banner1

Ozan Balaban Ahmet Ercanlar ile Gündem Spor'un Konuğuydu

Fenerbahçe basketbol şube sorumlusu Ozan Balaban, Ahmet Ercanlar ile gündem spor programına konuk oldu. Ozan Balaban futbol, basketbol ve amatör sporlar ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Ozan Balaban Ahmet Ercanlar ile Gündem Spor'un Konuğuydu

Fenerbahçe basketbol şube sorumlusu Ozan Balaban, Ahmet Ercanlar ile gündem spor programına konuk oldu. Ozan Balaban futbol, basketbol ve amatör sporlar ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:06
Ozan Balaban Ahmet Ercanlar ile Gündem Spor'un Konuğuydu

Fenerbahçe ’nin basketbolda çok kuvvetli bir takım olduğu aşikar. Bu yeni bir oluşum değil. Takımdan önce değerli genel müdürümüz var. Kendisi Amerika’da NBA ile çalışmış çok kıymetli bir insan. Onun yanında Ömer Onan, yardımcı olarak son derece büyük bir destek. Bu ekip bir ekip işi, takım ruhunu yakaladığımızı düşünüyoruz. Hocamız dünyanın kendi kategorisinde en iyi yöneticisi. Otuz iki günlük çok yoğun bir tempodan çıktılar. Yorgunluklarından endişeliydim; ancak kötü bir şey olmadı. Takımın iki cephede savaşması, performansımızı etkilemedi. Kendilerine verilen izinleri dahi kullanmadılar. Efes Pilsen büyük bir rakip ve onların karşısında alınan galibiyet çok değerli.
Takımımız her zaman çok değerli. Çubuklu’ nun değerini hakkıyla veren bir ekibimiz var.
Obradovic sözleşmesi?
Sözleşmenin uzatılmasıyla ilgili detaylar konuşuluyor. Başkanımız kendisiyle anlaşma sağladı. Hocamıza baktığınız zaman sürekli bir kulüp değiştiren biri değil. Taraftarla arası çok iyi.
Aziz yıldırım Obradovic ilişkisi?
Başkanın, Fenerbahçe söz konusu olunca herkesle ayrı ayrı ilgilenir. Zaten onu getiren de Sayın başkan. Aralarında güzel bir bağ var. Başkanımız basketbolla da her an ilgilenir.Takipeder.
Basketbolda bu kadar başarılıyken, futbolda başarı sağlayamıyoruz diye bir sitem var… Futbol daha mı zor yönetiliyor Ozan Bey?
Futbolda süreçler daha uzun sürüyor; ancak başarıya mutlaka ulaşacağımıza inanıyorum. Sonuçta her iki takımın başında da aynı başkan var.
 
Ülkemizde ve belki dünyada sizi aldığınız başarılarla değerlendiriyorlar. Geçen hafta yelken kulübümüz çok büyük başarı elde etti. Baktığınızda bayan basketbol takımı 5 yıldır final four ‘da, erkeklerin başarısı zaten yadsınamaz. Biz 3 Temmuz süreçlerinde tüm bu kanallara sahip çıkarak, camia olarak dik durarak kenetlendik ve başarıyı sağladık. Başka bir takım olsa tüm dükkanlarını kapatıp gitmişti.
Fenerbahçe’yi ilerde nasıl bir gelecek bekliyor sizce?
Baktığınızda ben 1,5 yıldır kulübün içindeyim; yıllardır tribündeyim; ama ben içeri girince bambaşka bir şey buldum. Fenerbahçe, bacasız bir fabrika. Her şeyin en iyisini yapmaya çalışan bir başkan var. Her an daha fazla nasıl büyürüz diye düşünüyoruz. Fenerium’un başarısı ortada. Hello Kity ile dalga geçtiler; ancak onlarla imza atmak herkesin harcı değil. 110 milyonu aşan bir ciromuz var. Biz bir deviz. Spor okullarımızda 50 bin öğrencimiz var. Şu an üniversitemizi kuruyoruz. Bunlar övünülecek şeyler, hep beraber uğraşıyoruz. Ne zaman gitsem başkan orda, ben utanıyorum bazen yeterince gidemediğim için.
 
