Zührevi Hastalıklar ve Korunma Yolları

Zührevi kelimesinin asıl anlamı “üreme organları ile alakalı” anlamındadır. Zührevi hastalıklar tanımı ise cinsel yolla bulaşan hastalıkları tanımlamaktadır. Bu hastalıklar insanlık tarihi kadar eskiye dayanan ve Hipokrat’ ın da eserlerinde değindiği hastalıklardır. Halk arasında en çok bilinen zührevi hastalıklar AIDS, gonore (bel soğukluğu), genital siğiller ve eski zamanların ünlü hastalığı olan frengidir. Ancak bunun yanında çağımızda hepatit bulaştırıcılığı da cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında büyük önem arz etmektedir.

sumitc
sumitc
07 Mayıs 2018 Pazartesi 22:53
Zührevi Hastalıklar ve Korunma Yolları

GONORE ( Bel Soğukluğu)

Halk arasında bel soğukluğu olarak da bilinen gonorenin etkeni Neisseria gonorrhoea adı verilen bakteridir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak bilinmesine rağmen cilt ve solunum yoluyla da bulaşabilir. Özellikle kadınlarda mesane , serviks ve uretrada nemli ve mukuslu bölgelerde yaşam alanı oluşturmaktadır. Kadınlarda gonore basit alt idrar yolu enfeksiyonu semptomları ile seyretmektedir. İdrar yaparken yanma sızlama , mukuslu akıntı , bulantı kusma gibi belirtiler verebilir. Ancak erkeklerde penis ucunda kızarıklık ve idrar yaparken şiddetli yanma şeklinde seyreder. Kadınlarda ilerlemiş vakalarda PID adı verilen kısırlıklara neden olabilen hastalık ortaya çıkabilmektedir.  Erkek hastaları en çok rahatsız eden ise sürekli olan akıntıdır.

%99 tanısı belirtiler ve hasta hikayesi ile konulup çok hızlı bir şekilde tek doz penisilin ile tedavi edilebilmektedir. Erkeklerde tedavi edilmeyen olgularda epididimit adı verilen hastalık ortaya çıkar. Epididimis sperm hareketleri açısından önemli bir organdır ve ilerlemiş vakalarda gonorenin neden olduğu kısırlıklara rastlanabilmektedir. Evli olan çiftlere tedavi partneri ile birlikte verilmeli ve kontrol muayeneleri mutlaka yapılmalıdır. Çok eşli olanlarda özellikle prezervatif kullanımı bulaş zincirini kırmaktadır.

AIDS

AIDS , İngilizce de Acquired Immune Deficiency Syndrome kelimelerinin kısaltmasıdır ve etkeni HIV (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) dir. HIV pozitifliği ile AIDS olmak arasında mutlak bir fark vardır. Kuluçka süresi uzun yıllar süren HIV bazı kişilerde pozitif olarak saptanabilir ama AIDS oluşturmaz. HIV, bağışıklık sistemini oluşturan kan elemanları ve bunların üretim – destek organlarında üretim basamaklarını tahrip eder ve vücudu korunmasız bir hale getirir. AIDS hastalarında sıklıkla görülen mantar enfeksiyonları bu nedenledir.

Vücut boşluklarında ve cildimizde mantar ve bakterilerden oluşan birçok mikroorganizma yaşar. Örneğin kalın bağırsağımızda yaşayan bakteriler selüloz sindirimi yaparak yaşarlar ve vücudumuzun K vitamini ihtiyacını karşılarlar. İmmün sistemimizin yetmezliğe girmesi yani bağışıklığımızın azalması bu yararlı mikroorganizmaları vücut için zararlı bir hale getirir.

AIDS zoonoz (hayvan hastalığı) bir hastalıktır ve insanlara alt omurgalılardan bulaşmıştır. 1980 lerin başlarında tanımlanan bu hastalık cinsel yolla yayılan hastalıkların en ölümcül olanıdır. Özellikle hayat kadınları ve çok eşli cinsel hayat yaşayanlar ile dünya genelinde hızla yayılmıştır. AIDS sadece cinsel yolla değil aynı zamanda kan ve kan ürünleri , plesanta ve cilt salgıları ile de bulaşabilmektedir.

AIDS den korunmada en önemli etken prezervatif kullanımı ve çok eşli cinsel yaşamı terk etmektir.

TRİKOMONİASİS

Trikomoniasis, trikomona adı verilen bir parazitin neden olduğu bir hastalıktır. Kadınlarda büyük çoğunlukla görülür ve trikomona vajiniti adı verilen rahatsızlığı ortaya çıkarır. Perineal kaşıntı, vajkinal akıntı yapar ve genelde hastalar tarafından fazlaca önemsenmez. Genelde rutin vajinal muayenelerde ortaya çıkarlar. İlerlemiş vakalarda kısırlığa neden olabilir. Erkeklerde ise daha az belirti ile seyreder. İdrar yaparken hafif bir sızlama şeklinde kendini belli eder.

Tedavide eşlerin birlikte tedavisi ve korunma yöntemleri önemlidir. Çoklu antibiyotik tedavisi ile 7 günde tedavi edilebilir.

HERPES GENİTALİS

Human papilloma virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Kadınlarda rahim ağzı kanserlerine , erkeklerde ise cilt kanserlerine neden olduğu bulunmuştur. Özellikle gebelerde normal vajinal doğumlarda çocukların  bu enfeksiyonu kapması nedeniyle ciddi ensefalitler (beyin iltahabı) görülebilmektedir. Vajinal muayenede kolaylıkla saplanabilir ve cerrahi , medikal tedavi ile tedavi edilebilir.

HERPES SİMPLEX TİP II – GENİTAL UÇUK

Herpes Simplex Tip 2 virüsü tarafından özellikle kadınlarda vajina çevresinde içi sıvı dolu veziküller halinde siğil oluşumlarına neden olur. Normal vajinal doğumlarda bebek sağlığı açısından önemlidir. Cinsel yolla bulaşır. Özellikle oral seks yapanlarda ağız bölgesinde de rastlanabilir. Antivaral ilaçlar ile uzun süreli tedavi ile iyileşirler.

FRENGİ (SFİLİZ)

Troponema pallidum adı verilen bir mikroorganizma tarafından oluşturulur. Cinsel organlarda şankır adı verilen cilt lezyonlarına neden olur. Eski yüzyıllarda toplu ölümlere neden olan frengi çağımızda çok nadir görülür. Tedavisi yapılmadığı takdirde 3 evrede ilerler ve ölüme neden olur. Ancak Penisilin G ye son derece duyarlı olması nedeniyle çağımızda fazlaca görülmemektedir.

ZÜHREVİ HASTALIKLARDAN KORUNMA YOLLARI

Zührevi hastalıklardan korunmada ilk öncelik çok eşliliğin terk edilmesidir. Kontrolsüz cinsel ilişkinin fazlaca olduğu ülkelerde zührevi hastalıkların görülme oranları yüksektir. Cinsel korunma yöntemlerinin iyi bilinmesi ve prezervatif kullanımının yaygınlaştırılması da büyük önem arz etmektedir. Halk arasında utanma ve sıkılma gibi duygular ile hekime başvuru oranının düşük olduğu bu hastalıklar , özellikle de AIDS ülkemizde de sık görülmeye başlanmıştır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8