Oy sayımı ne zaman bitecek? Seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak

Oy sayımı ne zaman bitecek? Bugün oy kullanan milyonlarca seçmen oy sayımının ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini merak etmeye başladı. Doğu bölgelerinde sandıklar saat 16:00'da kapatıldı, Batı bölgelerinde ise sandıklar saat 17:00'de kapatıldı. Sandıkların kapatılmasının ardından hemen oy sayımına başlanıldı. Yayın yasaklarının sona ermesi ile birlikte seçim sonuçları saat 21:00'de açıklanmaya başlanacak. Seçim sonuçları an be an Vatandanhaber.com adresinde olacak.

Oy sayımı ne zaman bitecek? Seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak

Oy sayımı ne zaman bitecek? Bugün oy kullanan milyonlarca seçmen oy sayımının ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini merak etmeye başladı. Doğu bölgelerinde sandıklar saat 16:00'da kapatıldı, Batı bölgelerinde ise sandıklar saat 17:00'de kapatıldı. Sandıkların kapatılmasının ardından hemen oy sayımına başlanıldı. Yayın yasaklarının sona ermesi ile birlikte seçim sonuçları saat 21:00'de açıklanmaya başlanacak. Seçim sonuçları an be an Vatandanhaber.com adresinde olacak.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Oy sayımı ne zaman bitecek? Seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak

Oy sayımının ne zaman biteceği milyonlarca seçmen tarafından merak ediliyor. Bugün oy kullanan pek çok kişi seçim sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. 1 Kasım seçim sonuçları bugün yayın yasaklarının sona ermesi ile birlikte açıklanacak. Seçim sonuçları bugün akşam saat 21:00'de açıklanacak. Oy sayımının yarın öğle saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. 
 

SEÇİM GÜNÜ UYGULANAN YASAKLAR

Seçim günü saat 06.00'dan saat 24.00'e kadar uygulanacak yasaklar şöyle;

Her ne suretle olursa olsun alkollü içki satışı yapılamayacak.

İçkili yerlerde, umumi mahallerde ne çeşit olursa olsun alkollü içki satılamayacak, verilemeyecek, içilemeyecek.

Emniyeti ve asayişi korumakla görevli olanların dışında hiç kimse ateşli silah ve patlayıcı madde taşıyamayacak.

Oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak ve eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilecek.

OYLAR SAAT KAÇTA SAYILACAK
 

1 Kasım'da sandık başına gidecek olanlar saat kaçta oy kullanmaya başlayacaklarını merak etmeye başladılar. 1 Kasım Pazar günü Doğu bölgelerinde saat 07:00'de batıda ise saat 08:00'de oy kullanılmaya başlanacağı açıklandı. Doğu illerinde oy kullanma  07.00 - 16.00 saatleri arasında batı illerinde 08:00- 17:00 saatleri arasında oy kullanılacak. 

Oy kullanma saatleri pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. 1 Kasım seçiminde sandık başına gidecek olanlar sandıkların kaçta açılacağını araştırıyorlar. Doğu illerinde oy verme işlemi 07.00 - 16.00 saatleri arasında batı illerinde 08:00- 17:00 saatleri arasında yapılacak. 26. dönem milletvekili seçiminde oy kullanacak olanlar en erken doğu illerinde 07:00'de batı illerinde 08:00'de sandık başına gidebilirler. 

SEÇİM YASAKLARI NELERDİR? 



Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçimlerinin oy kullanma saatlerini Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında açıkladı. Bulunduğunuz il oyunu hangi saatler arasında kullanacak?




