KOLON KANSERİ HAKKINDA HERŞEY

Günümüzde kanser hastalığı çağın gribi olarak bilinmektedir ve kesin tedavisi hala bulunamamıştır. Pekinedir bu hastalık? Kanser vücudumuzda düzenli şekil ve aralıklarda bölünen hücrelerin yapılarının çeşitli nedenlerle bozulması ve kontrolsüz çoğalması ile oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık her dokuda her organda görülebilir. Görülebileceği organlardan biri de kalın bağırsak olarak bildiğimiz kolondur.

sumitc
sumitc
15 Nisan 2018 Pazar 00:44
KOLON KANSERİ HAKKINDA HERŞEY

Kolonince bağırsağın devamında kalın bağırsak olarak adlandırdığımız organın diğer adıdır. Yaklaşık iki metre uzunluğundadır. Her organ gibi bu organda da kanser hastalığına rastlanabilir. Özellikle batılı ülkelerde görülür. Dünya nüfusunda ciddi bir kolon kanseri vakası görülmektedir yapılan araştırmalara göre görülme sıklığı on bin de beştir. Diğer kanser türleri arasında görülme sıklığı açısından üçüncü sıradadır. Erkek ve kadında görülme sıklığı açısından bir farklılık yoktur. Diğer kanser türlerinde de olduğu gibi sebebi kesin olarak bilinmemektedir.
Kolon kanseri bütün kanser türlerinde de olabileceği gibi çevresel faktörlere kalıtsal yani genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Genetik faktörler bu konuda çok büyük role sahiptir. Aile geçmişinde kolon kanseri vakası olanlarda görülme ihtimali çok yüksektir. Ailesinde meme kanseri ya da yumurtalık kanseriolanlarda da ileriki dönemde bu hastalığa yakalanma riski söz konusudur. Çeşitli bağırsak hastalıkları da bu kansere yakalanma riskini artırmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları; Crohn hastalığı ülser aktif kolit Gardner sendromu olarak bilinen bağırsak hastalıklarıdır.
En fazla elli yaş kadın ve erkeklerde görülen bu hastalık alkol kullanımı aşırı kırmızı et tüketimi işlenmiş et tüketimi, obezite, fiziksel hareketsizlik ve hayvansal yağların aşırı tüketimi ile tetiklenmektedir. Aşırı sigara tüketimi de bütün diğer kanser türlerini de tetiklediği gibi bu kanser türünde de oldukça zararlıdır ve hastalığın oluşmasında rol oynayan en önemli sebeplerdendir. Yaş ilerledikçe risk oranı yükselir. Obezite ve beslenme bu kanserin oluşumunda önemli bir yere sahiptir. Ayrıca çalışma ortamında veya çeşitli nedenlerle maruz kalınan kimyasallar da bu hastalığa neden olabilir. Bazı fabrika işçilerinde ve sanayi işçilerinde görülen bu kanser tipi kimyasalların bu konuda ne derece önemli rol oynadığını göstermiştir.

 •         Kolon Kanseri Belirtileri:

Bu hastalığın belirtileri kendini bariz şekilde gösterir. Pekinedir bu belirtiler hep beraber bir göz atalım:

 •     -Kişide sürekli bir hazımsızlık durumu varsa
 •     -Sürekli bir ishal hali varsa
 •     -Kullanılan ilaçlara rağmen çözülmeyen bir kabızlık durumu varsa
 •     -İştah kaybı varsa
 •     -İştah kaybına bağlı ciddi bir kilo kaybı varsa
 •     -Çabuk yorulma hali ve bununla beraber halsizlik şikayeti varsa
 •     -Dışkılama sırasında kan geliyorsa
 •     -Sık dışkılama hali dışkı çapında bozukluk kötü kokulu dışkılama ve gaz çıkarma hali varsa
 •     -Bulantı ve kusma bu şikayetlere eşlik ediyorsa
 •     -Kramp tarzı ağrılar hissediliyorsa mutlaka kolon kanseri şüphesiyle bir uzmana başvurulmalıdır.
 • Kolon Kanserinin Teşhisi:

