‘MEME KANSERİ’ ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Meme kanseri nedir? Meme kanseri % 99 kadınlarda %1 erkeklerde görülen bir kanser çeşididir. Ailede meme kanseri var ise risk artar. Anne, kız kardeş, teyze, teyzekızı gibi anne tarafından kan bağı olan yakın akrabalarda meme kanseri var ise risk daha da fazlalaşır. Son yıllarda baba tarafından akrabalardaki meme kanserinin de riskli olduğu tanısına varılmıştır. Böyle risk altındaki kişilerin Gen mutasyon testi yaptırması mutlaka gereklidir. Çünkü genlerle alakalı risk % 70 lere kadar çıkabilir. Ayrıca erken adet görme geç menopoza girme alkol tüketme sigara kullanma kilo alma kanser risklerini artıran etkenlerdir.

sumitc
sumitc
15 Nisan 2018 Pazar 00:00
‘MEME KANSERİ’ ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Meme kanseri süt kanalları ve süt  bezelerinden kaynaklıdır. Hücreler kötü huylu olduğu için saldırgandır ve yayılır. En sık görülen kanser türüdür
 * Meme kanserinin belirtileri: Göğüs ve çevresindeki sertlik şeklindeki ele gelen kitle meme başında akıntı meme ucunda kanlı akıntı tehlikeli olan belirtilerdir. Meme ucunda su gibi akıntı hormonal nedenlere bağlı akıntılar olduğu için önemsiz ve tehlikesizdir. Bu belirtiler dışında ciltte olan değişiklik meme başında çekilmeler koltuk altında ele gelen sertlikler memede büyüme ve damarların belirlenmesiyle meme cildinde ani ortaya çıkan kızarıklıklar ve şişme ( iltehabik ) ile ciltte oluşan kırmızı sert modüller ilerlemiş safha olarak görülür. İlerlemiş safha diğer organlara bulaşma anlamına da gelir.


 * Meme kanserinin evreleri: Meme kanseri beş evreden oluşur. Birinci evre; en erken evredir. Erken tanı ile risk sıfırdır. Bu evrede dönem tanıma programı uygulanır. İkinci evre; tedavideki başarı oranının % 60 oranında olduğu evredir. Korkulması gereken bir evre değildir. Üçüncü evre; tedavideki başarı oranının % 50 lere düştüğü evredir. Gecikilmiş bir evre gibi görülse de istikrarlı tedavi olumlu sonuç verir. Dördüncü evre ise; kanserin diğer hücrelere sıçramış olduğu evresidir. Tedavi zordur evre emek ve sabır ister ama netice alınmayacak anlamına gelmemelidir. Gelişen teknoloji ile kanserin en azından ilerlemesi durdurulabilir.
 * Meme kanseri nasıl anlaşılır?: Meme kanserinde erken tanı çok önemlidir ve birinci evrede fark edilen tanı tamamen iyileşir. İlerleyen evrelerde vücuda yayılabilir koltuk altı lenf bezlerine akciğer karaciğer kemik beyin ve diğer tüm organlara yayılma gösterebilir. Bu evre dördüncü evredir. Erken teşhis çok önemlidir ölümcül değildir.


* Meme kanseri tedavisi: Birinci olarak cerrahi ve ışın tedavisidir. İkinci olarak ilaç tedavisi ve serumlu kemoterapi tedavisidir. Üçüncü olarak hormonal tedavisi ( tümörleri hormona duyarlı kadınlara uygulanır). Dördüncü olarak radyoterapi ( cerrahidir). Tedavi şekline karar vermek için hastalığın evresini bilmek ve yakın takibe almak çok önemlidir. Tedavide başarı birinci evrede % 100 dür. Meme kanserinde esas tedavi cerrahidir. Hastalık ilerlemedi ise ameliyat yapılır. metastatik meme kanserine cerrahi müdahale yapılmaz. İleri evrede karaciğere sıçramışsa cerrahi müdahale şarttır.


