Oy ve ötesi bilinmeyenleri! Oy ve Ötesi dernek mi- Kurucusu kim resmiyeti var mı?

Oy ve Ötesi nedir? Oy ve Ötesi oluşumu pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. 1 Kasım seçiminin en çok konuşulanlarından biri Oy ve Ötesi olmaya devam ediyor. Oy ve Ötesi derneği tamamen gönüllü ve siyasi partilerden bağımsız gençler tarafından kurulmuştur. Oy ve Ötesinin şuanda 50 bin etkin üyesi vardır. Oy ve Ötesi hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında.

Oy ve ötesi bilinmeyenleri! Oy ve Ötesi dernek mi- Kurucusu kim resmiyeti var mı?

Oy ve Ötesi nedir? Oy ve Ötesi oluşumu pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. 1 Kasım seçiminin en çok konuşulanlarından biri Oy ve Ötesi olmaya devam ediyor. Oy ve Ötesi derneği tamamen gönüllü ve siyasi partilerden bağımsız gençler tarafından kurulmuştur. Oy ve Ötesinin şuanda 50 bin etkin üyesi vardır. Oy ve Ötesi hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Oy ve ötesi bilinmeyenleri! Oy ve Ötesi dernek mi- Kurucusu kim resmiyeti var mı?

Oy ve Ötesi derneği 1 Kasım seçiminde en çok merak edilenlerden olmaya devam ediyor. Gönüllü gençler tarafından kurulan ve şuanda 50 bin üyeye ulaşan Oy ve Ötesi derneği hakkında merak ettiklerinizi haberimizde derledik. 
 

Bizler, OY ve ÖTESİ olarak, tamamen gönüllü ve siyasi partilerden bağımsız genç bireyler olarak yola koyulduk. Bir avuç insan olarak başlayan girişimimiz dört ayda şeffaf ve demokratik seçim bilincinin yerleşmesini isteyen 30.000’in üzerinde gönüllüden oluşan bir gönüllü platformuna dönüştü ve farklı illerden gönüllülerimizin katılımıyla 50.000'e yaklaşarak artmaya devam ediyor. Tüzel bir kişilik altında çalışmalarımızı gerçekleştirmek için 24 Nisan 2014 tarihinde OY ve ÖTESİ Derneği’ni kurduk. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde İstanbul’da, Haziran 2014 Yalova’da tekrar eden seçimlerde ve 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıklarımıza sahip çıkmak üzere sandıklarda gönüllü gözlemcilik yaptık ve sayım tutanaklarını topladık. Gönüllülerimizin emeği, istekliliği ve yoğun katılımıyla onların omuzunda yükselen bu girişimde gördük ki Oy ve Ötesi’nin sandık başındaki tecrübesi tarafsız kalarak görüşü birbirinden farklı binlerce insanı bir araya getirmesi ve beraber uyum içinde çalışabildiklerini öncelikle kendilerinin, sonra da toplumun deneyimlemesi oldu.

 

Oyumuza sahip çıkmanın ‘ötesi’nde ülkemizde geçireceğimiz daha güzel günler için geleceğe katkıda bulunmak misyonumuzu sürdüreceğimiz 3 farklı alandaki ÖTESİ çalışmalarımızı belirledik. (1) Gönüllü sandik gözlemci organizasyonumuzu genişletmek ve etkinleştirmek, (2) seçim sistemindeki aksaklıkların giderilmesine yönelik bir baskı grubu olmak ve son olarak (3) sosyal ağımızı güçlendirme çalışmalarımızı gerçekleştirmek.


OY VE ÖTESİ NE YAPAR?

