BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI SORUNU

Burnu tıkalı olan bir yetişkin kolayca ağzından nefes alabilirken emme içgüdüsüyle hareket eden, dolayısıyla ağız yapısı bu duruma uygun olan bebek ağzından nefes alıp veremez. Bu durum da nefesinin kesilmesine sebep olacağından bebekler böyle bir durum karşısında oldukça huysuz ve sinirli olabilirler.

sumitc
sumitc
02 Kasım 2017 Perşembe 09:44
BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI SORUNU

Bebeklerde önemli huzursuzluk ve uykusuzluk problemlerinin sebeplerinden bir tanesi de burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı, bebeğin uyku düzeninin yanı sıra, iştahını da önemli ölçüde etkilemektedir. Zaten kısa sürelerde uyuyan ve sık sık emmeye ihtiyaç duyan bebekler, burunlarının tıkanması neticesi oluşan uykusuzluk ve beslenememe durumları karşısında oldukça sorunlu zamanlar geçirebilmektedirler. Sümkürmek öğrenilen bir davranış biçimi olduğundan bir bebeğin 3 yaşından önce kendi kendine burnunu temizlemesi mümkün değildir. Henüz öğrenilmiş davranışları kısıtlı olan bebek daha çok refleksleriyle hareket ettiği bu dönemde burun da oluşan tıkanıklıkları gidermek ebeveynlerinin görevidir.

Burun tıkanıklığı

Burnu tıkalı olan bir yetişkin kolayca ağzından nefes alabilirken emme içgüdüsüyle hareket eden, dolayısıyla ağız yapısı bu duruma uygun olan bebek ağzından nefes alıp veremez. Bu durum da nefesinin kesilmesine sebep olacağından bebekler böyle bir durum karşısında oldukça huysuz ve sinirli olabilirler. Ağız solunumu yapamayan bebeklerde burun kanalları da oldukça küçüktür. Emzirme esnasında burnu tıkalı olan bir bebek hiçbir şekilde nefes alamadığından, süt emmek de burnu tıkalı olan bir bebek için pek mümkün değildir. Bu sebeple emme bozukluğu burun tıkanıklığının kaçınılmaz bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalık taşımayan bir bebekte burnun düzenli olarak temizlenme ihtiyacı da yoktur. Banyo yaptığı esnada burnuna giren su atıkların atılabilmesi için yeterli olmaktadır. Banyo sonrası dışarı çıkmış kirler yumuşak ve temiz bir peçete yardımıyla alınarak temizlik işlemi gerçekleştirilir. Bebeklerdeki burun tıkanıklığının en önemli sebebi olarak ortam neminin yeterli ölçüde olmaması gösterilebilir. Ortam nemi özellikle kış aylarında ısıtıcıların ortamı ısıtmasıyla havadaki nemi düşürmeleri sonucunda kaybolur ve bebekler de yeterli nemli hava solumadıklarından burunlarında kuruma ve peşi sıra gelişen burun tıkanıklığına maruz kalabilirler. Bu durum buhar yapıcı cihazların bebeğin özellikle uyuduğu odada çalıştırılmasıyla çözümlenebilir. Eğer buhar yapıcı cihazınız yoksa kaloriferlerinizin üzerine uygun bir kap içerisine koyacağınız ve düzenli olarak yenileyeceğiniz sular da benzer işlevi görebilirler. Oda sıcaklığının çok arttırılmaması önerilir. Zira sıcaklık arttıkça nem oranında ciddi azalmalar olmaktadır. Yaz döneminde çalıştırılan klima da benzer bir etkiye sebebiyet verebilmektedir. Yaşadığımız ortamlarda ideal nem %30 ile %40 arasında olmalıdır. Higrometre cihazı oda içerisindeki nemi ölçmek için kullanılmaktadır ve oldukça uygun fiyatlara satın alınabilir. Düşük nem seviyesi burun mukozasının burun içinde kurumasına ve burnun tıkanmasına sebep olur.

Burun temizliği sadece kuruluk içinse uygun içerikli burun damlalarıyla kuruluğun giderilmesi sağlanır. Tuzlu su ilk başlarda burunda bir açılma sağlasa da ilerleyen zamanda burun içinde daha büyük çaplı kuruluğa neden olduğundan özellikle bebeklerde önerilmez. Yumuşayan burun içi salgısı çekilerek burun tıkanıklığı giderilir. Bu salgıların çekilmesi işlemi burun aspiratörleriyle sağlanır. Bu aspiratörlerin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus bebeğin burnuna zarar verilmemesidir. Zorlanarak yapılan temizlikler sonrasında ufak kanamalar olabilmektedir. Ancak şiddetli bir kanama olması halinde derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bebeklerde burun tıkanıklığının önlenmesi, anne babanın dikkatli ve hassas bir bakım sürdürmesinin yanı sıra burun tıkanıklığı sık gözlenen bebeklerde düzenli burun lavajı yapılmasıyla önlenebilir. Burun lavajının uyu öncesinde yapılması daha faydalıdır. Akıntının yoğun olması durumda burun lavajının ardından burun aspiratörüyle temizlik işleminin yapılması gerekmektedir. Sağlıklı, iyi uyuyan, iyi beslenen bebekler için burun tıkanıklığının giderilmesi acil ve önemli bir işlemdir. Ağızdan solunum içgüdüsü bulunmayan bebeklerin burunları tıkalıyken boğulmaya varabilecek ciddi tehlikelerle baş başa olduğu unutulmamalıdır. Burun tıkanıklığı tedavi edilmediği takdirde bebeğin ilerleyen yaşlarında da fiziksel ve zihinsel problemler yaşayabildiği gözlemlenmiştir. Öğrenme istekleri azalabileceği gibi oyun oynamak da istemeyebilirler. Bu durumda bebeğin gelişimi için ciddi bir tehlikedir. Öğrenme güçlüğü, dikkat dağınıklığı, zekânın yeter seviyede ve hızlı gelişememesi sorunları baş gösterebilir. Bu sorunları yaşamamak için mutlaka burun tıkanıklığının giderilmesi ve bebeğin normal solunum yapar hale getirilmesi gereklidir. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8