banner1

ŞOK! Fenerbahçe'den 2012 Finalindeki Polislere Suç Duyurusu

Fenerbahçe Spor Kulübü 2012 yılında Şükrü Saraçoğlu Stadında oynanan final maçındaki Galatasaray derbisinde kaybedilen Şampiyonluk sonrası Stadyum ve çevresinde çıkan olayların Polis tarafından manipüle edildiği gerekçe gösterilerek İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu. Olayların ateşini başlatan polislerin FETÖ/PDY örgütüne mensup kişilerce planlanmış olduğu belirtildi. Polisler hakkındaki suç duyurusunun nedenleri: Görevi kötüye kullanma, kasten adam yaralama, suç örgütü üyesi olma ve örgüt adına suç işleme ile mala zarar verme. Basına yansıyan yazı ve resimlerinde verildiği belgenin yanında video ve resimlerden oluşan bir de CD hazırlandı.

ŞOK! Fenerbahçe'den 2012 Finalindeki Polislere Suç Duyurusu

Fenerbahçe Spor Kulübü 2012 yılında Şükrü Saraçoğlu Stadında oynanan final maçındaki Galatasaray derbisinde kaybedilen Şampiyonluk sonrası Stadyum ve çevresinde çıkan olayların Polis tarafından manipüle edildiği gerekçe gösterilerek İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu. Olayların ateşini başlatan polislerin FETÖ/PDY örgütüne mensup kişilerce planlanmış olduğu belirtildi. Polisler hakkındaki suç duyurusunun nedenleri: Görevi kötüye kullanma, kasten adam yaralama, suç örgütü üyesi olma ve örgüt adına suç işleme ile mala zarar verme. Basına yansıyan yazı ve resimlerinde verildiği belgenin yanında video ve resimlerden oluşan bir de CD hazırlandı.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
ŞOK! Fenerbahçe'den 2012 Finalindeki Polislere Suç Duyurusu

Fenerbahçe Spor Kulübü, 2012 yılında Şampiyonluk Play-off son maçında şampiyonu belirleyecek Fenerbahçe-Galatasaray karşılaşmasının ardından 0-0 beraberlikle kaybedilen şampiyonluğun akabinde Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu ve çevresinde oluşan olaylar nedeniyle Mahkemeye şuç duyurusunda bulundu. Maç sonunda planlanan bir organizasyon ile FETÖ/PDY terör örgütü mensubu polislerin taraftarları bilerek kışkırtması sonucu büyük olayların yaşandığını ve bu kışkırtmaları yapan polislerin tespit edilmesi ve cezalandırılması için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

 

İşte Cumhuriyet Başsavcılığına verilen o belge;

 

1.- 12 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul, Kadıköy’de, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumunda Fenerbahçe-Galatasaray futbol takımları arasında oynanan Süper Final maçı öncesinde ve (yoğun olarak) müsabaka sonrasında saha içinde ve saha dışında polis ile Fenerbahçe taraftarları arasında yaşanan hadise futbol fanatizmi ile izahı mümkün olmayan, önceden ustaca planlanmış, gerçekleştirilmiş bir hadisedir.

2.- 3 temmuz 2011 tarihinde gerçekleştirilen şike kumpası operasyonu ile başlayan süreçte Fenerbahçe Taraftarlarına yapılan operasyonun Gülen Cemaati mensubu polislerin ve yargı mensuplarının yapmış oldukları bir kumpas çalışması olduğunu her ortamda ve özellikle kitlesel protestolarda dile getirmiştir. Nitekim 17/25 aralık 2013 tarihinde aynı yapı mensupları tarafından hükümete karşı başlatılan benzer kumpas operasyonu ve darbe  kalkışması sonrasında 3 temmuz 2011 şike kumpasının, balyoz kumpasının, askeri casusluk kumpaslarının da FETO/PDY şeklinde isimlendirilen legal görünümlü illegal devlet yapılanmasının faaliyetleri olduğu ortaya çıkarılmış ve bu yapıya karşı çeşitli operasyonlar başlatılmıştır. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sözde şike kumpası ile ilgili olarak 2014/164254 soruşturma sayısı ile başlatılan soruşturma kapsamında çok sayıda şüpheli tutuklanmıştır.

