TBMM’de Anayasa Değişikliğinin İlk Tur Görüşmelerinde Sona Geliniyor

Anayasa değişikliği görüşmeleri TBMM'de 7'nci gününde sürüyor. Milletvekillerinin oylaması ile üzerinde görüşülen 17. ve 18. madde sonrası anayasa değişikliği mesaisi 48 saat aranın ardından tamamı oylanarak tamamlanmış olacak.

TBMM’de Anayasa Değişikliğinin İlk Tur Görüşmelerinde Sona Geliniyor

Anayasa değişikliği görüşmeleri TBMM'de 7'nci gününde sürüyor. Milletvekillerinin oylaması ile üzerinde görüşülen 17. ve 18. madde sonrası anayasa değişikliği mesaisi 48 saat aranın ardından tamamı oylanarak tamamlanmış olacak.

15 Ocak 2017 Pazar 18:14
TBMM’de Anayasa Değişikliğinin İlk Tur Görüşmelerinde Sona Geliniyor

TBMM'de görüşülen ve Cumhurbaşkanlığı sistemini de bünyesinde barındıran anayasa değişikliği teklifiyle ilgili görüşmeler 9 Ocak Pazartesi tarihinde meclis gündeminde yer aldı. Anayasa değişikliği maddeleri, 18 madde için oylamanın bugün tamamlanmasıyla birlikte 48 saat ara sonrasında maddelerin tamamı oylanarak, kabul edilirse derlenecek ve yeni anayasa içerisine dahil edilecek.

Bugün sabah saat 06.07 sıralarında 16 saatlik mesaisini tamamlamasının ardından aynı gün saat 16.00'da açılan meclis genel kurulunda anayasa değişikliğiyle ilgili son kalan 17. ve 18. maddeler oylanacak.

17. MADDE;

"TBMM'nin bir sonraki seçim ve cumhurbaşkanı seçimi, 3 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.
Seçimin yapılacağı güne dek milletvekillerinin ve cumhurbaşkanının görevi sürecek. Meclisin seçim kararı alması durumunda, 27. Yasama Dönemi milletvekili genel seçimi ve cumhurbaşkanı seçimiyle birlikte yapılacak.

TBMM, anayasa değişikliği teklifinin kanunlaşmasıyla en geç 6 ay içinde değişikliklerin gerektirdiği Meclis İçtüzüğü'nü ve kanuni düzenlemeleri yapacak. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenleneceği bildirilen değişiklikler ise cumhurbaşkanının göreve başlama tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde cumhurbaşkanı tarafından düzenlenmiş olacak.
Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeleri, en geç 30 gün içerisinde seçilecek. Değişikliğin yürürlüğe girmesiyle sonraki 40. günü takip eden iş günü, görevlerine başlamış olacaklar. Başvurular, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 gün içerisinde TBMM Başkanlığına yapılacak.

Başkanlık, yapılan başvuruları Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu karma komisyona gönderecek. Komisyon, 10 gün gibi bir sürede her bir üyelik için 3 adayı üye tam sayısının 3'te 2 çoğunluğuyla belirleyecek. Birinci oylama sırasında 3'te 2 çoğunlukla seçimin sonuçlandırılamaması durumunda, ikinci ve üçüncü oylamalar gerçekleştirilecek; bu oylamalarda üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun oyunu almış olan aday seçilmiş sayılacak. 5'te 3 çoğunluğun sağlanamaması durumunda üçüncü oylamada en çok oyu alan seçilecek. Katılımcı üyelerin 2 katı aday arasından ad çekme usulü ile üye belirleme işlemi tamamlanmış olacak.

TBMM Genel Kurulu tarafından aynı usul ve nisaplar gözetilerek 15 gün içinde seçim tamamlanacak. Mevcut Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeleri, yeni üyelerin göreve başlayacağı tarihe dek görevlerini sürdürecek ve bu süreçte yürürlükteki kanun hükümlerine göre çalışacak.
 
Yeni üyeler, ilgili kanunda değişiklik yapılıncaya kadar mevcut kanunun anayasaya aykırı olmayan hükümler doğrultusunda çalışacak.

 Görevi son bulan ve Hakimler ve Savcılar Kuruluna yeniden seçilemeyen üyelerden, talepleri üzerine adli yargı hakim ve savcıları arasından seçilenler Yargıtay üyeliğine, idari yargı hakim ve savcıları arasından seçilenler Danıştay üyeliğine Hakim ve Savcılar Kurulu tarafından seçilecek.

Öğretim üyeleri ve avukatlar arasından seçilenler  Danıştay üyeliğine cumhurbaşkanı tarafından atanacak.
Bu şekilde yapılan seçim ve atamalarda boş kadro olup olmadığına bakılmadan, seçilen ve atanan üye sayısı kadar Yargıtay ve Danıştay kadrolarına üye kadrosu eklenecek.

Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesinden Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilenlerin, herhangi bir sebeple görevleri son bulana kadar üyelikleri sürecek.

Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri mahkemeler kalkacak.

Düzenleme yürürlüğe girdiği tarihten sonra 4 ay içinde; Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin askeri hakim sınıfından başkan, başsavcı, ikinci başkan ve üyeleri ile
diğer askeri hakimler (yedek subaylar hariç) tercihleri ve müktesepleri göz önünde bulundurularak, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından adli veya idari yargıda hakim veya savcı olarak atanabilecekler.

18. MADDE
Meclis genel kurulunda bugün oylanacak olan ve son madde olarak kabul edilen 18. Madde;

"Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesileceğine" dair hükmün kaldırılması, değişikliğin yayımı tarihinde; mevcut anayasada Bakanlar Kurulu, sıkıyönetim, tasarı, kanun hükmünde kararname, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ibarelerinin kaldırılmasına dair değişiklikler de TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri sonucunda cumhurbaşkanının görevi başladığı tarihte yürürlüğe girmiş olacak.

Milletvekili sayısının 600'e çıkarılması, TBMM seçimleri ve cumhurbaşkanı seçimlerinin 5 yılda bir aynı gün yapılması, cumhurbaşkanı adaylığı ve seçimine dair değişiklikler, birlikte yapılacak ilk TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri ile ilgili takvimin başladığı tarihte yürürlüğe girmiş olacak.
 
 
 
 
 

Son Güncelleme: 15.01.2017 18:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8