Yüz Kontürü Nedir? Kontür Yapılırken Nelere Özen Gösterilmelidir? Bilinmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

Yüzümüzü kontür sistemi ile inceltebilir, yüz şeklimizi ideal yüz şekli olan ovale benzetebilir, burnumuzu küçültebilir, burnumuzdaki kemeri yok edebilir, düşük ve uzun burnu normale çevirebilir ya da elmacık kemiklerimizi belirginleştirebiliriz. Kısacası, yüzümüzde küçük dokunuşlarla göz kamaştırıcı etkiler yaratabiliriz.

Yüz Kontürü Nedir? Kontür Yapılırken Nelere Özen Gösterilmelidir? Bilinmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

Yüzümüzü kontür sistemi ile inceltebilir, yüz şeklimizi ideal yüz şekli olan ovale benzetebilir, burnumuzu küçültebilir, burnumuzdaki kemeri yok edebilir, düşük ve uzun burnu normale çevirebilir ya da elmacık kemiklerimizi belirginleştirebiliriz. Kısacası, yüzümüzde küçük dokunuşlarla göz kamaştırıcı etkiler yaratabiliriz.

17 Kasım 2016 Perşembe 11:19
Yüz Kontürü Nedir? Kontür Yapılırken Nelere Özen Gösterilmelidir? Bilinmesi Gereken Kurallar Nelerdir?
Güzellik dünyasının değerli bir parçası haline gelen ve hızla yükselen yüz kontürleme faktörü uygularken biraz profesyonellik gerekmektedir. Yüz kontürleme için daha çok "özel bir makyaj tekniği" diyebiliriz. Yüz kontürleme ile asıllık olarak  yüzümüzü ideal yüz tipine ulaştırmak, bunu da uygun kozmetik ürünleri ve fırça yardımı ile gölge ve ışık efektlerince ortaya çıkararak sağlayabiliriz. Yüz kontürleme ile genelde "bronzer" olarak adlandırdığımız makyaj ürünleri ile koyu renkte bölgeler yaratmak ve aydınlatıcı ürünlerle de aydınlık bölgeler yaratmak amaçtır. Koyu tonda olan bölgeler yüzünüzdeki alanları geri plana iter, aydınlık bölgeler ise ön plana çıkarır.

*Yüz Kontürü İçin Özen Gösterilmesi Gerekenler Nelerdir?


Kare Yüz Şekline Göre Makyaj

Yüz görünümünüzü tespit ettiniz ve yüz şeklinizin kare diğer bir adıyla köşeli olduğu ortaya çıktı. Kare yüzlerde çene kemikli ve dışa olan çıkıntısı yüzünüzü olması gerekenden daha köşeli yapmaktadır. Yüz kontürleme istenilen kısımların arka plana, istenilen kısımlarında ön plana çıkartılması olduğundan yapılması gereken alın yanlarını ve çene çıkıntısını arka plana atarak yüzü ovalleştirmektir. Bir sonraki aşama içinde elmacık kemiklerin altınıda gölgelendirilerek belirginleştirilebilir.

Üçgen Yüz Şekline Göre Makyaj


Yüz görünümümüz üçgen ise geniş görünen alını daraltmak için gölgelendirmeyi alın kenarlarına uygulamamız gerekir. Yüzü daha da ovalleştirmek için çene altını da gölgelendirmeliyiz. Alnımızı, elmacık kemiklerinizin üstünü ve çenemizi aydınlattıktan sonra yüz kontürlemesinj tamamlamış oluruz.


Uzun Yüz Şekline Göre Makyaj


Yüz görünümümüzün uzun  olduğunu düşünüyorsak ; yüzümüzü gereğinden  daha kısa göstermemiz gerekir. Alnımız uzunsa alnımızı kısaltmak için saçlara yakın bölümlerini ve çenemiz uzunsa çenemizden de yüzü kısaltmak için çene ucunu gölgelendirmeliyiz. Gölgelendirme işleminden sonra yüzü biraz daha kısaltmak içinse yüzün ortasına doğru elmacık kemiklerimizin üzerlerine allığı uygulamalıyız.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Makyaj


Yüz şeklinizi belirlediniz ve yüz şeklinizin yuvarlak yüz olduğu ortaya çıktı. O zaman yüz kontürlerken amaç yüzü olabildiğince daraltmaktır. Yüzü daraltmak için alının yan kısımlarından saç diplerinden başlayarak aşağıya doğru gölgelendirilmesi gerekir. Elmacık kemiklerinin altından yüz ortasına doğru bu alan genişletilir. Aydınlatıcıyı da elmacık kemiklerimizin üzerlerine, alın ortasına ve çeneye uygulayıp o kısımları vurgulamalıyız.

