Böbrek hastalığının en yaygın sebepleri

Çeşitli faktörler, böbreklerde farklı şekillerde yaralanmalara neden olabilir ve böbrek fonksiyonlarını etkileyebilir. Bazı faktörler, kan filtreleme birimlerini, nefronları veya nefronların glomerül veya tüp gibi kısımlarını etkiler. Bazı faktörler, idrarın böbrekten geçişini etkilerken diğerleri böbrek (ler) i bir bütün olarak hasara uğratır.

sumitc
sumitc
22 Kasım 2017 Çarşamba 11:22
Böbrek hastalığının en yaygın sebepleri

Şeker hastalığı

Kontrolsüz şeker hastalığından sürekli yüksek kan şekeri seviyesi zamanla böbreklerde nefronlara zarar verebilir. Bu, iyi bir glikoz kontrolü sağlayarak önlenebilir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon)

Böbrekler içindeki kan damarlarına zarar verebilir, böylelikle atıkların gerektiği şekilde kandan filtrelenmesini önler. Bu nedenle hipertansiyon CKD'ye neden olabilir, ancak CKD'ye sahip olmak da yüksek kan basıncına neden olabilir.

Aile bireylerinde böbrek hastalığı

Örneğin, polikistik böbrek hastalığı (PKD) böbreklerde kistlerin büyümesi, böbrek fonksiyonlarının zamanla azalması ve böbrek yetmezliğine yol açan kalıtsal bir hastalıktır.

Böbrek veya böbrek hastalıklarının kalıplarını etkileyen diğer bazı faktör örnekleri şunları içerir:

Glomerülonefrit (ayrıca kronik nefrit veya nefritik sendrom olarak da adlandırılır): böbreklerin (glomeruli) kanlanma birimlerine iltihaplanma ve hasara neden olan bir hastalık grubu ve üçüncü en yaygın böbrek hastalığı türü. Kan filtrasyonu bozulduğunda, idrar çıkışı azalır, suda ve atık maddeler kanda birikir ve idrarda kan görülür. Kan hücreleri bozulduğundan, idrar genellikle kırmızı yerine kahverengileşir.

Sonuçlar değişebilir: durum birkaç hafta içinde kaybolabilir, kalıcı olarak böbrek fonksiyonunu düşürebilir veya son dönem böbrek yetmezliğine ilerleyebilir.

Nasıl Engellenir?: üriner sistem, bir böbrek taşı veya tümör gibi şeylerden dolayı tıkanabilir veya engellenebilir. Bu tıkanıklık böbrekte enfeksiyona ve yaralanmaya neden olabilir.

Otoimmün hastalık: bazen sistemik lupus eritematosus veya Goodpasture sendromu gibi bir otoimmün bozukluk glomerüler hastalığa neden olabilir ve böbrekleri etkiler. Otoimmün hastalıklarda, vücudun bağışıklık sistemi yanlışlıkla böbrekler de dahil olmak üzere kendi dokularına ve organlarına saldırır ve zarar verir.

Enfeksiyonlar: bazı bakteri ve virüs böbreklere bulaştırabilir ve zarara neden olabilir. Böbreklere yayılan tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları (İYE'ler) buna bir örnektir.

Bağışıklık yanıtı: Vücudun diğer bölgelerindeki enfeksiyonlar, böbrekleri olumsuz etkileyen bir bağışıklık tepkisi uyarılayabilir. Örnekler arasında boğaz veya deri strep enfeksiyonu, cilt enfeksiyonu impetigo, kalpteki bir enfeksiyon (endokardit) veya HIV, hepatit B veya hepatit C gibi viral bir enfeksiyon yer alır.

Doğumsal kusurlar: doğumda ortaya çıkan kusurlar, normal idrar akışını engelleyen kusurlar gibi.

Yaralanma: böbreklere travma, kronik böbrek hastalığına neden olabilecek AKI'ya neden olabilir.

Toksinler: Görüntüleme prosedürleri için kullanılan bazı kontrast boyalar ve bazı ilaçlar böbrekler üzerinde toksik etkilere neden olabilir.

İlaçlar: tezgah üstü ibuprofen ve çeşitli reçeteli ilaçlar gibi non-steroid anti-inflamatuvar ilaçların (NSAIDS) kullanımı ve / veya aşırı kullanımı böbreklere zarar verebilir. Analjezikler (ağrı kesiciler) kullanımı böbrek hasarının iki farklı formuyla ilişkilendirilmiştir: akut böbrek yetmezliği ve analjezik nefropati adı verilen kronik böbrek hastalığı türü. Bazı antibiyotikler, böbrek seviyeleri çok yüksekse doğrudan böbrek toksik olabilir. Diğer ilaçlar vücut tarafından bağışıklık sistemini tetikleyebilir, böylelikle böbrek hasarına neden olabilir.

Böbrek öncesi azotemi: ciddi kan kaybı veya azalmış kan akışı olan herhangi bir durum böbreklerin kan pıhtısı, şiddetli yanma, şiddetli dehidrasyon veya septik şok gibi düzgün çalışmasını önleyebilir.

İnterstisyel nefrit: böbrek tübülleri arasındaki boşlukların iltihaplandığı ve şiştiği bir böbrek rahatsızlığı. Akut veya kronik olabilir. Nedenler bazı ilaçların yan etkileri, bazı otoimmün bozukluklar ve kan potasyumu seviyesinin düşük olması ya da kan seviyesi yüksek kalsiyum ve ürik asit içerir. Azalan idrar çıkışı, idrardaki kan ve ödem ile ilişkilidir. Genellikle bu kısa süreli bir durumdur.

Akut tübüler nekroz (ATN): böbreklerdeki tübüllere zarar veren bir böbrek rahatsızlığı. Hastaneye yatırılan hastalarda böbrek yetmezliğinin en yaygın nedenlerinden biridir. Böbrek dokularına oksijen eksikliği ya da röntgen çalışmaları ve bazı ilaçlar için kullanılan kontrast boyalar gibi zehirli maddelerle böbreklere verilen hasardan kaynaklanır. Çoğu durumda, ATN geri döndürülebilir.

Son Güncelleme: 22.11.2017 11:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8