Meclis Tv canlı izle 26. dönem milletvekili yemin töreni TBMM Tv-TRT 3 canlı

Meclis Tv canlı yayın. 26. dönem milletvekilleri bugün yemin ederek görevlerine başlayacak. Meclis bugün itibari ile çalışmaya başlayacak. Meclisteki yemin töreninin ardından yeni hükümetin kurulması bekleniyor. 26. dönem milletvekillerinin yemin törenini TBMM Tv'den canlı olarak izleyebileceksiniz. Yeni hükümetin 18 Kasım yada 20 Kasım Cuma günü kurulması bekleniyor.

Meclis Tv canlı izle 26. dönem milletvekili yemin töreni TBMM Tv-TRT 3 canlı

Meclis Tv canlı yayın. 26. dönem milletvekilleri bugün yemin ederek görevlerine başlayacak. Meclis bugün itibari ile çalışmaya başlayacak. Meclisteki yemin töreninin ardından yeni hükümetin kurulması bekleniyor. 26. dönem milletvekillerinin yemin törenini TBMM Tv'den canlı olarak izleyebileceksiniz. Yeni hükümetin 18 Kasım yada 20 Kasım Cuma günü kurulması bekleniyor.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Meclis Tv canlı izle 26. dönem milletvekili yemin töreni TBMM Tv-TRT 3 canlı

TBMM tv canlı yayın. 1 Kasım kesin seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından bugün seçilen vekiller yemin edecekler. 26. dönem milletvekilleri bugün yemin edip görevlerine başlayacaklar. Ant içme törenini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da izleyecek. Milletvekillerinin yemin törenini Meclis Tv'den canlı olarak izleyebileceksiniz. Meclis tv canlı yayın linki haberimizin devamında sizlerle. 

Meclis tv canlı yayın. TBMM'nin 26. Dönem 1. Yasama Yılı bugün başlıyor. Milletvekilleri yeni yasama yılının açılışında yemin edecek. 26. dönem milletvekili yemin törenini TBMM Tv'den canlı olarak izleyebileceksiniz. Meclis bugünden itibaren çalışmaya başlayacak. 26. dönem milletvekillerinin yemin törenini TBMM Tv'den canlı olarak izleyebileceksiniz. 

Ant içme törenini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da izleyecek.

TBMM TV CANLI İZLE

Meclis bugün açılıyor. Meclis yemin töreni bugün saat 15.00'te başlayacak. Yemin töreninde Meclis Başkanı görevini parlementonun en yaşlı ismi olan Deniz Baykal yürütecek. Baykal, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'dan görevi devralacak.

BOMBA ARAMASI YAPILDI


Yemin töreni öncesi Meclis'te tüm hazırlıklar tamamlandı. Meclis'in bomba arama köpeği ile genel kurul salonununda bomba araması yapılması dikkat çekti.

Meclis açılıyor mecliste bomba araması

İLK TÖREN ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE


Genel Kurul öncesi, TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal ve geçici Başkanlık Divanı üyeleri, saat 14.00'de TBMM Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak.

26. Dönem 1. Yasama Yılı'nın başlamasının ardından milletvekilleri, yemin edecek. 

MECLİS DİVAN ÜYELERİ KİMLER?


Yemin töreninde Geçici Başkan Baykal'a, en genç 6 milletvekili olarak HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk, HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan ve HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran katip üye olarak eşlik edecek.

Geçici Başkanlık Divanı, TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı seçimine kadar görev yapacak. 

ERDOĞAN'I KİM KARŞILAYACAK?


Katılması halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, yemin töreninde, Meclisin ikinci en yaşlı üyesi AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman eşlik edecek. 

Geçici Meclis Başkanı Baykal'dan başlamak üzere milletvekilleri kürsüden yemin edecek.

ÖNCE BAYKAL SONRA DA DAVUTOĞLU...


Meclis teamülleri gereği Meclis'teki ilk yemini geçici Meclis Başkanı görevini yürüten Deniz Baykal edecek. Baykal'ın yemini sonrası normalde 'illerin alfabetik sırasına' göre yapılan milletvekili yemin sıralaması bu kez değişecek. İlk yemini Ahmet Davutoğlu'nun yapacağı öğrenildi. Değişikliğin nedeni ise Davutoğlu'nun yeni hükümeti kurmak görevini almak için akşam saat 17.00'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na çıkması. Davutoğlu yemin ederek resmen milletvekili statüsü kazanmasının hemen ardından hükümeti kurma sürecini başlatacak. 

DEMİRTAŞ YEMİN ETMEYECEK


HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ameliyat olduğu için bugün düzenlenecek yemin törenine katılamayacak.

MECLİS YEMİN METNİ SÖZLERİ 


Milletvekilleri, Anayasa'da yer alan "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet'e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim" şeklindeki yemini ederek görevlerine başlayacak.

