Şehit aileleri büyük tepki gösterince..

Yıllardır zirveden inmeyen Hülya Avşar yeni sezonda bomba gibi bir dizi ile ekranlara geldi. Hülya Avşar Muhteşem Yüzyıl Kösem de Safiye Sultan ile ekranlara geliyor ama daha öncesinde bir proje için adı geçmişti ama gelen tepkiler sonrasında yerine başka bir güzel oyuncu geçti.

Şehit aileleri büyük tepki gösterince..

Yıllardır zirveden inmeyen Hülya Avşar yeni sezonda bomba gibi bir dizi ile ekranlara geldi. Hülya Avşar Muhteşem Yüzyıl Kösem de Safiye Sultan ile ekranlara geliyor ama daha öncesinde bir proje için adı geçmişti ama gelen tepkiler sonrasında yerine başka bir güzel oyuncu geçti.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Şehit aileleri büyük tepki gösterince..

Muhteşem Yüzyıl Kösem'de Safiye Sultan karakterine hayat veren Hülya Avşar rolünü güzel oyuncu İpek Tuzcuoğlu'na kaptırdı. Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'nun hayatını konu olan bir filmde adı geçen Hülya Avşar 'ı başta Pehlivanoğlu'nun annesi olmak üzere şehit anneleri istemeyince rolü İpek tuzcuoğlu üstlendi. 

 

Güzelliği ile yıllara meydan okuyan Hülya Avşar her ne kadar büyük tepkiler de alsa şimdilerde Kösem Sultan 'da Safiye Sultan karakterine hayat veriyor. Hülya Avşar bundan önce ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'nun hayatını konu alan bir filmde Pehlivanoğlu'nun annesini canlandıracaktı. Bir çok şehit annesi ve Pehlivanoğlu'nun annesi rolün Hülya Avşar'a verilmemesini isteince geri adım atılmıştı. Rolü İpek Tuzcuoğlu üstlenecek.

 

Kösem Sultan dizisinde Safiye Sultan karakterine hayat veren Hülya Avşar, Ülkücülerin karşı çıktığı Mustafa Pehlivanoğlu’nun annesi rolünü İpek Tuzcuoğlu’na kaptırdı. Hülya Avşar, konuyla ilgili bir açıklama yapmadı…

Ekranlara uzun bir ara verdikten sonra Kösem Sultan ile yeniden izleyicisiyle buluşan Hülya Avşar’a büyük şok! Beyaz perde de yeni bir projeye hazırlanan ünlü oyuncu, Kösem Sultan’da yakaladığı şansı, sinemada devam ettiremedi. Hülya Avşar’ın oynayacağı rol İpek Tuzcuoğlu ‘na verildi. İpek Tuzcuoğlu, bir dönem “Avşar’ın devri bitti” demişti. Kösem Sultan’da Safiye sultanı canlandıran Hülya Avşar, rolü alsaydı izleyici karşısına ülkücü bir gencin annesi olarak çıkacaktı.

MHP’LİLER KARŞI ÇIKMIŞTI

Bu gelişme ardından Hülya Avşar-İpek Tuzcuoğlu arasında bir atışma olup olmayacağı merak ediliyor. Hatırlanacağı üzere; geçen yıl Hülya Avşar, 12 Eylül döneminde idam edilen ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun hayatını anlatacak olan “Veda Mektubu-Ankara Yazı” filminde anneyi canlandıracaktı. Ancak MHP’liler karşı çıkmıştı.

ONUN DEDİĞİ OLDU

Son olarak ise Hülya Avşar, Kösem Sultan’ı bahane ederek projeden çekilmişti. İpek Tuzcuoğlu , “Avşar’ın yerine projeye ben dahil oldum.” dedi. Akıllara İpek Tuzcuoğlu’nun geçtiğimiz yıllarda “Hülya Avşar’ın devri bitti.” açıklaması geldi.

SAFİYE SULTAN KİMDİR?