KOALİSYON NEDİR
 

Koalisyon nedir? 1 Kasım sonuçlarının ardından en çok merak edilen konulardan biri kaolisyon oldu. Koalisyon hükümetinin nasıl kurulacağı merak ediliyor. 1 Kasım seçim sonuçlarının açıklanması ile birlikte Koalisyonun nasıl kurulacağı bunun için kaç milletvekili gerektiği seçmenler tarafından merak ediliyor. Koalisyon hükümeti, birden fazla siyasi parti ya da gruba bağlı üyelerden oluşan karma hükümettir

Koalisyon nasıl kurulur? Koalisyon kurmak için kaç milletvekili gerekli? Bugün pek çok kişi koalisyon hükümetinin nasıl kurulacağını merak etmeye başladı. Türkiye 7 Haziran'da koalisyon kurulamaması nedeni ile bugün yeniden sandık başına gitti. 1 Kasım seçim sonuçlarının açıklanması ile birlikte koalisyonun nasıl kurulacağı ve koalisyon hükümetinin ne olduğu merak ediliyor. Koalisyon hükümeti, birden fazla siyasi parti ya da gruba bağlı üyelerden oluşan karma hükümettir

 

Tanımı

Yasama meclislerinde bir tek partinin çoğunluğu elde edemediği durumlarda, en çok sandalyeye sahip partinin başkanının kabineyi kurmakla görevlendirilmesi kuraldır. Bu durumda, meclisten güvenoyu alabilmek için başka parti ya da gruplarla (bağımsızlar) anlaşma yoluna gidilir ve bir ortak hükümet kurulur. Koalisyon hükümetlerine daha çok seçimlerde nispi temsil sistemini benimsemiş ülkelerde rastlanır. Çoğunluk usulüne dayalı seçim sisteminde bir parti parlamentoda salt çoğunluğu kolayca elde ederek kendi hükümetini kurabilir ve güvenoyu alabilir. Partilerin ülke çapında aldıkları oy oranlarına yakın oranlarda parlamentoda temsilini sağlayan nispi temsil usulünde ise çoğu kez koalisyon hükümetlerinin kurulması kaçınılmaz hale gelir.

 

Koalisyon hükümetlerinin başlıca sakıncası, karmaşık ve kırılgan çoğunluklara dayalı olmaları yüzünden gösterdikleri istikrarsızlıktır. Koalisyon kabinelerinin birbirini izlediği 1980'ler ve 1990'lar İtalya'sı bunun en tipik örneğidir. Ama bu ülkedeki demokratik kurum ve geleneklerin gücü siyasal rejimin sürekliliğini sağlayabilmiştir.

 

Koalisyon hükümetlerinin sağladığı başlıca yarar ise, ülkedeki değişik siyasal eğilimleri yönetim katına da yansıtmaları, bunlar arasında demokratik uzlaşma alışkanlıkları doğurmaları, dolayısıyla siyasal kutuplaşma ve gerginlikleri emici bir işlev görmeleridir.

 

Dünya

Avrupa'da İskandinav ülkeleri (özellikle İsveç), Benelüks ülkeleri, Fransa, Almanya, İtalya, Avusturya ve İrlanda, bunlar dışında ise Japonya, Türkiye, İsrail, Pakistan ve Hindistan uzun süre boyunca koalisyon hükümetlerince yönetilmişlerdir. İsviçre 1959-2008 arasında yarım yüzyıla yakın bir süre Sihirli Formül (formule magique) denen ülkedeki dört büyük siyasi partinin katıldığı koalisyon tarafından yönetildi.


BAHÇELİ'DEN KOALİSYON AÇIKLAMASI


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Adana'da yaptığı konuşmada 7 Haziran seçimleri sonrası AK Parti'nin koalisyon yapmaya niyetli olmadığını öne sürerek 'Hayırcı' eleştirilerine yanıt verdi. Bahçeli, 1 Kasım sonrası 'Hayır' diyecekleri üç konuyu şöyle anlattı:

"Azınlık hükümeti kurulacaksa MHP'nin birinci hayırı budur. İkinci olarak erken seçime hayır diyoruz. Üçüncü olarak HDP'ye oy vermiş bu memleket evladına iradesinden dolayı saygı duyarız. Ancak PKK'nın siyasal uzantısı olan HDP'ye flu bakarız. PKK ile beraber olduğu sürece onu tanımayız. Ama oy verene de saygı duyarız. PKK uzantısı seçim hükümetinde olacaksa seçim hükümetinde de olmaya hayır deriz"