İdareci olarak benim görevim çok basit. Amacım hedefim yönetmek değil, yardımcı olmak. Esas iş karakterli, egosu düşük sporcuları seçip devam etmek. Ömer Onan çok başarılı bir oyuncu ve  bizim evladımız, canımız gibi severiz. Malzemeci Erkan abimiz var, çaycımızdan en önemli idarecimize göre bir takım ruhu var orada. Yedi gün yirmi dört saat, bize açık olan her zaman sesimizi dinleyen Sayın başkan olsun, Mahmut abi olsun … Bunlar bizim şansımız.
 
Basketbol gözbebeği ama futbol olmazsa olmaz gibi bakan bir taraftar var. En çok merak edilenlerden bir tanesi Abdulkapneler yapacak? Sizce neler
Hocamız Hollanda gibi bir ekolden geliyor. Karşılıklı birbirimiz için birer şans olduğumuzu düşünüyorum. Zaten baktığınızda bir iki maçta bocaladık; fakat gücümüz ortada. Feyenord gibi Hollanda liginin lideri bir takıma top oynatmadık. Ben önümüzün çok açık olduğunu düşünüyorum. Biraz da futbol şansı olacak diye düşünüyorum.
Benim şahsi fikrim, forvet hattının beceriksiz olduğu söyleniyor. Buna katılmıyorum.  Elimizde Van Persie, Moussa Sow, Fernandao gibi gol kralları var. Orta sahamız ileri çıkmaya başladı, takımdan keyif alıyorum.
 
Kadın basketbol sonuna kadar gidiyor; ancak son anda tökezliyor. Bu konuda ne söyleyebilirsiniz? Transfer durumu nedir?
Öncelikle basketbolda şuna bakmak lazım, son beş yılda final four oynayan bir takım var. Basketbol için yatırımlarımız büyük. Transfer deyince, takımımız çok iyi. Türk milli takım kaptanı Birsen, Ayşe Cora, Pelin … Bunlar çok büyük transfer. Verabenka, Esra, Tuğçe ciddi bir performans veriyor. Sezonun en önemli transferi Bruda. Artık Rusya’da oynamak istemediği ve Fenerbahce’ye gelmek istediği için cüzi paralara geldi. Aslında bu takımı elinde tutabilmek çok önemli bir transfer.  Avrupa Şampiyonluğu gelir ya da gelmez; ama Türkiye’nin en iyi takımıyız .
Koçumuz bizi tanıyor, hakkını yemeyelim … Didem bizim eski oyuncumuz, onlara ablalık yapıyor. İçimizden biri olduğu için gerek Ömer gerek Didem harikalar. Didem bir anne ama bizimle çocuklarından daha çok zaman geçiriyor. Ona da Ömer’e de cok teşekkür ediyorum.
 
Futbol tribünleriyle ilgili sorunumuz olduğu kesin. Sizce nasıl çözülür?

Ben kendi adıma konuşayım, yönetim adına değil. Her şeyden önce taraftar her zaman haklıdır. Tabiki eleştirir, istediğini söyleyebilir; ancak küfür etme lüksü yok. Bunlara bir ceza demeyelim; ama önüne bir şekilde geçilmeli. Zamanla tribünün dolacağına inanıyorum. Sonuçta baktığınızda keyif aldığınız bir yere gidersiniz. Takım tırmandıkça kalabalık kendini gösterecektir.
 
Fenerbahçe bir tutku… ama taraftar başarıyı da görmek istiyor. Sezon ortası gelmeden düzelecektir. Takım kötü bir başlangıç yaptı. Doğru! fakat mücadeleyi devam ettirdiği sürece tribünler dolacaktır.
 