   * Meme kanseri engellenebilir mi?: Ailede genetik ise değiştirilemeyecek risk faktörleridir. Değiştirebileceğimiz risk faktörleri de vardır. Uzun süre hormon ilacı kullanmamalıdır 30 yaşından sonra doğum yapmamalıdır sigara içmemelidir içki tüketmemelidir yağlı gıdalardan uzak durmalıdır fazla kilo almamalıdır bazı gıdalardan uzak durmalıdır ( soya ürünleri keten tohumu tüketilmemelidir). Spor yapanlarda risk azalır. Bu nedenle fiziksel aktivite çok önemlidir. Ayrıca; yaş ilerledikçe risk artar özellikle 40 yaş sonrası tehlike başlar. Maalesef genç yaşlarda da meme kanseri görülmeye başlamıştır. Son yıllarda oldukça sık rastlanan bu rahatsızlık tıptaki gelişmeler nedeni ile eskisi kadar korkulacak bir hal almamaktadır.


Kanser tedavisinde göz ardı edilmemesi gereken en önemli konu ise hastanın psikolojik durumu ve ruh halidir. Bu hastalık yüksek moral ve motivasyon destekli daha kolay tedavi süreci geçirteceğinden ailelere büyük görevler düşmektedir. İlk yapılacak konu; hastanın hastalığını bilmesi tanıması evreleri hakkında bilgilenmesi ve kendi evresini öğrenmesiyle başlamalıdır. Korkulacak bir rahatsızlık olmadığı yeni gelişmelerle tıptaki ilerlemelerin eskiye oranla daha başarı sağladığını hastanın bilip inanması gerekmektedir. Ayrıca bir başka konu da bu hastalığın mali portresinin yüksek olmasıdır. Kanser tedavisi masraflı bir tedavi olup hem ailelerin hem de ülkenin ekonomisine olumsuz yansımaktadır. Tabi hiç bir şey insan hayatından daha önemli değildir. Bu nedenle aile faktörü yoksa yani kanser riskimiz daha da az ise o halde beslenmemize dikkat etmeliyiz. Raf ömrünü uzatmak için katkı maddeleri eklenen ürünleri genetiği değiştirilmiş besinleri tüketmemeli kanserojen madde içerip  içermediği konusunda etiketler kontrol edilerek tüketilmelidir.


En önemli tedbir her banyoda kişinin kendi göğüslerini kontrol etmesidir. Bu kontrol koltuk altından başlayarak parmak uçları ile piyano çalar gibi meme çevresinde dolaşmakla yapılır. Her banyoda ihmal edilmeden tekrar edilmelidir. Çünkü erken tanı ve birinci evre unutmamalıdır ki % 100 olumlu sonuç verir. İster genetik olsun ister sonradan olsun kişiye özel tedavi yöntemi uygulamaları da yapılmaktadır. Kemoterapi; ilaç ve serum kullanımı ile kanserli hücrelerin yok edilmesi tedavisidir. Radyoterapi ise cerrahi müdahale gibi lokal bir tedavidir. Kimi hastalara sadece kemoterapi uygulanırken kimi hastalara sadece radyoterapi uygulanır. Birde aynı hastaya hem kemoterapi hem de radyoterapi uygulanan durumlar vardır. Önceleri hep ölümcül bir hastalık gibi görülse de şimdi korkulur olmaktan uzaktır.

Ülkemizde her 12 kadından birinin meme kanseri olduğunu biliyoruz ve bu rakamın oldukça yüksek bir oran olduğunu kabul etmeliyiz. Aslında Dünya geneline bakıldığında da pek bir fark görülmemektedir. Sonuç olarak tüm bu tedavilerin yanında bilinçlenen hasta psikolojik destek görerek hastalığın seyrinde iyileşmeyi hızlandırabilir. Yüksek moral nasıl kişiyi motive ediyorsa bozuk bir moral ve olumsuz düşünce karamsarlık tedavi sırasında tedavi sürecini olumsuz bir şekilde etkiler

Son Güncelleme: 15.04.2018 00:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8