AKCİĞER KANSERİ GÖRÜLME ORANI GİTTİKÇE ARTMAKTA!

Akciğer kanseri görülme yüzdesi gittikçe üst seviyelere doğru tırmanmaktadır. Erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülen bu kanser tipinde 60 yaş üzerindeki erkeklerde daha çok görülürken bu seviye 60 yaş altına kadar inmiş durumda. Ayrıca artık kadınlarda da görülme yüzdesi giderek artmaktadır. Akciğer kanseri iki ayrı gruba ayrılmaktadır. İki tipin ortaya çıkmasının nedeni mikroskopla yapılan incelemelerde iki ayrı şekilde aynı hastalık olmasıdır. Hücrelerin şekil olarak farklı olmasının yanında bu iki tipin yayılma şeklide birbirinden farklıdır. Yayılma şeklinin farklılığı ile tedavi şeklide değişmiştir.

sumitc
sumitc
15 Nisan 2018 Pazar 16:26
AKCİĞER KANSERİ GÖRÜLME ORANI GİTTİKÇE ARTMAKTA!
  •   Akciğer Kanseri Türleri Nelerdir?

Küçük hücreli akciğer kanseri: Bu tip akciğer kanseri en az görülen tipte olanıdır. Diğer akciğer kanseri tipine göre çok daha hızlı yayılmaktadır ve aslında bundan dolayı da en tehlikeli olan kanser tiplerinin başını çekmektedir. Akciğer kanserine sigaranın etkisi elbette ki herkes tarafından bilinmektedir. İşte bu tip akciğer kanserinde sigara içenlerin yakalanma riskinin oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Özellikle erkeklerde çok daha yüksek oranlarda görülmektedir.   Küçük hücreli dışı akciğer kanseri: En sık görülen akciğer kanseri tipidir. Yavaş bir ilerleme ve yayılma hızına sahiptir. %80 oranında yüksek bir oranla görülür.

3 tip küçük hücreli dışı akciğer kanseri bulunmaktadır:

a) Skuamaz hücreli
b) Büyük hücreli
c) adeno kanser.

  • Akciğer Kanseri Riskini Artıran Bazı Etmenler:

Akciğer kanserinin henüz tam olarak nedeni bilinmese de bazı etmenlerin akciğer kanserini etkilediği ortaya çıkmıştır. Bu özellikleri inceleyecek olursak:

  • Sigara ve Diğer Tütün Ürünleri:

Sigara akciğerin en büyük düşmanlarından biridir. Yapılan bütün araştırmalarda akciğer kanserinin en önemli etkenlerinden birinin sigara olduğu bulunmuştur. Sigaranın dumanı oldukça zehirli kanserojen maddeler içermektedir. Kanserojen maddelerin yanında içerisinde oksijen yerine karbondioksit içermesi akciğeri zehirlemektedir. Bir tek sigara değil tütün ile ilgili her şey aynı zehirli gazı içermektedir. Sigara içenlerin yanında içmeyenlerde aynı tehlikeye sahiptir. Aynı dumana onlarda maruz kalarak akciğer kanseri riskini onlarda artırmaktadır.

  • Bazı İş Ortamlarında Maruz Kalınan Kanserojen Maddeler:

Bazı iş yeri ortamları kimyasal maddeler ile yakın temas halinde çalışmaktadır. Berilyum radon asbest gibi mineraller akciğer kanserinin riskini artırmaktadırlar. Örneğin gemi inşasında çalışanlar asbest minareliyle yakın temas halindedir ve bu insanlarda kanser görülme oranı oldukça yüksek oranlardadır. Yine maden işçileri de tıpkı bunun gibi tehlike altındadır. Bu yüzden güvenlik önlemleri iş yeri sahipleri tarafından tam alınmalıdır.

  • Bulunan Ortamda Hava Kirliliğinin Olması:

Hava kirliliği doğal olarak akciğer kanseri ile bağdaştırılmış ve buna bağlı olarak araştırmalar yapılmıştır. Hava kirliliğinin akciğer kanseri ile ilişkisi olduğu bulunsa da henüz net bir bilgi saptanamamıştır.