7 Haziran seçimleri sonrası dile getirdiği koalisyon seçeneklerini yineleyen Bahçeli, şöyle konuştu:

Çözüm bloku AKP, CHP ve HDP'dir. Madem ki tek başına iktidar söz konusu olmuyor. Çözüm sürecinde uzlaşmaya çok müsait olan 3 parti arasında koalisyon kurulabilir. Bunlardan bir tanesi AKP-HDP'dir. Üçlü bir koalisyon da kurulabilir. Bir başkası 'HDP'yi yanımıza alırsak MHP üstümüze gelir' düşüncesi söz konusu olur ise AKP-CHP koalisyonu söz konusu olabilir. Demek ki bu üç partinin ikisi veya üçü bir araya geldiğinde çok güçlü bir koalisyon yapısı oluşabilir. Böyle bir koalisyonu yapacakları yerde ilk günden başladılar. 'MHP koalisyonda yer almalılar' diye. MHP'yi niye karıştırıyorsunuz. 

CHP'nin koalisyon kurması söz konusu olacaksa MHP'yi nasıl ikna edeceksiniz? Birisi kulağına fısıldamış, 'Bahçeli'yi başbakanlık koltuğuna oturtalım'. MHP başbakanlığa tav olacak bir parti mi? MHP'yi başbakanlığı vermek suretiyle kandırıp yanına almayı düşünüyorsan 67 yıllık bir siyasi hareketi sen bilmiyorsun. MHP bit için dam yakamaz. Bu da yetmiyor. 60 bloku içine bizi de dahil ediyor. İçinde HDP var ve biz bunların arasına gireceğiz! 


CUMHURİYET TARİHİNDE KURULAN KOALİSYON HÜKÜMETLERİ

İlk yüzyılına yaklaştığımız Türkiye Cumhuriyeti'nin siyasi geçmişi her seçimde bir öncekine göre sürekli olarak farklılık göstermekle birlikte günümüzde de sistem bazlı belirsizlikler varlığını sürdürüyor. Parlamenter Cumhuriyet tecrübesi ile özellikle 1960 darbesinden sonra yaşanan sistem karmaşaları hala askeri vesayet ile demokrasi ilişkilerini sorun olarak gündemimizde bulunduruyor. Ancak konjonktürel olarak hem iç hem de dış baskılardan kaynaklı çıkmazların en içinden çıkılmaz sonucu olarak koalisyonlar ortak bir mutabakkattan öte anlaşmazlığın bir sembolü olarak biliniyor. Peki tüm koalisyon hükümetlerini biliyor musunuz? ilk koalisyon hükümeti hangisiydi? Kimler hangi vaadlerle bir araya geldiler? İşte koalisyon hükümetlerimiz;

1. Cumhuriyet Halk Partisi-Adalet Partisi Hükümeti


27 Mayıs İhtilali sonrasında CHP ile kapatılan DP’nin devamı olan Adalet Partisi'nin uzlaşması sonucu, Başbakan İsmet İnönü önderliğinde Cumhuriyet tarihinin ilk koalisyon hükümeti kurulur ve Türk siyasal yaşamı yepyeni bir kavram ile tanışır. Hükümetin sorunlarından birisi AP’nin bir siyasi af istemini gündeme getirmesidir. Bunun yanına Albay Talat Aydemir ve arkadaşlarının, 22 Şubat'ta başarısız bir darbe girişiminde bulunması da eklenir. 22 Şubatçıların affına ilişkin yasa tasarısının görüşülmesi sırasında, AP ile CHP arasında af konusunda varılan anlaşma, AP grubu tarafından kabul edilmeyince İsmet İnönü, 30 Mayıs 1962’de başbakanlıktan istifa etmiş ve AP’nin ve CHP’nin iş birliği ile 20 Kasım 1961’de kurulmuş olan Birinci Koalisyon Hükümeti sona ermiştir.

