Halk Dilinde 'Spastik', Tıp Dilinde 'Serebral Palsi' Nedir?

Genellikle toplum tarafından tedavisinin olmadığı düşünülen Serebral Palsi hastalığının tıbbi yardımlarla desteklenmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Sema Öztürk, hastalığın bilinmeyenleri ve tedavi yöntemleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Halk Dilinde 'Spastik', Tıp Dilinde 'Serebral Palsi' Nedir?

Genellikle toplum tarafından tedavisinin olmadığı düşünülen Serebral Palsi hastalığının tıbbi yardımlarla desteklenmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Sema Öztürk, hastalığın bilinmeyenleri ve tedavi yöntemleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

01 Ocak 2017 Pazar 14:45
Halk Dilinde 'Spastik', Tıp Dilinde 'Serebral Palsi' Nedir?

Halk arasında spastik hastalığı olarak bilinen ve insanlar tarafından ön yargı ile yaklaşılan Serebral Palsi hastalığına karşı bilinç oluşturmak için Şişli Florence Ningtingale Hastanesi Nöroloji Bölümü Uzm. Dr. Sema Öztürk ile söyleşi gerçekleştirdik. Hastalığın tanımı, teşhisi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Öztürk hastalıkla ilgili, "Hayat boyu sürer; ancak ilerlemez" dedi.

 Serebral Palsi hastalığını kısaca tanımlar mısınız?

Serebral, tıp dilinde beyinle ilgili, palsi ise kas kontrolünde yetersizlik veya kas zayıflığı anlamına gelir. Hayat boyu sürer; ancak ilerlemez ve kaslar arasındaki iletişimi etkileyerek vücudun hareket ve duruşunda kalıcı bir uyum bozukluğuna yol açar.

Bu hastalığın türleri var mıdır?

Serebral Palsi aslında 4’e ayrılır; Spastik serebral palsi: En sık görülen tiptir. Spastisite kasların tutuk ve gergin olması demek. Atetoid serebral palsi: Atetoid (veya atetoz) kontrol edilemeyen hareketleri tanımlamak için kullanılan bir terim ve en belirgin özelliği kaslar çok zayıftır. Ataksik serebral palsi: En az görülen bu tipte, Ataksik (veya ataksi) sıçrayıcı tarzda hareketleri tanımlar. Bu türün bulunduğu çocuklarda denge ile ilgili önemli sorunları vardır. Karışık tip: Bu tip önceden saydığımız tiplerin birlikte görülmesi durumunda ortaya çıkar. Pek çok çocuk, birden çok tipe ait bulgulara birlikte sahip olabilir.

Serebral Palsi hastalığına neden olan faktörler nelerdir?

Serebral Palsi ortalama her bin kişiden 3'ünün karşılaştığı yaygın bir hastalık. Prematürite, düşük doğum ağırlığı (Özellikle bin gramın altındaki bebekler), hamilelik sırasında ilaç veya madde bağımlılığı, enfeksiyon, beyin kanaması, travma, doğum sırasında meydana gelen karışıklıkları sebep olarak gösterebilen hastalık, genelde erken doğan çocuklar üzerinde büyük risk oluşturuyor.

Bir bireyin Serebral Palsi hastası olduğu nasıl anlaşılır?

Hastalığın tanısı fiziksel muayene ile konulur ancak genellikle bebek 12 aylık olana kadar tam anlamıyla tanı konulamaz. Hasta, nörolojik muayene, röntgen, elektroansefalogram (EEG), kan testleri, yürüyüş incelemeleri, manyetik rezonans görüntüleme (MRG), bilgisayarlı tomografi taraması (BT), genetik çalışmalar, metabolik testlerden geçer. Bütün bu testlerin sonucunda Serebral Palsi hastalığı teşhisi konulur.

Serebral Palsi tedavi edilen bir hastalık mıdır?

Serebral Palsi’yi tamamen iyileştiren bir tedavi yoktur, ancak çocuğu geliştirecek çok önemli tedaviler ve rehabilitasyon yöntemleri vardır. Serebral Palsi tedavisinde, hastalığın neden olduğu bulgular hafifletilebilir, çocuğun bağımsızlık düzeyi arttırılabilir ve bakımı kolaylaştırılabilir.

 Son olarak hastalıkta yeni tedavi yöntemleri mevcut mudur?

Her hasta için tedavi hedefleri farklı olup tedavi seçenekleri de farklıdır. Serebral Palsi tedavisinde uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi mevcut. Çeşitli ilaç tedavileri, egzersiz ve fizyoterapi yöntemleri, ortez uygulamaları kullanılan hastalıkta ayrıca zorunlu kullanım tedavisi , vücut ağırlığı destekli yürüme bandı eğitimi, hippoterapi (Atla Terapi), transkraniyal doğru akım tedavisi, nörofeedback (Nörogeribildirim), seri alçılamalar, kinezyo-bantlama gibi yeni tedavi yöntemleri mevcuttur.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8