Oval Yüz Şekline Göre Makyaj


Yüz şekliniz oval ise çok şanlısınız! Oval yüz, ideal yüzdür ve kontür yaparken sadece aydınlatmanız yeterlidir. Alnınızı, çenenizi ve göz altınızı aydınlatmanız sizin için yeterli olacaktır. Göz ardı etmeden söylenmesi gerekir ki, yüz kontürlemedeki amaç zaten ideal yani oval yüz şekline yakınlaştırmaktır. Yüzümüz oval ise eğer bu şansı iyi değerlendirmemiz gerekir.

Ters Üçgen Yüz Şekline Göre Makyaj


Yüz şeklimizin ters üçgen olduğunu düşünüyor isek ters üçgen yüzde, yüzün alt bölümü üst bölüme göre daha geniştir. Kontürlemenin de yüzümüzün alt kısmını daraltılması amacıyla planlanması gerekir. Bu nedenle elmacık kemiklerimizin altından başlanarak çene çıkıntısına kadar gölgelendirme yapar ve geniş olan alt kısmı geri plana iteriz. Aydınlatıcıyı da çeneye, alın bölgemize ve göz altımıza sürerek o kısımları vurgulamış oluruz.

*Bilinmesi Gereken Yüz Kontürü Kuralları Nelerdir?


Kontür mükemmelliği ile gölge ve ışık hilelerini uygulayarak burnumuzu daha fit gösterebilir, elmacık kemiklerimizi vurgulayabilir, kaşlarımızı belirginleştirir ve bakışlarımızı derinleştirebiliriz. Doğaldan, dramatiğe çoğalan kontür stili vardır.  Kontürleme yaparken amacımız doğala en yakın belirginlik kazandırmaktır. Bu başlık altında uyulması gereken yöntemlerden en değerli olanları şu şekildedir ;

Yüzümüzü nemlendirmek , en başta gerekli olan kurallardandır. Makyaja temiz, arındırılmış ve pürüzsüz bir cilt yüzeyi ile başlayarak, yüzümüzdeki lekeleri ve  kusurlarımızı örtmek gerekmektedir. Cildimizin  arzularına cevap verecek bir nemlendirici krem ile cildimizi nemlendirmemiz gerekiyor. Sabitleştirmek adına "baz" uygulamasını da tamamlamamızda fayda vardır. Baz uygulamasının asıl temeli makyajımızın kalıcı ve kusursuz görünmesine yardımcı olmaktadır. Bazlar  cildi pürüzsüzleştirerek ,  fondöten kalıcılığında büyük önem taşımaktadır.

Doğru ürün ve  fırça kullanımının değeri kontür uygulaması için bir takım araçlara ihtiyaç olması ve bunları yanlış bir şekilde kullanmak tüm görünümümüzü değiştirebilir. Fondötenimizin cilt rengimize uyumlu olması ve akabinde cilt tonundan iki ton koyu bir fondöten ya da bronzer ve yanında aydınlatıcı bulundurmalıyız. Fırçalara gelince, fondöten fırçası, kontür fırçası ve pudra fırçası yeterli olacaktır.

Hengi ürünün nereye uygulanmasını  gerektiğini aklımızda bulundurarak, ters bir etki yaratmanın önüne geçebiliriz. Koyu fondöteni alnımıza ve yanaklarımızın dış köşelerine sürmeliyiz. Aydınlatıcı uygulaması da burun kemiğine, elmacık kemiklerimizin üzerine ve dudak üstümüzün ortasına uygulamalıyız. Yapacağımız herhangi bir hata kontür etkisini tamamen etkileyebilir. Bunun yanı sıra bu uygulamaları gerektiğince uyguladıktan sonra doğal görünümünden emin olmalıyız.

Dağıtma işlemi kontür işleminin en önemli adımlarından biridir. Fondöten fırçasını kullanarak ve renk geçişlerinin olduğu kısımları nazikçe dağıtarak doğal görünümümüzü elde edebiliriz.

Kontür uygulamasının uçarak yok  olmaması için hafif veya transparan pudralar kullanmalıyız. Bu pudralar ile makyajın üzerinden geçerek kalıcılığı sağlayabiliriz. Boyun bölgesi içinde bu uygulamayı tekrarlamalıyız. Bunu yapmamızın sebebi makyajın kalıcılığının artmasıdır.

İpucu: Transparan pudrayı uyguladıktan sonra, kuru cilt görünümünün önüne geçmek için cildimize yüz spreyi (sabitleştirici makyaj spreyi) sıkabiliriz. Sprey ile sabitlemek makyajımızı taze ,dinç ve temiz gösterir. Aynı zaman da makyajımızı daha uzun süre zinde tutar. 
Son Güncelleme: 17.11.2016 11:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tuğba 2016-11-22 17:01:28

Yazılan metin çok açıklayıcı ve akıcı olmuş uygulamada sorun yaşanılmaz gibi duruyor :)

banner8

banner37