MECLİS BAŞKANI KİM OLACAK?


Yemin töreninin ardından, 26. Dönem Parlamentosunun ilk işi, Meclis Başkanı'nı seçmek olacak. Meclis'in 27. Başkanı için de takvim bugünden itibaren işlemeye başlayacak.

AK Parti'den başkanlık için Meclis'in 26. Başkanı, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz'la devam edilebileceği yönünde haberler gelirken kulislerde iki isim daha konuşuluyor.

Meclis Başkanlığı için İsmet Yılmaz, Hayati Yazıcı ve Burhan Kuzu isimleri öne çıkıyor.

Bunlar eski bakan Hayati Yazıcı ve üç döneme takıldığı için geçen dönem aday olamayan Burhan Kuzu. Anayasa Hukukçusu Kuzu, AK Parti'nin Başkanlık sistemi önerisinin de mimarı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı.

Daha önce teamül gereği, milletvekillerinin yemin etmesiyle birlikte bir milletvekiline hükümeti kurma görevi veriliyordu. 7 Haziran seçimi sonrası ise bu teamülden vazgeçildi.TBMM Genel Kurulu, Meclis İç Tüzüğü'nün 3. maddesi uyarınca, YSK'nın 1 Kasım'da yapılan genel seçimin kesin sonuçlarını ilanını takip eden 5. gün olan bugün TSİ 15.00'te çağrısız toplanacak.

25. Dönem'de olduğu gibi, 26. Dönem'de de, 77 yaşındaki CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal en yaşlı üye sıfatıyla Geçici Meclis Başkanı olacak.

Baykal görevi TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'dan devralacak.

Genel Kurul öncesi, Baykal ve geçici Başkanlık Divanı üyeleri, TSİ 14.00'de TBMM Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak.

26. Dönem 1. Yasama Yılı'nın başlamasının ardından milletvekilleri teker teker yemin edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün kabul edeceği Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yeniden hükümeti kurma görevini verecek.

Oturma düzeni değişti

TBMM Genel Kurulu'nda siyasi parti gruplarının oturma düzeni de yeniden belirlendi.

Meclis teamülleri uyarınca, oturma düzeni, Başkanlık Divanı'na göre, en çok sandalyeye sahip olan grubun sol baştan başlayarak oturması, daha sonra sandalye dağılımına göre sıralanması, en az sandalyeye sahip grubun sağ başta oturması şeklinde biçimleniyor.

TBMM'de AKP'nin 317, CHP'nin 134, MHP'nin 40, HDP'nin ise 59 milletvekili var.

Bu nedenle sol başta yine AKP, onun yanında CHP milletvekilleri oturacak. Ancak HDP ve MHP milletvekilleri yer değiştirecek.

HDP Meclis'te üçüncü parti olduğu için, milletvekilleri daha önce MHP'ye ait olan koltuklarda oturacak. En sağda ise MHP grubu yer alacak.

HÜKÜMET NE ZAMAN KURULACAK? 
 

Hükümet ne zaman kurulacak? Yeni hükümetin ne zaman kurulacağı pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Kesin seçim sonuçları bugün açıklandı. Kesin seçim sonuçlarının açıklanması ile birlikte yeni kabinenin ne zaman kurulacağı merak konusu oldu. Yeni kabine 22 Kasım günü kurulacak. 5 gün sonra yeni hükümet için Başbakan Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan buluşacak. 

Sadi Güven, seçimlerin şeffaf, güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, kesin seçim sonuçlarına göre, AK Parti'nin 317, CHP'nin 134, HDP'nin 59, MHP'nin 40 milletvekili çıkardığını bildirdi.

1 Kasım seçimlerine katılım oranı ise yüzde 85.30 oldu.

Güven, YSK'da düzenlediği basın toplantısında 1 Kasım'da yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin sonuçlarını açıkladı.

İl seçim kurulları, yurt dışı sandık sonuçları ve gümrük kapıları sandık sonuçlarına göre düzenlenen birleştirme tutanaklarının kurula ulaştırılmasının tamamlandığını ve kesin sonuçların tespitine karar verildiğini belirten Güven, böylece 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin sonuçlandığını söyledi.

Seçimin, yurt dışında 54 ülke, 113 temsilcilikte ve yurt içinde gerçekleştirildiğini aktaran Güven, seçim akşamı sandık sonuçlarının SEÇSİS aracılığıyla seçime katılan ve talepte bulunan 16 siyasi partiye oy verme işleminin sona ermesinden itibaren, seçime katılmayan ancak bu verilere ulaşmayı talep eden siyasi partilere ise seçim yasaklarının kaldırılmasından itibaren eş zamanlı sunulduğunu ifade etti.

Güven, siyasi partilerin bilişim uzmanlarının seçim akşamı SEÇSİS veri merkezine davet edilerek seçim sonuçlarını izlemelerinin sağlandığını aktardı.