Kanser sinsi bir hastalıktır ve çoğu zaman iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Bu nedenle küçük büyük her türlü belirtide çeşitli tetkikler yapılmalı belirtinin kaynağı mutlaka araştırılmalıdır. Bu kanser tipinin teşhisinde izlenecek yol şudur:
-Dışkıda gizli kan testi: Kanserli bölgede ve kolonda bulunan poliplerde kanama olabileceğinden dışkıda az miktarda da olsa kan bulunması mümkündür. Ancak tek başına bu teste güvenilmemelidir çünkü hemoroit denilen rahatsızlık da böyle bir kanamaya neden olabilir.
-Sigmoidoskopi: Rektum ve kalın bağırsağın yani kolonun son atmış santimini incelemeye yarayan bir yöntemdir eğer bu bölgede polip gözlenirse bu yöntemle temizlenebilir.
  -Kolonoskopi: Tüm kolonun iç duvarlarını görüntülemeye yarayan yöntemdir. En önemli teşhis yöntemlerinden biridir ve kolonda polip varsa bu yöntemle çıkartılabilir.
-Kolon grafisi: Makattan  bir opak madde verilerek yapılan bir tetkiktir. Tüm kolon bu yöntemle görüntülenebilir.
Bu yöntemlerden en az iki tanesi uygulanarak teşhis aşamasına gelinir. Kolonoskopi sırasında görüntülenen şüpheli bölgeden bir doku örneği alınır ve patolojiye gönderilir. Bunun sonucunda kanser teşhisi  konulmuş ise hastaya uygulanacak en iyi tedaviyi belirleme aşamasına geçilir.

 • Kolon Kanserinin Tedavisi:

Kanser varlığı kesinleştikten sonra tedaviye karar verirken bir takım faktörleri belirlemek gerekir. Kanserli dokunun kolonda bulunduğu bölge kanserin evresi kanserli dokunun boyutu hastanın genel sağlık durumu değerlendirildikten sonra nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir. En önemli faktörlerden birisi kanserin evresidir. Kanserin evrelemesi Kolonoskopi ile belirlenebileceği gibi cerrahi müdahale sonrasına da kalabilir.
Kolon  kanserinde en önemli tedavi cerrahi müdahaledir. Her kanser türünde de olduğu gibi bu kanserde de önemli olan kanserin diğer bölgelere atlamamış olması yani metastaz yapmış olmaması gerekir. Cerrahi  müdahalede kanserli bölge etrafındaki bir miktar sağlam bölge ile beraber çıkartılır ve çoğu zaman kolostomi denen yöntemle dışkılama dışarı verilir.

Cerrahi sonrası kolon veya rektum iyileşmesi sonrası kapatılır ve normal dışkılamaya izin verilir. Bazı durumlarda kalıcı da olabilir. Çoğu kolon kanseri vakasında cerrahi müdahale çok iyi sonuçlar vermekte ve hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Eğer kanserli hücreler başka bölgelere sıçradıysa ve cerrahi müdahale yapılamayacaksa bu durumda kemoterapi denen ilaçlı kanser tedavisine başvurulur. Hastaya uygun ilaçlar belirlendikten sonra oral yoldan ya da damardan uygulama yapılır. Kemoterapi cerrahi sonrasında o bölgede kalan kanserli hücrelerin yok edilmesi amacıyla kanserin başka bir bölgeye sıçramasını önlemek amacı ile ya da cerrahi öncesinde kanserli bölgeyi küçültmek amacı ile uygulanabilir.

Kanserli hastaya uygulanabilecek diğer bir yöntem ise radyasyon tedavisidir. Radyoterapi olarak da bilinir. Bu tedavi yöntemi bölgesel olarak uygulanan bir yöntemdir. Bu tedavi yönteminde kanserli bölgedeki hücrelerin yüksek enerjili ışın vererek yok edilmesi amacı söz konusudur. Radyoterapi de kemoterapide olduğu gibi cerrahi öncesinde tümörün küçültülmesi için ya da cerrahi sonrasında tümörün tekrarlamaması için kullanılabilir. Tek başına uygulanabileceği gibi kemoterapi ile kombine edilebilir.
Tedavide kişinin yaşı genel sağlık durumu tümörün tipi ve büyüklüğü oldukça önemlidir. Uzman doktor tarafından kombine bir tedavi de belirlenebilir. Dikkat edilecek husus uygulanacak tedavinin hastaya en az yan etkiyle en fazla faydayı sağlamasıdır. Tabi ki her tedavide olduğu gibi çeşitli yan etkiler meydana gelecektir. Bu yan etkiler; halsizlik mide bulantısı baş dönmesi, iştahsızlık, kilo kaybı, saç dökülmesi, ishal, ağız ve dudak yaraları gibi yan etkilerdir. Her hastalıkta olduğu  gibi bu hastalıkta da erken teşhis çok önemlidir. Bu hastalık rutin kontroller ve kaliteli yaşam koşulları ile önlenebilir. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır!

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8