banner1

Devlet Bahçeli neden istifa etti? Devlet Bahçeli istifa son dakika 1 Kasım 2015

Devlet Bahçeli istifa etti mi? 1 Kasım seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından sandığa gömülen MHP'den herkesi şaşırtan bir haber geldi. 79 milletvekili sayısı 41'e düşen MHP'de Devlet Bahçeli'nin görevinden istifa ettiği haberi siyasi kulisleri hareketlendirdi. Devlet Bahçeli'nin gerçekten istifa edip etmediği bugün belli olacak. MHP'nin yaşadığı büyük hezimetin ardından Bahçeli'nin istifa etmesi partide çok şeyi değiştirecek gibi.

Devlet Bahçeli neden istifa etti? Devlet Bahçeli istifa son dakika 1 Kasım 2015

Devlet Bahçeli istifa etti mi? 1 Kasım seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından sandığa gömülen MHP'den herkesi şaşırtan bir haber geldi. 79 milletvekili sayısı 41'e düşen MHP'de Devlet Bahçeli'nin görevinden istifa ettiği haberi siyasi kulisleri hareketlendirdi. Devlet Bahçeli'nin gerçekten istifa edip etmediği bugün belli olacak. MHP'nin yaşadığı büyük hezimetin ardından Bahçeli'nin istifa etmesi partide çok şeyi değiştirecek gibi.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Devlet Bahçeli neden istifa etti? Devlet Bahçeli istifa son dakika 1 Kasım 2015

Devlet Bahçeli istifa mı etti? 1 Kasım seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından MHP büyük bir şok yaşadı. 7 Haziran seçiminde yüzde 16 oy alan MHP bu seçimde büyük bir oy kaybederek yüzde 12'ye düştü. Seçim sonuçlarının ardından Devlet Bahçeli'nin istifa ettiği iddia edildi. Devlet Bahçeli'nin istifa ettiği yönündeki haberler herkesi şaşırttı. Devlet Bahçeli'nin istifa haberi doğrulanmadı. 1 Kasım seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin istifa ettiği öne sürüldü.

7 Haziran'da Türkiye genelinde yüzde 16,3 oy alan MHP, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 12,0 alarak 4,3 puan geriledi.Devlet Bahçeli istifa mı etti? 1 Kasım seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından MHP seçimin kaybedeni oldu. 7 Haziran seçiminde yüzde 16 oy alan ve 79 milletvekili çıkaran MHP bu seçimde büyük bir oy kaybı yaşadı. MHP'nin oyu bugün yüzde 12'ye düştü ve milletvekili sayısı 41'e düştü. HDP 59 milletvekili çıkarırken MHP'nin 41 milletvekili çıkarması herkesi şok etti. Bu sonuçların ardından Devlet Bahçeli'nin istifa ettiği iddiası gündeme geldi. 
 

Seçimden hezimetle çıkan Devlet Bahçeli divanı toplamak için talimat verdi. MHP koridorları istifa söylentileri ile sallandı.

Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de bile büyük oy düşüşleri yaşandı. MHP genel merkezi birbirine girmiş durumda. İnternethaber.com'a gelen son dakika bilgilere göre Devlet Bahçeli divanı toplamak için talimat verdi.

MHP genel merkezi bu sıcak gelişmeyle birlikte kaynıyor. Koridorlarda Devlet Bahçeliistifa edebilir söylentileri dolaşıyor.

 

1 Kasım seçim sonuçları akmaya başladığı andan itibaren MHP genel merkezi sessizliğe gömüldü. MHP divan üyelerinin dahi bulundukları illerde milletvekilliğini kaybettiği söyleniyor.

 

mhp seçim sonuçları türkiye haritasıTürkiye seçim haritasında MHP rengi yer almazken 7 Haziran seçim sonuçlarının da gerisinde bir tablo ile partililer şok olmuş durumda.

 

MHP MİLLETVEKİLİ SAYISI


Sandıkların yüzde 86'sının açıldığı saatlerde MHP oyları yüzde 11.86'ya kadar gerilemiş göründü. MHP 7 Haziran seçimlerinde 80 milletvekili çıkarmıştı. 1 Kasım seçim sonuçlarına bakıldığında ise milletvekili sayısının yarıya azaldığı ve 44'e düştüğü görülüyor.
 