2. Cumhuriyet Halk Partisi - Yeni Türkiye Partisi - Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Hükümeti


İlk koalisyon hükümetinin travmaları geçmeden İsmet İnönü’nün başını çektiği CHP, YTP, CKMP ve bağımsız milletvekilleri arasında bir koalisyon hükümeti kuruldu. İstikrarsız siyasi hayatın üzerine askeri müdahaleler eklenince koalisyon hükümetlerinin de ömrü uzun olmuyordu. 25 Haziran 1962 yılında başlayan hükümetin çalışmaları yine darbe girişiminde bulunanlara af tartışmalarının bir araya gelmesiyle çalışmalar durma noktasına gelmiş ve 25 Aralık 1963’te İsmet İnönü istifa emiştir.

3. Cumhuriyet Halk Partisi-Milli Selamet Partisi Hükümeti


Süleyman Demirel’in Adalet Partisi’nin tek başına iktidar olduğu yıllar askeri müdahalelerle son bulunca geçici hükümetlerden sonra Bülent Ecevit önderliğinde CHP ve MSP koalisyon hükümeti kuruldu. Siyasil tarihimize damga vuran 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı bu dönemde gerçekleşti.

4. Milliyetçi Cephe Hükümeti


Türk siyasal tarihi adına yeni bir politikanın izlendiği dönemdir. Sağ cenah partileri, sol cenah partilerini iktidara getirmemek ve komünizm tehlikesinin önünü kesmek için Milliyetçi Cephe hükümetlerini kurdular. Adalet Partisi lideri Süleyman Demirel’in önderliğinde Demokrat Parti’den ayrılan 9 milletvekilinin de desteğiyle 31 Mart 1975’te I.Milliyetçi Cephe Hükümeti olarak da adlandırılan 39. Hükümet kurulmuştur.

5. Adalet Partisi-Milli Selamet Partisi - Milliyetçi Hareket Partisi Hükümeti (2.Milliyetçi Cephe)


1977 seçimlerinde CHP iyi oy almasına rağmen elde ettiği 213 milletvekili hükümet kurmasına yetmediği için AP Genel Başkanı Süleyman Demirel tarafından AP-MSP-MHP'den oluşan hükümet kuruldu. II. Milliyetçi Cephe Hükümeti olarak da anılan bu hükümet döneminde Demirel, devlet bakanlığı sayısını 6’ya çıkarıp 2 kontenjanı başbakan yardımcılığına ayırmıştır. 1978'de AP'den ayrılan 11 milletvekilinin CHP'ye katılımıyla bu hükümet düşmüştür.

6. Doğru Yol Partisi - Sosyaldemokrat Halkçı Parti Hükümeti


1991 erken genel seçimlerinin ardından DYP ve SHP ortaklığıyla 30 Kasım 1991 tarihinde 164 red oyuna karşılık 280 kabul oyuyla kuruldu. 17 Nisan 1993 'te Cumhurbaşkan Turgut Özal’ ın ölümü ve ardından Başbakan Süleyman Demirel'in 16 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı seçilmesiyle beraber hükümet sonlanır. Yeni hükümet kuruluncaya kadar Başbakanlığa Erdal İnönü vekalet etmiştir.

7. DYP-SHP Hükümeti ve DYP-CHP Hükümeti


Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Tansu Çiller’in liderliğinde, 25 Haziran 1993’te Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile( Günümüz Cumhuriyet Halk Partisi) arasında kurulan koalisyon hükümeti 5 Ekim 1995 tarihine kadar görev yaptı. DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in başkanlığında, 30 Ekim 1995 tarihinde kuruldu. DYP ile CHP arasında kurulan koalisyon hükümeti, 5 Kasım 1995 tarihinde TBMM'deki güvenoylamasında, 243 kabul, 174 ret oyuyla güvenoyu aldı. 26 Aralık 1995'te yapılan milletvekili erken seçimleri sebebiyle, 52. Hükümet istifa etti.

