banner1

Migren hayat kalitenizi etkiliyor

Migren hayatınızın kalitesini etkiliyor. Denizli Servergazi Hükümet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Türkay Selcen Aydemir, migrenin sıklığı, şiddeti ve dünya kalitesine tesirinin hastadan hastaya değişkenlik gösterdiğini ifade etti .

Migren hayat kalitenizi etkiliyor

Migren hayatınızın kalitesini etkiliyor. Denizli Servergazi Hükümet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Türkay Selcen Aydemir, migrenin sıklığı, şiddeti ve dünya kalitesine tesirinin hastadan hastaya değişkenlik gösterdiğini ifade etti .

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Migren hayat kalitenizi etkiliyor

Baş ağrısının insaniyet tarihi süresince en enbaşta iştirak eden sağlık sorunlarından biri olduğunu anlatan Nöroloji Uzmanı Dr.Türkay Selcen Aydemir, hayatı süresince hiç başı ağrımamış kişi bulmanın güç olduğunu ve bütün baş ağrılarının yüzde 90'ınımigren ve gerilim tipi baş ağrılarının oluşturduğunu ifade etti . 

Uzm. Dr. Aydemir, " Enbaşta birinci basamak nöroloji poliklinikleri olmak üzere anında hemen her çeşitli polikliniğe baş ağrısı sebebiyle müracaat çok sıktır. Baş ve etrafında ağrıya hassas yapıların basıya uğramaları ve yer değiştirmeleri, enfeksiyonları ya da enfeksiyöz olamayan irinleri , baş ve boyun adalelerinin bir çok kez kasılmaları, kafa içi damarların çap değişiklikleri, ağrıya hassas sinirlerin harabiyete uğramaları ağrı sebebi olabilmektedir . Bütün bu bilgilerden anlaşılacağı benzeri baş ağrılarının birçok sebebi olabilmektedir . Direk doğruya baş ağrısı tablosuyla meydana çıkan, yabancı bir hastalıkla ilişkisi olmayan baş ağrıları primer baş ağrılarıdır. Şunlar migren, gerilim tipi ve küme baş ağrılarıdır. Sekonder baş ağrıları ise yüzde 10 oranında görülen, sebebi belli bir hastalığa ilişkili olarak, beyin damar hastalıkları, hudut sistemi hastalıkları, beyin tümörleri, göz hastalıkları, sinüzit, menenjit benzeri hastalıkların seyri esnasında meydana çıkan baş ağrılarıdır" diye konuştu .

Günümüzde migreni başlatan etmenin kesinlikle olarak bilinmediğini belirten Uzm. Dr. Aydemir, " Baskı , menstruasyon benzeri hormonal farklılıklar , bir takım yiyecekler, içki alımı, uyku düzeni, abuhavasal farklılıklar ve şahsi bir takım alışkanlıklar migrene neden olabilmektedir . Migreni tetikleyen faktörler içinde birçok besin sorumlu tutulmaktadır. Ancak, her hastada migren ağrısını arttıran yiyecek başka olabilmektedir . Önemli olan bireyin ağrısını tetikleyen maddeyi kendisinin bulup, keşfetmesidir. Migrenlilerin yakın akrabalarında migren olma olasılığı yüksektir. Genetik bozukluk migrenin sadece bir takım özel tiplerinde gösterilebilmiştir. Migrenin çocukluk çağında görülme oranı ise yüzde 3-5 kadardır. Bu rakam ergenlikten hemen ardından yüzde 10'ların üstüne çıkar. Uyku düzensizliği, uyuma güçlüğü, nedensiz kusmalar, alerji, araba tutması olan çocuklarda ileride migren gelişme olasılığı daha fazladır" diye söyledi .

"MİGRENİN TEDAVİSİNDE TANI DOĞRU KONULMALI"
Tedavide ilk olarak tanının doğru konması gerektiğini anlatan Nöroloji Uzmanı Dr. Türkay Selcen Aydemir, migren tedavisinin ilaç ve ilaç dışı olarak ikiye ayrıldığını ifade etti .
Uzm. Dr. Aydemir, "İlaç dışı sağlık , hastanın tetikleyici faktörlerden uzak durmasını ve hayat şeklinin düzenlenmesini amaçlar. Düzenli egzersiz, düzenli beslenme, düzenli uyku, alışkın olunan hergün aktivite devamı, genel sağlık kurallarına uyma migreni azaltır. Ağrı kesiciler atağın en başında alınmalıdır. Emilimi hızlandırmak için de bulantıyı önleyici ilacın ağrı kesiciden bir önce alınması gerekir. Bir ay içerisinde atak sayısı üçü, dördü geçiyorsa o zaman sadece atak esnasında değil, migren atağını önlemeye yönelik ilaçları da kullanmak gerekir. Ağrı kesicilerin altını çizen alınması sakıncalıdır" diye konuştu .

 

Kaynak: Ajanslar
Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7