Aynı soruşturma kapsamında (zamanın) İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2012/1317 nolu soruşturma dosyası üzerinden yapılan hukuka aykırı işlemler ile ilgili olarak da soruşturma sürmektedir. 2012/1317 nolu söz konusu soruşturma dosyası ile legal görünümlü illegal paralel yapı mensupları;  3 Temmuz Kumpası davasındaki hukuka aykırılıkları örtmek ve savunma tarafını hukuka aykırı şekilde denetim altında tutmak için çeşitli bahanelerle Fenerbahçe Spor Kulübün hem tutuklu bulunan hem de tutuksuz olan ve bir kısmı soruşturmayla her hangi bir ilgi olmayan pek çok mensubunu (Yönetici, çalışan, kongre üyesi, avukat vb)  bir başka soruşturmayla takibe almıştır.

3.- 12 Mayıs 2012 de olaylar maç daha başlamadan patlak vermiştir. Maçın başlamasına saatler kala polis, stada girmek için bekleyen Fenerbahçe taraftarlarına (okul açık tribün, Fenerium tribün girişi önünde bekleyen), yasadışı hiçbir faaliyetleri olmadığı halde, hiçbir ikazda bulunmadan tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etmiş ve bu müdahale sonucunda aralarında kadınların ve çocukların bulunduğu çok sayıda taraftar polis tarafından üzerilerine sıkılan su ve gazdan etkilenmiş ve neticeden vahim olaylar ile sonuçlanan taraftar-polis geriliminin fitili ateşlenmiştir.

4.- Müsabakanın ardından şampiyonluğu kaçıran Fenerbahçe futbolcuları, Fenerbahçe’li taraftarlarca alkışlanmış, saha içinde şampiyonluk kutlayan Galatasaraylı futbolculara yönelik her hangi bir taşkınlık yaşanmamıştır. Galatasaraylı futbolcular soyunma odasına gittikten yaklaşık 5 dakika sonra okul açık tribünün (maratona yakın tarafına) polis tarafından (durduk yere) müdahale başlamış, alışılmadık bir ekipman taşıyan bir polis memuru tribüne gaz sıkarken, bir başka polis memuru metal bir boru ile tribünü tahrik etmiş ve tribün kapısını açmış ve olaylar bu şekilde o noktadan başlayarak bütün stadyuma yayılmıştır.

O güne kadar eşine rastlanılmayan yoğunluktaki biber gazı ile müdahale edilen tribünlerde bulunan binlerce taraftar stadyum içine ve sahaya yönelmiş, sahaya giren taraftarlar vahşi bir polis saldırısına maruz kalmıştır. Tribünden stadyum içine kaçışan Fenerbahçe taraftarlarına stadyum içine yoğun biber gazı sıkılmak suretiyle polis tarafından müdahale edilmeye devam edilmiştir.

5.- Saha içine giren taraftarlar polisin sert müdahalesi ile karşılaşmış, sıkılan gazdan fenalık geçirip bayılan taraftarlar dahi polis tarafından tekmelenmiş ve dövülmüştür. Polis stadyum koridorlarında ve özellikle stadyum otoparkında Fenerbahçeli taraftarları dövmüş, polisten dayak yiyen taraftarlardan arasında yediği dayağın etkisi ile hastanelik olanlar olmuştur.  

Stadyum dışına kaçan taraftarların üzerine (özellikle okul açık ve maraton tribün çıkışının önünde) bu noktaya konuşlanan TOMA’dan gaz kapsülü atılmış, bunun sonucunda çoluk, çocuk, kadın, yaşlı pek çok taraftar baygınlık geçirmiştir.