8. ANAYOL Hükümeti

 

Türkiye’de 1995 seçimleri sonrasında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hükümet kurma görevini 132 milletvekiliyle ikinci gelen Anavatan Partisi Lideri Mesut Yılmaz’a verdi. Anavatan Partisi 132 milletvekiliyle mecliste güvenoyu almak için yeterli milletvekili sayısına sahip değildi. Hükümetin kurulması için Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi 3 Mart 1996 tarihinde partiler arası bir koalisyon protokolü imzalanarak ANAYOL Hükümeti adıyla da bilinen hükümet kurulmuş oldu. Necmettin Erbakan güvenoyu kararını Anayasa Mahkemesi’ne götürdü ve AYM güvenoyu oylamasını iptal etti. Karar sonucu 6 Haziran 1996’da Mesut Yılmaz istifasını vererek hükümetin sonunu hazırlamış oldu.

9. REFAHYOL Hükümeti

 

Cumhurbaşkanı Demirel, hükümet kurma görevini Necmettin Erbakan’a verdi ve Refah Partisi ile Doğru Yol Partisi'nin oluşturduğu koalisyon hükümeti 28 Haziran 1996 tarihinde kuruldu. REFAHYOL Hükümeti, tarihe 28 Şubat Postmodern Darbe kararlarıyla istifaya zorlanan hükümet olarak geçmiştir.

10. ANASOL-D Hükümeti

 

Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın 20 Haziran 1997 tarihinde, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından görevlendirilerek kurduğu hükümettir. Hükümeti Anavatan Partisi, Demokratik Sol Parti ve Demokrat Türkiye Partisi tarafından bir araya gelen grup kurmuş, CHP’de buna dışarıdan destek vermiştir. Türkbank ihalesindeki yolsuzluk iddiaları üzerine CHP hükümete vermiş olduğu desteği geri çekip gensoru önergesi verdi. Önerge TBMM tarafından kabul edilince güvenoyu almayan ANASOL-D hükümeti 11 Ocak 1999 tarihinde düşmüş oldu.

11. Demokratik Sol Parti-Milliyetçi Hareket Partisi- Anavatan Partisi Hükümeti

 

18 Nisan 1999 genel seçimlerinden sonra hükümet, DSP lideri Bülent Ecevit’in koalisyon girişimleri sonucu ikinci parti olan MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve dördüncü parti ANAP'ın Genel Başkanı Mesut Yılmaz arasında 28 Mayıs 1999 tarihinde imzalanan protokol ile kuruldu. 2000 ekonomik krizi, Kara Çarşamba adıyla tarihe geçen kriz, İmralı’daki teröristbaşının idamdan kurtarılması gibi sebepler sonucu ülke kaosa sürüklendi ve erken seçim kararı alındı. 3 Kasım 2002 seçimleri sonucunda Ak Parti tek başına iktidar olmuş ve bu koalisyon hükümetinin temsilcisi üç parti meclis dışı kalmıştır.

EN SON OY NE ZAMAN KULLANACAK?

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında açıklanan kararla, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'da saat 08.00'den 17.00'ye kadar geçecek zamanın oy kullanma süresi olduğu belirtildi. Saat 17.00 olduğu halde sandık başında bekleyen kişiler, başkan tarafından sayıldıktan sonra oylarını kullanabilirler.

 

Kararda alınan hükümler çerçevesinde, güneşin doğuşuna ve batışına ilişkin değerlendirmelere göre, 26. Dönem Milletvekili genel seçiminde oy kullanma günü olan 1 Kasım'da oy verme süresinin korunması amacıyla bütün yurtta illere göre güneşin doğuş ve batış saatlerindeki farklılıklar dikkate alınarak, şehirlerde oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatleri bildirildi.

 

 

HANGİ İLLER 07.00 - 16.00 SAATLERİ ARASI OY KULLANILACAK?

Alınan karara göre seçimde; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illeri 07.00-16.00 saatleri arasında oy kullanacak.

Bu illerin dışındaki şehirlerde ise, oy kullanma 08.00-17.00 saatleri arasında olacak.

Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecekler.

Üzerinde T.C. kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdını veya T.C. kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak.

Seçmenler, YSK'nın ''www.ysk.gov.tr'' internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.

