Anayasa Değişiklik Teklifinin 9’ncu Maddesi 343 Oyla Meclis’ten Geçti

Anayasa değişikliği teklifinin 9. Maddesi 343 oy ile kabul edildi. 137 ret oyu verildi. "Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğunu" düzenleyen 9. maddenin gizli oylamasına 485 milletvekili katılım gösterdi. Oylamada 343 milletvekili kabul oyu kullandı. 137 milletvekili ret oyu verdi. 3 oy boş çıktı, 2 oy ise geçersiz sayıldı.

Damla Aydın
Damla Aydın
13 Ocak 2017 Cuma 21:24
Anayasa Değişiklik Teklifinin 9’ncu Maddesi 343 Oyla Meclis’ten Geçti

  Madde, Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği öne sürülmesi üzerine TBMM üye tamsayısının salt çoğunluğunun vereceği önerge ile soruşturma açılması durumunu içeriyor. Meclis, önergeyi en geç 1 ay içerinde görüşüp, üye tamsayısının beşte üçünün gizli oyu neticesinde soruşturma açılması konusunda karar alınacak.
 
Soruşturma açılmasına karar verildiği takdirde Meclisteki partilerin, güçleri oranında komisyona verebilecekleri üye sayısının 3 katı olarak gösterecekleri adaylardan her parti için ayrı ayrı ad çekerek kurulacak 15 kişilik bir komisyon soruşturmayı gerçekleştirilecek. Komisyon, soruşturma sonucunu bildiren raporunu 2 ay gibi bir sürede Meclis Başkanlığına sunacak. Soruşturmanın bu sürede bitirilememesi durumunda, komisyona 1 aylık yeni ve kesin bir süre tanınacak.
 
 Rapor, Başkanlığa verildiği tarihten itibaren 13 gün içinde dağıtılacak ve dağıtımından itibaren 10 gün içinde Genel Kurulda görüşme yapılacak. TBMM üye tam sayısının üçte ikisinin gizli oyu ile Yüce Divana sevk kararı alınacak. Yüce Divan yargılaması işlemi 3 ay içinde tamamlanacak, bu süre zarfında tamamlanamazsa bir defaya mahsus olmak üzere 3 aylık ek süre verilecek, yargılama bu sürede kesin olarak tamamlanmış olmak zorunda olacak.
 
 Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen Cumhurbaşkanı, seçim kararından yoksun olacak. Yüce Divanda seçilmeye engel bir suçtan mahkum edilen Cumhurbaşkanının görevi de son bulacak.
 
 Cumhurbaşkanının görevde bulunduğu süre zarfında işlediği öne sürülen suçlar için görevi sona erdikten sonra da bu madde hükmü uygulanacak.
 

Son Güncelleme: 13.01.2017 21:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8