6.- Müsabakayı stadyum dışında,  (stadyuma yakın) halka açık mekanlarda (örn.maçkolik, yoğurtçu parkı, rıhtım, cadde) seyir eden yaşanan olaylardan habersiz taraftarlara da benzer şekilde çevik kuvvete mensup polisler tarafından sert müdahalede bulunulmuş, üzerlerine yoğun biber gazı sıkılmıştır.

Bu esnada belki de bir ilk yaşanmış ve polis helikopterinden geniş alanların üzerine yoğun şekilde gaz kapsülü atılmış ve üzerlerinden Fenerbahçe forması bulunan (stadyum içinde yaşanan olaylardan haberleri bile bulunmayan) yüzlerce Fenerbahçe taraftarı polis tarafından sert fiziki müdahale ile gözaltına alınmıştır.

O gün bir kısmı stadyumda maçı izleyen ve bir yönüyle olayın tanıdığı durumunda olan bazı köşe yazarlarının değerlendirmelerinden alıntılar da dikkate alındığında olayların çıkışı ve seyri daha net ortaya çıkmaktadır.

7.- Başlayan olaylar, polisin sert müdahalesi, sürekli bir şekilde biber gazı kullanması sonucunda bir süre sonra başlangıçta planlandığı şekilde kitlesel boyuta ulaşmıştır. Öfkeli kalabalık aralarına karışan provakatörlerin de tahrikleri sonucunda inanılmaz şiddet olaylarına sebebiyet vermiştir. Bunun sonucunda Kızıltoprak’da bulunan bir benzin istasyonu önünde park halinde bekleyen iki polis aracı ters çevrilerek yakılmış, benzin istasyonu itfaiyenin son andaki müdahalesi sonucunda yanmaktan kurtulmuş ve bu şekilde çok sayıda can kaybına yol açabilecek bir hadise son anda önlenmiştir. Bilahare bu noktada sivil polisler tarafından hazırlık yapıldığı, araçların da bunlar tarafından ateşe verdiği yönünde bilgi ve görüntüler kamuoyuna yansımıştır. Yaşanan olaylar sonrasında şehir genelinde 125 İETT otobüs durağının camları kırılmış, 14 durak tamamen tahrip olmuş, 139 durak kısmen tahrip olmuş, 9 polis otosu, 1 itfaiye, 1 ambulans kullanılamayacak hale gelmiş, 68 metrobüsün camı kırılmış, 85 otobüs zarar görmüş, çok sayıda otomobil, trafik lambası ve çöp kutusu tahrip edilmiştir. Yaşanan hadise sonrasında 12 si çocuk 59 kişi gözaltına alınmıştır.

8.- Bu olayların önceden planlandığı, orantısız güç kullanan polisin organize müdahalesi ile başladığı, geliştiği ve sonuçlandığı son derece açıktır. Amaçlanan ise FETO/PDY tarafından Fenerbahçe tarafının 3 temmuz 2011 de başlatmış olduğu mücadeleyi sekteye uğratmak, 3 temmuz kumpası sürecine meşruiyet kazandırmak, devleti idare eden erk ve toplumun diğer kesimleri üzerinde Fenerbahçe’ye karşı olumsuz bir kanaat oluşmasını sağlamak, büyük toplum kesimlerini (Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarını) karşı karşıya getirmek, Fenerbahçe’yi ele geçirmek, bu mümkün olmaz ise yok etmektir.