Toplumla birlikte çalışan etkin bir yerel yönetim anlayışının yerleşmesine katkıda bulunmak, yerel politikaların iyileşmesini sağlamaya yardımcı olmak istiyoruz. Mahallelerde vatandaşların ihtiyaçlarının tespiti, raporlanması ve giderilmesini öngören, bunu yaparken de iki taraflı bir dialog başlatmayı hedefleyen Bölgesel Önceliklendirme Haritası, kısa ismiyle BÖH Projesi, bizi en çok heyecanlandıran çalışma. Seçimlerdeki deneyimimiz bize gönüllü sandık gözlemciliği yaparken en çok keyif alınan noktanın siyaset ötesi insani değerlerde buluşma olduğunu ve toplumsal bütünleşmeyi teşvik eden sosyal sorumluluk projelerine duyulan ihtiyacı göstermişti. Bu beklentilere cevap verecek şekilde projelendirdiğimiz çalışmanın pilotunu Şişli ilçesinde Haziran ayında gerçekleştirmiştik. Bu çalışmadan çıkarımlarımız doğrultusunda İstanbul’da belirlediğimiz 6 ilçede (Zeytinburnu, Sarıyer, Şişli, Beyoğlu, Ümraniye ve Kartal) saha çalışmalarımızı hızla yürütüyoruz.

GEÇMİŞ SEÇİMLER
 

Oy ve Ötesi, Türkiye’de demokratik değerlere toplum olarak sahip çıkma kültürünün yerleşmesi için gönüllü bir bilinçlendirme ve sivil toplumu güçlendirme hareketi olarak doğdu. Demokratik süreçlerin pekiştirilmesi ve geliştirilmesinde ilk adım olan adil, güvenilir ve şeffaf seçimler için tarafsız, partiler üstü ve sivil seçim gözlemciliği misyonu ile 2013’ün Aralık ayında bir avuç insan ile başlayıp dört ay kadar kısa bir süre içerisinde 30.000’in üzerinde gönüllüden oluşan bir sivil platforma dönüştü.

 

İlk olarak 30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde 30.000’in üzerindeki gönüllü ağıyla vatandaş gözlemciliğine dayalı seçim gözetmenliğini yaygınlaştırdı; tekrarlanan Yalova Seçimi’nde ve Ağustos 2014’te gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde de aktif olarak oy verme ve oy sayımı süreçlerine hakim gönüllülerimizle yer aldık. Bu süreçte en büyük destekçimiz gönüllülerimizin 2/3’ünü oluşturan kadınlar oldu!

 

Tarafsız ve bilinçli gönüllülerimizle seçimleri gözlemleme ve herkese eşit mesafede durma ihtiyacını her seçimde tekrar gördük. Demokrasinin tartışmasız ilk ayağı olan şeffaf seçimlerin, tarafsız sivil toplum tarafından sahiplenilmesini sağlamaya devam edeceğiz. Oy ve Ötesi’nin ana odağı sivil seçim gözlemciliğini yaygınlaştırmak için ülke çapında seçim ve sayım sürecine hakim gönüllüler, gönüllü gözlemciler yetiştirmek olarak kalacak.

BÖLGESEL ÖNCELİKLENDİRME
 

Toplumla birlikte çalışan etkin bir yerel yönetim anlayışının yerleşmesine katkıda bulunmak, yerel politikaların iyileşmesini sağlamaya yardımcı olmak istiyoruz. Mahallelerde vatandaşların ihtiyaçlarının tespiti, raporlanması ve giderilmesini öngören, bunu yaparken de iki taraflı bir dialog başlatmayı hedefleyen Bölgesel Önceliklendirme Haritası, kısa ismiyle BÖH Projesi, bizi en çok heyecanlandıran çalışma.

 

VATANDAŞLARIN İHTİYAÇ ANALİZİ VE YEREL YÖNETİME KATILMASI

 

Seçimlerdeki deneyimimiz bize gönüllü sandık gözlemciliği yaparken en çok keyif alınan noktanın siyaset ötesi insani değerlerde buluşma olduğunu ve toplumsal bütünleşmeyi teşvik eden sosyal sorumluluk projelerine duyulan ihtiyacı göstermişti. Bu beklentilere cevap verecek şekilde projelendirdiğimiz çalışmanın pilotunu Şişli ilçesinde Haziran ayında gerçekleştirmiştik. Bu çalışmadan çıkarımlarımız doğrultusunda İstanbul’da belirlediğimiz 6 ilçede (Zeytinburnu, Sarıyer, Şişli, Beyoğlu, Ümraniye ve Kartal) saha çalışmalarımızı hızla yürütüyoruz.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25