1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri’nde sonuçlar gelmeye başladı. MHP saat 21.00 itibarıyla yüzde 11.93 oy aldı.

 

Şu an itibariyle oyların yüzde 99.48'i sayıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre, saat 21.00 itibariyle MHP'nin oy oranı yüzde 11.93 oldu. MHP şu an itibariyle meclise 41 milletvekili gönderiyor. 

Türkiye 5 ay sonra yeniden sandık başına gitti. Meclis’in 26. dönem milletvekillerini belirlemek için 54 milyon seçmen bugün oy kullandı. 16 partinin katıldığı seçimde 21 milletvekili bağımsız olarak yarıştı.

BÜYÜK İLLERDE OY ORANI 

MHP'nin oy oranı İstanbul'da şu an itibariyle yüzde 8.62,  Ankara'da 14.27 ve İzmir'de 11.33 oldu. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de şu an itibariyle MHP'nin oy oranı yüzde 34.65. Osmaniye'de AK Parti oyların yüzde 45.79'ünü alıyor. 

7 HAZİRAN'DA YÜZDE 16.29 ALMIŞTI 

MHP 7 Haziran seçimlerinde yüzde 16.29 oy (80 sandalye) almıştı. 

 

Doğuda 07.00’de başlayan oy verme işlemi 16.00’da sona erdi. Batıda ise oy verme işlemi 08.00-17.00 arasında yapıldı.

 

54 ülkede 8 Ekim'de başlayan oy verme işlemi 25 Ekim'de sona ermişti.

 

Gümrüklerde oy verme işlemi ise saat 17.00 itibarıyla sona ermişti.

DEVLET BAHÇELİ KİMDİR
 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Osmaniye'nin soylu ailelerinden Türkmen ailesinden Fettahoğulları'nın bir mensubudur. Parti ve ocaklar içinde ''Devlet Hoca, Devlet Bey, Türkmen Beyi'' diye hitap edilen Devlet Bahçeli, siyaset adamlığının yanında akademisyenlik kimliğine de sahiptir. 1997 senesinde MHP'nin kurucusu ve Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in vefatının ardından yapılan kurultayda MHP Liderliğine seçilmiş olan Dr.Devlet Bahçeli, ilk girdiği seçimlerde yüzde 18'e yakın bir oy almış ve seçimleri Bülent Ecevit'in liderliğini yaptığı DSP'nin ardından ikinci sırada tamamlamıştır. MHP ve Bahçeli için bu başarı bir ilkti ve MHP deyim yerindeyse oy patlaması yaşamıştı. Bu başarının ardından gözler MHP'nin yeni lideri Devlet Bahçeliye çevrilmişti. Çünkü siyaset sahnesinde ilk kez lider olarak girdiği bir seçimde bu başarıyı alması Türk siyasetine yeni bir soluk sağlamış ve Ülkücü camiaya bir heyecan getirmişti. 

 

Bu girişin ardından işte detaylarıyla Devlet Bahçeli kimdir sorusunun tam yanıtı:

 

Devlet Bahçeli 1948 yılında Osmaniye'nin Bahçe ilçesindedoğdu. Fettahoğulları olarak bilinen geniş ve köklü bir aileye üye olan MHP Lideri Devlet Bahçeli, ailenin 4 çocuğundan biriydi. Dr. Devlet Bahçeli'nin babasının ilk evliğinden olan 2 üvey kardeşi vardır. Dr. Devlet Bahçeli, ilk öğrenimini memleketi Osmaniye'de 7 Ocak ilkokulunda üstün dereceyle tamamladı. Varlıklı bir aileye mensup olan Dr. Devlet Bahçeli, üniversiteye kadar eğitim hayatını özel okullarda sürdürdü. Devlet Bahçeli ortaokulu yatılı olarak Adana Özel Çukurova Koleji'nde kendisinden üç yaş büyük ağabeyi Servet Bahçeli'yle birlikte okudu. Lise eğitimi için İstanbul'a akrabalarının yanına giden Devlet Bahçeli, Emirgan Akgün Koleji’ne yazıldı. Bahçeli lise ikinci sınıfta Etiler'deki Özel Ata Koleji’ne geçti ve lise diplomasını da yine bu okuldan aldı. 