Kurulun aldığı tedbirlerle geçen döneme göre vatandaşların daha az hataya düşmesinin sağlandığını belirten Güven, bu sayede geçersiz oyların da azaldığını vurguladı.

HATALAR AZALDI

Sadi Güven, geçen seçimde "evet" mühürlerindeki olumsuzluklarla bu dönemde karşılaşılmaması açısından yeni "evet" mühürleri yaptırıldığını ve bu seçimde bunların kullanıldığını da söyledi.

Şu andan itibaren bütün vatandaşların kendilerinin oy kullandığı sandıklar dahil olmak üzere tüm Türkiye sandıkları sonuç tutanaklarını ıslak imzalı olarak görebileceklerini belirten Güven, sandık sonuç tutanaklarının dayanağı olan sayım döküm cetveli ve sandık sonuçlarının birleştirildiği ilçe, il birleştirme tutanağının da görülebileceğini bildirdi.

Halk eğitim merkezleri aracılığıyla seçimlerde görev yapmak isteyenlere eğitim programı düzenlendiğini ve 7 Haziran seçimiyle birlikte yaklaşık 2 milyon kişiye eğitim verildiğini anlatan Güven, sandık kurulu başkanlarıyla bina sorumlularına oy verme günü seçime yönelik bilgilendirme maksatlı toplam 3 milyon 518 bin kısa mesaj gönderildiğini, bu mesajların sandık kurulu üyeleriyle paylaşıldığını kaydetti.

YSK olarak e-posta adreslerini seçmen sorgulama sayfasına kaydeden vatandaşlara seçim süreci hakkında bilgilendirme amaçlı e-posta gönderildiğini dile getiren Güven, bu dönemde yurt içi ve yurt dışında toplam 574 bin 469 kişiye seçimle ilgili bilgilendirme amaçlı e-posta gönderildiğini söyledi.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Seçim günü elektrik kesintisine ilişkin kurula herhangi bir itiraz yapılmadığının altını çizen Güven, ilçe birleştirme tutanaklarının alınması işlemlerini takip etmek isteyen siyasi partilerin aday ve müşahitleri, bağımsız adaylar ve müşahitleriyle ilçe seçim kurulundaki siyasi parti temsilcilerinin bu işlemleri daha rahat izleyebilmesi için projeksiyon cihazları kullanılarak, işlemlerin ilçelerde büyük ekranlara yansıtıldığını belirtti.

PARTİLERİN MİLLETVEKİLİ SAYILARI


Başkan Güven, "Bu tedbirler ve eğitimle seçimler, şeffaf, güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştirilmiştir. Kurulumuzca maddi hatanın düzeltilmesine ilişkin sonucu değiştirmeyen bir kaç itirazın dışındaki tüm itirazlar reddedilmiştir. 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonucu siyasi partilerin çıkardıkları milletvekili sayısı, Adalet ve Kalkınma Partisi 317, Cumhuriyet Halk Partisi 134, Halkların Demokratik Partisi 59, Milliyetçi Hareket Partisi 40 olarak tespit edilmiştir" diye konuştu.

SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZLAR

1 Kasım seçim sonuçlarına yönelik itiraz süreci dün tamamlanmıştı. 

Seçimin ardından ilk itirazlar sandık kurullarına, ardından ilçe ve il seçim kurullarına yapılmıştı. YSK itirazda bulunma süresi ise dün saat 17.00 itibariyle sona erdi ve seçim sonuçlarına itiraz süreci tamamlanmış oldu.

HANGİ PARTİ KAÇ İTİRAZDA BULUNDU?

Kurula bugüne kadar siyasi partilerden 12 ildeki sonuçlara yönelik itiraz geldi. AK Parti, Niğde ve Van'daki sonuçlara, CHP, Erzincan, Trabzon, Denizli ve Kahramanmaraş'taki sonuçlara, MHP, Tokat ve Eskişehir'deki sonuçlara, HDP ise Elazığ, İstanbul, Mersin ve Tunceli'deki sonuçlara itiraz etti. 

Kurul, MHP'nin Eskişehir'deki itirazı sonucu tespit edilen maddi hatanın düzeltilmesini kararlaştırırken, diğer itirazların tamamı reddedildi.

YENİ HÜKÜMET NE ZAMAN KURULACAK?


Yasa gereği TBMM Genel Kurulunun kesin seçim sonuçlarının açıklandığı günü takip eden 5. gün saat 15.00'te toplanması gerekiyor. Bu kapsamda, TBMM Genel Kurulu, 17 Kasım Salı günü toplanacak ve milletvekilleri yemin edecek.

Aynı gün geçice seçim hükümeti düşecek. Meclis'teki oturumun ardından Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yeni hükümet için ilk görüşmeyi yapacak.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25