Panik Atak ve Panik Bozukluk

Panik atak ve panik bozukluğun ne olduğuna, nedenlerine, belirtilerine ve tedavi yöntemlerine, Psikoterapi yöntemine, ilaç tedavisine, panik atak riskini arttıran durumlara ve panik atak testleri ve tanısı konularını detaylı açıklamaya çalıştık. Detaylar haberimizde.

sumitc
sumitc
01 Kasım 2017 Çarşamba 09:51
Panik Atak ve Panik Bozukluk

Hiçbir gerçek tehlike olmamasına rağmen vücutta yoğun korku hissi oluşarak fiziksel ve bedensel tepkilerin tetiklenmesine neden olan duruma panik atak denilmektedir. Panik atak bazı durumlarda çok korkutucu olabilmektedir. Panik atak görüldüğü zaman kişide kontrolü kaybetme görülebilmekte veya kalp krizi geçirme korkusu yaşanmaktadır. Birçok insan hayatı içerisinde 1-2 sefer panik atak geçirebilmektedir. Fakat sürekli tekrarlayan beklenmedik panik atakları bulunan ve sürekli çeşitli saldırı korkuları altında geçirilen hastalık durumuna ise panik bozukluk denilmektedir. Panik atak yaşamı direk olarak tehdit etmemekte fakat yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir. Panik atak ve panik bozukluğun etkili tedavileri bulunmakta ve fayda sağlamaktadır.

Panik Atak Belirtileri

Herhangi bir zamanda vurucu şekilde hiçbir uyarıcı etken olmadan başlayabilmektedir. Araba kullanırken, alışveriş sırasında veya toplantıdayken görülebilir. Hastalığın birçok varyasyonu olsa da genelde belirtiler birkaç dakika içinde zirve yapmaktadır. Panik atak geçtikten sonra kişi yıpranmış ve yorgun olmaktadır.

Panik atağın sık görülen belirtilerini açıklayacak olursak;

- Bir tehlikenin yaklaştığını hissetmek

- Ölüm veya kaybetme korkusu yaşanması

- Hızlı kalp atışı ve terleme, ürperme

- Titremeler, nefes alamadığını hissetmek

- Ateş basması ve mide bulantısı

- Karında, göğüste veya başta ağrı olması

- Baş dönmesi, bayılma hissi, uyuşma ve karıncalanmalar

Belirtileri panik atak sırasında görülmektedir. Hastalığın en kötü yanı ise tekrardan meydana geleceği korkusu sebebiyle birçok yerden ve durumdan uzak durmaktır. Panik atak belirtileri yaşayan kişilerin en kısa zamanda doktor görünerek tıbbi yardım alması gerekmektedir. Panik atak hayati tehlike oluşturmaz ama hasta panik atağı kontrol edemediği zaman daha da kötüleşebilmektedir.

Panik Atak Nedenleri

Panik atak sorununun nedenleri hakkında kesin kanılara halen varılamamıştır fakat doktorlar panik atakta genetik faktörlerin, aşırı stresin ve strese bağlı olumsuz duygu yapısının etkili olduğunu ifade etmektedirler. Panik atak başlangıçta uyarısız aniden başlasa da zaman içerisinde belirli durumlarda tetiklendiği tespit edilmektedir.

Yapılan araştırmalar panik atak hastalığının vücudumuzun tehlike anında gösterdiği mücadele etme veya kaçma içgüdüsüyle alakalı olduğunu ifade etmektedir. Örnek olarak arkasından bir ayı geldiğini fark eden kişide panik ataktaki hemen hemen tüm belirtileri gösterecektir. Aradaki tek fark panik atakta gerçek bir tehlike bulunmamasıdır. Panik atak kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Belirtileri ise ilk olarak ergenliğin son dönemlerinde veya erişkinliğin ilk yıllarında başlamaktadır.