 

ÜNİVERSİTE YILLARI

Dr. Devlet Bahçeli, 1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni yeni adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni kazandı ve dış ticaret okumaya başladı. Bahçeli, Gazi Üniversitesi öğrenciliği yıllarında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin genel başkanı Alparslan Türkeş'in seminerlerine gitmeye başladı. Devlet Bahçeli daha sonra akademi'de Ülkü Ocakları'nı kurdu. 1970-71 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Bahçeli, bir yandan aktif olarak siyasi faaliyetleri yürütürken, diğer yandan da akademik çalışmalarını devam ettirdi. 1971'de mezun oldu ve aynı yıl Ankara İktisadi ve Ticari İlimler akademisi ve bağlı Yüksek Okullarda İktisat Bölümü asistanı olarak görev aldı. Dr. Devlet Bahçeli, öğrencilerle yakından ilgilenen bir akademisyendi. Aynı zamanda Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği'nin kurucularından, Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneğinin (ÜMİD-BİR) kurucularından ve genel başkanlarındandır. Ayrıca kısaca ÜNAY denilen, Üniversite Akademi ve Yüksekokulları asistanlığını kurdu ve başkanlığını yaptı. Devlet Bahçeli, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde iktisat doktorası yaptı ve aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikasında Ana Bilim Dalı'nda 1987 yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürdü. Dr. Devlet Bahçeli yine bu süre içerisinde Türkiye ve Dünya Ekonomisi, Türk Tarihi ve Dış Politika konularıyla ilgilendi ve bu alanlarda çalışmalar yaptı.

 

DEVLET BAHÇELİ'NİN SİYASİ HAYATI

Nisan 1987 tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa eden Dr. Devlet Bahçeli, 19 Nisan 1987 tarihinde yapılan MÇP( Milliyetçi Çalışma Partisi) Büyük Kurultayında parti yönetimine seçildi ve Genel Sekreterlik görevine getirildi. MÇP ve MHP'nin yönetim kadrolarındaki görevi uzun yıllar süren Devlet Bahçeli, çeşitli zamanlarda Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, Merkez Karar Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Baş-Danışmanlığı görevlerinde bulundu ve 6 Temmuz 1997 tarihinde yapılan MHP 5. Olağanüstü Kongre sonrasında Genel Başkanlık görevini üstlendi. 1999'da yapılan genel seçimlerde MHP'nin ikinci parti çıkması üzerine DSP ve ANAP ile koalisyon hükümetinde devlet bakanı ve başbakan yardımcılığı görevlerini yürüttü. Devlet Bahçeli, 2002 genel seçimlerinde partisi baraj altında kalınca milletvekili seçilemedi. 2007 Türkiye genel seçimleri'ne Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı olarak katıldı. Partisinin barajı geçmesiyle birlikte yeniden milletvekili olarak meclise girdi. 24. Dönem Osmaniye Milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girmiştir.  12 Haziran 2011 Türkiye Genel Seçimleri için yapılan 30 Nisan 2011 tarihli Yozgat mitinginde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından kullanılan "Püskevit" sözü Türk siyasi hayatının unutulmaz miting sözleri arasındaki yerini almıştır. Bahçeli bu sözü bisküvi anlamında kullanmıştır. Mitingden sonraki günlerde, kelime ilginç bulunarak medya ve sosyal paylaşım ortamlarında uzun süre gündemden düşmemiştir. Bahçeli, gelişmeleri yakından takip ettiğini ve ilgiden memnun olduğunu belirtmiştir. Püskevit sözcüğünün Bahçeli'nin memleketi olan Osmaniye'de ve Adana'da halk tarafından sıkça kullanıldığı bilinmektedir. Sözcük, özellikle iki bisküvi arasına lokum sıkıştırılarak yapılan atıştırmalık yiyecek için kullanılmaktadır. 

Ablasıyla birlikte yaşayan Dr. Devlet Bahçeli bekardır ve  hiç evlenmemiştir.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7