  • Geçirilen Verem Hastalığı:

Bir akciğer hastalığı olan verem hastalığı ilerleyerek akciğer kanseri oluşturabilmektedir.

  • Ailede Akciğer Kanseri Geçiren Birinin Olması:

Aile içerisinde bir akrabası akciğer kanseri geçirenlerin akciğer kanseri olma ihtimalinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Yine buna bağlı olarak eğer hasta bir akciğer kanseri geçirip atlattıysa tekrar akciğer kanseri olma riski de yüksektir.

  • Akciğer Hastalığının Belirli Bulgulara Dayanarak Oluşturulan Genel Belirtileri:

Akciğer hastalarının genel olarak en sık rastlanan belirtilerinin başında hiç kesilmeyen öksürükleri gelmektedir. Israrlı öksürükler akciğer kanserinin belirtisi olabilir.

Devamlı olarak balgam problemi ile karşı karşıyaysanız ve bu balgam zamanla kanlı hale geliyorsa bir doktora başvurmanızda yarar olabilir. Bu işaretlerde bir belirti olabilmektedir.

Hiç bir nedeni yokken oluşan göğüs ağrıları da akciğer kanserinin belirtisi olabilmektedir.
Havasız hissederek çok fazla yaşamaya başladığınız nefes darlığı da bir belirti olabilmektedir. Bunun yanında ses kısıklığı

yaşıyorsanız muhakkak bir kontrole gitmelisiniz.

Göğsünüzün üst bölümünde ve başınızda nedensiz şişliklerin yani ödemlerin oluşması da bir belirti olabilmektedir.

Akciğer yayılım göstermeye başladıkça ortaya başka belirtilerde çıkmaktadır. Eğer tümör kemiklerde yayılım göstermeye başladıysa kemiklerinizde ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz. Eğer karaciğere kadar ilerlediyse bu çok daha fazla bir tepkinin oluşmasına yani nöbetlerin oluşmasına neden olmaktadır. İlerlemeye bağlı olarak ortaya hormonal bozukluklar çıkmaya başlayacaktır.

  • Akciğer Kanserinin Evrelendirilme İşlemi:

Akciğer kanseri olduğunuz ortaya çıkarsa yapılacak tedavi için gerekli olan unsur hastalığın hangi evrede olduğudur. Hangi evredeyse o evreye göre tedavi yöntemi seçilmektedir. Kullanılan görüntüleme teknikleri ile hastalığın evresi bulunmaktadır.

  • Akciğer Kanseri Tedavisi:

Akciğer kanserinin bulunduğu evre bulunduktan sonra tedavi yöntemleri seçilecektir. Bu kanser türünün en genel tedavi şekli ameliyattır. Tedavi seçimi hastalığın yaygınlığına göre seçilir. Radyo terapi ve kemoterapi ise genellikle hastalığın cerrahi müdahalesinden sonra veya hastalığın yavaşlatılması için kullanılan yöntemlerdir.

Küçük hücreli akciğer kanseri bilindiği gibi hızlı şekilde yayılır. Bu durumda yayılma hızını düşürmek ve buraya yayılan bu tümörün yok edilmesini sağlamak için tek çare kemoterapidir. Kemoterapi de verilen ilaçlar sayesinde bu bölgelerdeki tümörler yavaş yavaş yok olmaya başlayacaktır. Bu tedavinin yanında eş zamanlı olarak radyo terapide kullanılır. Radyo terapi genelde beyinde oluşan tümör için daha çok kullanılmaktadır.
Akciğer kanseri için ilerleme olmaması ve erken teşhisin olması çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Cerrahi yöntem sayesinde çok ilerlemeyen kanser yani tümör hücreleri belirli miktarda sağlam doku ile birlikte alınır. Buradan alınan parçanın hiç bir şekilde tümörlü kalmaması gerekmektedir. Başarılı ellerde oldukça başarılı sonuçlar alınmakta ve bu sayede hastalık yenilebilmektedir. Akciğer ameliyatı olanlar için doktorları muhakkak kontrole gelmesi gerektiği şeklinde uyarı yapacaktır. Çünkü hastalığın tekrardan ortaya çıkmasına da oldukça sık rastlanmaktadır.

Son Güncelleme: 15.04.2018 16:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8