Beyaz perde de yeni bir proje umudu yarım kalan Hülya Avşar, yeni sezonun iddialı yapımı Kösem Sultan’da Safiye Sultan karakterine hayat veriyor. Hülya Avşar’ın canlandırdığı Safiye Sultan, Sofia Bellicui Baffo adıyla 1550’de Venedik’te dünyaya gelmiştir. Çok zengin bir ailenin tek çocuğu olan Sofia, dönemine göre oldukça iyi koşullarda bir eğitim almış, henüz on iki yaşındayken Akdeniz’de gemiyle yapılan bir seyahat sırasında Osmanlı korsanları tarafından kaçırılmıştır. Bir yıl sonra ise kendisini İstanbul’daki Pera köle pazarında bulan genç Sofia’nın güzelliği III. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan’ın kulağına kadar gelmiştir. Nurbanu Sultan, Sofia’yı görür görmez onun oğlu için aradığı kız olduğuna karar vermiştir ve bir servet ödeyerek kızı satın almılştır.

Sofia’nın adı, Safiye, yani arı, duru, saf güzellik olarak değiştirilmiştir. On beş yaşında III. Murad’a sunulan Safiye, beline kadar uzanan sarı saçları, iri gözleri, uzun boyu, beyaz teni ve yürüyüşüyle Murad’ı kendisine âşık etmiştir. Safiye Sultan, Valide Sultan’lık döneminde etkin bir rol oynamıştır. 1595 yılında III. Murad’ın vefatı ve oğlu III. Mehmed’in tahta geçmesiyle birlikte vâlide sultan olarak devlet içindeki konumu daha da güçlenmiştir. III. Mehmed’in büyük oğlu Mahmud’un annesinin girişimiyle tahta geçme planları yaptığı gerekçesiyle hem onun hem annesinin öldürülmesini sağlamıştır.

Oğlu sultan III. Mehmed’in vefâtından sonra valide sultanlığı bitip Büyük Valide Sultan makamına geçmiştir ancak bu gücü fazla uzun sürmemiştir. I. Ahmed’in eşi olan Kösem Sultan’ın Haseki Sultan olmasıyla gözden düşmüştür ve eski saraya sürgün edilmiştir. Safiye Sultan, 10 Kasım 1619 tarihinde vefat etmiştir.

Hülya Avşar kimdir, Hülya Avşar, 1963 doğumulu, beyaz perdedeki oyunculuğu, şarkıcılığı, dizi ve şov programlarıyla adından söz ettiren, Türkiye‘nin en medyatik kadınlarından biri.

10 Ekim 1963’te, Balıkesir Edremit‘te, Celal ve Emral Avşar‘ın ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Avşar, Ankara Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. Orta öğrenimini tamamlamasının ardından okumaya devam etmeyen ve 1979‘da Mehmet Tecirli adlı bir mühendislik ögrencisiyle evlenen, ancak evliliği kısa süren Avşar, henüz 16 yaşındayken hamile olmasına rağmen ayrılık kararı aldı. Anne tarafından Balıkesir’li olan Hülya Avşar’ın baba tarafı Ardahan/Hasköy’lüdür.

1981 yılında boşanmasının hemen ardından İstanbul‘a taşınan ve 1983 yılında katıldığı, Bulvar Gazetesi tarafından düzenlenen Kâinat Güzellik Yarışması‘nda birincilik alan, ancak yarışmanın ertesi günü, Tecirli ile yaptığı evliliği ve boşanması bir gazetede yazılınca, kurallara aykırı olduğu gerekçesiyle tacı geri alınan Avşar, çeşitli reklam filmlerinde boy göstermeye başladı.

Yaşamında dönüm noktası olan 1983 yılında, Fikret Hakan ve Salih Güney ile başrolü paylaştığı “Haram” filmi ile oyunculuk kariyerine ilk adımı atan ve daha sonra, 1984 yılında Kenan Kalav‘la başrolü paylaştığı ikinci filmi Tutku‘da oynayan Avşar, 1985‘te batağa batırılan bir kızı canlandırdığı, “Tele Kızlar“da Tarık Akan‘la birlikte oynadı. Aynı yıl Tolga Savacı‘yla “Sekreter“i ve İbrahim Tatlıses‘le de “Mavi Mavi“yi çeviren Avşar, 1986 yılında Hakan Balamir‘le başrolü paylaştığı “Üç Halka 25“, Aytaç Arman‘la oynadığı “Fatmagül’ün Suçu Ne” gibi filmlerin yanı sıra, “Kısrak“, “Alın Yazım“, “Dağlı Güvercin” ve “Sevda Ateşi” gibi filmlerde de rol aldı.