Panik Atak ve Panik Bozukluk Riskini Arttıran Faktörler

Ailede benzer bir hastalığın olması, ölüm veya kaybetme korkularının yoğun şekilde hissedilmesi, travmatik olaylara maruz kalmak, boşanma vb. yoğun stres dönemleri, sigara ve aşırı kahve tüketimi, çocukluk döneminde istismara maruz kalmak panik bozuklukların görülme riskini arttıran etkenlerdir.

Bazı durumlarsa panik atağa neden olabileceğinden şüphelenilen durumlar arasında bulunmaktadır. Örnek olarak araba kullanma fobisi, sosyal ilişkilerden kaçınma, sağlık sorunları, depresyon ve anksiyete bozuklukları, intihar düşüncesi, alkol ve zararlı madde kullanımı ve ekonomik sorunlar gösterilebilir.

Panik Atak Testleri ve Tanısı

Panik atak şüphesinde ilk olarak aile hekimine başvurulması gerekmektedir. Ardından aile hekimi panik atak şüphesi görürse psikiyatriste veya psikologa yönlendirecektir. Hasta ilk belirtilerin ne zaman ve nasıl meydana geldiğini, geçmişte yaşadığı travmatik olayları ve kullandığı ilaçları doktoruna belirtmelidir. Hasta ilk muayeneye isterse başka biriyle beraber gelebilir.

Doktor hastayı ilk muayeneden geçirdikten sonra tiroid veya diğer hastalık şüphesi sebebiyle kan testleri ve Elektrokardiyogram (EKG veya ECG) testi yaptıracaktır. Test sonuçlarıyla beraber kesin tanı için çeşitli psikolojik değerlendirmeler de yaparak panik atak tanısı koymaktadır.

Panik atak tanısı almış olan kişilerde sürekli görülen bir panik bozukluk olmasa bile yine de tedaviye başlanabilmektedir. Çünkü panik atak tedavi edilmediği zaman panik bozukluğa dönüşerek kişinin hayatını ciddi şekilde kısıtlayabilir.

Panik Atak Tedavisi

Tedavi uygulanarak hastanın belirti yoğunluğu ve panik atak sıklığı azaltılmaya çalışılmaktadır. Panik bozuklukların tedavisi psikoterapi ve ilaç tedavisi olarak 2 şekilde yapılmaktadır.

Psikoterapi Tedavisi

Psikoterapi halk arasında konuşma terapisi olarak anılmaktadır. Bu yöntem panik bozukluklarda ilk tedavi seçeneği olarak uygulanmaktadır. Psikoterapide hastaya panik atak ayrıntılı tanıtılmakta ve panik atakla nasıl baş edebileceği öğretilmektedir. Bilişsel davranışçı terapi yöntemleriyle panik atak belirtilerinin tehlikeli olmadığı hastaya kendi deneyimleriyle öğretilir. Panik atak sebebiyle korkulan durumların üstesinden gelinmesine yardımcı olunur. Bu tedavi yönteminin sonuçlarının görülmesi biraz zaman gerektirmektedir. Hastalık semptomları birkaç ay içerisinde azalmaktadır. Düzenli tedavi ile panik atak kontrol altına alınmakta ve tekrarlama sıklığı azalmaktadır.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi ile panik atak belirtileri gözle görülür şekilde azalabilmektedir fakat ilaç tedavilerinin bile etkisinin görülmesi birkaç hafta sürebilmektedir. Kullanılan ilaçların çeşitli yan etkileri olabileceği için ilaçların kullanım süresi boyunca hasta doktor gözetiminde olmalıdır. Hamilelik döneminde ilaç tedavisi maalesef uygulanamamaktadır. Sadece zorunlu durumlarda hamileler için sorun oluşturmayan nadir ilaçlarla tedavi süreci başlatılabilmektedir.

Panik atak tedavi sürecinde hastalar alkol, kafein sigaradan uzak durmalıdır. Stres yönetimi ve gevşeme tekniklerini öğrenmelidir. Fiziksel egzersize önem vermeli ve uyku düzenini bozmamalıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8