, senaryo yazarlığı, çizgi roman çizerliği, prodüktörlük ve tasarımcılık Rob Zombie'nin ilgi alanına giren başlıca mevzular. White Zombie ve solo projeleri için video yönetmenliği yapan Rob Zombie, 'Crow' serisinin üçüncüsünü yazmak için de girişimlerde bulunmuş ama proje iptal edilmiş ve daha sonra başka bir yazar tarafından kaleme alınmıştı. Şu sıralar ise yazıp yöneteceği "Legend Of The 13 Graves" adlı bir proje var gündeminde. Yönetmenlik ve senaryo yazarlığı konusunda şansı pek dönmemiş olsa da müzisyenliği kadar başarı gösterdiği diğer bir alan da çizerlik. Gençliğinde sanat okullarına devam eden Rob daha sonraları free style takılmak adına öğrenimine son vermiş. Bir çizgi roman kitabı yayınlanmamış olsa da kayda değer nitelikte fanzinleri (Zombie Zine) ve çeşitli reklamlarda kullanılan çizimleri mevcut. İmajıyla da ilgi çeken Zombie kendi kıyafetlerinden de sorumlu. Ayrıca vücudundaki tüm dövmeleri de kendisi dizayn etmiş ve yapmış. Daha ne olsun.

KURT COBAIN

Kurt Cobain'in müzisyenliği dışında bol bol çizim yaptığı bilinen bir husus. Cobain'in enteresan yaratıcılığına günlükleri piyasaya sürülmeden önce "In Utero" albümünün kapak dizaynı vesilesiyle şahit olabilmiştik. Aslında "In Utero"nun orijinal kapağı değil, Amerika'da belli müzik market zincirlerinin satmayı reddetmeleri üzerine hazırlanan yeni tasarımı Kurt Cobain'e aitti. Söz konusu dizayndan bihaber sayılırız çünkü albümün bu baskıları kısıtlı sayıda üretilmişti. Cobain'in şu sıralar piyasada olan günlükleri (Journals) ise iç dünyası ve aklından geçenler hakkında ciddi ip uçları verdiği için son derece mühim materyaller olarak lanse ediliyorlar. Babası ile olan ilişkisini anlatan karikatür ve 'Smells Like Teen Spirit'in en çarpıcı satırlarını background'da gördüğümüz kendi portresi Kurt Cobain günlüklerinin en can alıcı bölümleri şüphesiz. Daha fazlasına şahit olmak istiyorsanız "Journals"ın peşine düşün deriz.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7