Oy verme işlemi sırasında, YSK tarafından özel imal ettirilen ve "Türkiye Yüksek Seçim Kurulu" filigranı bulunan birleşik oy pusulası ile YSK tarafından hazırlanan filigranlı sarı renkli zarflar ve "Tercih" veya "Evet" mührü kullanılacak.

Oy verme saatleri

Seçmenler, tüm yurtta, 7 Haziran Pazar günü 08.00-17.00 saatlerinde oy verecek. Saat 17.00'ye geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

Oy verme yerleri

Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak durumda hazırlanacak.

Sandıkların, kapalı oy verme yerinin ve sandık kurulunun yerleştiği yer merkez olmak üzere yüz metre yarı çaplı alan sandık alanı olacak. Sandık alanına, sandık kurulu başkan ve üyeleriyle oy vermek üzere gelen seçmenler, siyasi partilerin adayları ve gözlemcileri, bağımsız adaylar ve gözlemcileri dışında hiç kimse giremeyecek.

Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak.

Sandık kurulu başkan ve üyeleri, oy verme günü göreve başlamadan önce ilk iş olarak sandık başında bulunanlar önünde ant içecekler ve sandığın boş olduğunu kontrol edecekler.

Sandık alanında düzeni sandık kurulu başkanı sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek.

Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek. Oy verme işlemi sırasında gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.

Sandık başında seçmene vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar.

Okuma yazma bilmeyen seçmene, yardım istemesi durumunda, sandık kurulu başkanı parti işaretlerinin hangisinin hangi partiye ait olduğunu açıklayacak.

Seçim günü yasakları

Oy verme günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

 


Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK), 1 Kasım'da gerçekleştirilecek genel seçimler öncesinde, seçime 24 saat kala ve seçim günü uyulacak yayın yasakları açıklandı.

 

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 30. Maddesi gereğince, seçimlerle ilgili olarak seçim dönemlerinde yapılan yayınlara ilişkin usul ve esasların Yüksek Seçim Kurulu tarafından düzenlendiği belirtildi.

 

Açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ile özel radyo ve televizyon kuruluşlarının seçim döneminde uyacakları yayın ilkelerini, 26 Ağustos 2015 tarihli, 1550 sayılı, 1 Eylül 2015 tarihli, 1586 sayılı ve 3 Ekim 2015 tarihli, 1808 sayılı kararlarıyla belirleyerek duyurduğu bildirildi.

 

YSK'nın, 26 Ağustos 2015 tarihli ve 1550 sayılı kararının sonuç bölümünün 1/g maddesinde, "Siyasi partiler veya adayların oy verme gününden önceki yirmi dört saate kadar olan sürede radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabileceklerini" belirttiğini, 1 Eylül 2015 tarihli ve 1586 sayılı kararında, "Medya hizmet sağlayıcılarının, seçimin başlangıç tarihi olan 31 Ağustos 2015 tarihinden oy verme gününden önceki yirmi dört saate kadar (30 Ekim 2015, saat 24.00) olan sürede siyasi reklam yayınlayabilecekleri"ni ifade ettiği belirtilen açıklamada, kurulun 3 Ekim 2015 tarihli 1808 sayılı kararında ise siyasi partilerin radyo ve televizyonlarda yapacakları konuşma ve görüntülü propagandalarının 25 Ekim 2015 Pazar gününden 31 Ekim 2015 Cumartesi günü saat 18.00'e kadar yapılmasına karar verdiği hatırlatıldı.

 

YSK'nın bu kararları doğrultusunda yayın yasakları 30 Ekim 2015 Cuma gecesi saat 24.00'den itibaren başlayacağı ve oy verme günü olan 1 Kasım 2015 Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak saate kadar süreceği belirtilen açıklamada, bu süre içerisinde televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organları tarafından siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılmasının yayın yasağı kapsamında olduğu kaydedildi.

 

Açıklamada, siyasi partilerin miting yayınlarının ise 31 Ekim 2015 Cumartesi günü saat 18.00'e kadar yapılabileceği bildirildi.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25