1987 yılında “Alamancının Karısı” ve “Bir Kırık Bebek” çektiği filmlerin ardından, 1989 yılında, Sinema Yazarları Derneği‘nin düzenlediği yarışmada “en iyi kadın oyuncu” seçilen, “Fazilet” ve “Öğretmen Zeynep” filmlerinde rol alan Avşar, 1990‘da başrolü Yaman Okay ile paylaştığı “Benim Sinemalarım“daki rolüyle, 9. Uluslararası Tahran Film Festivali‘nde Jüri Özel Ödülü aldı.

Aynı yıl çevirdiği “Hasan Boğuldu“da Yalçın Dümer‘le başrolü oynayan Avşar, Sinan Çetin‘in yönetmenliğini yaptığı ve Cem Özer‘le başrolü paylaştığı, 1993 yapımı “Berlin in Berlin” filmdeki rolüyle Uluslararası Moskova Film Festivali‘nde “en iyi kadın oyuncu” ödülünü alarak, yurt dışında düzenlenen bir festivalde ödül alan tek Türk kadın sinema sanatçısı oldu. Bu filmiyle, Kültür Bakınlığı‘ndan Sinema Başarı Ödülü, ve Sinema Yazarları Derneği’nden “en iyi 5. film” ödülünün de sahibi olan ve 1995 yılında Mehmet Aslantuğ ile, evlilik ve aşk ilişkilerinde mutlu olamayan bir kadının öyküsünün işlendiği, “Bir Kadının Anatomisi” adlı filmde oynayan Avşar, Tomris Giritlioğlu‘nun yönettiği, 1999 yapımı Salkım Hanım’ın Taneleri filminde büyük beğeni topladı.

Çektiği filmlerle şöhretin basamaklarını hızla tırmanan ancak bununla yetinmeyen Avşar, şarkıcılığın ardından, program sunuculuğuna ve tiyatroculuğa da başladı.

1980‘lerin sonunda müzik hayatına adım atan Avşar, assolist olarak sahnelerde yerini aldı. Müzik eğitimi aldıktan sonra yurtiçi ve yurtdışı konserleri veren Avşar, 1988 yılında çıkardığı Herşey Gönlünce Olsun albümünün ardından, 1990’da Hatırlarmısın, 1991‘de Hülya Gibi, 1993’te Dost musun Düşman mı, 1995’te Yarası Saklım, 1999’da Hayat Böyle, 2000‘de Sevdim ve 2002‘de de, Aşıklar Delidir adında albümlere imzasını atan Avşar, 2000 yılında, Kral TV tarafından düzenlenen yılın müzik ödüllerinde, en iyi kadın şarkıcı ödülünün sahibi oldu. Barış Manço‘nun anısına hazırlanan karışık albümde, Zalim Sultan‘ı okudu.

90’lı yılların başında, bir sene kadar Günaydın Gazetesi‘nde köşe yazarlığı yaptıktan sonra, televizyona geçiş yapan ve 1993 yılında, Sevginin Gücü dizisinde oynamasının ardından, 1995’de Süper Yıldız, 1998‘de Ah Bir Zengin Olsam, 2000’de de, Savunma dizisinde rol aldı. 2004 senesinde, Zümrüt ve Kadın İsterse dizilerinde oynayan Avşar, 2006 yapımı Kadın Severse‘nin yanı sıra, Anadolu Kaplanı dizisinde de konuk oyuncu olarak rol aldı.

Yönetmenliğini, Birkan Uz ve Uğur Aksay‘ın yaptığı ve Medyapım tarafından, talk show formatında yayınlanan Hülya Avşar Show, Türkiye’de ilk defa Uğur Aksay tarafından uygulanan, 16/9 mm sinematografik formatta, dijital reji ile çekilen show programı olma özelliğini taşımaktadır.

Müzik, sinema, televizyon çalışmalarının ardından Aralık 2000 de kendi adını taşıyan Hülya Dergisi‘ni çıkarmaya başlayan ve ilk tiyatro deneyimini, 2002 yılında, Mazlum Kiper‘in yönettiği, “Bugün Benim Doğum Günüm” adlı tek kişilik oyununda yaşayan Avşar, Nisan 2003‘te, ilk kitabı “Mavi Yansıma“yı elektronik ortamda yayınladı.