9.- FETÖ/PDY tarafından bu olay ile amaçlanan netice kısmen elde edilmiştir. Fenerbahçe Spor Kulübü yaşanan hadise sebebi ile sportif cezalar almış, milyonlarca lira zarara uğramıştır. Devlet yetkilileri olaylar üzerine Fenerbahçe taraftarlarına karşı son derece sert açıklamalar yapmış, FETÖ/PDY medyası dahil olmak üzere medyanın tamamı yaşanan hadisede Fenerbahçe taraftarlarını suçlamış, FETÖ/PDY 3 temmuz 2011 şike kumpası ile alakalı olarak toplumun genelinde olumsuz bir yargının oluşmasını sağlamış ve bunun sonucunda geniş kitlelerin 3 temmuz kumpasına karşı refleks geliştirmesinin önüne geçilmiştir.

Öte yandan FETO/PDY yapılanması İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2012/1317 nolu soruşturma dosyası üzerinden başlatılan soruşturmaya meşru bir dayanak sağlamıştır. Bu şekilde 3 Temmuz Kumpası davasındaki hukuka aykırılıkları örtmek ve savunma tarafını denetim altında tutmak için çeşitli bahanelerle Fenerbahçe Spor Kulübün hem tutuklu bulunan hem de tutuksuz olan ve bir kısmı soruşturmayla her hangi bir ilgi olmayan pek çok mensubunu (Yönetici, çalışan, kongre üyesi vb)  bir başka soruşturmayla takibe almıştır. Fenerbahçe’ye gönül veren tribün gurupları, sosyal medyada 3 temmuz kumpasına karşı direniş başlatan pek çok Fenerbahçeli yasa dışı dinlemeler yolu ile kontrol altına alınmıştır.

Olay sonrasında olayın mağduru olan onlarca Fenerbahçe taraftarı idari ve yargısal süreç başlatılması talebi ile başvurular yapmış ve fakat bu başvurular dönemin legal görünümlü illegal yapı mensubu devlet görevlileri ve yargı mensupları tarafından sonuçsuz bırakılmıştır.

10.- FETÖ/PDY’nın kitlesel karışıklık yaratmaya yönelik bu organize çalışması her boyutu ile aydınlatılmaya, failleri tespit edilerek yargı önüne çıkarılmaya muhtaçtır. Fenerbahçe taraftarları 12 mayıs 2012 tarihinde uğramış oldukları vahşi polis saldırısının faillerinin yakalanmasını, Fenerbahçe Spor Kulübüne kumpas kuran, Fenerbahçe Spor Kulübünü ele geçirmeyi, mümkün olmaz ise yok etmeyi amaçlayan FETÖ/PDY mensuplarının ve faaliyetlerinin aydınlatılmasını büyük bir sabırla beklemiştir. Bu güne kadar bu konunun üzerine gidilmemesi, soruşturma başlatılmaması ve bu operasyonun Fenerbahçe forması giymiş paralel yapıya mensup bazı polislerce yapıldığına ilişkin bilgilerin basında yer alması üzerine sorumluların tespiti ve cezalandırılması için işbu suç duyurusunda bulunmak mecburiyeti hasıl olmuştur.

DELİLLER:

  1. Basına yansıyan haber ve yorumlar
  2. Kamera görüntüleri
  3. Tanıklar
  4. TFF kayıtları
  5. 21.04.2016 günü kanal a televizyonuna yayınlanan SON DURUM programı (RTÜKTEN CELBİNİ TALEP EDİYORUZ)
  6. http://12mayis-blog.tumblr.com/ sitesinde yayınlanan belge, video ve kayıtlar
  7. Her türlü yasal delil

Netice: Yukarıda özetlenen İstanbul, Kadıköy, Şükrü Saracoğlu Stadyumunda dışında başlayan,stadyum içinde devam eden, müsabaka sonrasında başta Kadıköy ilçesi olmak üzere İstanbul geneline yayılan olayları organize eden, icra eden FETÖ/PDY mensuplarının tespiti ve cezalandırılmalarının sağlanması amacıyla soruşturma başlatılması, olayın faili şüphelilerin tespit edilerek haklarında ceza tayini talebi ile iddianame tanzim edilmesini bilvekale arz vetalep ederiz.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7