Devre arasında BEN ARFA’ YI alacak mısınız?
Bizde hiçbir karar anlık alınmaz. Bir teknik heyetimiz var, onlardan raporlar alırız. Elimizden geldiğince, bütçemiz yettiği kadar transfer yapıyoruz. Fenerbahçe’de transfer sezonu asla bitmez bilirsiniz ama devre arasında çok tercih etmeyiz. Yine de teknik heyetten talep gelirse, mutlaka değerlendirilir.
Taraftara teşekkür ederim. Her zaman bize sahip çıktılar. Fenerium’ a sahip çıktılar. Taraftarımızı servis açısından müşteri gibi değerlendirip; finansal açıdan arkamızdaki çok büyük güç gibi görüyorum.
 
Lens’ in durumu?
Lige verilen aradan sonra toparlanabileceğini düşünüyoruz. Hedefimiz Manchaster maçında onu görebilmek.
 
Taraftarlar için bilet fiyatlarında öğrenciye ya da maçlara özel indirim olabilir mi?
Olabilir. Seve seve notlarımın arasına alacağım. Özellikle öğrenci kardeşlerimizin gelebilmesi için böyle bir çalışma yapabiliriz, bence harika olur.
Çok hassas bir seyirci kitlemiz var. Bir iki ufak detay hariç, son iki yılda taraftarımız kendi otokontrolünü sağlamış durumda. Çok bilinçli bir seyircimiz var. Siz bizim oyuncularımızın karşı takıma sataştığını gördünüz mü? Göremezsiniz.
Fulbolda da bunu görmeye başladık, çok mutluyum.
 
Kenan Evren Lisesi ile ilgili başvurularımız oldu. Orda bizden istenen her şeyi yaptık. Eninde sonunda açıklığa kavuşacak. Kulübün bugün harcadığı paralar, Fenerbahce’nin geleceği için harcanmıştır. O konu çözülecek mutlaka. Yakın zaman diye umuyorum.

Biz ayak oyunlarına girmeyiz. Gücümüz ortada. Oyun bilmediğimizden değil; kendimize yakıştırmayacağımızdan dolayı. Yoksa en iyisini biliriz.
 
Yargıtay'daki davanın bir an önce sonuçlanması en önemli bekleyişimiz ve isteğimiz. Biz bir şey yapmadığımızı biliyoruz; ancak bu süreç bitsin istiyoruz. En kısa sürede tamamlanması en büyük temennimiz. Taraftar olarak hepimiz çok üzüldük; ama Sayın başkan ve değerli yöneticilerimiz; o dönemde içeri giren kim varsa Fenerbahçeli, hepsi çok üzüldü. Neler çekildiğini bir tek onlar bilebilirler. O dönemde belaltı vurup, Fenerbahçe’yi ele geçirmeye çalışanlar oldu. Onlar asla affedilmeyecek. O unutulmadı.
 
Basketbolda seçim süreci hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Biliyorsunuz Hidayet Türkoğlu adaylığı konuşuluyor. Harun Erdenay aday olmayacağını belirtti. Bizim yeniden yapılandırılmamız lazım. Bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederim. Harun başkanlık yaptığı dönemde yeri geldi güldük, yeri geldi kavga ettik; ama hep beraberdik. Baktığınızda federasyonun içinde bir yapılanma var. Bunlar yıllardır böyle devam ediyor. Biraz yenilenmeye ihtiyacımız var. Harun’la hep övünmüşümdür; Hidayet’in başarısını dünya biliyor. Çok iyi olacağını düşünüyorum.
 
ANA SPONSOR OLACAK MI?
Ülker’ le anlaşmamız bitti. Murat Ülker’e destekleri için teşekkür ederiz. Bundan sonra devam eden süreç için şunu söyleyebilirim ‘Bizim bir isme ihtiyacımız yok; ama isim sponsoru için teklifleri değerlendirebiliriz.’
------------------------------------------------------------------------------------------------
1959 öncesi  Şampiyonluklar için hakkımızın peşinde düşeceğiz. Baktığınızda, o dönemdeki şampiyonluklar da şampiyonluk. Mutlaka izliyoruz. Takibinde ve peşindeyiz.
 
Astra Grup’a verdiği tüm destek için teşekkür ederim. Futbola verdiği kadar basketbola da değer verdiler. Sağolsunlar bu konuda her zaman onları yanımızda hissettik.

 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7