Ağırlıklı olarak spor dallarından tenise zaman ayıran, vakıf ve derneklere büyük ilgisi olan Avşar, Ajans Press‘in 953 ulusal, bölgesel ve yerel yayında, 2005 yılının ilk 5 ayını mercek altına aldığı araştırmasında, hakkında çıkan tam 1940 haber ile birinci sırada yer aldı.

AC Nielsen‘in, “Marka olduğuna inandığınız sanatçı” sorusuna, ankete katılanların yüzde 40’ı ‘Marka olmuş sanatçı yok’ cevabını verdi. Halkın yarısı marka olmuş bir sanatçı olmadığına inanırken, diğer yarısı ise Hülya Avşar’ı ‘en marka sanatçı’ olarak seçti. Avşar, yüzde 15.8 ile ilk sırada yer alırken, İbrahim Tatlıses yüzde 9,5 ile ikinci ve Tarkan yüzde 8,5 ile üçüncü yer aldı.

Rol aldığı filmler, diziler ve şarkıcılığının yanı sıra, futbolcu Tanju Çolak, Coşkun Sabah, Osman Hattat, Mehmet Aşıcıoğlu gibi isimlerle yaşadığı ilişkilerle de adından söz ettiren Avşar, Mehmet Tecirli’nin ardından ikinci evliliğini, Ağustos 1997‘de, üç aylık hamileyken, daha önce Ayşem Saraçoğlu‘yla evlenen, işadamı Kaya Çilingiroğlu ile Paris‘te gerçekleştirdi.

2005 yılında, Kadıköy 3. Aile Mahkemesi’nde yapılan ve yaklaşık bir saat süren duruşma sonunda, “şiddetli geçimsizlik nedeniyle aile birliğinin sarsıldığı” gerekçesiyle tek celsede boşanan, Hülya Avşar Kaya Çilingiroğlu çifitinin, ayrılığın ardından velayeti Avşar’a verilen, 15 Ocak 1998 doğumlu, Zehra adında bir kız çocukları vardır.

Kaya Çilingiroğlu‘ndan boşandıktan sonra bir süre iş adamı Sadettin Saran ile beraber olmuştur.

2009 – 2012 yıllarında Acun Ilıcalı tarafından hazırlanan “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasında Acun Ilıcalı ve Ali Taran ile birlikte jüri üyeliği yapmıştır. 2011 – 2012 yılında, 3. Sezon’da Ali Taran yerine eski futbolcu Sergen Yalçın jüri olmuştur. 2012 – 2013 yılında 4. Sezon “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasında Acun Ilıcalı ve Sergen Yalçın ile tekrar jürilik yapmıştır.

Hülya Avşar, 2013 yılında yeni kurulan banka olan OdeaBank’ın reklamlarında oynamıştır.

Hülya Avşar, 2015 yılında Muhteşem Yüzyıl-Kösem dizisinde, 1619 yılında vefat eden Safiye Sultan’ı dizide Hülya Avşar canlandıracak. dizide Beren Saat, Mete Horozoğlu, Erkan Kolçak Köstendil ve Fikret Kuşkan gibi isimlerle birlikte rol alacak.

Jürilik Yaptığı Proğramlar :

Yetenek Sizsiniz Türkiye

Çek Bakalım

O Ses Türkiye

Alaturka Solist

Albümleri :

1988 – Her şey Gönlünce Olsun

1990 – Hatırlar mısın?

1991 – Hülya Gibi

1993 – Dost Musun Düşman Mı?

1995 – Yarası Saklım

1998 – Hayat Böyle

2000 – Sevdim (single)

2002 – Aşıklar Delidir

2009 – Kişiye Özel-HauteCouture

2011 – Geçmiş Olsun (single)

Sunuculuk :

2009 – 2011 – Hülya Avşar Soruyor, Habertürk

Hülya Avşar Show, (TNT, SHOW TV, KANAL D, TGRT)

Hülya Avşar’la Sen Bilirsin, (ATV)

Pişti, (SHOW TV)

Hülya Avşar Stüdyosu, (TÜRKMAX)

Kadınlar ve Erkekler, (ATV)

2009-2012 – Yetenek Sizsiniz Türkiye, (STAR TV)

2011 – O Ses Türkiye, (STAR TV)

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25